Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pasożyty u dzieci
AdobeStock
Zdrowie

Pasożyty u dzieci: robaki u niemowlaka i u dzieci w wieku szkolnym [OBJAWY, LECZENIE, DIETA]

Pasożyty u dzieci mogą wywoływać objawy mylone z innymi chorobami, dlatego czasami mija dużo czasu, zanim zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Pasożyty zdarzają się i u niemowlaka, i u starszego dziecka. Mogą wywoływać uciążliwe objawy: kaszel, chrząkanie, a nawet dolegliwości neurologiczne. Na szczęście można je szybko wyleczyć. Leczenie robaków dobiera się do rodzaju pasożyta, którego dziecko jest nosicielem.

Pasożyty u dzieci to częsty problem. Dzieci łatwo zarażają się robakami. Czasem wystarczy zjedzenie jagody prosto z krzaka, nieumycie rąk po wyjściu z toalety lub wytarcie ich w ręcznik niedawno używany przez kolegę. Zagrożeniem może być też np. zabawa w nieogrodzonej piaskownicy, gdzie często bywają psy i koty. Pasożyty u najmłodszych dzieci to także wynik tego, że brudne ręce maluchów wciąż wędrują do buzi. Warto znać wszystkie objawy pasożytów u dzieci, jak kaszel, chrząkanie, bóle nóg. I choć niektórzy rodzice próbują leczyć robaki u dzieci domowymi sposobami, to zawsze konieczne jest wykonanie badań na pasożyty.

Pasożyty u dzieci:

  1. objawy pasożytów u dzieci
  1. Pasożyty czy alergia?
  2. Badanie na pasożyty
  3. Leczenie pasożytów u dzieci
  4. Domowe sposoby na pasożyty u dzieci
  5. Jak zapobiegać pasożytom u dzieci?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

Pasożyty u dzieci występują niezwykle często. Podobno nawet dwoje na troje przedszkolaków przynajmniej raz przechodzi infekcję pasożytniczą! Najczęstsze objawy pasożytów to:

  • pobolewania brzucha,
  • nudności,
  • kompletna niechęć do jedzenia,
  • bóle nóg, stawów i mięśni,
  • bóle głowy,
  • wysypka,
  • nadaktywność ruchowa.
     

Problem jednak w tym, że objawy typowe dla pasożytów mogą być również spowodowane przejedzeniem słodyczami, zatruciem pokarmowym czy stresem spowodowanym chodzeniem do przedszkola.

Dzieci miewają też takie objawy pasożytów jak:


Dzieci dostają wówczas antybiotyki, ale pomagają one tylko na krótko. Właśnie dlatego, że przyczyną kłopotów wcale nie jest infekcja bakteryjna, tylko pasożyty u dziecka. Niestety, dopóki powód dolegliwości nie zostanie dobrze zdiagnozowany, a dziecko wyleczone, infekcje będą stale nawracać.

 Objawy glisty u dziecka

Zakażenia glistą na szczęście zdarzają się rzadko, ale objawy są poważne. Z połkniętych jaj glisty wykluwają się larwy, które przechodzą z jelit do krwi, a potem do oskrzeli i pęcherzyków płucnych, wywołując zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc lub objawy astmy. Dziecko kaszle, ma dużą ilość wydzieliny, a gdy ją przełyka, glisty znów dostają się do jelit. Tam dorastają i produkują miliony jajeczek. W zależności od tego, gdzie się umiejscawiają, wywołują różne objawy, np. bóle brzucha, kaszel, biegunki, nudności, wymioty, osłabienie, brak apetytu. Produkowane przez nie toksyny atakują układ nerwowy, więc malec jest pobudzony i nerwowy. Badania krwi są podobne jak przy alergii (podwyższone IgE). Czasami dziecko zaraża się toksokarozą, czyli glistą bytującą w układzie pokarmowym psa lub kota.

Co robić? Idź do lekarza, poproś o skierowanie na badanie kału. Jeśli wyjdzie pozytywnie, dziecko dostanie środki na robaki. Leczenie trzeba jednak powtarzać.

Objawy owsików u dziecka

Wiercisz się, jakbyś miał owsiki – mówisz do malca, nie wiedząc, że właśnie trafiłaś w dziesiątkę – dziecko może mieć owsicę! Rzeczywiście, malec, który ma owsiki, często nie może usiedzieć w miejscu, bo swędzi go pupa. Owsiki są małe, przysysają się do ścian jelita, ale dojrzałe samice wieczorem wypełzają w okolice odbytu i zostawiają tysiące drobniutkich jajeczek. Dziecko to strasznie swędzi, drapie się, nie może spać. Inne niepokojące objawy to:

  • zgrzytanie zębami w nocy,
  • kłopoty z zasypianiem,
  • bóle brzucha i głowy,
  • brak apetytu.


Co robić? Idź do lekarza. Może zalecić badanie kału: robi się je kilka razy. Leczenie jest krótkie, ale trzeba je powtarzać. Pilnuj, by dziecko często myło ręce, często pierz jego pościel i piżamkę (w 90°C) oraz prasuj. Zakładaj maluszkowi na noc majteczki (lub pieluszkę), by jaja owsików nie rozsiewały się po pościeli. Jeśli dziecko się drapie, obetnij mu krótko paznokcie, a na noc zakładaj rękawiczki z jednym palcem.

Objawy włosogłówki u dziecka

Włosogłówki to maleńkie robaki w kształcie nitki. Zagnieżdżają się w jelitach, ale mogą też przechodzić pod skórę. Wywołują biegunki, bóle brzucha, nudności, anemię, częste infekcje. Zarażony malec nie chce jeść, ma wysypkę, jest rozdrażniony, boli go głowa, choruje.

Co robić? Idź z dzieckiem do lekarza. Niestety, obecności włosogłówek często nie potwierdzają badania kału – nawet wielokrotnie powtarzane. Leczenie trzeba powtarzać.

Objawy lamblii u dziecka

Zakażone lambliami dziecko ma bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wysypkę, jego kupki brzydko pachną (z powodu obecności niestrawionego jedzenia). Lamblie przyczepiają się do ścian jelita, utrudniając wchłanianie składników odżywczych.

Co robić? Idź z malcem do lekarza. Może zalecić badanie kału. Leczeniu muszą się koniecznie poddać wszyscy domownicy.

Objawy tasiemca u dziecka

Dziecko może się zarazić tasiemcem, jeśli napije się nieprzegotowanej wody, zje surowe mięso (np. tatar). Niestety, mogą tam być jajeczka tasiemca. Źródłem zakażenia często jest też nieodrobaczany pies lub kot, a więc i piasek w piaskownicy. Zarażone dziecko skarży się na bóle głowy, brzucha, nie chce jeść, chudnie. Jest nerwowe, może też mieć wysypkę na skórze do złudzenia przypominającą alergiczną.

Co robić? Jeśli dziecko ma opisane objawy, dokładnie przyjrzyj się jego kupkom. Gdy zauważysz w nich białe prostokąciki (mogą to być kawałki tasiemca), może to świadczyć o zarażeniu. Jak najszybciej idź do lekarza i stosuj się do jego zaleceń.

Objawy wszy u dziecka

Wszawica głowy jest powszechna i bardzo zaraźliwa. Najbardziej narażone są kilkulatki, które uwielbiają bliski kontakt z rówieśnikami podczas zabawy. Wszawica może roznosić się przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku, które miały styczność z włosami np. ozdoby do włosów, czapka, kask, pościel, ręcznik.

W przypadku wszawicy nie trzeba robić żadnych badań – wystarczy obejrzenie włosów i skóry głowy dziecka. Podczas zarażenia na głowie dziecka można zaobserwować wszy oraz gnidy we włosach.

Co robić? Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu na wszy. Warto również zrobić gruntowne porządki w domu. Ubrania, pościele i ręczniki powinny być wyprane w temperaturze min. 60°C. Konieczne jest też wielkie sprzątanie przedszkola, szkoły czy żłobka, dlatego bez wahania poinformuj placówkę o problemie.

Pasożyty u dziecka czy jednak alergia?

Obecność pasożytów może też powodować objawy do złudzenia przypominające alergię u dziecka. Na przykład dziecko ma:

  • wysypki na skórze,
  • katar,
  • nocny kaszel.


Wydaje się, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa albo astma spowodowana roztoczami kurzu domowego. Co więcej, nawet wyniki niektórych badań krwi mogą wskazywać na uczulenie! Dziecko ma np. podwyższony poziom IgE (immunoglobuliny typu E), a także tzw. eozynofili, czyli granulocytów kwasochłonnych. Te badania często mają potwierdzić alergię, tymczasem mogą one równie dobrze świadczyć o obecności pasożytów. Niestety, trudno to wykryć. Wiele zależy od intuicji lekarza. Jeśli zaleci badania kału, zgódź się. Nawet gdy trzeba je będzie kilka razy powtarzać. Nie przerywaj też zaleconej kuracji. I co najważniejsze: muszą się jej poddać wszyscy w rodzinie!

Jak sprawdzić, czy dziecko ma robaki – badania na pasożyty u dzieci

Jeżeli u dziecka występują objawy mogące sugerować chorobę pasożytniczą, lekarz powinien skierować malucha na badania. Badanie kału najskuteczniej potwierdza zarażenie pasożytami. W laboratorium stwierdza się w nim (lub wyklucza) obecność robaków lub ich jaj oraz rodzaj pasożyta, który wniknął do organizmu dziecka.

Leczenie pasożytów u dzieci

Jeśli badanie potwierdzi pasożyty u dziecka, lekarz zleci przyjęcie odpowiedniego leku (w zależności od rodzaju pasożyta). Najczęściej odrobaczanie polega na jednorazowym przyjęciu leku i powtórzeniu kuracji po ok. 2-3 tygodniach. Odrobaczaniu powinni poddać się wszyscy domownicy.

Uwaga, nigdy nie przeprowadzaj odrobaczania dziecka profilaktycznie. Lekarz zaleci stosowanie leków dopiero po wykonaniu badania, które potwierdzi obecność pasożytów.

Domowe sposoby na pasożyty u dzieci

W ramach leczenia pasożytów domowymi sposobami najczęściej włącza się do diety pestki dyni oraz stosuje się specjalną dietę na owsiki – bogatą w białko i błonnik, z dużą ilością czosnku i kiszonek, a ubogą w węglowodany. Warto jednak pamiętać, że taka dieta na pasożyty nie ma potwierdzonej skuteczności działania. Jest jednak bardzo zdrowa i z powodzeniem można ja wprowadzić np. w trakcie odrobaczania.

Jak zapobiegać zakażeniom pasożytniczym u dzieci?

Bardzo łatwo zapobiegać pasożytom u dzieci – wystarczy dokładnie przestrzegać zasad higieny! Oczywiście trudno nieustannie pilnować, by malutkie dziecko nie wkładało do buzi rączek i innych przedmiotów, warto jednak rozpocząć naukę czystości jak najwcześniej:

  • Naucz dziecko, by zawsze myło ręce przed wyjściem z toalety i wycierało się tylko w swój ręcznik.
  • Pilnuj, by zawsze umyło ręce po powrocie z placu zabaw i przed jedzeniem.
  • Nie dawaj mu niemytych owoców (także z własnej działki).
  • Nie proponuj tatara ani niedogotowanego mięsa.
Uwaga, aby ochronić dziecko przed pasożytami, często odrobaczaj swojego psa i/lub kota.

Zobacz też:

niemowlę, kuchnia, jabłko, owoc
Zdrowie
Czy twoje dziecko ma pasożyty? - test
czego nie lubią pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.  Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.   Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

Problemy z zajściem w ciążę
Pasożyty mogą utrudniać zajście w ciążę i utrzymanie jej!
Staracie się bezskutecznie o dziecko? Sprawdź, czy nie masz pasożytów! Niektóre z nich bardzo źle wpływają na płodność oraz utrudniają utrzymanie ciąży!

Pasożyty mogą źle wpływać na zajście w ciążę , rozwój zarodka i utrzymanie ciąży – tłumaczy dr Wojciech Ozimek , pediatra specjalizujący się w leczeniu chorób kleszczowych i pasożytniczych. Najczęściej problemy wywołuje rzęsistek pochwowy .   Rzęsistek może żywić się plemnikami, więc w niektórych przypadkach może nawet nie dochodzić do zapłodnienia, bo nasienie jest „zjadane”. Zobacz: Upławy – czy mogą być groźne? Podczas ciąży zarodek może być uszkadzany przez przywry i wędrujące larwy pewnych nicieni . Ma to miejsce zwłaszcza u ludzi, którzy podróżowali do krajów egzotycznych i zarażali się lokalnymi chorobami. Zakażenie pasożytami występuje najczęściej: w wodzie przez zjedzenie niedokładnie mytych owoców i warzyw z powodu spożywania niedogotowanego mięsa Zobacz też: Jak obliczyć dni płodne? Gdy badania i/lub wywiad wskazują, że dane problemy zdrowotne mogą powodować pasożyty , lekarze stosują leczenie farmakologiczne. A także leczenie empiryczne, gdy domyślają się, jaki konkretnie pasożyt mógł przyszłą mamę zarazić. Leki wówczas stosowane nie są na tyle toksyczne, by nie mogły przyjmowane przez ciężarne czy osoby starające się o dziecko. Zobacz też: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak