Ukochany kot, najwierniejszy pies mogą być przyjaciółmi twojego dziecka, ale też jego wrogami. Czy dziecko może mieć w domu psa lub kota, jakie zwierzęta są najbardziej bezpieczne, co robić, czy dziecko nie miało objawów alergii, pytamy dr n. med. Beatę Adamczyk, alergologa, która od lat leczy alergię u małych dzieci.

Reklama

Na jakie zwierzęta dzieci najczęściej mają alergię?

Alergię może spowodować większość najbardziej popularnych gatunków. Z całą pewnością dziecko może mieć alergię na kota lub psa. Ale mogą też uczulać ptaki domowe (papużki, kanarki, gołębie itp.), zwierzęta futerkowe – chomiki, świnki morskie i myszki. Podczas wyjazdów na wieś warto też wziąć pod uwagę kury lub kaczki, z którymi ma wtedy kontakt twoje dziecko.

Zobacz także

Czy kot tak samo często powoduje alergię jak pies?

Okazuje się, że koci alergen jest silniejszy niż alergen psa! Świadczą o tym objawy alergii, które są znacznie silniejsze w przypadku alergii na kota niż w przypadku alergii na psa (całoroczny katar, zapalenie spojówek, kaszel, prowadzący do pojawienia się astmy). Objawy alergii nasilają się z wiekiem. Na pewno wpływa na to też fakt, że koty częściej niż psy, mają bardzo bliski kontakt z ludźmi. Niezwykle silny alergen ma również świnka morska.

W jaki sposób objawia się alergia na zwierzęta?

Reklama

Najczęstsze objawy alergii na zwierzęta to kaszel, pieczenie nosa, katar, kichanie, problemy z oddychaniem. Oczy pieką i puchną – może rozwinąć się zapalenie spojówek, powstają też zmiany na skórze. Jeśli kot czy pies poliże dziecko, na ciele może pojawić się pokrzywka. Może też pojawić się niebezpieczny obrzęk naczynioruchowy. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zwiększa prawdopodobieństwo alergii, alergicznego nieżytu nosa oraz astmy.

Reklama
Reklama
Reklama