Jak interpretować wyniki WBC?
Podwyższony lub obniżony wynik WBC może wskazywać na rozmaite schorzenia. podpowiadamy, jaki poziom leukocytów we krwi jest prawidłowy.
Białe krwinki, czyli inaczej leukocyty (WBC – white blood cells), to komórki krwi obwodowej. Leukocyty odgrywają ogromną rolę w organizmie, gdyż chronią go przed wirusami i bakteriami.
Jak wygląda badanie?
Poziom WBC określa się poprzez wykonanie rutynowego badania krwi, czyli morfologii. Badanie WBC polega na pobraniu kilku mililitrów krwi do probówki. Wykonuje się je na czczo, czyli na 8 godzin po ostatnim posiłku. Aby określić wszystkie składowe we krwi, w tym ilościowo poszczególne grupy WBC, konieczne jest wykonanie morfologii krwi z rozmazem.
Normy WBC we krwi
Całkowita ilość WBC we krwi to 4000–10 000/µl. Leukocyty we krwi obwodowej występują w 5 rodzajach:
- granulocyty obojętnochłonne - neutrofile;
- granulocyty kwasochłonne - eozynofile;
- granulocyty zasadochłonne - bazofile;
- monocyty;
- limfocyty.
Nie tylko zmiany w całkowitej liczbie WBC mogą oznaczać patologię, ale również zmiany w procentowym rozkładzie poszczególnych rodzajów białych krwinek.
Poszczególne rodzaje WBC w rozmazie krwi mają następujące normy:
Wysokie WBC
Norma leukocytów we krwi (WBC) zmienia się w stanach patologicznych. Może dojść do zwiększenia lub zmniejszenia jednego typu leukocytów, lub kilku rodzajów leukocytów na raz. Leukostaza, czyli poziom WBC powyżej normy, najczęściej wynika ze stanu zapalnego panującego w organizmie. W przebiegu infekcji liczba WBC może wzrastać nawet do 20 000/µl. Jeśli przekracza 30 000/µl, wskazuje na poważniejsze problemy zdrowotne.
Wzrost ilości krwinek białych, czyli leukocytoza może występować w:
- chorobach zakaźnych,
- zapaleniach,
- białaczkach,
- zniszczeniu tkanek (np. oparzenia).
Warto jednak wiedzieć, że są stany, kiedy wzrost poziomu białych krwinek występuje naturalnie. Jest tak podczas ciąży i porodu, a także podczas sytuacji, w których odczuwamy stres. Wyniki mogą być fałszywie wysokie na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego lub po wykonaiu badania zbyt szybko po posiłku.
Spadek WBC - leukopenia
Poziom WBC we krwi poniżej normy określa się mianem leukopenii. Takie zjawisko może mieć miejsce na początku lub zaraz po przebytej infekcji. Spadek ilości krwinek białych możemy zaobserwować również w:
- chorobach szpiku kostnego (zwłóknienie, guzy, ziarnica, białaczki),
- działaniu substancji cytotoksycznych,
- chorobach naczyń (dotyczących kolagenu np. toczeń trzewny),
- chorobach wątroby i śledziony,
- chorobie popromiennej,
- przy niedożywieniu.
Zobacz też:
- Co oznacza wynik RDW w badaniu krwi?
- Morfologia, mocz, USG - kiedy wykonać je dziecku?