Szczęśliwi posiadacze kotów (a raczej szczęściarze, którym kot pozwala ze sobą mieszkać!) nie potrzebują dowodów na to, że ten futrzany przyjaciel to sama radość. Oni już nie wyobrażają sobie życia bez mruczącego czworonoga. Niezdecydowanych trzeba przekonać. Te argumenty powinny rozstrzygnąć dylemat: zdecydować się na kota czy nie? Oto 15 korzyści dla dziecka, które mieszka z kotem.

Reklama

Czy kot i dziecko to dobry pomysł?

Najlepszy! Jeśli zdecydujesz się zaprosić do domu kota, szybko przekonasz się, że to jedna z najlepszych decyzji w twoim życiu. Wbrew popularnym przekonaniom szerzonym przez wrogi obóz, koty przywiązują się do ludzi, są towarzyskie i w mgnieniu oka stają się najlepszymi przyjaciółmi rodziny. Kociak uczy odpowiedzialności, empatii, a nawet odpowiednich umiejętności społecznych: cierpliwości w kontaktach, łagodności, mówienia spokojnym tonem. To nie wszystko, korzyści z wychowywania dzieci z kotami jest więcej.

Dlaczego warto podarować dziecku kota?

Oto 15 najważniejszych powodów:

 • Kot obniża poziom stresu – zdaniem Anthei Appel, nowojorskiej naturopatki, wibracje powstające podczas mruczenia mają terapeutyczne działanie na zestresowanych domowników. Dzieci też są zestresowane i należy im pomóc.
 • Kot jest dobrym towarzyszem – może stać się najlepszym przyjacielem twojego dziecka, towarzyszem zabaw i pocieszycielem w chwilach troski.
 • Kot uczy empatiiempatii należy uczyć, bo to niezwykle ważne, żeby dziecko uwrażliwiło się na potrzeby i uczucia innych ludzi. Czasami trudno jest sprawić, żeby dziecko było empatyczne i tutaj z pomocą przychodzi kot! Dzięki temu mięciutkiemu i mruczącemu przyjacielowi dziecko nauczy się szacunku dla innych i uważnej obserwacji mowy ciała.
 • Kot rozbudza ciekawość dziecka – jak to jest z tym ogonem, dlaczego raz jest puszysty, raz nastroszony? Czy machanie ogonem oznacza radość jak u psa? Dlaczego mój kot nienawidzi wody, a kot Amelki lubi kąpać się w umywalce?
 • Kot zmniejsza ryzyko alergii – badania wykazały, że w rodzinach, w których był kot jeszcze przed narodzinami dziecka, rzadziej rozwijała się u dziecka alergia.
 • Kot = mniejsze ryzyko astmy — Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Odporności donosi, że dzieci, które na wczesnym etapie życia mają kontakt z kotami, są mniej narażone na wystąpienie objawów astmy.
 • Rozrywka – nie oszukujmy się! Kot w domu to też tona zabawy! Polowanie, gonitwy, chowanie się do pudełek, to lepsze od najlepszych seriali komediowych! Nie jesteś pewna? Odpal YouTube i wpisz w wyszukiwarkę „śmieszne koty”. A nie mówiłam?
 • Koty uczą odpowiedzialnościopiekowanie się zwierzątkiem domowym to duża odpowiedzialność. Nie powinniśmy pozostawiać tego dziecku, ale warto włączyć je do dbania o czworonożnego domownika. Dziecko może codziennie karmić swojego kotka i wyczesywać mu futerko. Zmianę żwirku w kuwecie zostawmy jednak sobie!
 • Kotek jest najlepszym pocieszycielem – kiedy dziecko pokłóci się z najlepszym przyjacielem, pogniewa na mamę, stłucze kolano czy musi zostać w domu z gorączką, kiedy w przedszkolu odbywa się bal przebierańców, przytulanie się do mięciutkiego, mruczącego przyjaciela przynosi ukojenie.
 • Aktywność fizyczna – dzięki kotu nie musisz się martwić, że twoje dziecko będzie siedzieć całymi dniami przed ekranem telewizora czy tabletu, domowy kotek zna najlepsze sposoby na zachęcenie dziecka do aktywnej zabawy!
 • Kot przyciąga przyjaciół – koty są słodkie i basta. A kto nie chciałby zobaczyć ślicznego mruczusia? Ani się obejrzysz, a twoje dziecko będzie miało nowych przyjaciół, którzy chętnie będą je odwiedzać, by pogłaskać waszego kotka.
 • Kot uczy cierpliwości – napisałam wyżej, że koty są świetnymi kompanami. Nie wycofuję się z tego! Należy jednak pamiętać, że koty są również indywidualistami i cenią sobie własną przestrzeń i samotność. Dzięki temu dziecko ma szansę nauczyć się, że czasami trzeba poczekać na zabawę z kotkiem i że jego potrzeby nie zawsze mogą być zaspokojone od razu. To lekcja, która na pewno przyda mu się w życiu.
 • Koty uczą dzielenia się – twoje dziecko za nic w świecie nie chce dzielić się swoimi zabawkami, przysmakami, przestrzenią? To zmieni się przy kocie! Ani się spostrzeżesz, a kot zamieszka w pokoju twojego dziecka, w pudle z pluszakami, na poduszce, w łóżeczku.
 • Kot uczy miłości – to chyba najważniejsza korzyść z posiadania kota. Nauczy dziecko, jak kochać i być kochanym.
 • Kot pozwala zrozumieć cykl życia – śmierć domowego pupila to wyjątkowo smutne przeżycie dla dziecka. I chociaż chcielibyśmy za wszelką cenę uchronić nasze dzieci przed przeżywaniem smutku, nie powinniśmy tego robić, bo smutek jest częścią życia. Śmierć zwierzęcia może być lekcją o kruchości i wyjątkowości życia.

Pamiętaj! Kot jest żywym stworzeniem, nie zabawką. Dlatego upewnij się, że twoje dziecko wie, jak się z nim obchodzić. Kontroluj sposób, w jaki bawi się z kotem, jak go podnosi, nie pozwól, żeby robiło coś, co stresuje kota lub sprawia mu ból. Dzięki temu możesz być pewna, że wasze życie z kotem będzie pełne radości i mruczenia!

na podstawie: "Getting a domestic cat: 15 benefits for your kids", care.com

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama