Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Pierwsza pomoc: rany i ranki

Każda, nawet niewielka rana u dziecka wymaga bardzo starannego opatrzenia. Czy wiesz, jak pomóc dziecku, gdy rozbije kolano, nabije sobie siniaka, ma pęcherze na stopach albo dozna oparzenia słonecznego?

Każda rana wymaga bardzo starannego opatrzenia. Podpowiadamy jak to zrobić.

Polecamy także: Pomoc przy drobnych wypadkach. Jak ukoić ból ciała i ... duszy?


Pierwsza pomoc: rozbite kolana

Gdy dziecko rozbije kolano, na ogół uszkadza nie tylko naskórek, ale i górną warstwę skóry. Nie martw się, jeśli rana krwawi. To dobrze: krew oczyszcza ją z bakterii.
Takie kontuzje nie są groźne, o ile uszkodzone miejsce nie zostanie zanieczyszczone np. ziemią. 
Dlatego:

 • Przemyj ranę jałową gazą zmoczoną w wodzie. Możesz też obmyć ją pod strumieniem bieżącej wody. W ten sposób usuniesz piasek i brud.
 • Jeżeli krwawienie szybko ustanie, otarte miejsce trzeba zdezynfekować. Polewanie rany wodą utlenioną lub spirytusem nie jest wskazane. Posmaruj ją antyseptyczną maścią, która zabije bakterie, mogące być powodem późniejszej infekcji.
 • Okryj ranę jałowym opatrunkiem, by uniknąć podrażnienia. Możesz też zastosować opatrunek hydrokoloidowy, który kupisz w aptece (np. Compeed, Johnson&Johnson). Taki opatrunek nie wymaga wcześniejszego użycia żadnych preparatów dezynfekcyjnych, gdyż zawiera warstwę z żelem oczyszczającym i przyspieszającym gojenie.

Uwaga!
Jeżeli rana jest głęboka, lekarz powinien zdecydować, czy istnieje konieczność założenia szwów.

Przeczytaj: Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw

Pierwsza pomoc: stłuczenia

Niekiedy gra w piłkę lub upadek z roweru kończy się tylko kilkoma siniakami. Jeżeli stłuczenie jest poważne i dziecko długo odczuwa ból, zrób mu zimny okład. Na obolałe miejsce połóż woreczek z lodem (nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę).


Pierwsza pomoc: pęcherze

Piekące pęcherze mogą przydarzyć się każdemu. Wystarczy wybrać się na spacer w nowych butach czy założyć tenisówki na gołe i spocone stopy.
Pęcherze powstają w miejscu, w którym na skutek otarcia lub oparzenia zostały uszkodzone naczynia krwionośne. Wewnątrz pęcherza pojawia się płyn, który ma właściwości odżywcze i którego celem jest szybka regeneracja uszkodzonych naczynek. Dlatego:

 • Nie usuwaj pęcherza, np. przekłuwając bąbel.
 • Posmaruj go maścią z dodatkiem arniki i czekaj, aż przyschnie.
 • By nie podrażniać bolącego miejsca w czasie chodzenia, możesz osłonić je plastrem, najlepiej hydrokoloidowym, który przepuszcza powietrze, a nie pozwala na przedostanie się do rany bakterii i wody.

Uwaga!
Jeżeli pęcherz trzeba zlikwidować, bo jego ucisk w czasie chodzenia powoduje silny ból, zrób to za pomocą wyjałowionej igły.

Pierwsza pomoc: otarcie

Jeżeli otarcie jest małe, a ranka nie krwawi,  zdezynfekuj otarte miejsce, np. posmaruj je maścią antyseptyczną, która ułatwia i przyspiesza gojenie (np. Vita-Merfen, Bepanthen Plus).

Pierwsza pomoc: oparzenia słoneczne

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do oparzenia słonecznego: smaruj skórę dziecka preparatem z filtrem o wysokim faktorze (np.Vichy Capital Soleil lub Nivea Sun Kids Spray).

Jeśli już doszło do oparzenia słonecznego:

 • Połóż na oparzone miejsce chłodny kompres, np. gazę nasączoną chłodną wodą. Rób to kilka razy dziennie. 
 • Zaczerwienioną skórę smaruj nawilżającym kremem lub maścią z tlenkiem cynku.
 • Nie używaj tłustych kremów, które blokują dostęp powietrza.
 • Możesz posmarować zaczerwienione miejsca maścią łagodzącą podrażnienia (Fenistil, Vita-Merfen).


Jaki powinien być dobry opatrunek?

Dobry, prawidłowo założony  opatrunek:

 • nie przepuszcza bakterii, wody i zanieczyszczeń
 • osłania ranę przed urazem
 • usuwa nadmiar wysięku
 • utrzymuje wysoką wilgotność nad raną,
 • nie przylega do rany, w czasie zmiany nie uszkadza nowo powstałych tkanek,
 • jest nietoksyczny i hipoalergiczny.

Przeczytaj także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc


 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

chora, skóra, dziecko, alergia
Zdrowie
10 pytań o zakażenia skóry dziecka
Maluszek wciąż jest w ruchu, dlatego nietrudno o zbite kolano czy niewielkie zadrapanie skóry. Mogą one doprowadzić do zakażenia.

1. Czy małe rany, jakich dzieci doznają na placu zabaw, są groźne? Każda może (choć nie musi) być niebezpieczna, szczególnie gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i pojawiła się krew. Jeśli rana została zanieczyszczona brudem, piaskiem, ziemią, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Koniecznie też sprawdź, czy dziecko było szczepione przeciw tężcowi . 2. Czy u dzieci zdarzają się przypadki tężca? W ostatnich latach zdarzały się u dorosłych, natomiast u dzieci – nie. To dzięki temu, że rodzice dopilnowują szczepień przeciw tężcowi. Pełny cykl to trzykrotne podanie szczepionki w okresie niemowlęcym – w szóstym tygodniu życia dziecka , na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca oraz w piątym miesiącu (łącznie z błonicą i krztuścem). Potem dziecko trzeba doszczepić między szesnastym a osiemnastym miesiącem, a następnie w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia. Później konieczne jest podawanie dawki przypominającej co dziesięć lat. 3. Czy dzieci przed szóstym tygodniem mogą się zarazić tą chorobą? Mogłoby się to zdarzyć tylko w bardzo niezwykłych warunkach, np. jeśli poród miał miejsce na... ulicy czy w taksówce. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zakażenia tężcem, lekarz poda dziecku przeciwciała – immunoglobulinę ludzką, przeciwtężcową. Potem maluszek może (i musi) być normalnie szczepiony. Podanie immunoglobuliny jest też wskazane, jeśli mama zaniedbała szczepienia, a dziecko ma skaleczenie , które mogło być zainfekowane. Niebezpieczne są rany kłute, szarpane, miażdżone. 4. Nawet najmniejszej rany nie można więc zaniedbać? Tak. Często to właśnie te małe ranki okazują się dużo bardziej niebezpieczne. Jeśli zranienie jest duże i poważne, mama na pewno pójdzie z dzieckiem do lekarza, rana będzie szyta, opatrzona. Mniejsze skaleczenie może zostać zaniedbane. 5. Co zatem zrobić, jeśli...

kobieta, higiena intymna, kwiatek
Fotolia
Mama
Jak dbać o rany po operacjach ginekologicznych?
W jaki sposób należy pielęgnować ranę po operacji ginekologicznej, by nie doszło do zakażenia? Jak długo trwa proces gojenia takiej rany? Opowiada Katarzyna Trzpiel, pielęgniarka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Dlaczego pielęgnacja ran po zabiegach ginekologicznych jest tak ważna? Katarzyna Trzpiel: Rany po zabiegach ginekologicznych należy szczególnie pielęgnować ze względu na sąsiedztwo. W tych okolicach ciała są licznie skolonizowane drobnoustroje, takie jak: gronkowce , paciorkowce, Escherichia coli i inne pałeczki Gram ujemne. Mogą one wywołać zakażenia ran . Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia rany i jak należy w takim przypadku postępować? Katarzyna Trzpiel: Objawem zakażenia mogą być: zaczerwienienie , obrzęk, podwyższona ciepłota w operowanej okolicy, opóźnione gojenie się rany , wysięk, dyskomfort, ból. Objawy te można dosyć łatwo zaobserwować w czasie zmiany opatrunku, ważne są też odczucia osoby po operacji. W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy szybko skontaktować się z lekarzem, który zaleci specjalny sposób postępowania i przepisze leki zwalczające zakażenie ( antybiotyki ). Nie należy stosować antybiotyków czy maści z antybiotykiem na własną rękę. Warto przeczytać: Miałam plastykę pochwy. Czy mogę ponownie urodzić? Jakie czynności pielęgnacyjne należy bezwzględnie wykonywać u kobiety po operacji ginekologicznej? Katarzyna Trzpiel: Istotne znaczenie ma codzienne mycie lub kąpiel. Oczywiście w czasie mycia/kąpieli należy uważać na opatrunek – starajmy się w miarę możliwości go nie zamoczyć. Można go ewentualnie zabezpieczyć specjalnym wodoodpornym opatrunkiem. Jeśli opatrunek zostanie zamoczony, należy go zmienić na czysty. Ważna jest też codzienne zmiana bielizny osobistej , częsta zmiana pościeli, regularne wietrzenie pomieszczenia, zachowanie czystości otoczenia osoby chorej. Jak dbać o ranę po operacji narządów rodnych? O czym trzeba koniecznie pamiętać? Katarzyna Trzpiel: Przede wszystkim o zachowaniu sterylnych warunków. Po operacji narządów rodnych należy utrzymywać opatrunek na...

oparzenie
Fotolia
Zdrowie
Czym smarować oparzoną rączkę?
Pytamy pediatrę, czym smarować oparzenia u małego dziecka i czy zwykła maść na oparzenia będzie skuteczna.

Synek poparzył się w domu, bo dotknął otwartymi dłońmi nagrzany piekarnik. Była to dosłownie sekunda, gdy spuściliśmy go z oczu, ale niestety tyle wystarczyło by na rączkach pojawiły się bąble. Czy mogę sama opatrzyć jego rany? Czego użyć w takim przypadku? Czy sprawdzi się maść na oparzenia, okład z kefiru albo natłuszczająca oliwka? Magda z Jabłonowca Oparzenia nie trzeba smarować żadną maścią, oliwką, białkiem jaja ani niczym innym, co w powszechnym mniemaniu ma lecznicze właściwości. Pierwsza pomoc przy oparzeniu powinna być jak najszybsza, wykonana w domu, ale potem i tak należy udać się do lekarza. Dziecko powinno od razu zanurzyć rękę w zimnej wodzie na co najmniej 10 minut. Potem należy ją owinąć czystym płótnem. Jeśli oparzenie jest większe niż 2,5 cm, trzeba zgłosić się do lekarza , bo konieczny jest specjalny, jałowy opatrunek. Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra Zobacz także:  Jak opatrzyć ranę po oparzeniu chemicznym? Co pomoże na oparzenie słoneczne? Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia u dziecka Kremy dla dzieci - testy i opinie

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta