Reklama

Ospa wietrzna to wirusowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Może być szczególnie uciążliwa, gdy zmiany pojawiają się np. w buzi. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jednak mogą się nią zarazić także dorośli. Objawami ospy wietrznej u dziecka są nieregularne plamki i grudki pojawiające się na całym ciele (również jamie ustnej), które z czasem zmieniają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Od pojawienia się pierwszych plam do ustąpienia objawów mija ok. 10-14 dni.

Reklama

Czy ospa wietrzna może występować w jamie ustnej?

Charakterystyczne dla ospy wietrznej krostki najczęściej pojawiają się na skórze, w tym także na jej owłosionych fragmentach np. na głowie. Jednak może się tak zdarzyć, że wysypka pojawi się na błonach śluzowych, czyli w jamie ustnej, gardle, a także na wargach sromowych czy w okolicy odbytu. Taki stan chorobowy jest nie tylko uciążliwy, ale też bardzo bolesny.

Jak wygląda ospa wietrzna w jamie ustnej?

Na błonie śluzowej np. w buzi, gardle, czy w nosie mogą pojawić się wykwity, które przyjmują postać owrzodzenia. Wyglądem przypominają białawe pęcherzyki otoczone intensywnie czerwoną obwódką.

Adobe Stock: Moon Safari

Ospa wietrzna w jamie ustnej na zdjęciu (fot. Adobe Stock)

Jak leczyć i czym smarować ospę wietrzną w jamie ustnej?

Leczenie jest zazwyczaj objawowe i ma zmniejszać dyskomfort. Aby zminimalizować ból, należy podawać dziecku pokarmy w formie płynnej lub półpłynnej. Niektórzy lekarze zalecają podawanie chodnych napojów i lodów, gdyż zimno znieczula oraz łagodzi ból.

Jeśli w wyniku ospy w buzi dziecka pojawią się pęcherzyki, zaleca się płukanie jamy ustnej wodą z solą lub roztworem wodnym fioletu gencjanowego. Pęcherzyków ospy wietrznej, które pojawiają się w buzi, nie należy niczym smarować.

Piszemy także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama