Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mocne kości dziecka
Fotolia
Zdrowie

Czego potrzebują kości?

Odpowiednia dieta umożliwia prawidłowe kształtowanie się mocnego kośćca. Sprawdź, jakie składniki są niezbędne dziecku by miało mocne kości.

Podstawowym budulcem dla kości jest wapń. W pierwszym półroczu życia zalecana jego dawka to 400 mg dziennie, w drugim – 600. Przez pierwsze sześć miesięcy zapewnia ją zarówno mleko z piersi mamy, jak i modyfikowane.
Mleka krowiego nie podaje się dzieciom w pierwszym roku życia, nie stosuje się go też do przyrządzania np. kaszek. Jest ono zbyt ciężkostrawne, za bardzo obciąża układ trawienny i często uczula.

Maluszek dostający już inne potrawy, ale nadal regularnie karmiony piersią, nie musi dodatkowo pić mleka modyfikowanego. Pewne jego ilości i tak zapewne otrzymuje z kaszką. Z kolei brzdąc karmiony sztucznie powinien dostawać mieszankę odpowiednią do swego wieku: do czwartego miesiąca życia – tzw. mleko początkowe, a potem następne. Jeśli dziecko jest alergikiem, urodziło się przedwcześnie, ma zaparcia, cierpi z powodu kolki – lekarz może dobrać specjalistyczną mieszankę.

Jednak nabiał to nie tylko mleko i kaszki! 10-, 11-miesięczny maluszek powinien też próbować jogurtu i potraw z twarożkiem. Pamiętaj, że niedobory wapnia nie są widoczne od razu! Jeśli jednak taki stan przedłuża się, może stanowić poważne zagrożenie dla procesu wzrastania dziecka.

Witamina D

W trzecim–czwartym tygodniu życia wyczerpują się zapasy tej witaminy zgromadzone w życiu płodowym. Dlatego dziecku na piersi od tego momentu podawaj ją w kropelkach: 400 j.m. dziennie, prosto do buzi (np. na łyżeczce), przed karmieniem, do końca pierwszego roku życia.

Mleko modyfikowane zawiera dodatek witaminy D, więc u niemowląt karmionych sztucznie to lekarz decyduje o dodatkowej dawce. Jeżeli karmisz w sposób mieszany, także spytaj pediatrę, ile witaminy D podawać. Również wcześniak powinien mieć indywidualnie określoną jej dawkę.

Niedobór tej witaminy powoduje krzywicę, prowadzącą do zniekształcenia klatki piersiowej i kręgosłupa, spowolnienia wzrastania. Dziś, na szczęście, występuje ona rzadko – właśnie dzięki odpowiedniej profilaktyce.

Dbaj o stawy i kręgosłup

Oto kilka prostych zasad, których powinni przestrzegać wszyscy rodzice:

  1. Materacyk w łóżeczku powinien być średnio twardy. W pierwszych miesiącach nie dawaj poduszki.
  2. Układaj dziecko na brzuszku, by ćwiczyło mięśnie karku.
  3. Zabawki wieszaj raz z jednej, raz z drugiej strony łóżeczka, by mięśnie rozwijały się równomiernie.
  4. Nie sadzaj i nie stawiaj dziecka zbyt wcześnie, dopiero gdy samo jest na to gotowe.
  5. Pozwól bawić się na podłodze, zachęcaj do raczkowania.
  6. Nie wkładaj malca do chodzika, ponieważ źle wpływa on na stawy.
  7. Zabierz dziecko do ortopedy na kontrolę stawów biodrowych: między szóstym a ósmym tygodniem po porodzie i między szóstym a dziewiątym miesiącem życia.

Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]

brak kupy u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Brak kupy u noworodka: ile czasu noworodek może nie robić kupy? Co na zaparcia?
Brak kupki u noworodka to powód do niepokoju – w końcu spodziewasz się, że maluszek będzie robił ją codziennie. Niekoniecznie musi tak być. Dużo zależy od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy sztucznie. Zanim zaczniesz się martwić, że twój maluszek cierpi na zatwardzenie, sprawdź objawy zaparć u noworodka. Jak pomóc dziecku?

