Inhalatora używa się w leczeniu dróg oddechowych – służy on do precyzyjnego podania choremu leku. Mamy różne rodzaje inhalatorów, np. ciśnieniowe, proszkowe, pneumatyczne. Inhalator może mieć formę kieszonkową (np. dla astmatyków), ale też być w formie dużego urządzenia, czyli nebulizatora. Często zamiennie używa się określenia inhalator i nebulizator, tymczasem trzeba pamiętać, że nebulizator jest rodzajem inhalatora, ale nie każdy inhalator będzie nebulizatorem.
Nebulizator zamienia ciekłą postać leku (roztworu) przeznaczonego do nebulizacji w aerozol (mgiełkę). Do urządzenia wlewa się odpowiednią ilość lekarstwa lub soli fizjologicznej, a dziecko wdycha przez specjalną maseczkę lub ustnik mikroskopijne cząsteczki leku/soli. Nebulizator składa się ze:
- sprężarki,
- przewodu (wężyka) doprowadzającego powietrze,
- głowicy rozpylającej (nebulizacyjnej, czasem również zwanej nebulizatorem),
- aplikatora – maski, ustnika, końcówki nosowej.
Nebulizator przyda się do leczenia zapalenia oskrzeli, w przebiegu alergii, a nawet zwykłego kataru czy kaszlu u dziecka. Przy jego pomocy można również wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej.
Najlepszy nebulizator dla dziecka:
Wybierając nebulizator dla dziecka, warto pomyśleć o zakupie inhalatora zaprojektowanego specjalnie z myślą o dzieciach, tak jak te, które pokazujemy w naszej galerii. Design inhalatora, który spodoba się dziecku, to już połowa sukcesu: maluch będzie chętniej poddawać się inhalacji i mniej protestować. Inhalator dla dzieci powinien być również wyposażony w małą maseczkę pediatryczną i ustnik. W sklepach znajdziesz też nebulizatory dla niemowląt wyposażone dodatkowo w maseczkę-smoczek.
Wybierając nebulizator dla dziecka, zwróć jeszcze uwagę na kilka ważnych rzeczy:
- Parametrem, który powinien wzbudzać nasze zainteresowanie, jest wielkość cząsteczek (MMAD), na które inhalator rozbija lek. Należy wybrać nebulizator, który rozbije lek na jak najmniejsze cząsteczki (poniżej 5 μm).
- Frakcja respirabilna (FPF%) pokazuje, jaki odsetek cząsteczek aerozolu produkowanych przez nebulizator dociera do dolnych partii układu oddechowego (najlepsze nebulizatory mają FPF% na poziomie powyżej 70%). To szczególnie ważne w przypadku nebulizacji lekami, których trzeba podać odpowiednio odmierzoną dawkę.
- Wybierając inhalator, warto też zwrócić uwagę na: prędkość przepływu powietrza (przepływ gazu co najmniej na poziomie 8-16 l/min.).
- Dobry inhalator (nebulizator) dla dziecka powinien być cichy (najcichsze wydają dźwięki o natężeniu 42 dB) – malutkie dzieci i niemowlęta mogą przestraszyć się urządzenia do nebulizacji, wiele z nich początkowo w ogóle trudno zachęcić do inhalacji.
Ważne! Nebulizator jest częścią inhalatora, która odpowiada za rozbijanie cząsteczek płynu na mniejsze cząsteczki (dużo mniejsze niż cząsteczki pary). Dlatego nigdy nie używaj do nebulizacji olejków eterycznych lub ziołowych naparów przeznaczonych do inhalacji parowej! Olejki mogłyby dotrzeć głęboko do płuc i spowodować skurcz oskrzeli lub nawet uduszenie! Zawsze sprawdzaj na opakowaniu płynu, czy nadaje się do nebulizacji.
Nebulizator (inhalator) dla niemowląt i dla dzieci to urządzenie, które pomaga leczyć infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a także alergie (w tym katar alergiczny). Inhalacje za pomocą inhalatora dla dzieci zalecane są przez lekarzy coraz częściej, szczególnie w przypadku dzieci, które często chorują np. na zapalenie oskrzeli, astmę, a także cierpią na kaszel i katar w wyniku alergii.
Do inhalatora wlewa się roztwór soli fizjologicznej lub leki przeznaczone do nebulizacji. Podczas inhalacji lek w postaci maleńkich cząsteczek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, działa więc szybciej od konwencjonalnych leków. Urządzenie do inhalacji będzie pomocne nie tylko w domu małego alergika, przyda się dla każdego dziecka, bo infekcji w przypadku zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci nie da się uniknąć.
Lista schorzeń leczonych inhalacjami jest długa. Najczęstsze z nich to:
- choroby alergiczne,
- kaszel,
- zapalenie oskrzeli,
- katar,
- chore zatoki,
- zapalenie płuc,
- astma,
- przeziębienie,
- mukowiscydoza.
Zazwyczaj robi się nebulizacje roztworami soli fizjologicznej, mukolitykami (lekami, które mają upłynnić i ułatwić odkrztuszenie flegmy), sterydami, lekami rozszerzającymi oskrzela i antybiotykami.
Z uwagi na różnorodność schorzeń i wymagań odnośnie podawanych substancji leczniczych bardzo ważne jest właściwe
dopasowanie inhalatora do potrzeb dziecka. Dostępne są takie podstawowe grupy inhalatorów:
- inhalatory umożliwiające „nebulizację”, czyli dostarczenie płynnego leku w postaci mgiełki do dróg oddechowych:
- inhalatory tłokowe (kompresory pneumatyczne)
- inhalatory ultradźwiękowe
- leki ze specjalnie skonstruowanym inhalatorkiem dostępne na receptę w aptekach:
- inhalatory „proszkowe” (kieszonkowe DPI).
Uwaga, stosując nebulizacje u dziecka, przyzwyczajaj malucha do używania ustnika zamiast maseczki. W przypadku ustnika więcej leku dostanie się do płuc, a więc nebulizacja będzie skuteczniejsza.
Uwaga, specjaliści nie polecają nebulizatorów siateczkowych (mesh) dla dzieci. Nebulizatory typu mesh nie dają gwarancji, że rozmiary wdychanych cząsteczek będą właściwe, a praca urządzenia stabilna. Siateczka w takich inhalatorach często się zapycha.
Zobacz na kolejnych stronach galerii inne polecane przez nas nebulizatory dla dzieci.
Zobacz też: