
Marchwianka to lekkostrawna zupa, którą przygotowuje się z gotowanej marchwi. Jest uznanym domowym sposobem na problemy z brzuchem i biegunkę. Można podawać ją już niemowlętom. Przygotowując marchwiankę, należy jednak pamiętać, że swoje właściwości zachowuje tylko przez 24 godziny.
Spis treści:
- Jak działa marchwianka?
- Jak ugotować marchwiankę?
- Marchwianka na biegunkę – przepis ze świeżej marchwi
- Marchwiankę z ryżem na biegunkę – przepis
- Najprostsza marchwianka z purée ze słoiczka – przepis
- Marchwianka dla dziecka – jak podawać?
Jak działa marchwianka?
Marchwianka nie powoduje skutków ubocznych. Jest całkowicie bezpiecznym środkiem na biegunkę nawet u najmłodszych dzieci i niemowląt, które mają już rozszerzaną dietę.
Marchwianka – właściwości
Gotowana marchew, dzięki obecnym w niej pektynom, działa łagodząco na błonę śluzową jelit i przyczynia się do usuwania z przewodu pokarmowego szkodliwych produktów przemiany materii. Składniki mineralne (sód, żelazo, wapń, fosfor, miedź, cynk) zawarte w przecierze z marchwi uzupełniają składniki, które dziecko traci podczas biegunki. Marchwianka zapobiega odwodnieniu, a także pomaga przywrócić utracone podczas biegunki witaminy. Jest też zupą dietetyczną.Jak ugotować marchwiankę?
Aby dziecko mogło skorzystać z dobroczynnych właściwości marchwianki, zupa musi być odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim należy wybrać marchew, która pochodzi od rolnika lub z uprawy ekologicznej. Nie będzie skażona środkami chemicznymi i dzięki temu będzie znacznie zdrowsza. Jest to ważne w przypadku warzyw korzeniowych, w których łatwo gromadzą się pozostałości zanieczyszczeń z gleby.
Najlepsza marchew jest dostępna w sierpniu i we wrześniu – słodka, mocno pomarańczowa i zbita. To właśnie ta późna marchew sprawia, że zupa ma delikatny słodko-maślany smak.
Gotowanie marchwianki – o czym warto wiedzieć?
- Kupując marchewki, wybieraj mniejsze okazy.
- Zwróć uwagę, czy marchewki są jędrne i niepopękane (to świadczy o tym, czy były dobrze przechowywane).
- Jeśli marchewka w sezonie jest sprzedawana z natką, jej liście powinny być zielone.
- Nie kupuj marchwi, która ma zielone końce. Smak nie będzie tak słodki.
- Marchewka sprzedawana z ziemią, nie jest gorsza od czystej, pomarańczowej (wystarczy w domu porządnie ją wyszorować) – ta druga została umyta przed sprzedażą.
Marchwianka na biegunkę – przepis ze świeżej marchwi
- Umyj pół kilograma marchwi, odetnij zielone końce, obierz.
- Pokrój marchewkę na plasterki.
- Zalej marchew litrem wody i gotuj pod przykryciem do miękkości.
- Po wystudzeniu zmiksuj zupę, uzupełnij wodą, żeby powstał litr płynu.
- Dodaj do marchwianki odrobinę soli i jeszcze raz zagotuj.
Uwaga: Jeśli gotujesz marchwiankę dla niemowlęcia, pomiń solenie.
Przepis na marchwiankę z ryżem
- Ugotuj marchwiankę według przepisu podanego wyżej.
- Ugotuj porcję ryżu.
- Po ugotowaniu zupy i rozcieńczeniu, dodaj do niej ryż.
- Całość zblenduj.
Najprostsza marchwianka z purée ze słoiczka – przepis
W prosty sposób u szybko można przyrządzić marchwiankę z purée marchewkowego ze słoiczka dla niemowląt. Mają je w ofercie firmy produkujące dania w słoiczkach dla dzieci.
- Zawartość słoiczka przełóż do większego naczynia.
- Dodaj do purée z marchewki taką samą objętość wody co przecieru.
W porozumieniu z lekarzem możesz dodać do marchwianki łyżeczkę świeżego masła.
Marchwianka – jak podawać dziecku?
W przypadku biegunki, marchwiankę podaje się minimum 3 razy dziennie (po wcześniejszym podgrzaniu tylko wydzielonej porcji przecieru marchewkowego – nie całej zupy). Marchwiankę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu doby.
Młodsze dziecko można karmić łyżeczką lub za pomocą butelki ze smoczkiem z szerokim otworem. Starsze może wypić marchwiankę z kubeczka.
Zobacz także:

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki. Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką. Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza? Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary): B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone, R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe, A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu, T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna. Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany...

Wymioty i biegunka u dziecka mogą być objawem np. zatrucia pokarmowego lub infekcji jelitowo-żołądkowej. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo silne, towarzyszą im dodatkowe objawy, należy poradzić się lekarza. W innych wypadkach, także przy zaparciach, warto zastosować odpowiednią dietę. Spis treści: Co dać dziecku do jedzenia po wymiotach Dieta dziecka przy biegunce Dieta dziecka na zaparcia Co dać dziecku do jedzenia po wymiotach Podczas wymiotów najważniejszym zadaniem rodzica jest niedopuszczenie do odwodnienia dziecka . Dlatego maluchowi zaproponuj do picia to, na co ma ochotę (chętniej będzie pić). Pamiętaj, by płyny dawać często (najlepiej chłodne), ale w małych ilościach (najpierw po 1–2 łyżeczki!). Zbyt duża ich ilość naraz mogłaby wywołać kolejne torsje. Przez pierwsze 4–6 godzin po ustaniu wymiotów nie należy dziecku podawać jedzenia. Taki post pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i powrócić układowi pokarmowemu do prawidłowej pracy. Zresztą najczęściej dziecko, które odczuwa mdłości, nie ma ochoty na jedzenie – sam organizm wysyła znaki, że potrzebuje chwili odpoczynku. Po przerwie podaj dziecku coś lekkiego – pszenna bułeczka lub kawałek gotowanego mięsa (ale chudego, np. kurczaka). Dieta dziecka po wymiotach powinna być lekkostrawna. Należy więc unikać dań smażonych, bardzo tłustych oraz zawierających surowe warzywa i owoce. Marchwianka najlepsza po wymiotach u dziecka (przepis) Marchewkę trzeba starannie umyć, obrać i pokroić w plasterki. Następnie należy zalać ją wodą w proporcjach 50 g marchwi na 100 g wody i gotować do miękkości, w razie potrzeby uzupełniając wodą. Miękką marchew trzeba wyjąć, zmiksować i ponownie połączyć z wywarem. Dodać szczyptę soli i płaską łyżeczkę glukozy . Marchwiankę można przygotować w większej ilości (np. 2–3 porcje), ale trzeba...

Kto z nas choć raz w życiu miał problemy z jelitami , objawiające się biegunką, ten doskonale wie, jak uciążliwa jest to dolegliwość. Zwłaszcza dzieci mogą ją trudno znosić. Objawy towarzyszące biegunce, takie jak wymioty, gorączka, mocno osłabiają organizm. Musisz zatem działać szybko, żeby dziecko wróciło do pełni sił i uniknęło dodatkowego zagrożenia, jakie pojawia się przy biegunkach – odwodnienia organizmu. Radzimy, jak zwalczyć biegunkę u dziecka . Przeczytaj! Przyczyny biegunki u dziecka Dlaczego tak się dzieje, że nagle organizm reaguje biegunką? Przyczyny biegunek mogą być różne. Najczęściej wiążą się z zatruciami pokarmowymi , ale mogą też towarzyszyć chorobom. Jeśli twoje dziecko ma biegunkę, może to być wynikiem: infekcji bakteryjnej (np. salmonellą); infekcji wirusowej (np. rotawirusem ); infekcji pasożytniczej; nietolerancji pokarmowej po spożyciu jakiegoś produktu; anginy; powikłań po leczeniu antybiotykiem; zapalenia ucha środkowego ; zapaleniem wyrostka robaczkowego ; zapalenia płuc; zatrucia lekiem; zatrucia metalami ciężkimi, toksynami. Objawy biegunki O biegunce mówimy, gdy dziecko nagle zaczyna wypróżniać się dużo częściej niż zwykle (powyżej pięciu razy dziennie), a do tego stolce mają bardziej luźną, płynną konsystencję i może pojawiać się z nich śluz, krew lub ropa. Biegunce często towarzyszą: wymioty; ból głowy; ból brzucha; gorączka; apatia; brak apetytu; osłabienie organizmu; kaszel i katar (przy grypie żołądkowej ). Jak leczyć biegunkę u dziecka? W leczeniu biegunki u dziecka możesz połączyć domowe sposoby z preparatami dostępnymi w aptece. Ważne jest podawanie w tym czasie maluchowi probiotyków , które regulują pracę przewodu pokarmowego i zawierają dobre dla organizmu bakterie. Probiotyki najlepiej jest dawać...