Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Katarzyna Jankowska, autorka książki "Mama Alergika Gotuje Tradycyjnie"
www.oladutko.pl
Zdrowie

Mama alergika w kuchni, czyli jak gotować bez mleka, jajek czy mąki

Bez jajek, mleka, mąki, kakao czy miodu? Przygotowywanie potraw dla alergika nie jest łatwe. Może nawet przerażać. Katarzyna Jankowska, autorka książki z przepisami dla alergików, opowiada, jak wyglądały jej początki w roli gotującej mamy alergika.

Co to jest alergia pokarmowa?

Katarzyna Jankowska: Nad odpowiedzią na to pytanie pracuje wielu lekarzy i badaczy. Najprościej mówiąc, alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź naszego układu odpornościowego na to, co jemy. 
Spożycie pokarmu, który danej osobie szkodzi, wyzwala w ciele szereg mechanizmów, które objawiają się chorobą zarówno ze strony układu pokarmowego, oddechowego, jak i skóry. Czasami zjedzenie niewielkiej ilości alergenu, np. orzeszków czy białka jajka, może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci. Do najczęściej uczulających alergenów zalicza się tzw. wielką ósemkę, czyli białka mleka krowiego, białka jajka kurzego, soi, pszenicy/zbóż, orzeszków ziemnych, orzechów, ryb oraz mięczaków i skorupiaków. 

Prowadzi Pani blog mamaalergikagotuje.pl (w skrócie MAG). Skąd wziął się ten pomysł?

Katarzyna Jankowska: Mój syn od urodzenia ma alergię pokarmową. Gdy był starszy, w wieku 4 lat, pojawiła się u niego alergia na pyłki traw, zbóż i drzew. Musieliśmy przejść na ścisłą dietę eliminacyjną, czyli bez mleka, jajek, glutenu, cukru, wielu warzyw i owoców. W pokarmach dla syna nie mogło być także barwników, konserwantów oraz innych dodatków do żywności. Musiałam nauczyć się przygotowywać codzienne posiłki na bazie zaledwie kilku produktów (sześć lat temu nie było tak szerokiego asortymentu dla alergików, jaki mamy dziś). 
Zaczęłam szukać książek na temat alergii, zaglądać na fora internetowe i zagraniczne strony poświęcone diecie alergika

Warto przeczytać: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić!

Jak wyglądały pani początki w roli gotującej mamy alergika?

Katarzyna Jankowska: Żeby zrobić zakupy poświęcałam cały dzień i jeździłam do kilku miejsc w Warszawie, a potem wracałam do domu z niewielką ilością gotowych produktów. 
Z pomocą przyszła moja mama, która, mając większe doświadczenie w kuchni, próbowała wyczarować bezpieczne wersje podstawowych dań. Upiekła chleb bezglutenowy, zrobiła pierogi i ciasteczka. 
Po kilku miesiącach nie byłam już taka przerażona, stworzyłam wiele dań specjalnie dla mojego alergika. Gotowałam wówczas oddzielne posiłki dla niego i reszty rodziny. 

Czy konsultowała Pani z kimś menu syna?

Katarzyna Jankowska: Tygodniowe menu syna pokazywałam alergologowi - lekarce, która prowadziła leczenie syna. Pani doktor chciała mieć obraz tego, co syn jadł, aby wywnioskować, na co mógł zareagować alergicznie oraz ocenić, czy jego dieta nie jest zbyt uboga. Pewnego dnia zaproponowała, że pokaże nasz jadłospis innym mamom alergików, które stale mówią, że się nie da gotować bez mleka i jajek.
Przyszła mi wtedy do głowy myśl, żeby podzielić się tym, co już potrafię, z innymi rodzicami, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, jak ja byłam wcześniej. I tak założyłam blog Mama Alergika Gotuje.

Pani przepisy znalazły się również w książce \"Mama Alergika Gotuje Tradycyjnie\". Jak powstał pomysł?

Katarzyna Jankowska: O tym, aby zebrać moje przepisy i wydać w postaci książki, zaczęłam myśleć dwa lata temu. Własna książka stała się marzeniem, które postanowiłam zrealizować. 
Mój syn przyczepił na lodówce karteczkę, na której napisał "Będziesz miała książkę"! Nie mogłam go zawieść. 
Na blogu zgromadziłam już wtedy około 400 potraw. Dziś jest ich ponad 600, wszystkie bez mleka, jajek, soi, orzechów, kakao, selera, miodu. 

W tytule książki użyto sformułowania "gotuje tradycyjnie". 

Katarzyna Jankowska: Zastanawiałam się, jaki materiał zaprezentować w mojej książce i doszłam do wniosku, że przepisy na tradycyjne potrawy będą najlepszym wyborem. Swoją przygodę z gotowaniem dla alergika zaczynałam... od przerabiania tradycyjnych dań na wersję bez alergenów
Do współpracy przy książce zaprosiłam moją mamę, czyli babcię Bronię. Chciałam, żeby była przykładem dla innych babć. Materiał gromadziłam cały rok. Stworzyłam około 250 nowych dań. Wykorzystałam także przepisy, które były zgromadzone już na blogu. Mając już większe doświadczenie przerobiłam je na jeszcze zdrowsze.

Jakie przepisy znajdziemy w książce "Mama Alergika Gotuje Tradycyjnie"?

Katarzyna Jankowska: Ostatecznie moja książka została podzielona na dwie części. Pierwsza zawiera dania na co dzień, czyli takie, które najczęściej pojawiają się na naszych stołach. Większość z nich to tradycyjne potrawy kuchni polskiej. Podzieliłam je na śniadania, zupy, dania z warzywami, z owocami, z mięsem, desery oraz podstawowe dodatki. 
Druga część, która ukaże się na wiosnę, będzie zawierała przepisy na wyjątkowe okazje. Znajdą się w niej m.in. potrawy na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Tłusty Czwartek czy urodziny. 

Czy książka jest przeznaczona wyłącznie dla alergików? 

Katarzyna Jankowska: Książka zawiera 100 przepisów bez mleka, jajek, soi, orzechów, kakao, miodu, selera. Aż 78 z nich dodatkowo nie zawiera glutenu. Natomiast 81 przepisów jest wegańskich, a 87 nie zawiera cukru. Krótko mówiąc to książka dla alergików, osób na diecie bezglutenowej, wegańskiej, wegetariańskiej oraz wszystkich zainteresowanych różnorodnym, zdrowym odżywianiem
Wspólnie we współpracy z dietetyczką - Moniką Maćków - opisałam podstawowe alergeny oraz wskazałam, których produktów należy unikać i czym je w diecie zastąpić. 

Jaką radę dałaby pani innym mamom, których dzieci są alergikami?

Katarzyna Jankowska: Gotowanie dla osób z ograniczeniami w diecie na początku trochę przeraża. Dziwnie brzmiące nazwy składników, inna struktura potraw czy nowe smaki mogą zaskakiwać. Jeśli jednak naszym celem jest zdrowsze życie i urozmaicona dieta, musimy dokonać pewnym zmian! 
Wierzę, że jesteśmy tym, co jemy, że jedzenie leczy nasz organizm i że właściwym odżywianiem możemy zapobiec wielu chorobom. Moim zdaniem nawyki żywieniowe najlepiej zmieniać stopniowo. Uważam, że owoc zakazany smakuje lepiej, więc drastyczne zmiany, takie jak całkowite odstawienie cukru, mogą nie przynieść efektu. 
Moja rodzina czasami kręciła nosem na kolejne moje kulinarne czary-mary. Przyjęłam więc zasadę małych kroków. Podsuwałam im po łyżeczce czegoś nowego, na co patrzyli podejrzanie. Mówiłam "spróbujcie, a zobaczycie jakie to dobre". Poznawali smak, przyzwyczajali się do niego. Przy następnym podejściu były już dwie łyżeczki, a potem zielone zupy, jaglanki czy owsianki znikały z talerzy zanim się obejrzałam.

Polecamy: Test na alergię u dziecka
 
Dziękujemy za rozmowę. 
 
Książkę Katarzyny Jankowskiej "Mama Alergika Gotuje Tradycyjnie" można zamówić w saloniku Edipresse

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

orzeszki ziemne od kiedy dla dziecka
Fotolia
Zdrowie
Orzeszki ziemne - od kiedy dozwolone dla dziecka? [NOWE ZALECENIA]
Orzeszki ziemne - od kiedy są wskazane dla dziecka? Do tej pory dietetycy i lekarze zalecali, by orzechy podawać dzieciom dopiero po 2-3. roku życia. Wszystko dlatego, że orzechy, szczególnie ziemne, znajdują się na liście najbardziej uczulających alergenów. Najnowsze zalecenia mówią jednak coś zupełnie innego.

Dostępne dane naukowe potwierdzają, że to wcześniejsze (a nie późniejsze) wprowadzenie często uczulających pokarmów do diety dziecka (także orzeszków ziemnych) zapobiega wystąpieniu u dzieci alergii. Należy jednak robić to w formie bezpiecznej dla wieku dziecka. Nowy trend w zaleceniach dotyczących karmienia dzieci i zapobiegania alergiom potwierdza także brytyjskie badanie. Wiele zmian w  aktualnym schemacie żywienia niemowląt  liberalizuje zasady rozszerzania diety, m.in. zniesiono sztywne zalecenia co do kolejności i czasu  wprowadzania niektórych produktów do diety dziecka, np. jajek, glutenu, produktów mlecznych.  Spis treści:  Orzeszki ziemne - od kiedy dla dziecka? Jak wprowadzać orzechy do diety dziecka? Wczesne wprowadzanie orzechów ziemnych do diety zapobiega alergii Orzeszki ziemne - od kiedy dla dziecka? Orzeszki ziemne można wprowadzać do diety dziecka tak samo jak inne produkty. W grupach dzieci, u których występuje ryzyko alergii na orzeszki ziemne, zaleca się wręcz wczesne (4.-11. m. ż.) wprowadzenie ich do diety. Wcześniej należy jednak skonsultować to ze specjalistą.  Jak wprowadzać orzechy do diety dziecka? Lekarze zaznaczają, że dzieciom nie wolno wprowadzać do diety orzechów w całości ze względu na ryzyko zakrztuszenia się nimi przez dziecko. Najlepiej by było to dobrej jakości masło orzechowe , gładkie (bez kawałków orzechów). Należy je wprowadzać w niewielkiej ilości (odrobina na końcu łyżeczki) i wnikliwie obserwować reakcję dziecka. Dobre masło orzechowe to takie, które w swoim składzie ma TYLKO orzechy. Można je też zrobić samodzielnie w domu, np. z tego przepisu na masło orzechowe .   Wcześniej odsuwano w czasie podawanie orzeszków z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na ryzyko zakrztuszenia się kawałkami orzechów przez...

dziecko, odżywianie, jabłko
Zdrowie
Mleko, gluten, jajka, ryby: 4 najczęstsze alergeny. Sprawdź, czego dziecko nie może jeszcze jeść
Mleko, jajka, orzeszki, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Problem polega na tym, że często są oni ukryci tam, gdzie w ogóle się ich nie spodziewasz! I jak tu skutecznie walczyć z uczuleniem u malca?!

Dzieciom najczęściej dokucza alergia pokarmowa. To dosyć złośliwe zrządzenie losu, bo przecież dziecko szybko rośnie i potrzebuje do zdrowego rozwoju wielu składników odżywczych. Zadanie dla rodziców małego alergika: rozpoznać WSZYSTKIE zakazane produkty i poznać ich zastępców. Główny wróg: mleko Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia , jest najczęstszym alergenem. Białka krowiego mleka są częstszą przyczyną alergii niż wszystko inne razem wzięte. Właśnie dlatego, jeśli lekarz będzie podejrzewać u twojego dziecka uczulenie, zaleci na początek wycofanie mleka z diety. Co naprawdę uczula? Oczywiście nie całe mleko, tylko zawarte w nim białka – kazeinowe i serwatkowe. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują uczuleń. Białko jest nie tylko w mleku (ok. 3,5 proc.), ale też w maśle (ok. 0,5 proc., dlatego niektórzy alergicy mogą je jeść), w twarogach, żółtych serach. Gdy lekarz postawi diagnozę, że dziecko jest uczulone na mleko krowie, karmiąca mama nie może pić mleka i jeść żadnych produktów mlecznych. Gdy dziecko jest karmione butelką, nie może dostawać mleka modyfikowanego, tylko specjalną hydrolizowaną mieszankę . Jednak dziecko czasem reaguje alergią także na hydrolizaty. Lekarz wtedy zleci mu specjalny preparat zawierający mieszaninę aminokwasów (tzw. mieszankę elementarną). Uwaga: Dziecko może się uczulić na mleko kozie, owcze, soję, a także na wołowinę i cielęcinę. Bądź detektywem. Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj dziecku też: masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego,...

mama z dzieckiem w kuchni
Fotolia
Przepisy
7 rad kulinarnych Katarzyny Jankowskiej z bloga „Mama Alergika Gotuje”
Oto kilka sprawdzonych porad kulinarnych od Katarzyny Jankowskiej, znanej blogerki i autorki książek kucharskich, m.in. „Mama Alergika Gotuje z Dziećmi”.

Kuchenne ciekawostki i porady są na miarę złota. Tym bardziej takie, które są sprawdzone przez doświadczonych kucharzy, a nie wszyscy jeszcze o nich słyszeli.  Oto kilka takich rad od MAG, czyli Katarzyny Jankowskiej, znanej z bloga Mama Alergika Gotuje, autorki książek kucharskich, m.in. "Mama Alergika Gotuje z Dziećmi". Prażenie kaszy Zdjęcie pochodzi z bloga Katarzyny Jankowskiej Prażenie kaszy jaglanej powoduje zmniejszenie jej naturalnej goryczki. Kupuj kaszę ekologiczną, jest nie tylko zdrowsza, bo pozbawiona pestycydów, ale także słodsza. Jeśli gotujesz kaszę na dania wytrawne, np. kotlety, dodaj do niej kurkumę, suszony imbir lub pieprz. Gotując kaszę na słodko, np. na krem jaglany, dodaj ekstrakt z wanilii i syrop roślinny zamiast soli. Sól do gotowania Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Zwykła sól kamienna jest bardziej słona niż sól himalajska. Wsypuj jej mniej do potraw. Nie masz pod ręką miarki? Przy gotowaniu kaszy gryczanej czy komosy ryżowej, zastosuj zasadę: tyle samo wody do gotowania, ile komosy ryżowej czy kaszy gryczanej w kubku lub szklance (stosunek 1:1). Smażenie naleśników i pancakesów Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Kiedy wylejesz na patelnię ciasto na pancakesy, zmniejsz ogień, aby placki nie smażyły się za szybko, pozwól im powoli rosnąć, a potem przewróć je na drugą stronę. Używaj drewnianej łopatki. Pieczone ziemniaczki Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Rumiane ziemniaczki pieczone w piekarniku świetnie smakują polane roślinną śmietaną z dodatkiem czosnku, soli i soku z cytryny. Jeśli nie możesz jeść zwykłych ziemniaków, w ten sam sposób przygotuj słodkie ziemniaki, czyli bataty. Pokrój je jednak na mniejsze kawałki. Parzenie pomidorów Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Jeśli do leczo albo pizzy dodajesz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak