Reklama

Co to jest histamina?

Histamina to substancja uwalniana przez komórki układu odpornościowego. Organizm alergika wydziela histaminę wtedy, gdy zetknie się z alergenem np. pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, wysypka, a skóra i oczy zaczynają mocno swędzieć.

Reklama

Jak działają leki przeciwhistaminowe?

Leki przeciwhistaminowe hamują wydzielanie tej substancji, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. Dzięki nim uczulone dziecko, które zetknie się z alergenem, nie ma objawów lub ma łagodniejsze. Alergik musi jednak używać tych lekarstw często i przez długi czas, dlatego ważne jest, by nie miały one skutków ubocznych.

Zobacz też: Uwaga - nowe metody leczenia alergii

Jakie leki przeciwhistaminowe wybrać dla dziecka?

Przeciwhistaminowe leki tzw. pierwszej generacji (np. Diphergan, Claritina) są skuteczne, szybko zmniejszają reakcję alergiczną i świąd, niestety oddziałują również na ośrodkowy układ nerwowy. Czasem powodują więc senność, kłopoty z koncentracją lub odwrotnie: pobudzenie.

Takich wad nie mają już nowsze leki antyhistaminowe tzw. drugiej generacji, takie jak loratadyna, cetyryzyna (np. Zyrtec, Aleric, Allertec). Jednak u niektórych osób również te środki mogą powodować reakcję ośrodkowego układu nerwowego.

Za najbezpieczniejsze uważa się najnowsze leki przeciwhistaminowe jak desloratadynę (Aerius) czy lewocetryzynę (Xyzal), które dziecko może przyjmować naprawdę długo.

Reklama

Zobacz też: Pomóż dziecku przetrwać majowy atak alergenów

Reklama
Reklama
Reklama