Na zapalenie opon mózgowych może zachorować każdy, bez względu na wiek. Początkiem choroby jest zwykle bardzo wysoka gorączka, a następnie pojawiają się tzw. objawy oponowe. Chory może mieć też drgawki, kaszel, światłowstręt, nudności. Szybkie leczenie jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczone zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci. Podejrzewasz, że ta choroba dotknęła twoje dziecko? Nie zwlekaj, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Reklama

Leczenie zapalenia opon mózgowych

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy rozpocząć od zdiagnozowania jego przyczyny. Kiedy już zostanie ustalone, czy chorobę wywołał wirus, grzyb, czy coś innego, wówczas lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk. Niekiedy w leczeniu stosuje się również leki przeciwpadaczkowe.

Czy pobyt w szpitalu jest konieczny?

Wirusowe zapalenie opon mózgowych w wyjątkowych przypadkach, jeśli ma łagodny przebieg, może być leczone w domu. Pozostałe typy choroby zwykle wymagają hospitalizacji na oddziale chorób zakaźnych Chory musi być pod stałą kontrolą lekarzy.

Leczenie zapalenia opon mózgowych u niemowląt

Noworodki i niemowlęta chore na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zawsze muszą być leczone w szpitalu, U tak małych dzieci ta choroba jest szczególnie groźna. Istnieje również wysokie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Jak długo trwa kuracja?

Długość leczenia zapalenia opon mózgowych zależna jest od rodzaju i przyczyny choroby. Może trwać ono nawet kilka tygodni i przez cały ten czas pacjent musi przebywać w szpitalu. Jeśli na skutek zapalenia dojdzie do jakichś powikłań, wówczas proces leczenia może się znacznie wydłużyć.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama