Reklama

Dzieci z nadwagą są mniej sprawne fizycznie i mają wiele innych problemów, np. są narażone na niemiłe docinki rówieśników. Poza tym nadwaga u dziecka szybko może przerodzić się w otyłość. Dlatego kontroluj wagę swojego dziecka przy pomocy siatek centylowych. Podpowiadamy jak to zrobić.

Reklama

1. Zważ i zmierz dziecko

Długość ciała dziecka jest zawsze potrzebna do ocenienia prawidłowej wagi dziecka. Zapisz otrzymane wyniki.

2. Znajdź siatki centylowe

Siatki centylowe są na pewno w książeczce zdrowia dziecka. Ale możesz je także znaleźć w internecie - wtedy warto je wydrukować, by móc na nie nanieść dane dziecka.

Zobacz też: Siatki centylowe dla dziewczynek i siatki centylowe dla chłopców od 1. do 12 miesiąca życia.

3. Odszukaj siatkę centylową dla wzrostu dziecka i jego płci

Siatki centylowe są osobne dla dziewczynek, chłopców i wcześniaków.

4. Na jednej osi znajdź wiek dziecka, a na drugiej jego wzrost

Poprowadź z tych miejsc linie. W miejscu ich przecięcia postaw kropkę. Odczytaj, na jakim centylu znajduje się ta kropka, czyli wzrost dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97).

5. Odszukaj siatkę centylową dla wagi dziecka i jego płci

Postępuj z siatką centylową dla wagi tak samo jak z siatką centylową dla wzrostu. Na koniec odczytaj, na jakim centylu znajduje się waga dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97).

6. Porównaj wyniki z obu siatek centylowych

Jeśli są na tym samym centylu lub na sąsiednim (np. wzrost i waga na 25 albo wzrost na 25, a waga na 50), dziecko rozwija się harmonijnie. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy różnice między centylami są większe i przeskakują o dwa centyle lub więcej, np. waga jest na 90 centylu, a wzrost na 25.

Co robić, gdy dziecko ma nadwagę?

Na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który spróbuje ustalić przyczynę nadmiaru kilogramów u dziecka. Zaleci też, w jaki sposób opiekować się dzieckiem i je żywić.

  • U najmłodszych dzieci nie można stosować diet odchudzających, ponieważ mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój. Należy pilnować, by przez dziecko nadmiernie nie przybierało na wadze - najlepiej po konsultacji z lekarzem.
  • U starszych przedszkolaków odchudzanie musi się odbywać pod kontrolą lekarza (ustali przebieg diety lub skieruje do dietetyka). W czasie trwania diety wykonuje się u dziecka badania krwi.
Reklama

Polecamy także: Gdy dziecko jest za grube - 7 rad dla rodziców

Reklama
Reklama
Reklama