Koty dla alergików: rasy najmniej uczulające
Z pewnych względów za koty dla alergików uważa się: kota syberyjskiego, sfinksa, cornish rex oraz devon rex. Jednak nawet one mogą uczulić – tłumaczymy dlaczego.
Na początek fakt: nie ma kotów nieuczulających. Wynika to z tego, że nie uczula sama sierść, ale białka zawarte w ślinie i moczu zwierzęcia. Dlatego każdy kot jest potencjalnym źródłem alergenów. Jednak istnieją rasy kotów, które uważa się za mniej uczulające niż pozostałe. Warto pamiętać, że u każdej rasy mniej uczulają kotki niż kocury – ich organizmy wydzielają mniej alergizujących białek.
Koty dla alergików: sfinks
Jest to kot pozbawiony futra. Jego brak sprawia, że w domu nie ma sierści tego zwierzęcia, a na której zwykle znajdują się alergeny. Utrzymanie w czystości domu ze sfinksem jest łatwiejsze – nie trzeba tak często odkurzać, prać dywanów i zasłon. Warto jednak pamiętać, że kot będzie gubił naskórek, a w nim także znajdują się alergeny naniesione tam wraz ze śliną zwierzęcia.
Koty dla alergików: kot syberyjski
Należy do kotów ras pół długowłosych. Ma fajny charakter (serdeczny, towarzyski, niezależny, lubi dzieci), ale jest dość żywiołowy – lubi skakać i wspinać się. Uważa się, że ich ślina zawiera mniej uczulającego białka.
Zobacz: Co to jest marsz alergiczny?
Koty dla alergików: devon rex
Ma niecodzienny wygląd: drobne szczupłe ciało, wydatne policzki, skośne oczy, krótki pysk i duże nietypowo osadzone uszy – pewnie dlatego ma ksywkę kosmita. Jest towarzyski, ciekawski, ruchliwy i wesoły. Nie lubi zostawać sam w domu. Ma krótką sierść i pewnie dlatego uważa się go za kota dla alergików.
Koty dla alergików: cornish rex
Kolejny krótkowłosy kot, który często polecany jest alergikom. Ma smukłą sylwetkę, bardzo długie nogi, duże wysoko osadzone uszy, ma dość krótką i pluszową w dotyku sierść. Uwielbia gonitwy i zabawy, jest wesoły, towarzyski i zabawny, więc będzie dobrym towarzyszem dziecięcych zabaw.
Koty dla alergika – minimalizowanie ryzyka alergii
Jeszcze raz przypominamy: nie ma nieuczulających kotów! Zatem nawet kupno wyżej wymienionych ras nie zagwarantuje tego, że nie dojdzie do reakcji alergicznej u dziecka czy innego członka rodziny. Tak na marginesie: bardzo często hodowcy określają wyżej wymienione razy jako hipoalergiczne, ale nie ma na to naukowych dowodów.
Zobacz: Alergia na kota – objawy i leczenie
Jeśli zdecydujesz się na kota z futrem, pamiętaj, że trzeba go regularnie czesać, aby zapobiegać rozsiewaniu wypadającego futra po całym domu. Najlepiej robić to codziennie. Aby wyczesywane futro jak najmniej fruwało po domu, można stosować tak zwane mokre wyczesywanie.
Więcej o kotach w domu:
- 15 powodów, dlaczego warto kupić dziecku kota
- Zdrowotne zalety posiadania kota
- Rasy kotów najlepsze dla dzieci