Reklama

Grypa to groźna choroba, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jak rozpoznać jej objawy grypy u dziecka i jak ją leczyć? Podpowiadamy.

Reklama

Objawy grypy u dzieci

Grypa "rozbiera" błyskawicznie. W ciągu kilku godzin zdrowe dziecko zmienia się w kupkę nieszczęścia: jest rozbite, zazwyczaj wysoko gorączkuje, sucho kaszle, męczy go ból głowy, mięśni i stawów. Często dzieci chore na grypę mają dreszcze albo zapalenie spojówek.
Grypie mogą towarzyszyć także wymioty, bóle brzucha lub biegunka, zaś katar pojawia się bardzo rzadko.

Jak leczyć dziecko chore na grypę?

  • Jeżeli chore dziecko będzie dużo spało i zdrowo się odżywiało, to jest duża szansa, że po kilku dniach jego organizm poradzi sobie sam z chorobą.
  • Koniecznie też zbijaj mu gorączkę syropami z paracetamolem albo ibuprofenem.
  • Kilka razy dziennie wietrz jego sypialnię, aby nie oddychał powietrzem z wirusami i podawaj mu dużo picia.

Uwaga! Grypę wywołuje wirus, dlatego antybiotyki (które skierowane są tylko przeciw bakteriom) nie będą skuteczne. Leczenie grypy u dziecka antybiotykami to błąd – poprzez nie dodatkowo osłabia się organizm dziecka

Istnieją leki przeciwwirusowe

W aptekach można znaleźć nowoczesne preparaty, które zwalczają wirusa grypy jednak ich stosowanie jest obwarowane wieloma warunkami. Leki zadziałają jedynie wtedy, jeśli zostaną podane w ciągu 36 godzin od wystąpienia pierwszych objawów grypy. W dodatku często ich stosowanie może wywołać skutki uboczne, np. bóle głowy, biegunkę czy wymioty a w przypadku astmatyków nasilać objawy astmy.

Uwaga na powikłania po grypie u dzieci

U małych dzieci często dochodzi do powikłań grypy. Najczęstsze to: zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie płuc. Mogą też pojawić się powikłania neurologiczne, np. zapalenie opon mózgowych albo zespół Guillaina-Barrégo, którego objawami są m.in. zaburzenia oddechowe oraz niedowład nóg i mięśni twarzy.
Objawem, że doszło do powikłania, jest nawrót gorączki i kaszlu po krótkim (dwu-, trzydniowym) okresie poprawy. W takim wypadku zawsze trzeba wezwać lekarza.

Świńska czy zwyczajna? Objawy są takie same

Objawy zwykłej grypy i bardzo groźnej świńskiej grypy są takie same: wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni. O tym, że dziecko zaatakował wirus świńskiej grypy, powiedziałyby nam dopiero dokładne badania, których zwykle nie wykonuje się w przychodni. Leczenie świńskiej grypy jest identyczne, jak zwykłej.

Zaszczepieni przeciw grypie mają lepiej

Ci, którzy zaszczepili się przeciw grypie zwykle mogą być spokojni. Szczepionka dobrze chroni przeciw odmianą wirusa, która jest najpopularniejsza w tym sezonie chorobowym. Szczepienie chroni jednak tylko przez jeden sezon, dlatego przeciw grypie trzeba szczepić się co roku.

Żeby się nie zarazić grypą

Chory na grypę nie musi kichnąć dziecku prosto w twarz, aby "sprzedać" mu wirusa. Do zarażenia może dojść np. podczas rozmowy, zabawy w przedszkolu, pocałunku, czy nawet poprzez kontakt z przedmiotami, których dotykał chory: klamki czy rączki w autobusie. Wirusy wykorzystają każdą okazję, aby wniknąć do błon śluzowych nosa, gardła i oskrzeli. Aby się przed nimi uchronić trzeba przede wszystkim często myć ręce i twarz, wysypiać się i unikać tłumów.

Reklama

Zobacz też: Obalamy 5 najczęstszych mitów o grypie

Reklama
Reklama
Reklama