Brak kupy u noworodka nie zawsze musi oznaczać zaparcie. Owszem, dziecko karmione butelką powinno wypróżniać się codziennie, ale już zdrowy, karmiony wyłącznie piersią noworodek może robić kupkę o wiele rzadziej. Brak kupy u noworodka karmionego piersią Noworodek karmiony piersią może wypróżniać się raz dziennie, ale może też nie robić kupy przez kilka dni . I nie mówimy wtedy o zaparciu, jeśli kupka niemowlaka jest prawidłowej konsystencji. W takim przypadku brak kupy nie jest ani niczym dziwnym, ani tym bardziej niepokojącym. Mleko mamy jest trawione prawie w stu procentach, więc w jelitach mało zostaje do wydalenia.  Z kolei objawy zaparcia u noworodka to: wypróżnianie się rzadziej niż zwykle i z widocznym trudem (a nawet bólem), kupka mniejsza niż zwykle i wyglądająca inaczej (może mieć formę twardych, suchych kulek), pogorszenie apetytu i trudności ze snem, wzdęty brzuszek, który boli przy lekkim uciskaniu. Brak kupy u noworodka karmionego sztucznie Dziecko, które pije mleko modyfikowane, powinno robić kupkę codziennie (np. 1-4 razy na dobę) lub prawie codziennie. O zaparciu u noworodka karmionego sztucznie mówimy, gdy pojawią się następujące objawy: kupka pojawia się mniej niż 5 razy w tygodniu, noworodek robi ją z wysiłkiem, pręży się, napina, widać, że ma kłopoty z brzuszkiem, ma twardy brzuch, który po zrobieniu kupki staje się miękki, kupka jest twarda, zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi. Zaparcia często pojawiają się u noworodków, gdy przechodzą z piersi na mleko modyfikowane – wdrożenie mleka modyfikowanego może zaburzać wypróżnianie. Wynika to z faktu, że mieszanki sztuczne nie mają w swoim składzie tyle wody, co pokarm kobiecy. Druga ważna sprawa to prawidłowe przygotowanie mieszanek sztucznych zgodnie z zaleceniami...

pieluchowanie
Adobe Stock
O noworodku
Jak często noworodek robi kupę i siusiu?
Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu i zdrowiu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). W kolejnych dobach pojawiają się stolce przejściowe, mogą być zielonkawe. Warto więc wiedzieć: Ile brudnych pieluszek jest normą? Jak wygląda kupka niemowlaka? Co zapach stolca mówi o brzuszku maluszka? Kiedy zawartość pieluszki powinna niepokoić? Noworodek nie robi kupy – dlaczego? a także: Ile mokrych pieluszek jest normą? Co kolor i zapach moczu mówi o stanie zdrowia maluszka? Ile razy dziennie noworodek robi kupę? Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę (np. po każdym karmieniu z piersi) – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze . Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni . O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie. Czego oczekiwać po kupie noworodka?                               Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna z widocznymi grudkami. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. Kiedy dziecko jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym, stolec ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i może być...

mama, niemowlę, karmienie butelką
Karmienie
Ile witaminy D powinno dostawać niemowlę karmione butelką?
To ona sprawia, że wapń trafia do krwi, a stamtąd do kości. Bez niej nie byłyby one mocne, zęby zdrowe, a krew nie krzepłaby prawidłowo. Sprawdź więc, ile twój maluch jej potrzebuje.

Podawanie witaminy D3 niemowlęciu jest konieczne. Tylko jak to robić? Wszystko zależy od tego, czy twoje dziecko jest karmione piersią, czy pije mleko modyfikowane czy też jest karmione w sposób mieszany. Mleko mamy zawiera mało witaminy D, więc maluszek karmiony naturalnie powinien ją dostawać w kropelkach. Z dziećmi karmionymi butelką jest inaczej. Mieszanki mleczne są wzbogacone nie tylko w wapń, ale także w witaminę D – 100 ml mleka początkowego zawiera 40–60 j.m. (jednostek międzynarodowych) witaminy D3, a 100 ml następnego – 56–76 j.m. Ile witaminy D potrzebują niemowlęta w 1. roku życia? Dzieci w pierwszym roku życia potrzebują 400-600 j.m. witaminy D na dobę. Jeśli więc niemowlę pije ok. 1000 ml mleka modyfikowanego na dobę, nie musi dostawać dodatkowo witaminy D3. Tyle tylko, że niewiele dzieci, nawet po szóstym miesiącu, ma aż taki apetyt, dlatego wielu lekarzy zaleca podawanie im dodatkowo witaminy D w kropelkach. W zaleceniach lekarz powinien też uwzględnić to, czy dziecko jada (i w jakich ilościach) ryby, które są zasobne w witaminę D. A co robić, gdy malec dostaje pierś i jest dokarmiany butelką? Najważniejsze, by dokładnie określić, ile dostaje mleka modyfikowanego oraz innych produktów wzbogaconych w witaminę D3 (kaszek, serków) lub zawierających ją naturalnie (np. ryby bogate w witaminę D). Jeśli lekarz uzna, że zbyt mało, wtedy konieczna może się okazać dodatkowa suplementacja witaminy D. Jakie mleko modyfikowane - sprawdź opinie rodziców! Pamiętaj! Zawsze podawaj witaminę D w kroplach tylko w takiej ilości, jaką zalecił lekarz. Zarówno jej niedobór, jaki i nadmiar może być dla dziecka szkodliwy! Zobacz też: Co musisz wiedzieć o witaminie D dla niemowlaka? 9 ważnych faktów  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta