Ospa wietrzna

Ospa na Komunii
ospa wietrzna
pierwsza komunia
ospa u dziecka

„Syn pójdzie do komunii z ospą. Moje dzieci też wiele razy chorowały przez obojętność innych rodziców!” [LIST DO REDAKCJI]

Mój syn w najbliższą niedzielę ma pierwszą komunię. Tymczasem młodsza córka dwa tygodnie temu przyniosła z przedszkola ospę. Szlag mnie trafił już w chwili, kiedy zobaczyłam w przedszkolnej szatni dziecko z jej grupy, które miało na rękach strupki… Od razu pomyślałam, że Hania zachoruje, potem zarazi Kubę i… co wtedy z tą komunią?
redakcja mamotoja.pl
czy ospa jest zaraźliwa
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Ospa – kiedy i jak długo chory zaraża?

Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zakaźną. Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z chorą osobą, aby zakazić się ospą. Wirus ospy wietrznej przenosi się nawet odległość kilku metrów. Sprawdź, jak można zarazić się ospą oraz kiedy chora osoba przestaje zakażać. Poznaj także inne fakty i mity na temat tej choroby.
Luiza Słuszniak
Ospa party to nie jest dobry pomysł
ospa wietrzna
ospa u dziecka
świeta wielkanocne

„Dzieci szwagierki mają ospę. Ona o wszystkim wiedziała, a i tak przyjechała na święta i naraziła moje dzieci!” [LIST DO REDAKCJI]

„Nie mogę tego zrozumieć! Jak bardzo mało empatyczną i pozbawioną wyobraźni trzeba być osobą, żeby narażać malutkie i bezbronne dziecko na tak ciężką chorobę? Odchodzę już od zmysłów, w głowie pojawiają mi się najczarniejsze scenariusze”, napisała do redakcji pani Ewa, mama Hani, Pawełka i Mikołaja.
redakcja mamotoja.pl
ospa wietrzna w jamie ustnej
choroby zakaźne
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Ospa wietrzna w jamie ustnej: jak wygląda i jak ją leczyć?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wieku dziecięcego. Jednym z objawów jest charakterystyczna wysypka, która pojawia się na całym ciele. Jak sobie z nią poradzić, gdy wywołane ospą pęcherzyki pojawią się w jamie ustnej?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
ile trwa ospa
choroby zakaźne
ospa wietrzna
wysypka u dziecka

Ile trwa ospa wietrzna?

Ile trwa ospa? Chociaż koniec wysypki może sygnalizować koniec choroby – wcale nie oznacza, że pozbyliśmy się wirusa. Cała walka z chorobą może trwać nawet dwa miesiące. Sprawdź, ile dokładnie trwa ospa wietrzna u dzieci wraz z okresem zarażania, krostek i rekonwalescencji.
Małgorzata Wódz
jak wygląda ospa
szczepienia
kalendarz szczepień
ospa wietrzna

Jak wygląda ospa – charakterystyczne objawy

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda ospa na poszczególnych jej etapach, dobrze trafiłaś. Podpowiadamy, jak wygląda początek ospy, jak rozpoznać, że to krosty ospy i co zrobić, żeby jak najlepiej przetrwać chorobę.
Ewa Janczak-Cwil
co na ospę
wysypka
szczepienia
ospa wietrzna

Co na ospę u dziecka [co na gorączkę, na swędzenie, na gardło przy ospie]

Co na ospę u dziecka – wielu rodziców zadaje sobie to pytanie, chcąc pomóc swojemu dziecku i przynieść mu ulgę w czasie choroby. Sprawdź, co stosować na gardło, gorączkę i swędzenie przy ospie.
Beata Turska
ospa party
szczepienia
ospa wietrzna

Ospa party – niebezpieczny zwyczaj

Ospa party, wbrew rozpowszechnionej opinii, nie jest niewinnym spotkaniem towarzyskim. Ospa wietrzna nie ma opinii ciężkiej choroby. Dlatego niektórzy rodzice, zamiast szczepić dzieci, szukają okazji, aby maluchy mogły ją jak najszybciej przechorować. Niestety przyjęcie zaproszenia na domówkę z ospą wietrzną jako daniem głównym to nie jest dobry pomysł.
Małgorzata Wódz
blizny po ospie
ospa wietrzna

Blizny po ospie – jak ich uniknąć lub się ich pozbyć

Blizny po ospie widuje się obecnie rzadziej niż kiedyś. Nadal jednak grożą one dzieciom, które nie zostały zaszczepione na ospę. Takie ślady po ospie, choć z czasem stają się mniej widoczne, pozostają na bardzo długo, a czasami na całe życie. Sprawdź, jak je usunąć oraz jak uniknąć blizn po ospie.
Ewa Janczak-Cwil
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?

Ospa u dziecka to powód, by odłożyć w czasie wychodzenie na dwór. Jeśli zastanawiasz się, kiedy wyjdziecie na spacer, odpowiedź jest jednoznaczna: dopiero po chorobie. Dziecko z ospą nie może wychodzić na dwór, nawet jeśli czuje się dobrze, a pogoda sprzyja zabawom na powietrzu. Sprawdź, jak długo trwa ospa wietrzna i ile czasu po ospie można wyjść na dwór.
Milena Oszczepalińska
leczenie ospy u dzieci
choroby zakaźne
ospa wietrzna
wysypka u dziecka

Leczenie ospy: czym smarować krosty? Jak pomóc dziecku?

Leczenie ospy u dziecka zwykle polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i łagodzących świąd. Ale to nie wszystkie zalecenia. Co stosować? Czym smarować? Sprawdź, co robić, gdy dziecko zachoruje na ospę.
Milena Oszczepalińska
NIebezpieczny ibuprofen dla dzieci z ospą wietrzną
leki na gorączkę
ospa wietrzna
ibuprofen

Ibuprofen może być niebezpieczny, jeśli podasz go dziecku podczas tej choroby!

Chyba każda z nas ma w domowej apteczce leki zawierające ibuprofen. Musisz wiedzieć, że mogą być one groźne, jeśli zastosujesz je podczas jednej z chorób zakaźnych wieku dziecięcego.
Marta Kabulska
Nie szczepiąc dziecka narażasz zdrowie innych dzieci
szczepienia
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Jeśli nie szczepisz swojego dziecka, narażasz inne dzieci! – poruszający apel matki

Nieszczepione dzieci stanowią zagrożenie dla innych – przekonuje Camille Echols, mama dziewczynki, która nie może być szczepiona. Przeczytaj jej dramatyczny apel!
Hanna Szczesiak
Szczepienia niemowlęcia
rotawirusy
szczepienia
kalendarz szczepień

Wprowadzenie tych szczepień byłoby rewolucją w szpitalach dziecięcych! [WYWIAD]

Od tego roku wszystkie niemowlęta dostają za darmo szczepionkę przeciw pneumokokom. Wprowadzenie jeszcze trzech szczepionek do obowiązkowego kalendarza spowodowałoby rewolucję w szpitalach dziecięcych! - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds szczepień.
Katarzyna Pinkosz
różyczka wysypka infografika
choroby zakaźne
różyczka
ospa wietrzna

Jak wygląda wysypka różyczki?

Różyczkę u dziecka dość łatwo jest rozpoznać – to bladoróżowe plamki. Jakiej wielkości? Gdzie się pojawiają i kiedy? Polecamy naszą infografikę: sprawdź, jak wygląda wysypka różyczki.
Katarzyna Imiołek
kadr z filmu What Deadly Diseases Look Like On Your Body
szczepienia
ospa wietrzna
półpasiec

Jak choroby zakaźne zmieniają nasz wygląd? [FILM]

Zastanawiasz się czy zaszczepić swoje dziecko? Obejrzyj ten film (uwaga, jest drastyczny!)
Beata Turska
Szczepienie przeciwko pneumokokom
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Szczepionki zalecane za darmo? Tak chce ministerstwo?

Ministerstwo Zdrowia chce, by szczepionki zalecane były refundowane, ale żeby nie były obowiązkowe. Czy to znaczy, że nie będzie trzeba płacić za szczepionki przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej? I że nie będzie obowiązku szczepień?
Katarzyna Pinkosz
2-latek trafił do szpitala z ciężkim przypadkiem ospy
szczepienia
ospa wietrzna
ospa u dziecka

Chłopcu odmówiono wizyty u lekarza. 2 dni później trafił do szpitala w ciężkim stanie

Gdy lekarze zobaczyli 2-latka, od razu przyznali, że to “najcięższy przypadek ospy wietrznej, jaki widzieli". Mimo to, kilka dni wcześniej mamie chłopca odmówiono konsultacji lekarskiej.
Hanna Szczesiak
Dr Marian Ołpiński
ospa wietrzna
niepożądane odczyny poszczepienne

Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film

Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.
Katarzyna Pinkosz