Książka

Kordian: streszczenie
książka
lektury
streszczenie

Kordian – streszczenie  krótkie i szczegółowe, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Kordian” nie jest łatwym dziełem, ale dzięki naszym streszczeniom szybko uporządkujesz wiedzę na temat tego utworu. Aby przypomnieć sobie treść i najważniejsze zagadnienia „Kordiana”, wystarczy zerknąć na plan wydarzeń, streszczenie w wersji krótkiej oraz opis bohaterów.
Klaudia Stawiarska
Harry Potter części
książka
dziecko

Harry Potter: wszystkie części książek i filmów – kolejność

Części sagi Harry'ego Pottera od lat wywołują rumieńce na policzkach czytelników i widzów. Harry Potter to seria siedmiu książek fantasy napisanych przez J. K. Rowling. Pierwsza część ukazała się w 1997 roku, a ostatnia w 2007 roku. Na podstawie książek powstały filmy. Zarówno książkowy, jak i filmowy Harry Potter stał się już ikoną, a dzieci na całym świecie za nim przepadają. Sprawdź, jakie są części przygód Harry'ego Pottera i w jakiej kolejności je czytać (i oglądać).
Ewa Janczak-Cwil
Jak napisać dedykację?
książka
przedszkole
prezent

Jak napisać dedykację: zasady i przykłady

Zastanawiasz się, jak napisać dedykację? Ta krótka forma wypowiedzi pisemnej tylko pozornie jest prosta. Tu ważne jest każde słowo. Wszak jedno zdanie powinno oddawać emocjonalną więź, jaka łączy nas z osobą obdarowaną. Dowiedz się, jak poprawnie napisać dedykację.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Streszczenie Skąpiec
rodzice
książka
książka dla dzieci

Skąpiec – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Skąpiec to jeden z najsłynniejszych utworów Jana Baptysta Poquelina, znanego także jako Molier. Choć utwór powstał w XVII wieku, do dziś wystawiany jest na deskach teatrów całego świata. Należy także do kanonu lektur szkolnych, dlatego warto poznać bliżej historię Harpagona oraz jego dzieci.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Ulica krokodyli
książka
książka dla dzieci
lektury

Ulica krokodyli – streszczenie, opis ulicy, geneza, znaczenie

„Ulica krokodyli" to opowiadanie z tomu „Sklepy cynamonowe", który powstawał w latach 1934-1937. Cykl zawiera wspomnienia Brunona Schulza z czasów dzieciństwa. Wspomnieniom tym autor nadał poetycką, wyszukaną formę. Dzięki streszczeniu „Ulicy krokodyli” przypomnisz sobie, o czym jest to opowiadanie i co symbolizuje tytułowa ulica.
Klaudia Stawiarska
Afryka Kazika test
książka
szkoła
uczeń

„Afryka Kazika” - test ze znajomości lektury

Wszystkie przygody, które spotkały podróżnika Kazimierza Nowaka, zostały opisane w książce „Afryka Kazika”. Jej autorem jest Łukasz Wierzbicki. „Afryka Kazika” to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawia historię Kazika, który w latach trzydziestych XX wieku poświęcił kilka lat swojego życia na podróż i przemierzył 40 tysięcy kilometrów, poruszając się głównie na rowerze, pieszo lub na wielbłądzie. Nasz test online pomoże przygotować ci się do sprawdzianu wiedzy z tej lektury w szkole. Powodzenia! 

Joanna Biegaj
Streszczenie Dziady cz. III
książka
lektury
streszczenie

Dziady cz. III – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Wielu badaczy literatury uważa, że III część „Dziadów” Adama Mickiewicza to najważniejsze dzieło narodowego wieszcza. Właśnie w tym utworze poeta miał zawrzeć ducha poetyckiego całej swej twórczości. Jednocześnie chyba nikt nie odważył się określić III cz. „Dziadów” jako dzieło proste w odbiorze. Nasze streszczenie pozwoli lepiej zrozumieć, kto jest kim i o co chodzi w „Dziadach drezdeńskich”.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Chłopi
książka
lektury
streszczenie

Chłopi – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Chłopi” to najsłynniejsza powieść Władysława Stanisława Reymonta. Autor w 1924 roku otrzymał za nią Nagrodę Nobla. To opowieść o życiu na polskiej wsi w ciągu jednego roku, która zaczyna się jesienią, a kończy latem. Chcąc przypomnieć sobie kolejność wydarzeń, zerknij na nasze streszczenie – w ten sposób uporządkujesz też wiadomości o tym, kto jest kim w „Chłopach”.
Klaudia Stawiarska
Antygona: streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie
książka
lektury
streszczenie

Antygona – streszczenie, plan wydarzeń, bohaterowie

„Współkochać przyszłam, a nie współnienawidzić” to słynne słowa Antygony, bohaterki jednej z tragedii Sofoklesa. Streszczenie tego starożytnego dzieła pomoże ci zrozumieć ponadczasową problematykę utworu, dotyczącą: władzy, odwiecznego konfliktu pokoleń oraz moralności człowieka.
Klaudia Stawiarska
Najlepsze książki dla 5-latka
książka
książka dla dzieci
książki dla przedszkolaków

Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?

Jakie książki dla 5-latka sprawdzą się najlepiej? Spośród bestsellerów i nowości oraz ulubionych książek naszych 5-latków, wybraliśmy propozycje, wśród których z pewnością znajdziesz propozycję idealną. I dla chłopca, i dla dziewczynki.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Opowieść wigilijna
książka
szkoła podstawowa
lektury

Opowieść wigilijna – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Opowieść wigilijna” opowiada o magii świąt Bożego Narodzenia. Jej autor, Charles Dickens wyraźnie skrytykował też w tej powieści podziały społeczne panujące w Anglii w epoce wiktoriańskiej. Pewnego dnia w Londynie świat realny zaczyna przenikać się ze światem czarów, co prowadzi do wielkich zmian w sercu pewnego skąpego staruszka. Sprawdź w naszym streszczeniu, co jeszcze warto wiedzieć na temat tej powieści.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Jądro ciemności
książka
książka dla dzieci
lektury

Jądro ciemności – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów, problematyka

„Jądro ciemności” Josepha Conrada to mocna opowieść. Pełna pozostających w pamięci obrazów i ponadczasowych cytatów jak np. „siła jest tylko przypadkiem, biorącym się ze słabości innych”. Przeczytaj nasze streszczenie „Jądra ciemności” i zerknij na informacje dotyczące genezy oraz problematyki tego utworu.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Latarnik
książka
książka dla dzieci
lektury

Latarnik – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka

Choć nie wiemy, jak miał na imię, ani ile dokładnie miał lat – Skawiński jest chyba najsłynniejszym latarnikiem w dziejach polskiej literatury. Przedstawiamy streszczenie noweli Henryka Sienkiewicza, dzięki któremu szybko i dokładnie przypomnisz sobie, o czym jest „Latarnik”.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Ludzie bezdomni
książka
książka dla dzieci
lektury

Ludzie bezdomni – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Ludzie bezdomni” to powieść, która wyszła spod pióra Stefana Żeromskiego w 1899 roku. Opowiada o młodym lekarzu Tomaszu Judymie, który zakochuje się w Joannie Podborskiej oraz angażuje się w działalność społeczną. Streszczenie „Ludzi bezdomnych” pomoże przypomnieć sobie, co warto zapamiętać na temat tej lektury.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Dziady cz. IV
książka
książka dla dzieci
lektury

Dziady cz. IV – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów, problematyka

Czwarta część „Dziadów” Adama Mickiewicza to tajemnicza biografia młodego mężczyzny, który doświadczył miłości romantycznej. Jedno jest pewne: Gustaw wie, że miłość potrafi być niebem i piekłem. Romantyczne przeświadczenie o wyższości serca nad rozumem przemieniło go w upiora. Szczegółowe streszczenie IV części „Dziadów” pozwoli ci przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia dzieła.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Oda do młodości
książka
książka dla dzieci
lektury

Oda do młodości – streszczenie, analiza i interpretacja

O co chodzi w „Odzie do młodości?” Przede wszystkim o to, że młodość to coś więcej niż etap w życiu człowieka. To czas, kiedy można zmieniać świat, przeciwstawiając się stylowi myślenia i egoizmowi starców. Prócz streszczenia „Ody do młodości” zerknij również na naszą analizę i interpretację tego utworu.
Klaudia Stawiarska
"Sklepy cynamonowe": streszczenie szczegółowe
książka
lektury
streszczenie

Sklepy cynamonowe – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Jednym z najbardziej oryginalnych utworów 20. międzywojennego jest zbiór opowiadań Bruno Schultza – Sklepy cynamonowe. Streszczenie tego dzieła pozwoli Ci uporządkować złożone opisy, w których jawa miesza się z rzeczywistością. Tytuł opowiadania wywodzi się z porównawczego określenia tytułowego sklepu, który w oczach autora miał kolor kory cynamonu.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Mit o Syzyfie
rodzice
książka
książka dla dzieci

Mit o Syzyfie – streszczenie, plan wydarzeń, charakterystyka bohatera

Mit o Syzyfie to jeden z przykładów ponadczasowej wartości starożytnej literatury greckiej. Przejmujący tragizm postaci był i jest inspiracją dla pisarzy i innych twórców. Streszczenie mitu o Syzyfie pozwoli ci przypomnieć sobie i uporządkować najważniejsze informacje na temat dziejów jednego z największych nieszczęśników w historii świata.
Klaudia Stawiarska
„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów
książka
lektury
streszczenie

„Świtezianka”: streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów 

Przedstawiamy streszczenie „Świtezianki”, które pozwoli odświeżyć podstawowe informacje przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem. Przygotowaliśmy również plan wydarzeń i opisy bohaterów tej ballady Adama Mickiewicza. W naszym streszczeniu znajdziesz też wiadomości na temat genezy i narratora „Świtezianki”.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Balladyna
książka
szkoła
lektury

Balladyna – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Balladyna” to baśniowa opowieść o zależnościach pomiędzy dobrem a złem, pełna motywów prosto z ludowych legend. Przypominamy, o czym opowiada uznawany za jeden z najpiękniejszych dramat Juliusza Słowackiego.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Katarynka
książka
książka dla dzieci
lektury

Katarynka – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Przedstawiamy streszczenie „Katarynki”, utworu uznawanego za najwybitniejszą nowelę Bolesława Prusa. I nic w tym dziwnego: choć powstała w 1881 roku, „Katarynka” w wielu kwestiach nie przestała dotykać wciąż aktualnych zagadnień.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Makbet
książka
książka dla dzieci
lektury

Makbet – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Makbet” to niełatwa lektura, dlatego postaraliśmy się, by nasze streszczenie pomogło ci uporządkować najważniejsze wydarzenia i motywy. Opracowaliśmy również plan wydarzeń, opisy bohaterów i wybraliśmy cytaty, które mogą pomóc przy pisaniu rozprawki. Choć żadne streszczenie nie odda piękna języka i nastroju Szekspirowskiego „Makbeta”, wiemy, że dobre opracowanie bywa ostatnią deską ratunku dla maturzystów.
Luiza Słuszniak
Streszczenie Stary człowiek i morze
książka
książka dla dzieci
lektury

Stary człowiek i morze – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

Z myślą o uczniach przygotowaliśmy streszczenie utworu „Stary człowiek i morze”, które pomoże w przypomnieniu sobie przebiegu wydarzeń w tym słynnym opowiadaniu. Dzieło Ernesta Hemingway’a to kopalnia motywów i cytatów, które można wykorzystać w rozprawkach na rozmaite tematy. To właśnie stąd pochodzą słynne słowa: „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.
Luiza Słuszniak
Harry Potter: quiz z wiedzy o kultowym czarodzieju
książka
magia
nasz test

QUIZ: Jak dobrze znasz Harry'ego Pottera?

Quiz składa się z pytań o różnym stopniu trudności. Jeśli wiesz, kiedy urodził się Harry Potter, i jaką miał przewagę nad swym największym wrogiem — prawdopodobnie znasz również większość innych prawidłowych odpowiedzi. Nasz quiz to świetny sprawdzian dla tych, którzy chcą przypomnieć sobie kilka ważnych faktów z książki Joan K. Rowling i filmu z Danielem Radcliffem w roli głównej. Sprawdź, ile naprawdę wiesz o Harrym Potterze i rozwiąż nasz test — sam na sam lub z najbliższymi.

Luiza Słuszniak
Wspólne czytanie
książka
czytanie
książki

Te książki zachwycą dzieci! Sprawdź najciekawsze nowości wydawnicze

O tym, że warto czytać, nie trzeba nikogo przekonywać. Kluczowe jest jednak pytanie – co czytać? Poniżej podpowiadamy kilka fascynujących książek, które rozbudzą w maluchu prawdziwą, czytelniczą pasję!
informacja prasowa
Streszczenie Stepy akermańskie
książka
szkoła
lektury

Stepy akermańskie – streszczenie, interpretacja, środki stylistyczne

O czym są „Stepy akermańskie”? Jak można zinterpretować ten utwór i jakich środków stylistycznych użył Adam Mickiewicz do stworzenia sonetu? Dzięki naszemu streszczeniu i analizie „Stepów akermańskich” łatwo zrozumiesz ten jeden z najsłynniejszych wierszy epoki romantyzmu.
Klaudia Stawiarska
Odyseusz i syreny
książka
książka dla dzieci
lektury

Odyseja – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

O czym jest Odyseja? Nasze streszczenie „Odysei” może okazać się cenną pomocą dla uczniów, zarówno tych, którzy już czytali dzieło Homera, jak i tych, którzy dopiero planują sięgnąć po tę lekturę.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Mit o Prometeuszu
książka
czytanie
szkoła podstawowa

Mit o Prometeuszu – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka

Mit o Prometeuszu jest jednym z najpopularniejszych dzieł mitologii greckiej. Opowiada o stworzeniu człowieka i o tym, w jaki sposób na świecie pojawiły się choroby i troski. Zerknij na streszczenie mitu o Prometeuszu, by przypomnieć sobie, co to znaczy prometeizm i skąd w ogóle wzięło się to pojęcie.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Lalka
książka
lektury
streszczenie

Lalka – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka, opis bohaterów

„Lalka” to według wielu najwybitniejszy utwór epoki pozytywizmu. Ale są i tacy, którzy uważają, że „Lalka” to największe dzieło całej polskiej literatury. Jeśli chcesz przypomnieć sobie najważniejsze wątki i bohaterów tej dwutomowej powieści – zerknij na szczegółowe opracowanie i streszczenie „Lalki”.
Klaudia Stawiarska
Streszczenie Dżuma
książka
lektury
język polski

Dżuma – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów

„Dżuma” Alberta Camus po raz pierwszy została wydana w Paryżu, w 1947 roku. W języku polskim ukazała się 10 lat później. To opowieść o epidemii dżumy w mieście Oran ukazana z perspektywy narratora i jednocześnie głównego bohatera, Bernarda Rieux. Przedstawiamy plan wydarzeń i streszczenie „Dżumy” z myślą o wszystkich, którzy chcą uporządkować sobie kolejność zdarzeń oraz to, kto jest kim i jaką rolę pełni w tym utworze.
Klaudia Stawiarska