Jak wygląda pluskwa? To mały owad, ma około 4-6 mm długości, owalny kształt, brunatną barwę i sześć odnóży. Nie posiada skrzydełek i ma twardy pancerz. Pasożyt ten żywi się ludzką krwią. Pluskwy rzadko są widoczne w ciągu dnia, a ich kryjówki zazwyczaj są poza zasięgiem naszego wzroku.

Reklama

Spis treści:

  1. Pluskwa domowa - jak wygląda?
  2. Pluskwy - zdjęcia
  3. Co to są pluskwy?
  4. Jak rozpoznać pluskwę domową?
  5. Pluskwa w domu
  6. Pluskwy w łóżku

Pluskwa domowa - jak wygląda?

Zastanawiasz się, jak wygląda pluskwa domowa? Dorosła pluskwa swoim wyglądem przypomina pestkę jabłka, jest wielkości około 5 mm, jej pancerz jest twardy. Ma kształt płaski i owalny, dzięki czemu może ukrywać się w domowych zakamarkach. Insekt jest przezroczysty, przez co trudno go zauważyć. Dopiero gdy pluskwa coś zje - robi się koloru brunatnego, a jej odwłok się rozdyma. Ma parę dużych oczu, sześć odnóży, a także aparat kłująco-ssący, za pomocą którego przebija skórę człowieka.

Pluskwy - zdjęcia

Przedstawiamy zdjęcia pluskiew, dzięki temu łatwiej będzie ci rozpoznać te pasożyty, jeśli okaże się, że zagnieździły się w twoim domu.

dwie pluskwy
Adobe Stock

Co to są pluskwy?

Pluskwy są to pasożyty, żywiące się krwią człowieka. Jest to gatunek owada z rodziny pluskwowatych. Pluskwy są zwykle bardzo uciążliwe dla człowieka, gdy pojawią się w domu. Są wytrzymałe, szybko się przemieszczają, nie mają skrzydeł, nie potrafią także skakać, jednak sprawnie wspinają się, np. po ścianach. Możemy je spotkać głównie w pościeli, łóżkach, pod tapetami, w szczelinach ścian i podłóg, a także w tapicerkach. Pamiętaj, że pasożyty to trudny przeciwnik i czasami niełatwo pozbyć się ich ze swojego domu.

Zobacz także

Jak rozpoznać pluskwę domową?

Chcesz rozpoznać pluskwę? Przede wszystkim nie dostrzeżesz u niej skrzydełek. Pluskwa domowa nie ma również zaawansowanego narządu wzroku, głównym narządem zmysłu są u niej czułki. To właśnie dzięki nim lokalizuje swoją potencjalną ofiarę, wyczuwając jej ciepło i zapach.

Pluskwa w domu

Gdy pluskwa jest obecna w domu - towarzyszy temu bardzo charakterystyczny zapach, który można porównać do gnijących malin. Dzieje się tak, ponieważ taką woń (w postaci oleistego płynu) wydziela gruczoł na dolnej części ciała tego owada w sytuacji, gdy coś go zaniepokoi. Obecność pluskiew w domu nie musi wcale być związana z brakiem higieny, mogą przejść z sąsiedniego mieszkania, przenoszą je także ludzie. Istnieje ryzyko, że pluskwy pojawią się także po tym, jak domownicy jechali pociągiem, nocowali w zainfekowanym hostelu lub schronisku. Możemy przenieść je do mieszkania np. w bagażu. Pluskwy w domu zazwyczaj bytują w tapicerowanych meblach, zasłonach, łóżkach, szczelinach ścian i podłóg.

Pluskwy w łóżku

Pluskwy, które żyją w łóżku to pluskwy łóżkowe. Pojawiają się znienacka, jednak ich obecność z pewnością szybko zauważysz, gdy rano obudzisz się pogryziona. Bardzo chętnie zagnieżdżają się one w materacu łóżka. Jeśli tak się stanie i nie uda ci się uchronić przed tym pasożytem - wypierz w wysokiej temperaturze pościel, poszewki, ręczniki, ubrania, koce - wszystkie przedmioty wykonane z materiału. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż całkowicie pozbędziesz się insektów. Jeśli to nie pomoże - powinnaś wezwać specjalistów od zwalczania pluskiew.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama