dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Zdrowie

Rady dla rodziców alergików

Stosując się do naszych porad, złagodzisz lub nawet unikniesz objawów choroby dziecka.

Ogranicz przedmioty gromadzące kurz

Najlepiej pozbądź się rzeczy, których nie można wyprać, przetrzeć mokrą szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą. Książki trzymaj w oszklonych regałach, a zabawki w zamkniętych pojemnikach. Zrezygnuj z dywanów i wykładzin, a także z chodników przymocowywanych na stałe do podłóg i ścian. Pamiętaj, że kurz zbiera się na zasłonach, serwetach, narzutach, tapicerowanych meblach i suszonych kwiatach.
Pamiętaj! Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je odkurzaczem przynajmniej raz w tygodniu.

Dbaj o wentylację

Poproś administratora domu o sprawdzenie, czy drożne są kanały wentylacyjne, bo wtedy para wodna z kuchni lub łazienki nie rozchodzi się po pokojach. Poprawa wentylacji ograniczy ilość alergenów roztoczy nawet o 70%! Warto zrezygnować z używania nawilżaczy powietrza. Regularnie wietrz i sprzątaj mieszkanie, a po roku ilość alergenu roztoczy zmniejszy się aż do 83%!
Pamiętaj! Jeśli w mieszkaniu zatrzymywane są wyziewy ze źle wentylowanych kuchni, dym z papierosów, opary chemikaliów i z aerozoli, u dziecka wzrasta ryzyko rozwoju chorób alergicznych.

Utrzymuj umiarkowaną temperaturę

Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20°C. Unikaj ogrzewanych podłóg, bo sprawiają one, że w powietrzu unoszą się drobiny kurzu.

Dbaj o czystość w sypialni

Najwięcej roztoczy znajduje się tam, gdzie śpimy. Usuń z sypialni dywany, wymień materace na nowe i regularnie je odkurzaj i trzep (także od spodu!). Zastąp poduszki z pierza takimi, które nadają się do prania (poduszki, kołdry, koce pierz przynajmniej raz na trzy miesiące). Kup pokrowiec na materac, który nie przepuszcza roztoczy.
Uwaga! W pokoju alergika najlepiej zrezygnować z zasłon, kotar i firanek.

Pierz i wietrz pościel

Pierz pościel co siedem, dziesięć dni w temp. przynajmniej 55°C. Do prania możesz dodawać preparaty zwalczające roztocza, np. Acaril. Pościel i dywany trzeba też wietrzyć – latem poddawać je działaniu słońca, zimą mrozu. Można także pościel włożyć na noc do dużej zamrażarki. Roztocza żyjące w dywanie można zlikwidować, wystawiając go w upalny dzień na słońce (koniecznie spodem do góry).

Zrezygnuj z roślin doniczkowych

Uczulające dziecko zarodniki grzybów pleśniowych znajdują się w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo dużo roślin pokojowych (grzyby rozwijają się w ziemi).

Sprzątaj, gdy dziecka nie ma w domu

Meble tapicerowane, materace i dywany najlepiej odkurzać przy otwartym oknie i wtedy, kiedy mały alergik jest np. na spacerze. W czasie porządków alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu.

Stosuj preparaty roztoczobójcze

Środki te są bardzo skuteczne. Większość z nich jest praktycznie nieszkodliwa dla człowieka, niestety, inaczej jest w wypadku zwierząt zmiennocieplnych. Stosując takie preparaty, możesz oprócz roztoczy wytruć także rybki, gady czy płazy.

Psa i kota kąp regularnie

Najskuteczniejszym sposobem wyeliminowania alergenu jest rezygnacja z posiadania czworonoga, ale jeśli decydujesz się na zwierzaka, kąp go regularnie. Możesz również zdecydować się na psa z włosiem, a nie sierścią. Uwaga! Nie zabieraj alergika do zoo, cyrku oraz do znajomych, którzy mają psa, kota, chomika.

Przytulanka dla małego alergika

Czy wiesz, że jest sposób na to, by najbardziej puszysty pluszowy miś nie powodował zwiększenia dolegliwości dziecka uczulonego na roztocza kurzu domowego? Kup dwie identyczne przytulanki. Obie wypierz, wysusz i włóż do zamrażarki. Po przynajmniej dobie wyjmij jedną i daj dziecku do zabawy. Potem co tydzień wymieniaj misie – gdy dziecko będzie bawić się jednym, drugi powinien leżeć w zamrażarce (niska temperatura zabija roztocza).

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

co przyda się w domu alergika, alergia, dziecko, dom
Zdrowie
Co się przyda w domu alergika
Jak urządzić mieszkanie, by mały alergik czuł się w nim dobrze? Czego należy się pozbyć, by alergia nie dokuczała zbyt mocno? Sprawdź kilka istotnych szczegółów!

Gdy okazuje się, że dziecko ma skłonność do alergii wziewnej lub alergii skórnej , rodzice myślą wyłącznie o tym, co musi zniknąć z ich domu (dywany, tapicerowane meble, ciężkie zasłony). O wiele mniej uwagi poświęcają sprzętom przeznaczonym specjalnie dla alergików. A tymczasem połowa sukcesu to stworzenie takiego środowiska, w którym rozmnażanie się roztoczy jest utrudnione. Zdrowe łóżko i materac Dla maluszka wybierz łóżeczko z litego, naturalnego drewna, zaimpregnowanego nietoksycznymi lakierami w naturalnym kolorze. Najlepiej wybrać droższy model z wyjmowanymi bokami. Łóżko ma tę przewagę nad tapczanem, że materac jest wyjmowany – łatwiej więc można go regularnie trzepać i wietrzyć. Powinien być wykonany ze sztucznych włókien (ale nie lateksu, który może uczulać, podobnie jak naturalne włókno kokosowe czy trawa morska). Szczelny pokrowiec Materac i pościel dziecka należy zabezpieczyć specjalnymi antyalergicznymi pokrowcami. Wykonuje się je z tkaniny poliestrowo-bawełnianej z naniesioną na wewnętrznej stronie powłoką z mikroporowatego polimeru, nieprzepuszczalnego dla roztoczy i ich odchodów (alergenów). Wskaźnikiem jest tzw. barierowość tkaniny, z której są wykonane (dobry pokrowiec zatrzymuje prawie 100% roztoczy). Oznacza to, że roztocza i ich odchody nie są w stanie wydostać się na powierzchnię poduszki, kołdry lub materaca. Pokrowiec, stanowiąc barierę dla roztoczy, jednocześnie swobodnie przepuszcza parę wodną (dzięki temu jest odporny na wielokrotne pranie). Należy go co kilkanaście dni prać w pralce. Dobra poduszka i kołdra Poduszki i kołdry dla alergików wykonane są z nieprzepuszczających tkanin i mają specjalne wypełnienia. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny specjalne powlekane, impregnowane lub wykonane z mikrowłókien (najlepsze, bo superszczelne). Mikrowłókna są cieńsze od ludzkiego włosa, co sprawia, że mogą...

alergia, wziewna, dziecko
Zdrowie
Alergia wziewna - rady dla rodziców alergika
Jak ułatwić życie malemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog.

Gdy Twoje dziecko choruje na alergię wziewną, dostaje uczulenia na substancje, które dostają się do dróg oddechowych podczas oddychania. Jak ułatwić życie małemu alergikowi radzi nasza specjalistka dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog. Alergeny wziewne dostają się do organizmu przez drogi oddechowe i wywołują katar, kichanie, łzawienie oczu, zapalenie spojówek. Gdy dostaną się do dolnych dróg oddechowych, powodują duszność, kaszel, świszczący oddech . Przeprowadzając testy skórne lub z krwi, lekarz stwierdzi, co jest przyczyną uczulenia. Zaleci też, by wyeliminować źródło alergenu, ale nie można oczekiwać natychmiastowej poprawy stanu dziecka (alergeny długo unoszą się w powietrzu). Może też zalecić podawanie leków czy odczulanie. Alergeny zwierzęce 15% właścicieli kotów i 15% hodowców chomików dostaje uczulenia po roku przebywania zwierzaka w domu (najbardziej uczula nie sierść, ale naskórek i ślina). Chorobę wywołują także świnki morskie, psy, konie, papugi. Objawy alergii na sierść to łzawienie oczu, wodnisty katar, nudności. Niestety, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest oddanie zwierzaka. Po dokładnym wysprzątaniu domu poziom alergenów jest coraz mniejszy, a bezpieczny staje się po upływie czterech tygodni. Przyzwyczaj kota do cotygodniowego mycia – szampon zmniejsza ilość alergenów. Czy alergik może mieć zwierzę? Dzieci atopowe, czyli mające generalnie skłonność do alergii, są szczególnie predysponowane do uczulenia także na alergeny zwierzęce . Mogą uczulić się na nie bez względu na wiek, dlatego nie jest prawdą, że niemowlę jest mniej odporne i przez to bardziej narażone na alergię niż starsze dziecko. Jeżeli ma ono kontakt ze zwierzętami i jest na nie uczulone, to ujawni się to wcześniej czy później. Najbardziej niebezpieczne, bo najsilniej alergizujące zwierzątko, to świnka morska. Zaraz za nią w rankingu...

pokój dziecięcy
fotolia.com
Zdrowie
Pokój dla małego alergika
W dziecinnym pokoju powinno być miło, wesoło i... zdrowo. Jeśli mieszka w nim alergik, miejsce trzeba dodatkowo dostosować do jego potrzeb. Przeczytaj, jak urządzić przytulny pokój dla dziecka z alergią. Radzi alergolog.

Jacuś zawsze budzi się z katarem. Mama Jacka wie, że to minie, gdy tylko wyjdzie z synkiem na dwór. Kłopoty z zatkanym nosem ponownie zaczynają się w nocy. Chłopczyk kładzie się spać, oddychając lekko, ale po 2-3 godzinach zaczyna chrapać. Czasem kicha, budzi się, musi wytrzeć nos. I znów katar kończy się rano na dworze. Jaka jest przyczyna problemów Jacka? W domu coś go uczula. Najpewniej są to roztocza kurzu , pleśnie, pyłki roślin lub sierść zwierząt. Dziecko z alergią wziewną Jeśli twoje dziecko ma podobne kłopoty jak Jacek, idź z nim do alergologa i poproś o zrobienie testów alergicznych . Potem pozbądź się z domu alergenów, które wywołują u dziecka uczulenie. Im dokładniej to zrobisz, tym lepiej dla dziecka.   Wietrzenie pokoju alergika  Najlepiej, jeśli pokój alergika ma okna od południa i jest dobrze nasłoneczniony. Promienie słońca niszczą roztocza kurzu domowego. Jeżeli dziecko jest uczulone na roztocza lub pleśnie, wietrz często pokój. Jeżeli dziecko ma uczulenie na pyłki roślin, w sezonie pylenia wietrzymy tylko po deszczu.  Przy dziecku - zwłaszcza alergicznym - kategorycznie nie wolno palić. Dym niszczy nabłonek oskrzeli, przez co łatwiej przenikają przez niego alergeny, a to może prowadzić do astmy . Temperatura w pokoju alergika Dbaj, by w pokoju nie było za gorąco - max. 22 st. C. Jeśli powietrze jest suche, dziecku trudno oddychać przez nos. Jednak używanie nawilżaczy może spowodować, że w pokoju będzie zbyt wilgotno (a to lubią pleśnie i roztocza). Wystarczy, jeśli zamiast nawilżacza latem i w sezonie grzewczym, zawiesisz na kaloryferach pojemniki z zimną wodą. Przydałby się za to dobry oczyszczacz powietrza. Niszczy on zarodniki pleśni, roztocza, wirusy i bakterie. Jedyną jego wadą jest cena (od tysiąca złotych w górę). Zwięrzęta a dziecko z alergią Gdy dziecko jest mocno uczulone na psa, kota...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj