dziecko, zdrowie dziecka, opatrunek, plaster
Panthermedia
Zdrowie

Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc

Nie zawsze udaje się przywieźć z wakacji wyłącznie muszelki i szyszki. Bywa i tak, że o wyjeżdzie przypomina gips, blizna albo wypis ze szpitala. Co robić, by dziecko wróciło do domu całe, zdrowe i bez niechcianych pamiątek? Jak mu pomóc, gdy już coś się stanie? Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Lubimy myśleć, że wypadki to coś, co zdarza się wyłącznie innym – tym, o których mówi się w telewizji. Że naszych pociech to nie dotyczy. Statystyki są jednak bezwzględne: według danych Centrum Zdrowia Dziecka najróżniejszych obrażeń (od błahych po poważne) doznaje aż milion dzieci rocznie!
Najpowszechniejsze są upadki z wysokości, zatrucia, oparzenia, wypadki komunikacyjne, skaleczenia i pogryzienia.   

 Jak uniknąć wypadków?

Większości wypadków można uniknąć, dlatego bądź mądra przed szkodą.

  • Nie spuszczaj dziecka z oka i pamiętaj, że jego wyobraźnia nie zna granic.
  • Nie pozwalaj mu bawić się przy ulicy.
  • Sadzaj je w foteliku, nawet jeśli jedziecie samochodem tylko do kiosku.
  • Zabezpiecz okna, kontakty, pochowaj chemikalia.
  • Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa (nie wolno kręcić się w pobliżu huśtawki, zaczepiać obcych psów, skakać z dużej wysokości, machać rękami, gdy w pobliżu pojawia się pszczoła albo szerszeń itd.), nie licz jednak na to, że sam zadba o swoją skórę.

Co robić, gdy zdarzy się wypadek?

Gdy zdarzy się wypadek, staraj się nie tracić głowy. Razem z lek. med. Agnieszką Ryszkowską, pediatrą ze szpitala im. Korczaka we Wrocławiu, podpowiadamy, co robić, gdy maluch wpadnie w tarapaty.

Wstrząs anafilaktyczny

Zdarza się (na szczęście bardzo rzadko), że po użądleniu pszczoły, osy czy szerszenia dochodzi do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Objawy mogą być bardzo różne, np. uczucie mrowienia dookoła ust i na twarzy, uczucie ciepła, ściskania w gardle lub klatce piersiowej, trudności w połykaniu, rumień, pokrzywka, chrypka, świszczący oddech, świąd oczu, kichanie, zaburzenia połykania.
Może dojść również do utraty przytomności oraz zatrzymania krążenia i oddychania.

Co robić: Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast wezwij pogotowie. W aptekach można kupić gotowe zestawy zapobiegające reakcji anafilaktycznej: ampułkostrzykawki zawierające epinephrynę – osoby, u których już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powinny ją mieć przy sobie.

Ciało obce

Pomysłowość dzieci nie zna granic. Najróżniejsze przedmioty (od guzików po nasiona) mogą się znaleźć w gardle, nosie, uchu albo oku.
Co robić:

  • Ciało obce w gardle - Połóż dziecko na swoich kolanach buzią ku dołowi i uderz je między łopatkami. Nigdy nie uderzaj maluszka w plecy, gdy ten stoi, bo ciało obce zamiast wypaść, może wpaść jeszcze głębiej.
  • Ciało obce w nosie - Zatkaj dziecku drugą dziurkę i poproś, by spróbowało je wydmuchać. Możesz je wyjąć samodzielnie tylko wówczas, gdy dobrze je widzisz, jesteś w stanie je złapać i wiesz, że nie jest zbyt duże. Nie próbuj wyciągać np. napęczniałego ziarnka groszku. Najlepiej zrobisz, gdy pojedziesz z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny.
  • Ciało obce  w uchu -  Tu podobnie – jedź z malcem na ostry dyżur laryngologiczny. Jeśli do ucha wszedł owad, zalej go jakąś oleistą cieczą (np. olejem jadalnym), żeby odciąć intruzowi dopływ powietrza.
  • Ciało obce w oku - Spróbuj wypłukać je strumieniem chłodnej wody, możesz też delikatnie odwinąć górną powiekę. 

Ciało obce  - kiedy do lekarza?
Zawsze, gdy dziecko nie może pozbyć się ciała obcego w sposób naturalny (np. poprzez kichnięcie czy łzawienie) i gdy nie uda nam się go usunąć samodzielnie, a także wówczas, gdy trafiło do oka (lekarz musi sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia rogówki).   

Zobacz też: Pierwsza pomoc - co musi umieć twoje dziecko

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

dziecko, plac zabaw
Zdrowie
SOS na placu zabaw
Stłuczone kolanka, guzy, zadrapania – mały wypadek może zdarzyć się każdemu dziecku. Podpowiemy, jak radzić sobie z najczęstszymi urazami, którym ulegają dzieci podczas zabawy.

Wypadki na placu zabaw   to coś, czego czasem trudno  uniknąć. Jak pomóc dziecku? Polecamy także: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabw   Złamanie ręki lub nogi Jeśli kończyna jest zniekształcona i opuchnięta, a najmniejsza próba poruszenia nią wywołuje ogromny ból, prawdopodobnie doszło do złamania kości.       Unieruchom kończynę. Prowizoryczną szynę możesz zrobić z patyka albo nawet łopatki do piasku. Przymocuj ją bandażem lub jakimkolwiek paskiem. Nie przywiązuj jej jednak zbyt ciasno, żeby nie utrudniać krążenia krwi. Jeśli złamanie jest otwarte, najpierw zatamuj krwawienie, uciskając ręką miejsce powyżej rany. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do szpitala! Podczas podróży staraj się uspokoić dziecko i asekuruj złamaną kończynę tak, by nie poruszała się. Przeczytaj także: Kolorowy gips z gipsomatu na złamanie u dziecka     Rozcięcie lub otarcie skóry   Umyj i zdecyznfekuj ranę. Nie przemywaj skaleczenia spirytusem! Możesz nim przetrzeć jedynie brzegi ranki. Osusz delikatnie skaleczone miejsce jałowym gazikiem (nigdy watą) i załóż plaster z opatrunkiem. Jeśli rana mocno krwawi, uciśnij ją gazą przez około 15 minut. Uwaga! Jedź do lekarza, jeśli: Po dwóch kwadransach krwawienie nie ustaje Rana jest rozległa i głęboka – być może konieczne okaże się założenie szwów. Rana zrobiła się obrzęknięta i zaczęła ropieć – to może świadczyćo zakażeniu. Przeczytaj także: Rany i ranki   Skręcenie kostki Objawy są podobne jak przy złamaniu – opuchnięcie i zniekształcenie kończyny oraz ból przy poruszeniu.     Przyłóż zimny okład, a następnie owiń kostkę tak, by maluszek nie mógł swobodnie ruszać stopą. Uwaga! Koniecznie jedź z malcem do lekarza,...

mama, niemowlę
Zdrowie
Wypadki domowe
W przedświątecznym zamieszaniu, gdy dorośli ścigają się z czasem, wyjątkowo łatwo o wypadek. Uważaj na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle!

Byłoby cudownie, gdyby choć przez 3 dni przed Wigilią dzieci siedziały cichutko i spokojnie oglądały obrazki w swoich książeczkach albo bawiły się klockami. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i co chwila wchodzą dorosłym pod nogi. Starszaki jak zwykle eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci świątecznymi przygotowaniami rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. Uwaga na leki i chemikalia Dzieci uwielbiają wszelkie eksperymenty. Także te z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów ... Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki lub czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Jak zapobiegać? Trzymaj poza zasięgiem malucha wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów, nawozy, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Leki trzymaj w górnej szafce, najlepiej zamknięte w specjalnej apteczce. Koniecznie załóż blokady na szafki i szuflady. Uważaj podczas robienia porządków: malec może dobrać się do chemii, gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę. Zwróć uwagę także na rośliny. Popularna gwiazda betlejemska...

szybka, pomoc, przy, urazie, dziecko , uraz
Zdrowie
Szybka pomoc przy urazie
"Pocałuję i przestanie boleć" – mawiają mamy. To rzeczywiście działa. Czasem jednak trzeba się wcielić w rolę domowego lekarza.

Każdemu od czasu do czasu zdarza się uderzyć głową w szafkę, przewrócić lub skaleczyć. „Specjalistami” od drobnych wypadków są zwłaszcza dzieci. By pomóc zarówno małym, jak i dużym domownikom, zostań… mamą szybkiego reagowania. Oto instrukcja, dzięki której będziesz wiedziała, jak uśmierzyć ból, zmniejszyć obrzęki i przyspieszyć gojenie. Podpowiemy ci również, jakich uniknąć błędów i kiedy naprawdę potrzebna jest interwencja lekarza. Siniaki i krwiaki Powstają pod wpływem uderzenia lub silnego ucisku. Dochodzi wtedy do uszkodzenia drobniutkich naczyń krwionośnych i podskórnego miniwylewu. Siniaki to łagodniejszy wariant takiego urazu. Krwiaki świadczą o uszkodzeniu większych naczynek. Objawy: ból, czasem także obrzęk, zmiana koloru skóry – taki efekt daje hemoglobina (barwnik zawarty we krwi). Gdy się wchłania, siniak żółknie, a w końcu znika. Co robić: przyłóż zimny okład – złagodzi ból, zmniejszy obrzęk i spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Do schłodzenia siniaka lub krwiaka możesz użyć woreczka z lodem (ale przykładaj go do skóry maksymalnie przez 10 minut), zastosuj żel Altacet, Dip Rilif lub Venożel albo zmiażdżony liść kapusty. By przyspieszyć gojenie, stosuj taką terapię przez cztery dni. Potem, o ile będzie to jeszcze potrzebne, rób ciepłe okłady – spowodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, lepszy dopływ krwi i dotlenienie tkanki. WAŻNE! Jeżeli siniaki lub krwiaki utrzymują się ponad 10 dni lub pojawiają bez żadnej konkretnej przyczyny, potrzebna jest pomoc lekarza . Objawy takie mogą sygnalizować zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilię), a nawet chorobę nowotworową. Pomocy specjalisty wymagają też obrażenia rozległe, zwłaszcza w obrębie głowy, brzucha i klatki piersiowej (silne stłuczenie może powodować obrażenia wewnętrzne). Skaleczenie Jeśli jest płytkie,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj