Nieumiejętność właściwego czyszczenia nosa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto dziecko nauczyć, jak prawidłowo wydmuchiwać nos. Taka umiejętność to także duże ułatwienie dla rodzica, który opiekuje się chorym dzieckiem. Ale jak nauczyć maluszka tej niełatwej sztuki? Przede wszystkim naukę trzeba rozpocząć wtedy, gdy dziecko nie ma kataru i nosek jest drożny. Dzięki temu będzie mogło poczuć podmuch powietrza i zrozumieć, że dmuchać da się zarówno buzią, jak i noskiem. Gdy dobrze to przećwiczy, będzie wiedziało co robić, gdy złapie katar.

Reklama

Kiedy dziecko powinno nauczyć się wydmuchiwać nos?

Gdy twoje dziecko było niemowlęciem, oczyszczałaś mu nos przy pomocy wody morskiej i aspiratora. Starszy malec powinien wydmuchiwać nos samodzielnie. Im wcześniej zacznie to robić, tym lepiej dla niego. Zacznij naukę, gdy dziecko ma mniej więcej 1,5 roku i można się z nim już dość dobrze porozumieć. Bądź jednak cierpliwa. Bywa, że z samodzielnym wydmuchiwaniem noska mają kłopot nawet 3-, 4-latki – należy dać dziecku czas na przyswojenie nowej umiejętności!

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos: sprawdzone sposoby

Przede wszystkim dziecko musi wiedzieć, jak się dmucha buzią – bez tego nie ma szans, by zrozumiało, że ma dmuchać noskiem. Oto sprawdzone sposoby, które pomogą malcowi opanować tę sztukę!

  1. By ułatwić dziecku naukę wydmuchiwania nosa, możesz na przykład położyć na dłoni piórko, skrawek bibułki lub cienkiego papieru i dmuchać na nie przez buzię. Dobrym treningiem będzie także puszczanie baniek mydlanych czy zdmuchiwanie świeczki. Gdy maluch załapie, powtórzcie pierwszą zabawę, ale dmuchając nosem, zatykając jedną dziurkę palcem.
  2. Drugą zabawą ułatwiającą naukę dmuchania noska będzie zabawa z lusterkiem. Podstaw pod nosek dziecka lusterko. Niech paluszkiem zatka jedno skrzydełko noska i wydmucha powietrze z drugiej. Pojawiająca się na lustrzanej mgiełka zachęci dziecko do dalszej zabawy.
  3. Dmuchanie nosa możecie także ćwiczyć w wannie. Wydmuchując powietrze raz z jednej, raz z drugiej dziurki, może tworzyć fale na tafli wody.

Aby osiągnąć zadowalający efekt, przede wszystkim pokazuj dziecku, jak prawidłowo dmuchać nos. Nie jest tajemnicą, że dzieci najlepiej uczą się, obserwując starszych. Zachęcaj malucha do samodzielności. Chwal i doceniaj wysiłki. Mogą się także przydać chusteczki z bajkowymi wzorami.

Dmuchanie obydwu jednocześnie dziurek powoduje wzrost ciśnienia w nosie i przez to wydzielina może trafić do zatok i wywołać tam stan zapalny. Dlatego zawsze zwracaj uwagę, by malec zatykał jedną z dziurek. Do nauki dmuchania nosa możesz wykorzystać przydatne gadżety, np. baloniki, dzięki którym dziecko nauczy się, jak wydmuchiwać powietrze jedną dziurką.

Zobacz także

Przypominaj o oczyszczaniu noska

Gdy dziecko złapie katar, regularnie przypominaj mu o oczyszczaniu noska – samo nie będzie o tym pamiętać. Jeśli oczyszczanie nosa idzie kiepsko (np. dlatego, że nos jest mocno zatkany i nic się z niego nie wydostaje), skorzystaj z wody morskiej w sprayu lub w atomizerze. Przy okazji oczyszczania nosa ucz dziecko, że zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza i że gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków.

Konsekwencje niedrożnego nosa

Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji, to znaczy oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza. Efekt? Zimne powietrze trafia przez otwartą buzię prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych (gardło) albo nawet dolnych (krtań, tchawica, oskrzela) dróg oddechowych. To nie koniec problemów: w następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść do rozrostu trzeciego migdałka, a to prowadzi do kolejnych problemów, np. powtarzających się zapaleń ucha. Sposobem na uniknięcie kłopotów jest m.in. dokładne oczyszczanie nosa.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama