podrapanie, kot, dziecko, pierwsza, pomoc
Zdrowie

Podrapanie przez kota - pierwsza pomoc dla dziecka

Podrapanie przez kota nie jest błahą sprawą u dzieci. Oprócz reakcji alergicznej, może dojść do bakteryjnego zarażenia tzw. chorobą kociego pazura. Jeżeli w ciągu 24 godzin wokół rany pojawi się obrzęk, idź z dzieckiem do lekarza. Zobacz, jak opatrzyć niewielkie rany po podrapaniu.

Podrapanie przez kota jest nie tylko nieprzyjemne. Dla dziecka może być groźne, bo może spowodować zarażenie tzw. chorobą kociego pazura. Jej przyczyną są bakterie.

Co robić, gdy dziecko zostanie podrapane przez kota?

  • Jeśli rana jest niewielka, zdezynfekuj ją i przyklej plaster z opatrunkiem. Obserwuj ją przez następną dobę - jeżeli nic się nie dzieje, sprawa jest zakończona.
  • Jeśli rana jest duża i głęboka, po zdezynfekowaniu załóż jałowy opatrunek i jedź z dzieckiem do chirurga. Być może trzeba ją będzie zszyć.
  • Jeśli w ciągu 24 godzin wokół rany pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, idź z dzieckiem do lekarza. To może być jeden z objawów bartonelozy - choroby kociego pazura.


Czytaj też: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

ciąża, mama, leżeć, kobieta, brzuch
Zdrowie w ciąży
Toksoplazmozą w ciąży możesz zarazić się nie tylko od kota!
Mówisz toksoplazmoza, myślisz kot. Tymczasem tą chorobą możesz zarazić się, nawet jeśli nigdy nie byłaś właścicielką puszystego Mruczka. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci się przed nią chronić w ciąży.

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą. Wywołuje ją pierwotniak Toxoplasma gondi, który występuje w kocich odchodach, ale nie tylko.   Jak chronić się przed toksoplazmozą? 1. Jedz tylko dobrze ugotowane lub upieczone mięso – zarazki toksoplazmozy mogą znajdować się w surowym mięsie (z niego przyrządza się np. tatara). Giną już po 10 minutach gotowania w temperaturze 60 stopni C. Największe ryzyko niesie zjedzenie surowej wieprzowiny , mniejsze – baraniny i wołowiny. Bez obaw możesz jeść drób (sprawdź też: Co jest dozwolone, a co nie w ciąży?)   2. Unikaj mięsa grillowanego, wędzonego, wędlin (np. salami) – zjedzenie go niesie ryzyko zachorowania na toksoplazmozę w ciąży . Trudno mieć pewność, w jakiej temperaturze były poddawane podczas przygotowania. Dopisz je do listy produktów zakazanych w ciąży , która powinna obowiązywać wszystkie przyszłe mamy.   3. Owoce i warzywa umyj przed zjedzeniem – ziemia, z którą miały kontakt lub w niej rosły mogła być zanieczyszczona zarazkami toksoplazmozy.   4. Myj dokładnie noże i naczynia, których używałaś, przyrządzając surowe mięso .   5. Chroń ręce rękawiczkami, gdy pracujesz w ogrodzie, koty lubią zagrzebywać odchody na grządkach. Nawet jeśli nie masz kota, może zrobić to zwierzę z sąsiedztwa.    6. Pij tylko przegotowane mleko – surowe też niesie ryzyko zarażenia .   7. Unikaj zabawy z dziećmi w piaskownicy , która nie jest zamykana, często bywa ona toaletą dla bezpańskich kotów.   8. Jeśli masz kota, staraj się, by jego kuwetę czyścił ktoś inny. Zarazki toksoplazmozy znajdują się w kocich odchodach . Jeśli musisz zrobić to sama, zakładaj gumowe rękawiczki. Kuwetę należy czyścić często, a przy wymianie żwirku sparzyć ją wrzątkiem i myć płynem dezynfekującym.   9. Nie...

chora, skóra, dziecko, alergia
Zdrowie
10 pytań o zakażenia skóry dziecka
Maluszek wciąż jest w ruchu, dlatego nietrudno o zbite kolano czy niewielkie zadrapanie skóry. Mogą one doprowadzić do zakażenia.

1. Czy małe rany, jakich dzieci doznają na placu zabaw, są groźne? Każda może (choć nie musi) być niebezpieczna, szczególnie gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i pojawiła się krew. Jeśli rana została zanieczyszczona brudem, piaskiem, ziemią, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Koniecznie też sprawdź, czy dziecko było szczepione przeciw tężcowi . 2. Czy u dzieci zdarzają się przypadki tężca? W ostatnich latach zdarzały się u dorosłych, natomiast u dzieci – nie. To dzięki temu, że rodzice dopilnowują szczepień przeciw tężcowi. Pełny cykl to trzykrotne podanie szczepionki w okresie niemowlęcym – w szóstym tygodniu życia dziecka , na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca oraz w piątym miesiącu (łącznie z błonicą i krztuścem). Potem dziecko trzeba doszczepić między szesnastym a osiemnastym miesiącem, a następnie w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia. Później konieczne jest podawanie dawki przypominającej co dziesięć lat. 3. Czy dzieci przed szóstym tygodniem mogą się zarazić tą chorobą? Mogłoby się to zdarzyć tylko w bardzo niezwykłych warunkach, np. jeśli poród miał miejsce na... ulicy czy w taksówce. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zakażenia tężcem, lekarz poda dziecku przeciwciała – immunoglobulinę ludzką, przeciwtężcową. Potem maluszek może (i musi) być normalnie szczepiony. Podanie immunoglobuliny jest też wskazane, jeśli mama zaniedbała szczepienia, a dziecko ma skaleczenie , które mogło być zainfekowane. Niebezpieczne są rany kłute, szarpane, miażdżone. 4. Nawet najmniejszej rany nie można więc zaniedbać? Tak. Często to właśnie te małe ranki okazują się dużo bardziej niebezpieczne. Jeśli zranienie jest duże i poważne, mama na pewno pójdzie z dzieckiem do lekarza, rana będzie szyta, opatrzona. Mniejsze skaleczenie może zostać zaniedbane. 5. Co zatem zrobić, jeśli...

kobieta, higiena intymna, kwiatek
Fotolia
Mama
Jak dbać o rany po operacjach ginekologicznych?
W jaki sposób należy pielęgnować ranę po operacji ginekologicznej, by nie doszło do zakażenia? Jak długo trwa proces gojenia takiej rany? Opowiada Katarzyna Trzpiel, pielęgniarka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Dlaczego pielęgnacja ran po zabiegach ginekologicznych jest tak ważna? Katarzyna Trzpiel: Rany po zabiegach ginekologicznych należy szczególnie pielęgnować ze względu na sąsiedztwo. W tych okolicach ciała są licznie skolonizowane drobnoustroje, takie jak: gronkowce , paciorkowce, Escherichia coli i inne pałeczki Gram ujemne. Mogą one wywołać zakażenia ran . Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia rany i jak należy w takim przypadku postępować? Katarzyna Trzpiel: Objawem zakażenia mogą być: zaczerwienienie , obrzęk, podwyższona ciepłota w operowanej okolicy, opóźnione gojenie się rany , wysięk, dyskomfort, ból. Objawy te można dosyć łatwo zaobserwować w czasie zmiany opatrunku, ważne są też odczucia osoby po operacji. W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy szybko skontaktować się z lekarzem, który zaleci specjalny sposób postępowania i przepisze leki zwalczające zakażenie ( antybiotyki ). Nie należy stosować antybiotyków czy maści z antybiotykiem na własną rękę. Warto przeczytać: Miałam plastykę pochwy. Czy mogę ponownie urodzić? Jakie czynności pielęgnacyjne należy bezwzględnie wykonywać u kobiety po operacji ginekologicznej? Katarzyna Trzpiel: Istotne znaczenie ma codzienne mycie lub kąpiel. Oczywiście w czasie mycia/kąpieli należy uważać na opatrunek – starajmy się w miarę możliwości go nie zamoczyć. Można go ewentualnie zabezpieczyć specjalnym wodoodpornym opatrunkiem. Jeśli opatrunek zostanie zamoczony, należy go zmienić na czysty. Ważna jest też codzienne zmiana bielizny osobistej , częsta zmiana pościeli, regularne wietrzenie pomieszczenia, zachowanie czystości otoczenia osoby chorej. Jak dbać o ranę po operacji narządów rodnych? O czym trzeba koniecznie pamiętać? Katarzyna Trzpiel: Przede wszystkim o zachowaniu sterylnych warunków. Po operacji narządów rodnych należy utrzymywać opatrunek na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj