Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tabletka
fotolia.com
Zdrowie

Leki bez recepty - kiedy są bezpieczne dla dziecka?

Które leki możesz podać dziecku sama, zanim pójdziesz do przychodni? Jakie są bezpieczne dawki? Czy można zachować resztkę lekarstwa na następny raz? Odpowiadamy.

Wizyta u lekarza jest konieczna, kiedy choruje niemowlę, szczególnie w pierwszym półroczu życia. Koniecznie pokaż dziecko pediatrze także wtedy, gdy objawy choroby pojawiają się po raz pierwszy. Jeśli jednak np. roczne dziecko złapie zwykły katar, możesz poczekać i próbować zwalczyć zarazki na własną rękę. Zanim podasz dziecku jakikolwiek lek, pamiętaj o kilku zasadach:

Zrób porządek w apteczce

Lekarstwa dla dziecka trzymaj osobno, nie z tymi dla dorosłych, koniecznie w miejscu niedostępnym dla małych rączek. Zwróć uwagę na właściwe ich przechowywanie. Większość preparatów powinna stać w ciemnej, suchej szafce, jednak są i takie, które wymagają niższej temperatury. Część prebiotyków i antybiotyków należy przechowywać w lodówce.

Dziecku podawaj tylko leki dla dzieci

Dziecko to nie miniatura dorosłego: jego organizm działa na zupełnie innych zasadach. To, co tobie pomoże, jemu może zaszkodzić. Przykładem mogą być przeciwgorączkowe leki z kwasem acetylosalicylowym (Aspiryna, Polopiryna), które mogą wywołać u dzieci groźny zespół Reye’a: uszkodzenia układu nerwowego i wątroby.

Nie podawaj też dziecku preparatów z metamizolem (np. Pyralginy), które niosą ryzyko niebezpiecznej choroby krwi. Aby ustrzec malucha przed powikłaniami, podawaj mu tylko te lekarstwa, które są przeznaczone dla dzieci i w dawce odpowiedniej dla jego wieku.

Sprawdź skład i dawkowanie leków dla dzieci

Niektóre leki różnią się jedynie nazwą. Znajdująca się w ich składzie substancja czynna (czyli ten składnik, który zwalcza chorobę albo łagodzi jej objawy) jest taka sama. Przykładem tego są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ibufen, Ibuprofen czy Nurofen zawierają tę samą substancję czynną: ibuprofen, zaś Panadol czy Apap to preparaty mające w składzie paracetamol.

Jeśli 2 godziny po wypiciu np. Apapu, dziecko nadal ma wysoką gorączkę, podaj mu preparat zawierający ibuprofen, a nie lek z paracetamolem (to mogłoby doprowadzić do przedawkowania i zatrucia).

Wyrzucaj z apteczki stare lekarstwa

Mogą zaszkodzić lub po prostu nie zadziałać. Pamiętaj, że data przydatności do użytku na opakowaniu lekarstwa odnosi się do preparatu, który pozostaje oryginalnie zamknięty. Niektóre leki szybko tracą swoje właściwości, dlatego np. otwarty pół roku temu syrop wyrzuć do pojemnika na przeterminowane leki w aptece.

Zasady podawania leków dziecku 

Zobacz, o czym należy pamiętać podczas każdej kuracji:

  • Nie dziel czopków ani tabletek. Lek mógłby nie zadziałać albo okazać się za silny dla dziecka (nie wiesz, ile substancji czynnej leku znajduje się w połówce tabletki, którą dajesz dziecku). Możesz podzielić jedynie te tabletki, które mają rowki ułatwiające przełamanie.
  • Zachowuj opakowanie leku i ulotkę. Przydadzą się w razie wystąpienia objawów alergii albo zatrucia.
  • Obserwuj reakcję dziecka. Jeśli dostanie biegunki, gorączki albo wysypki, skontaktuj się z pediatrą. Być może lekarstwo jest nieodpowiednie i trzeba będzie je zmienić.
  • Wybieraj leki uważnie. Zapytaj w aptece o ewentualne skutki uboczne i postępowanie w razie ich wystąpienia. Informacje dotyczące leków dla dzieci znajdziesz także w poradniku „Leki bez recepty dla dzieci”, K. Piwowarczyk, wyd. MediCodex.

Syropy na kaszel dla dzieci

Pamiętaj! Nie wszystkie syropy na kaszel działają tak samo. Wyjaśniamy, co je różni:

  • Syrop przeciwkaszlowy. Stosuje się go przy suchym, nieproduktywnym kaszlu, który bardzo męczy dziecko.
  • Syrop mukolityczny. Rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić. Polecany jest nie tylko przy kaszlu, ale też przy katarze i zapaleniu zatok.
  • Syrop wykrztuśny. Pobudza odruch kaszlu i dzięki temu ułatwia pozbycie się wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym. Tego typu syropy wskazane są przy kaszlu wilgotnym, któremu towarzyszy odgłos odrywania się śluzu.


Konsultacja: dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, pediatra, członek Zarządu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Szpitalu św. Anny w Piasecznie k. Warszawy.

Czytaj też:  Wycofano dwa popularne syropy na kaszel dla dzieci. Sprawdź, które!

Domowe sposoby na przeziębienie - film

maluch, ogródek, lato
Zdrowie
Malec, lato i choroba
Jadąc z dzieckiem na urlop, warto pamiętać, że może ono zachorować.

Przygotowania Przed wyjazdem warto odwiedzić pediatrę, by pomógł skompletować wakacyjną apteczkę, i przygotować książeczkę zdrowia dziecka, ważną legitymację ubezpieczeniową lub ostatnią deklarację RMUA. Pozwoli to uniknąć problemów, np. płacenia w państwowej przychodni. Wakacyjna apteczka Powinna umożliwić nie tylko opatrzenie skaleczenia, ale też udzielenie doraźnej pomocy choremu dziecku. Podstawowe leki są niezbędne zwłaszcza na urlopie w okolicy oddalonej od miejscowości, gdzie są przychodnia i apteka. W wakacyjnej apteczce należy mieć: przeciwgorączkowe: paracetamol lub ibuprofen (dla małych dzieci w syropie), ewentualnie pyralginum. Dawkowanie jest zawsze na ulotce, można też telefonicznie ustalić dawkę ze swoim lekarzem; Na katar, kaszel, ból gardła: witamina C, tabletki do ssania (np. Chlorchinaldin), wapno, krople do nosa, syrop przeciwkaszlowy; dezynfekujące: woda utleniona, jodyna, rivanol (z długim okresem ważności); opatrunkowe: sterylna gaza w opakowaniach jednorazowych, bandaż zwykły i elastyczny, plastry; przeciw owadom: odstraszające i zmniejszające świąd i obrzęk po ugryzieniu (np.Fenistil, Moustidose). Inne lekarstwa Dla dziecka przewlekle chorego (np. z alergią) trzeba zabrać leki, które bierze na co dzień – w ilościach wystarczających na cały czas pobytu. Przed wyjazdem można też poprosić pediatrę o wypisanie antybiotyku, wykupić go i zabrać ze sobą. O jego ewentualnym podaniu powinien jednak zdecydować lekarz po konsultacji telefonicznej. Jeśli po rozmowie okaże się, że trzeba podać dziecku antybiotyk , to i tak jak najszybciej powinno ono zostać zbadane przez pediatrę z najbliższej przychodni. Nagła choroba Będąc na wakacjach w miejscu oddalonym od szpitala czy przychodni, trzeba uważnie obserwować dziecko, zwłaszcza małe, by w porę zareagować na pierwsze objawy choroby . Na przykład przyczyną chrypki...

Mama z dziećmi podczas wizyty u lekarza
Fotolia
Aktualności
5 błędów, które popełniają rodzice przy podawaniu dzieciom lekarstw
Te błędy są popełniane nawet przez bardzo ostrożnych rodziców. Sprawdź, czego nie robić, gdy dziecko jest chore.

Gdy dziecko choruje, jest przeziębione, ma katar , rodzice za wszelką cenę próbują je wyleczyć. Często nie mają świadomości, że to, co robią, może szkodzić ich dzieciom. Zmieniają dawki leków , zbyt długo zwlekają z wizytą u lekarza lub za bardzo ufają domowym sposobom leczenia. Jakie są najczęściej popełniane błędy? 1. Podawanie kilku różnych leków bez recepty Lekarstwa na grypę lub przeziębienie często zawierają te same substancje aktywne. Jeśli podajesz dziecku syrop na obniżenie temperatury i kapsułki wspomagające cały system odpornościowy, jest prawdopodobne, że w obu lekach znajdują się te same substancje czynne. Podając dziecku różne lekarstwa podwajasz ich dawkę, a to może być dla niego niebezpieczne. Co robić: Zanim kupisz lek, upewnij się, że zwalcza te objawy choroby, które widzisz u swojego dziecka. Jeśli maluch jest przeziębiony, wystarczy jedno lekarstwo, które zwalcza wszystkie zaobserwowane symptomy choroby. 2. Ignorowanie zaleceń lekarza Jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyku przez 10 dni, nie kończ kuracji wcześniej, bo stan malca się poprawił. Nawet gdy objawy ustąpią, bakterie wciąż żyją w organizmie dziecka i mogą ponownie zaatakować, a wtedy trzeba będzie powtórzyć całą kurację! Co robić: Podawaj lekarstwa tak długo, jak zalecił to lekarz. Zapytaj o przyjmowania leku wraz z jedzeniem – wtedy kuracja będzie dla dziecka mniej uciążliwa. 3. Podawanie leków niezgodnie z ich przeznaczeniem Jeśli chcesz, aby twój maluch zasnął podczas podróży i podajesz mu leki przeciwalergiczne działające usypiająco, popełniasz błąd! Dzieci, które nie są alergikami, mogą reagować odwrotnie – będą bardziej pobudzone. Co robić: Jeśli twoje dziecko nie jest alergikiem, nie podawaj mu leków na alergię. W podróży zastosuj środki przeznaczone dla dzieci lub zajmij malca zabawą. 4. Zmiana dawek leków...

co na przeziębienie u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?
Jeśli objawy infekcji nie są zbyt nasilone, możesz podać dziecku leki dostępne bez recepty. Nie wszystkie można jednak podawać dzieciom, dlatego zanim zdecydujesz się na lek na przeziębienie dla dziecka, upewnij się, czego nie możesz mu dać.

Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka , nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Co na gorączkę u dziecka? Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne , dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka . Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie. Kiedy podać lek przeciwgorączkowy? Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C . Kolejne dawki podawaj regularnie: paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę; ibuprofen - 3–4 dawki na dobę. Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza. Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby , która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta