Elektrolity to roztwory wodne jonów soli – sodu, magnezu, potasu, jodu, wapnia, chloru i fosforu. Jony te znajdują się w płynach ustrojowych, biorą udział w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni, w tym do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych oraz pracy serca.

Reklama

Kiedy stosować elektrolity u dziecka?

Najczęściej do zaburzenia gospodarki elektrolitowej dochodzi w wyniku odwodnienia, np. wtedy, gdy dziecko ma nasiloną biegunkę i wymioty albo wysoką gorączkę. Wraz z wodą traci wtedy z organizmu elektrolity. Objawami odwodnienia i utraty elektrolitów są zawroty głowy, omdlenia, bóle głowy, nadmierna senność, wyczuwalne zmiany rytmu pracy serca, mała ilość oddawanego moczu, pragnienie, a u niemowląt – zapadnięte ciemiączko.

Gdy dochodzi do utraty wody wskutek biegunki i wymiotów, trzeba uzupełniać płyny w organizmie. Najlepiej nadają się do tego elektrolity, a nie zwykła woda. Elektrolity dla dzieci mają postać proszków rozpuszczanych w wodzie lub tabletek musujących. Trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami na ulotce dołączonej do konkretnego preparatu.

Elektrolity podaje się dziecku zawsze, gdy pojawia się ryzyko odwodnienia, czyli już w momencie wystąpienia biegunki czy wymiotów. Nie można czekać, aż dojdzie do odwodnienia, należy mu zapobiegać, czyli regularnie poić dziecko elektrolitami, np. po każdym incydencie biegunkowym czy torsjach.

Przeciwwskazaniem do stosowania elektrolitów u dzieci jest niedrożność jelit i wstrząs hemodynamiczny.

Zobacz także

Jak wybrać elektrolity dla dziecka?

Wybór preparatów nawadniających z elektrolitami jest duży. Można wśród nich znaleźć lepsze i gorsze. Dokonując wyboru, poradź się farmaceuty, który pomoże dobrać preparat do wieku dziecka i z pewnością wskaże lepsze produkty.

Dobre elektrolity:

  • mają na opakowaniu lub w ulotce informację o osmolarności. Elektrolity o osmolarności trochę ponad 200 mOsm/l nawadniają dzieci lepiej
  • mają krótki skład – zawierają jak najmniej dodatków poza glukozą i chlorkami czy cytrynianami
  • nie zawierają polepszaczy smaku – słodzików, aromatów, barwników itp.

Czyste elektrolity są słonawe w smaku. Z tego względu niektóre dzieci nie chcą pić elektrolitów bez dodatków smakowych. Aby dziecko dało się namówić na wypicie preparatu, lepiej kupić elektrolity dla dzieci w wersji smakowej.

Jak zrobić elektrolity dla dziecka

Najlepiej zawczasu zaopatrzyć się w preparaty elektrolitowe dla dzieci. W razie potrzeby wystarczy rozpuścić je w wodzie i podać. Można także przygotować domowe napoje izotoniczne. Z pewnością będą smakować lepiej niż sama woda. Ich skład jest też bogatszy w elektrolity niż samej wody.

Przepis na domowy elektrolit dla dziecka:

  • pół lub trzy czwarte szklanki wody
  • szczypta soli
  • sok z połówki cytryny lub pomarańczy
  • łyżeczka dobrej jakości miodu.

Przygotowany napój jest słodkawy w smaku, zawiera trochę cukrów i jonów soli, jest więc szansa, że posmakuje dziecku, nawodni je i uzupełni choć część utraconych elektrolitów.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama