dziecko z kotem
AdobeStock
Wychowanie

Najlepszy kot dla dziecka. Mamy listę ras!

Które rasy kotów są najlepsze dla dzieci? Wiemy, z jakim kotem twoje dziecko zaprzyjaźni się najszybciej.

Jeśli wciąż stoisz przed decyzją, jakiej rasy kota wybrać dla dziecka, przyda ci się nasza lista. Chyba że macie już w domu kota - wtedy sprawa jest już jasna. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest też przygarnięcie bezdomnego wielorasowca i danie mu ciepłego domu. Są jednak zwolennicy kotów rasowych - więc o ile jeszcze nie macie kota, warto wybrać takiego, który będzie dobrze dopasowany charakterologicznie do waszej rodziny. Rodziny z małym dzieckiem.

Jaki kot jest najlepszy dla rodziny z dzieckiem?

Przede wszystkim pamiętaj, że kot dla rodziny z małym dzieckim musi być łagodny, lubić przytulanie i noszenie na rękach. Musi być więc dobrze zsocjalizowany, żeby próba głaskania, przytulania czy brania na ręce zwierzaka nie skończyła się gryzieniem czy drapaniem. Koty dla małych dzieci muszą akceptować hałas i ruchliwe otoczenie - nie powinny mieć silnych odruchów terytorialnych. Jeśli zaś chodzi o kocią psychikę to musi być ona zrównoważona, a kot powinien łatwo adaptować się do zmian otoczenia. Jeśli twoje dziecko ma skłonności do alergii, to zanim weźmiesz do domu kota, sprawdź, czy maluch nie ma alergii na jego sierść.

Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!

Lista kocich ras dla dziecka

Oczywiście wszystkie powyższe cechy może posiadać nawet wielorasowiec. Ale jeśli chodzi o charakter, koty rasowe są bardziej przewidywalne (co oczywiście nie znaczy, że konkretna rasa jest gwarantem charakteru danego osobnika). Rasy kotów znane ze zrównoważonego charakteru, towarzyskie, okazujące uczucia, tolerancyjne i lubiące się bawić, darzące uczuciem wszystkich domowników po równo to mniejsze ryzyko „zazdrości o dziecko” ze strony kota. Które to rasy?

Kot brytyjski krótkowłosy

kot brytyjskie dla dziecka
AdobeStock

To cierpliwy, spokojny misiek, pobawi się z dzieckiem, da się wygłaskać, a nawet ponosić, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce wygłupy, a kiedy będzie miał dość, zaszyje się w spokojnym miejscu. Nie zdarza mu się zachowywać agresywnie. Wesoły, chętnie się bawi, ale potrafi też sam znaleźć sobie rozrywkę. W młodości dosyć żwawy i ruchliwy, z wiekiem staje się bardziej stateczny.

Ragdoll

kot Ragdoll dla dziecka
AdobeStock

Jest kotem przyjacielskim i zrównoważonym. Ma nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Ciągle poszukuje kontaktu z człowiekiem i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, lubi pieszczoty i akceptuje nawet najbardziej wymyślne zabawy.

Kot birmański

kot birmański dla dziecka
AdobeStock

Łatwo adaptuje się do zmian, jest niezwykle prostoduszny i spokojny z natury, bardzo przywiązany do właściciela. Najlepiej czuje się wśród wielu osób, dlatego świetnie nadaje się dla rodzin. Jest doskonałym przyjacielem dzieci w każdym wieku. Ze stoickim spokojem znosi pieszczoty i noszenie na rękach.

Cornish Rex

Kot Cornish Rex dla dziecka
AdobeStock

Wieczne kocie dziecko: pełen energii, wesoły, skory do psot i zabawy. Właściciela obdarza niemal psim przywiązaniem i nie odstępuje go na krok. Uwielbia być głaskany i przytulany. Kocha towarzystwo – zbyt długo nie powinien przebywać sam. Lubi też gości.

Kot amerykański krótkowłosy i europejski krótkowłosy

kot amerykański dla dziecka
AdobeStock

Te koty są pogodne, pełne energii, chętne do zabawy. Nie są wymagające w pielęgnacji. Koty amerykańskie to dość nowa rasa, bardzo popularna w USA, natomiast europejskie – to jedna z najstarszych ras, choć spotykana głównie w Skandynawii.

Kot burmski

kot burmski dla dziecka
AdobeStock

Jest przyjacielski, wobec dzieci bardzo łagodny i delikatny, człowieka uważa za centrum swojego świata. Do rodziny przywiązuje się jak pies. Lubi noszenie na rękach, przytulanie – to typowy przytulas. Lubi być w centrum zainteresowania – dotyczy to zwłaszcza kotek. Jest bardzo towarzyski i również – a nawet szczególnie – podczas snu szuka bliskiego kontaktu, mocno się przytulając.

Maine Coon

kot Maine Coon dla dziecka
AdobeStock

Maine Coon – prawdziwy kot rodzinny: jest kocim odpowiednikiem labradora zrównoważony, przyjazny, towarzyski, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie jest jego opiekun. Niestety, ponieważ ma dość długie futro, wymaga czesania, co jednak muszą robić dorośli, a nie dzieci.

Kot abisyński

kot abisyński dla dziecka
AdobeStock

On uwielbia zabawy, jest bardzo towarzyski i przyjacielski. Łagodny wobec ludzi. Właścicieli obdarza ogromnym przywiązaniem, często bywa wręcz natrętny w okazywaniu uczuć i dopomina się o codzienną porcję pieszczot. Lubi gości.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

  • Idź z dzieckiem po kota i sprawdź, czy zwierzak nie boi się dziecka, a wzięty na ręce nie gryzie lub drapie.
  • Warto też go przytulić (troszkę mocniej, w podobny sposób jak robią to dzieci) i sprawdzić, czy nie reaguje agresją.
  • Sprawdź też, czy dziecko od początku zapała miłością do kota – a ten czy bez problemu podchodzi do dziecka i daje się dotykać. 
  • Warto też, jeśli jest taka możliwość, wybrać osobnika dorosłego lub prawie dorosłego - u takiego kota cechy charakteru są już dobrze widoczne.
  • Lepsze są też koty kastrowane lub sterylizowane - nie dość, że są łagodniejsze, to można uniknąć ryzykownych zachowań w okresie godowym, gdy kocury są bardziej agresywne, a kotki mogą uciekać w poszukiwaniu partnera.
  • Podobno kastrowane kocury są też nawet dużo łagodniejsze niż sterylizowane kotki.


Dorastanie z kotem jest dobre dla dziecka. I najmłodsi też to wiedzą... No bo przyznaj się, ile razy słyszałaś już: „Mamo, chcę kotka!”? A historii o tym, jak kot pomógł dziecku stać się mniej nieśmiałym czy rozwiązał problem braku rodzeństwa, można liczyć w setkach. Czytanie książeczek czy oglądanie filmów o zwierzętach nie da twojemu dziecku tyle, co prawdziwy koci przyjaciel.

Źródło: portal koty.pl

Imiona dla kota i kotki: krótkie, śmieszne, poważne [TOP 10]

dziecko, pies
Panthermedia
Zdrowie
Zwierzak dla alergika
Twoje dziecko ma skłonności do alergii, ale marzy o zwierzątku? Co robić? Zdecydowanie odmówić czy poszukać zwierzaka, który nie uczula? Alergolog i weterynarz pomogą ci podjąć decyzję.

Zwierzę pomaga w rozwoju dziecka Psychologowie twierdzą, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami mają większe poczucie wartości, są bardziej aktywne, szybciej się rozwijają i stają bardziej odpowiedzialne niż rówieśnicy pozbawieni kontaktu z czworonogami. Dzięki towarzystwu zwierzaka nie czują się osamotnione. Nawet w wypadku konfliktu z rodzicami czy rodzeństwem mogą liczyć na bezinteresowną miłość i wsparcie swojego pupila. Czworonogom przypisuje się też lecznicze właściwości. Temperatura ciała psa wynosi ok. 38 st. C. Przytulenie się do takiego ciepłego ciałka wycisza dziecko, koi stres. Koty z kolei wytwarzają podczas mruczenia wibracje, które wspomagają leczenie niektórych schorzeń.  Zwierzę może uczulać Byłoby wspaniale, gdyby nie alergeny , które znajdują się w sierści, ślinie, naskórku i moczu zwierząt . Osiadają w kurzu, unoszą się w powietrzu i drażnią nasz układ immunologiczny. Wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, reaguje na kontakt ze zwierzakiem kichaniem, łzawieniem oczu, kaszlem. U osób uczulonych na zwierzęta mogą rozwinąć się różnego rodzaju alergie, m.in. astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek.  Ponieważ alergików przybywa, ale nasza miłość do czworonogów nie maleje, naukowcy szukają sposobu na to, by zmniejszyć lub wyeliminować reakcje na alergeny zwierzęce. Znaleźli ich kilka. Które z nich warto polecić? – pytamy specjalistów: alergologa, dr n. med. Joannę Tomaszewicz , i weterynarza, Małgorzatę Majchrzak. Sprzeczne wyniki badań  Jedna z teorii głosi, że układ immunologiczny dziecka, wychowującego się wśród alergenów zwierzęcych, uczy się je tolerować.  Amerykańscy naukowcy przez trzy lata prowadzili badania w grupie 3500 dzieci. Doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju astmy jest niemal o połowę mniejsze u dzieci wychowujących się z kotem niż u pozbawionych...

alergia na kota
Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na kota – objawy i leczenie
Alergia na kota – uczula nie tylko sierść kotów, ale też ich ślina, mocz i substancje zawarte w naskórku zwierzęcia, które przenikają do układu oddechowego człowieka.

Alergia na kota: koty należą do zwierząt, które najsilniej uczulają. Najczęstszym alergenem jest białko Fel d I, wydzielane przez gruczoły łojowe i ślinowe tych zwierząt. Kot, czyszcząc się, przenosi je na futro i skórę, gdzie jest stale obecne. Silniej alergizują samce niż samice, gdyż wydzielają więcej uczulającego białka. Z kolei w moczu kota znajduje się inne białko – Fel d II. Ono także uczula, ale w mniejszym stopniu niż białko Fel d I. Objawy alergii na tę substancję pojawiają się najczęściej przy sprzątaniu kuwety.  Organizm kota wydziela także inne uczulające białka – Fel d III, Fel d IV, Fel d V, Fel d VI oraz Fel d VII – one jednak uczulają znacznie rzadziej. Zobacz: Rasy kotów polecane alergikom Alergia na kota – objawy Białko Fel d I wraz z sierścią i naskórkiem kota łatwo się rozprzestrzenia po mieszkaniu i wraz z maleńkimi drobinkami naskórka unosi się w powietrzu, skąd trafia do układu oddechowego człowieka . Sierść i naskórek czepiają się też ubrań, dywanów i tapicerek dlatego w domu, gdzie jest kot, właściwie każde pomieszczenie zawiera alergizujące białko.  Alergia na kota może objawiać się na różne sposoby. Często występuje kilka objawów jednocześnie , a należą do nich: uporczywe kichanie,  swędzenie oczu, łzawienie, drapanie w gardle, wodnisty katar, duszność,  świszczący oddech, swędząca wysypka, pokrzywka (bąble na skórze jak po podrażnieniu pokrzywą). Nieleczona alergia na kota może doprowadzić do rozwoju astmy u dzieci , a nie tylko u nich: do przewlekłego zapalenia zatok. Leczenie alergii na kota Najskuteczniejszym sposobem jest pozbycie się zwierzęcia z domu . Osobom, które się na to nie zdecydują, pozostaje terapia odczulająca oraz staranne utrzymywanie domu w czystości. Terapia odczulająca trwa długo, bo nawet 3-5...

kalimba
Klub miłośników zwierząt - warsztaty zoologiczne dla dzieci
Maj, poniedziałki, godz.17:30 Kalimba zaprasza dzieci w wieku 3-7lat na warsztaty zoologiczne.

koszt zajęć: 30zł, karnet na miesiąc: 100zł zapisy: kofifi@kalimba.pl lub tel. 22 839 75 60, 501 183 953   "Każdy ma jakiegoś bzika każdy jakieś hobby ma, a ja w domu mam chomika, kota rybki oraz psa" śpiewały Fasolki. Czy Wasze pociechy też mają bzika na punkcie zwierząt? Dla najmłodszych obecnych i potencjalnych właścicieli oraz poprostu entuzjastów zwierząt małych i dużych w sam raz będzie kalimbowe kółko zoologiczne.   Tu maluchy dowiedzą się więcej o zasadach- jak należy, a jak nie należy zachowywać się przy spotkaniu ze zwierzęciem, poznają wiele ciekawostek o znanych i mniej znanych gatunkach. Będą mogły rozwijać swoją twórczość w pracach plastycznych i manualnych, pogłębiać wyobraźnie podczas słuchania bajek i wcielania się w role zwierząt oraz w aktywny sposób poszerzać wiedzę o otaczającym je świecie przyrody.   Na każdym spotkaniu dzieci przyjrzą się lepiej innemu zwierzątku od widywanych na codzień pupili po egzotyczne gatunki z dalekich krajów. Dowiedzą się wielu pożytecznych informacji i spędzą czas na wesołej zabawie.  Będą prowadzić i uzupełniać własne albumy małych zoologów. Zapraszamy!   Maj miesiącem kota w Kalimbie. W Maju nasze kółko zoologiczne skoncentruje się na fascynującym świecie kotów domowych. Mali przyjaciele zwierząt w atmosferze wspólnej zabawy poznają rasy kotów, dowiedzą się o potrzebach zwierzaków, ich zwyczajach. Przygotują się na opiekę nad kotkiem. Dowiedzą się jak należy i jak nie należy zachowywać się przy własnych i napotkanych kotach. Nauczą się odgadywać kocie nastroje co zapewni im bezpieczeństwo w przyszłości. Każdy warsztat majowy to inna przygoda po świecie fascynujących miałczących zwierząt zapraszamy w poniedziałki o godzinie 16.30   07.05.2012 KOT- fascynujące zwierze   Zapraszamy na warsztaty edukacyjne poświęcone  przeróżnym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj