maść majerankowa dla niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie

Maść majerankowa dla niemowląt i dzieci: na co i jak ją stosować, przeciwwskazania

Maść majerankowa ma naturalny skład, jest tania i można ją zrobić samodzielnie w domu. To skuteczny sposób w walce z nieżytem nosa u dzieci. Ale na tym nie kończą się właściwości tego preparatu. Maść można stosować także do łagodzenia ataku kolki. Sprawdź, jak i kiedy można ją stosować u małych dzieci.

Maść majerankowa jest zalecana przede wszystkim przy katarze u niemowląt i dzieci. Kiedyś zapomniana, teraz wraca do łask dzięki swojemu naturalnemu składowi. To preparat o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Ma też działanie rozgrzewające i zmniejszające widoczność blizn. Choć od bardzo dawna stosuje się ją u niemowląt, ulotki leku ostrzegają, aby nie używać jej u tak małych dzieci. Od jakiego wieku maść majerankowa jest bezpieczna? 


Spis treści

Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]

Od kiedy można stosować maść majerankową u dzieci?

Maść majerankowa bywa używana u niemowląt, a nawet u noworodków, gdyż ułatwia oddychanie podczas kataru. Od kiedy można stosować maść majerankową? W przypadku niemowląt – najlepiej sięgnąć po nią po konsultacji z lekarzem. Wynika to z faktu, że ulotki dołączane do maści majerankowej sprzedawanej w aptekach zawierają informacje, aby stosować ją dopiero po skończeniu przez dziecko 1. roku życia, a niektóre preparaty zalecają jej użycie dopiero od 3. roku życia.

Maść majerankowa dla dzieci – przeciwwskazania

W przypadku dzieci poniżej 1. roku życia, użycie maści majerankowej warto skonsultować z lekarzem. Z czego wynika taka ostrożność? Z faktu, że u niektórych osób maść majerankowa może spowodować podrażnienie skóry. Dlatego jeśli lekarz zaleci stosowanie preparatu, przed pierwszym użyciem należy zrobić test. W tym celu odrobinę maści majerankowej nanosi się na skórę za uchem dziecka i obserwuje się przez 12 godzin, czy nie pojawi się zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie.

Na ulotce maści majerankowej dla dzieci znajdziemy też informację o przeciwwskazaniach dotyczących nadwrażliwości na składniki leku. Uczulenie na majeranek wyklucza zatem stosowanie maści.

Jak i na co stosować maść majerankową u dzieci?

Maść majerankowa z apteki to ekstrakt z majeranku z wazeliną. Jakie ma właściwości? Przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, ściągające, a dodatkowo lekko rozgrzewające. Dzięki temu można ją stosować nie tylko przy katarze. Może być używana przez długi czas i nie wpływa niszcząco na śluzówkę nosa.

Maść majerankowa dla niemowląt i dzieci na katar

Niewielką ilość maści majerankowej nanieś na skórę pod noskiem. Maść aplikuje się zewnętrznie Nie smaruje się nią błony śluzowej nosa, aby nie utrudniać naturalnego ruchu rzęsek pokrywających nabłonek. Aplikację należy powtarzać 2-4 razy dziennie. Na noc można dziecku nasmarować maścią przód klatki piersiowej. Dzięki temu działanie maści będzie dłuższe.

Pod wpływem ciepła skóry maść uwalnia olejki eteryczne, które dziecko wdycha z każdym oddechem. Działają one ściągająco na błonę śluzową, zmniejszając obrzęk i ułatwiając przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Maść majerankowa dla niemowląt na kolkę

Po uzgodnieniu z lekarzem, podczas ataku kolki odrobinę maści majerankowej można użyć do wymasowania brzuszka. Brzuch dziecka należy masować zgodnie z ruchem wskazówek zegara – chodzi o to, aby działać zgodnie z kierunkiem pracy jelit. Jak się nie pomylić? Połóż dziecko na pleckach, stań obok jego lewego boku i wykonuj okrężne ruchy w prawo ręką na brzuszku dziecka. Stosuj nie za duży ucisk!

Maść majerankowa działa rozgrzewająco na brzuch, ułatwiając dziecku rozluźnienie się i uwolnienie zalegających w jelitach gazów. Ilość użytej do masażu maści powinna być niewielka, taka, aby wystarczała do zwiększenia poślizgu dłoni na skórze.

Na co jeszcze pomaga maść majerankowa? Maść stosuje się także na ukąszenia owadów, przy odmrożeniach i oparzeniach oraz na świeże blizny. Dzięki swoim właściwościom zapobiega zakażeniom skóry i działa przeciwobrzękowo i przeciwświądowo. Według niektórych maść majerankowa skutecznie pomaga w przypadku zmian trądzikowych, a także daje ulgę przy hemoroidach w ciąży.


maść majerankowa
ceneo

Kosztuje zaledwie kilka złotych, więc warto mieć ją w domowej apteczce:

FARMINA MAŚĆ MAJERANKOWA
CENEO
2,79 zł

Jak zrobić domową maść majerankową dla dzieci?

Domowa maść majerankowa nie jest trudna w przygotowaniu. Potrzebujesz majeranku i masła (bez soli) w proporcjach 1 do 1. Majeranek może być suszony, jednak lepszy jest świeży. Na początku musisz utrzeć majeranek z masłem, możesz zrobić to np. w moździerzu. Następnie odstaw mieszankę na 12 godzin w chłodne miejsce.

Po upływie tego czasu mieszankę należy „przetopić” na małym ogniu (tak jak smalec). Na koniec przetrzyj masę przez gazę lub bardzo drobne sitko, by uzyskać jednolitą konsystencję. Gdy ostygnie – przełóż do słoiczka.
 

 

Zobacz także:

maść rozgrzewająca dla dzieck
Zdrowie
Maść rozgrzewająca dla dzieci na przeziębienie – kiedy stosować?
Maść rozgrzewająca dla dzieci może zawierać różne składniki i to właśnie od nich zależy, kiedy możemy zastosować ją u dziecka. Najlepiej nie robić tego bez porozumienia z lekarzem. Wyjaśniamy dlaczego.

Maści rozgrzewające dla dzieci zwykle są stosowane przy przeziębieniu połączonym z katarem lub kaszlem. Rodzice często sięgają po nie, żeby ułatwić choremu maluchowi oddychanie i przyspieszyć zdrowienie. Używają ich do smarowania różnych części ciała – klatki piersiowej, pleców, a także stóp. Skład maści rozgrzewających jest bardzo różny i ma duży wpływ na to, od jakiego wieku można je stosować. Niektórych maści nie należy używać u niemowląt i maluchów, które nie skończyły 3. roku życia. Maść rozgrzewająca – jak wybierać? W składzie maści rozgrzewających dla dzieci występują różne substancje. Można znaleźć w nich mentol, olejek eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy, rumiankowy, lipowy, balsam peruwiański, kamforę. Maści zawierających kamforę i mentol nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia . W przypadku pozostałych składników też należy zachować ostrożność – wiele z nich może uczulać. Ostrożni powinni być rodzice nie tylko dzieci z objawami alergii, ale również ci, którzy sami się z nią zmagają. Alergia u dzieci bardzo często jest dziedziczna, a jej objawy u malucha mogą się dopiero ujawnić. Jaka maść dla niemowlaka? Informacje o wieku dziecka, od którego można stosować maść rozgrzewającą, zwykle znajdują się na opakowaniu (nigdy nie smaruj malucha maścią rozgrzewającą przeznaczoną dla dorosłych!). Przed zastosowaniem konkretnego środka najlepiej zapytaj o opinię lekarza. Pediatrzy zwykle odradzają stosowanie maści rozgrzewających u niemowląt, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia – najmłodsze dzieci mają niedojrzałą skórę, która silniej absorbuje naniesione na nią maści, kremy, żele. To sprawia, że działanie preparatu może być silniejsze, może doprowadzić też do podrażnienia skóry . Ostrożność należy zachować przy sięganiu po wszelkie domowe sposoby leczenia...

Ile trwa katar u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka?
To, ile trwa katar u dziecka, zależy od tego, czy jest to zakażenie wirusowe czy bakteryjne oraz od wieku chorującego malucha. Katar bakteryjny zwykle trwa dłużej. Długo utrzymujący się katar u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem.

Katar u dziecka najczęściej pojawia się w przebiegu przeziębienia wynikającego z zakażenia wirusowego. W takim przypadku początkowo jest to katar wodnisty, tzw. surowiczy, który powstaje jako efekt poszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz zwiększenia czynności gruczołów zlokalizowanych w błonie śluzowej nosa. To, ile potrwa katar u dziecka, zależy od tego, czy nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Jak długo trwa katar u dziecka? Jeśli dziecko będzie miało szczęście i obroni się przed bakteriami, które często zajmują miejsce wcześniej opanowane przez wirusy, katar potrwa krócej. Po kilku dniach wodnista wydzielina może zmienić się w gęstszy i ropny katar. Najczęściej dzieje się tak między 3 a 6 dniem infekcji. Na szczęście nie jest to jeszcze objaw zakażenia bakteryjnego, ale pojawienia się komórek zapalnych. Po kilku dniach gęstego kataru ponownie staje się on rzadszy i w końcu zanika. Katar wirusowy trwa od 5 do 14 dni i zależy od wieku dziecka: u dzieci młodszych i niemowląt katar trwa zwykle 10-14 dni u dzieci starszych – 5-7 dni. Różnica w czasie trwania kataru u dzieci wynika z niedojrzałości układu odpornościowego małego dziecka, co sprawia, że potrzebuje ono więcej czasu na uporanie się z infekcją. W dodatku u młodszych dzieci i niemowląt błona śluzowa nosa jest bardziej podatna na obrzęki, a dodatkowo nie potrafią one jeszcze tak skutecznie oczyszczać nosa z kataru jak dzieci starsze. Wszystko to wydłuża proces zdrowienia młodszych dzieci z kataru. Długo utrzymujący się katar u dziecka O długo utrzymującym się katarze u dziecka mówi się wtedy, gdy trwa on ponad dwa tygodnie. Tak dzieje się w przypadku, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego – miejsce wirusów zajmują bakterie. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza, gdyż może zajść konieczność zastosowania...

z katarem do przedszkola
Adobe Stock
Zdrowie
Z katarem do przedszkola: czy można puszczać zakatarzone dziecko do przedszkola?
Dzieci z katarem często chodzą do przedszkola. Czasem potrzebują jednak zaświadczenia od lekarza, że nie są zarażone np. koronawirusem, ale borykają się np. z alergią. MEiN wyjaśnia przy tym, że jeśli dziecko ma tylko katar, nie należy od rodzica wymagać zaświadczenia lekarskiego. Czy zatem można puszczać dziecko z katarem do przedszkola i szkoły?

Rodzice często puszczają dzieci z katarem do przedszkola, bo nie traktują kataru jako choroby albo zwyczajnie nie mogą pozwolić sobie na dzień wolny w pracy. Ale uwaga – od początku roku szkolnego w szkołach i przedszkolach obowiązują różnego rodzaju restrykcje, m.in. taka, że dziecko z objawami choroby zakaźnej lub infekcji nie powinno być wpuszczane do placówek. Ministerstwo Edukacji i Nauki odniosło się do tego rozporządzenia i poradziło rodzicom, co robić, gdy dziecko ma katar. Czy można puszczać dzieci z katarem do przedszkola? Zgodnie z rozporządzeniem MEiN, MZ i GIS „do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej”. Ten zapis nie jest jednoznaczny. Nie wyjaśniono dokładnie, co oznaczają objawy infekcji, i czy zalicza się do nich katar. Wiadomo jedynie, że wyraźnie chorych dzieci nie wolno puszczać do przedszkola i szkoły. W praktyce więc to od decyzji dyrekcji konkretnej placówki zależy, czy wpuści dziecko z katarem, czy każe rodzicom zabrać zakatarzonego malucha do domu. Dzieci z katarem w przedszkolu a koronawirus Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy placówek dostali wytyczne dla szkół przedszkoli , by wiedzieć, jak postępować w czasie pandemii koronawirusa. Była tam między innymi mowa o tym, że „do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych”. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, ale katar lub kaszel wcale nie muszą świadczyć o zakażeniu SARS-CoV-2. Mogą to być objawy zwykłego przeziębienia lub alergii. A to oznaczałoby, że w okresie jesienno-zimowym klasy i sale przedszkolne świeciłyby pustkami! Tu przeczytasz pełne wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych . Stanowisko MEiN w sprawie „dzieci z katarem a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj