Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko z kotem
AdobeStock
Wychowanie

Najlepszy kot dla dziecka. Mamy listę ras!

Które rasy kotów są najlepsze dla dzieci? Wiemy, z jakim kotem twoje dziecko zaprzyjaźni się najszybciej.

Jeśli wciąż stoisz przed decyzją, jakiej rasy kota wybrać dla dziecka, przyda ci się nasza lista. Chyba że macie już w domu kota - wtedy sprawa jest już jasna. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest też przygarnięcie bezdomnego wielorasowca i danie mu ciepłego domu. Są jednak zwolennicy kotów rasowych - więc o ile jeszcze nie macie kota, warto wybrać takiego, który będzie dobrze dopasowany charakterologicznie do waszej rodziny. Rodziny z małym dzieckiem.

Jaki kot jest najlepszy dla rodziny z dzieckiem?

Przede wszystkim pamiętaj, że kot dla rodziny z małym dzieckim musi być łagodny, lubić przytulanie i noszenie na rękach. Musi być więc dobrze zsocjalizowany, żeby próba głaskania, przytulania czy brania na ręce zwierzaka nie skończyła się gryzieniem czy drapaniem. Koty dla małych dzieci muszą akceptować hałas i ruchliwe otoczenie - nie powinny mieć silnych odruchów terytorialnych. Jeśli zaś chodzi o kocią psychikę to musi być ona zrównoważona, a kot powinien łatwo adaptować się do zmian otoczenia. Jeśli twoje dziecko ma skłonności do alergii, to zanim weźmiesz do domu kota, sprawdź, czy maluch nie ma alergii na jego sierść.

Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!

Lista kocich ras dla dziecka

Oczywiście wszystkie powyższe cechy może posiadać nawet wielorasowiec. Ale jeśli chodzi o charakter, koty rasowe są bardziej przewidywalne (co oczywiście nie znaczy, że konkretna rasa jest gwarantem charakteru danego osobnika). Rasy kotów znane ze zrównoważonego charakteru, towarzyskie, okazujące uczucia, tolerancyjne i lubiące się bawić, darzące uczuciem wszystkich domowników po równo to mniejsze ryzyko „zazdrości o dziecko” ze strony kota. Które to rasy?

Kot brytyjski krótkowłosy

kot brytyjskie dla dziecka
AdobeStock

To cierpliwy, spokojny misiek, pobawi się z dzieckiem, da się wygłaskać, a nawet ponosić, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce wygłupy, a kiedy będzie miał dość, zaszyje się w spokojnym miejscu. Nie zdarza mu się zachowywać agresywnie. Wesoły, chętnie się bawi, ale potrafi też sam znaleźć sobie rozrywkę. W młodości dosyć żwawy i ruchliwy, z wiekiem staje się bardziej stateczny.

Ragdoll

kot Ragdoll dla dziecka
AdobeStock

Jest kotem przyjacielskim i zrównoważonym. Ma nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Ciągle poszukuje kontaktu z człowiekiem i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, lubi pieszczoty i akceptuje nawet najbardziej wymyślne zabawy.

Kot birmański

kot birmański dla dziecka
AdobeStock

Łatwo adaptuje się do zmian, jest niezwykle prostoduszny i spokojny z natury, bardzo przywiązany do właściciela. Najlepiej czuje się wśród wielu osób, dlatego świetnie nadaje się dla rodzin. Jest doskonałym przyjacielem dzieci w każdym wieku. Ze stoickim spokojem znosi pieszczoty i noszenie na rękach.

Cornish Rex

Kot Cornish Rex dla dziecka
AdobeStock

Wieczne kocie dziecko: pełen energii, wesoły, skory do psot i zabawy. Właściciela obdarza niemal psim przywiązaniem i nie odstępuje go na krok. Uwielbia być głaskany i przytulany. Kocha towarzystwo – zbyt długo nie powinien przebywać sam. Lubi też gości.

Kot amerykański krótkowłosy i europejski krótkowłosy

kot amerykański dla dziecka
AdobeStock

Te koty są pogodne, pełne energii, chętne do zabawy. Nie są wymagające w pielęgnacji. Koty amerykańskie to dość nowa rasa, bardzo popularna w USA, natomiast europejskie – to jedna z najstarszych ras, choć spotykana głównie w Skandynawii.

Kot burmski

kot burmski dla dziecka
AdobeStock

Jest przyjacielski, wobec dzieci bardzo łagodny i delikatny, człowieka uważa za centrum swojego świata. Do rodziny przywiązuje się jak pies. Lubi noszenie na rękach, przytulanie – to typowy przytulas. Lubi być w centrum zainteresowania – dotyczy to zwłaszcza kotek. Jest bardzo towarzyski i również – a nawet szczególnie – podczas snu szuka bliskiego kontaktu, mocno się przytulając.

Maine Coon

kot Maine Coon dla dziecka
AdobeStock

Maine Coon – prawdziwy kot rodzinny: jest kocim odpowiednikiem labradora zrównoważony, przyjazny, towarzyski, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie jest jego opiekun. Niestety, ponieważ ma dość długie futro, wymaga czesania, co jednak muszą robić dorośli, a nie dzieci.

Kot abisyński

kot abisyński dla dziecka
AdobeStock

On uwielbia zabawy, jest bardzo towarzyski i przyjacielski. Łagodny wobec ludzi. Właścicieli obdarza ogromnym przywiązaniem, często bywa wręcz natrętny w okazywaniu uczuć i dopomina się o codzienną porcję pieszczot. Lubi gości.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

  • Idź z dzieckiem po kota i sprawdź, czy zwierzak nie boi się dziecka, a wzięty na ręce nie gryzie lub drapie.
  • Warto też go przytulić (troszkę mocniej, w podobny sposób jak robią to dzieci) i sprawdzić, czy nie reaguje agresją.
  • Sprawdź też, czy dziecko od początku zapała miłością do kota – a ten czy bez problemu podchodzi do dziecka i daje się dotykać. 
  • Warto też, jeśli jest taka możliwość, wybrać osobnika dorosłego lub prawie dorosłego - u takiego kota cechy charakteru są już dobrze widoczne.
  • Lepsze są też koty kastrowane lub sterylizowane - nie dość, że są łagodniejsze, to można uniknąć ryzykownych zachowań w okresie godowym, gdy kocury są bardziej agresywne, a kotki mogą uciekać w poszukiwaniu partnera.
  • Podobno kastrowane kocury są też nawet dużo łagodniejsze niż sterylizowane kotki.


Dorastanie z kotem jest dobre dla dziecka. I najmłodsi też to wiedzą... No bo przyznaj się, ile razy słyszałaś już: „Mamo, chcę kotka!”? A historii o tym, jak kot pomógł dziecku stać się mniej nieśmiałym czy rozwiązał problem braku rodzeństwa, można liczyć w setkach. Czytanie książeczek czy oglądanie filmów o zwierzętach nie da twojemu dziecku tyle, co prawdziwy koci przyjaciel.

Źródło: portal koty.pl

Imiona dla kota i kotki: krótkie, śmieszne, poważne [TOP 10]

dziecko, pies
Panthermedia
Zdrowie
Zwierzak dla alergika
Twoje dziecko ma skłonności do alergii, ale marzy o zwierzątku? Co robić? Zdecydowanie odmówić czy poszukać zwierzaka, który nie uczula? Alergolog i weterynarz pomogą ci podjąć decyzję.

Zwierzę pomaga w rozwoju dziecka Psychologowie twierdzą, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami mają większe poczucie wartości, są bardziej aktywne, szybciej się rozwijają i stają bardziej odpowiedzialne niż rówieśnicy pozbawieni kontaktu z czworonogami. Dzięki towarzystwu zwierzaka nie czują się osamotnione. Nawet w wypadku konfliktu z rodzicami czy rodzeństwem mogą liczyć na bezinteresowną miłość i wsparcie swojego pupila. Czworonogom przypisuje się też lecznicze właściwości. Temperatura ciała psa wynosi ok. 38 st. C. Przytulenie się do takiego ciepłego ciałka wycisza dziecko, koi stres. Koty z kolei wytwarzają podczas mruczenia wibracje, które wspomagają leczenie niektórych schorzeń.  Zwierzę może uczulać Byłoby wspaniale, gdyby nie alergeny , które znajdują się w sierści, ślinie, naskórku i moczu zwierząt . Osiadają w kurzu, unoszą się w powietrzu i drażnią nasz układ immunologiczny. Wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, reaguje na kontakt ze zwierzakiem kichaniem, łzawieniem oczu, kaszlem. U osób uczulonych na zwierzęta mogą rozwinąć się różnego rodzaju alergie, m.in. astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek.  Ponieważ alergików przybywa, ale nasza miłość do czworonogów nie maleje, naukowcy szukają sposobu na to, by zmniejszyć lub wyeliminować reakcje na alergeny zwierzęce. Znaleźli ich kilka. Które z nich warto polecić? – pytamy specjalistów: alergologa, dr n. med. Joannę Tomaszewicz , i weterynarza, Małgorzatę Majchrzak. Sprzeczne wyniki badań  Jedna z teorii głosi, że układ immunologiczny dziecka, wychowującego się wśród alergenów zwierzęcych, uczy się je tolerować.  Amerykańscy naukowcy przez trzy lata prowadzili badania w grupie 3500 dzieci. Doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju astmy jest niemal o połowę mniejsze u dzieci wychowujących się z kotem niż u pozbawionych...

alergia na kota
Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na kota – objawy i leczenie
Alergia na kota – uczula nie tylko sierść kotów, ale też ich ślina, mocz i substancje zawarte w naskórku zwierzęcia, które przenikają do układu oddechowego człowieka.

Alergia na kota: koty należą do zwierząt, które najsilniej uczulają. Najczęstszym alergenem jest białko Fel d I, wydzielane przez gruczoły łojowe i ślinowe tych zwierząt. Kot, czyszcząc się, przenosi je na futro i skórę, gdzie jest stale obecne. Silniej alergizują samce niż samice, gdyż wydzielają więcej uczulającego białka. Z kolei w moczu kota znajduje się inne białko – Fel d II. Ono także uczula, ale w mniejszym stopniu niż białko Fel d I. Objawy alergii na tę substancję pojawiają się najczęściej przy sprzątaniu kuwety.  Organizm kota wydziela także inne uczulające białka – Fel d III, Fel d IV, Fel d V, Fel d VI oraz Fel d VII – one jednak uczulają znacznie rzadziej. Zobacz: Rasy kotów polecane alergikom Alergia na kota – objawy Białko Fel d I wraz z sierścią i naskórkiem kota łatwo się rozprzestrzenia po mieszkaniu i wraz z maleńkimi drobinkami naskórka unosi się w powietrzu, skąd trafia do układu oddechowego człowieka . Sierść i naskórek czepiają się też ubrań, dywanów i tapicerek dlatego w domu, gdzie jest kot, właściwie każde pomieszczenie zawiera alergizujące białko.  Alergia na kota może objawiać się na różne sposoby. Często występuje kilka objawów jednocześnie , a należą do nich: uporczywe kichanie,  swędzenie oczu, łzawienie, drapanie w gardle, wodnisty katar, duszność,  świszczący oddech, swędząca wysypka, pokrzywka (bąble na skórze jak po podrażnieniu pokrzywą). Nieleczona alergia na kota może doprowadzić do rozwoju astmy u dzieci , a nie tylko u nich: do przewlekłego zapalenia zatok. Leczenie alergii na kota Najskuteczniejszym sposobem jest pozbycie się zwierzęcia z domu . Osobom, które się na to nie zdecydują, pozostaje terapia odczulająca oraz staranne utrzymywanie domu w czystości. Terapia odczulająca trwa długo, bo nawet 3-5...

koty dla alergików
Adobe Stock
Zdrowie
Koty dla alergików: rasy najmniej uczulające
Z pewnych względów za koty dla alergików uważa się: kota syberyjskiego, sfinksa, cornish rex oraz devon rex. Jednak nawet one mogą uczulić – tłumaczymy dlaczego.

Na początek fakt: nie ma kotów nieuczulających. Wynika to z tego, że nie uczula sama sierść, ale białka zawarte w ślinie i moczu zwierzęcia. Dlatego każdy kot jest potencjalnym źródłem alergenów. Jednak istnieją rasy kotów, które uważa się za mniej uczulające niż pozostałe. Warto pamiętać, że u każdej rasy mniej uczulają kotki niż kocury – ich organizmy wydzielają mniej alergizujących białek.  Koty dla alergików: sfinks Jest to kot pozbawiony futra. Jego brak sprawia, że w domu nie ma sierści tego zwierzęcia, a na której zwykle znajdują się alergeny. Utrzymanie w czystości domu ze sfinksem jest łatwiejsze – nie trzeba tak często odkurzać, prać dywanów i zasłon. Warto jednak pamiętać, że kot będzie gubił naskórek, a w nim także znajdują się alergeny naniesione tam wraz ze śliną zwierzęcia. Koty dla alergików: kot syberyjski Należy do kotów ras pół długowłosych. Ma fajny charakter (serdeczny, towarzyski, niezależny, lubi dzieci), ale jest dość żywiołowy – lubi skakać i wspinać się. Uważa się, że ich ślina zawiera mniej uczulającego białka.  Zobacz: Co to jest marsz alergiczny? Koty dla alergików: devon rex Ma niecodzienny wygląd: drobne szczupłe ciało, wydatne policzki, skośne oczy, krótki pysk i duże nietypowo osadzone uszy – pewnie dlatego ma ksywkę kosmita. Jest towarzyski, ciekawski, ruchliwy i wesoły. Nie lubi zostawać sam w domu. Ma krótką sierść i pewnie dlatego uważa się go za kota dla alergików. Koty dla alergików: cornish rex Kolejny krótkowłosy kot, który często polecany jest alergikom. Ma smukłą sylwetkę, bardzo długie nogi, duże wysoko osadzone uszy, ma dość krótką i pluszową w dotyku sierść . Uwielbia gonitwy i zabawy, jest wesoły, towarzyski i zabawny, więc będzie dobrym towarzyszem dziecięcych zabaw.  Koty dla alergika –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta