
Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz.
Spis treści:
- Inhalacja niemowlaka krok po kroku
- Jak robić inhalacje niemowlakowi?
- Inhalacja dla niemowlaka - kiedy?
- Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka?
- Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?
- Smoczek do inhalacji czy maseczka?
- Inne metody nawilżania noska
- Nawilżanie powietrza podczas kataru
Inhalacja niemowlaka krok po kroku
Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol).
Jak robić inhalacje niemowlakowi?
Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie:
- umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej,
- możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry,
- uruchom nebulizator,
- włóż dziecku maseczkę,
- inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut,
- możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.
Inhalacja dla niemowlaka - kiedy?
Inhalacje są szczególnie polecane w przypadku astmy, ponieważ ten sposób podania leków jest bardzo skuteczny. Inhalacje dla dzieci sprawdzają się także na kaszel. Nebulizator do inhalacji możesz stosować u niemowlaka przy:
- katarze,
- (obturacyjnym) zapaleniu oskrzeli,
- astmie,
- mokrym kaszlu,
- mukowiscydozie.
Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka?
Co zastosować do inhalacji na kaszel, katar lub astmę dla dziecka? W zależności od dolegliwości lekarz może zalecić nebulizację z użyciem:
- roztworu NaCl (sól fizjologiczna) – katar, do nawilżania noska
- glikokortykosteroidów wziewnych (np. Pulmicort) – astma, zapalenie oskrzeli (pamiętaj, by po podaniu dziecku sterydów dokładnie umyć mu twarz i przepłukać jamę ustną!)
- leków rozkurczających oskrzela (np. Berodual) – zapalenie oskrzeli, astma (w przypadku duszności)
- leków mukolitycznych (np. Mucosolvan) – mokry kaszel, gęsty katar
Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?
Inhalator kupisz w sklepach ze sprzętem medycznym oraz internetowych (kosztuje ok. 100–300 zł), a także w aptekach. Kupując nebulizator dla niemowlaka, upewnij się, że jest wyposażony w specjalną maseczkę pediatryczną dla niemowląt – chodzi o to, by szczelnie obejmowała usta i nosek dziecka. Możesz kupić też inhalator rodzinny, wtedy z tego samego urządzenia mogą korzystać inni członkowie waszej rodziny (każdy może mieć swoją maseczkę lub ustnik, a filtry są wymienne).
Smoczek do inhalacji czy maseczka?
Niemowlęta nie lubią inhalacji. Często przy tym płaczą, nie lubią mieć na twarzy maski, która wywołuje u nich dyskomfort i niepokój. Od pewnego czasu na rynku dostępne są specjalne smoczki do inhalacji niemowląt. Czy nebulizacja przy użyciu smoczka jest równie skuteczna, co przy użyciu maseczki? Odpowiedź jest złożona. W przypadku samego smoczka mgiełka lecznicza unosi się w górę twarzy, w tym do oczu, co nie jest wskazane, a wdychana porcja leku może nie być wystarczająca. Inaczej jest w przypadku masek zakrywających nos, do których można zamontować smoczek (Soother Mask, InspiRx) – badania wykazały, że są one równie wydajne co standardowe maski dla niemowląt.
Inne metody nawilżania noska
Podczas kataru możesz nawilżać nosek niemowlaka solą fizjologiczną w ampułkach lub roztworem wody morskiej w sprayu. Takie kropelki możesz stosować nawet kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.
Jak to zrobić:
- trzymając niemowlę w pozycji półleżącej, wpuść do każdej dziurki noska 2–3 krople soli fizjologicznej lub raz psiknij, jeśli używasz sprayu,
- posadź dziecko na chwilę (jeśli już siedzi) albo potrzymaj w pozycji pionowej, aby krople nie przedostały się do tchawicy i ucha środkowego,
- wytrzyj wyciekającą z noska wydzielinę,
- posmaruj nozdrza i miejsce pod noskiem maścią majerankową lub tłustym kremem (np. wazeliną).
Nawilżanie powietrza podczas kataru
Inhalacje parą wodną są skuteczne przy katarze, jak również przy zapaleniu oskrzeli. Możesz więc wykonać inhalacje niemowlaka bez inhalatora. Uważaj jednak, by dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z gorącą parą – może boleśnie się oparzyć!
Jak to zrobić: Możesz używać elektrycznego nawilżacza powietrza, np. w pokoju dziecięcym. Para z tego urządzenia jest zimna. Urządzenie włączaj najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut. Zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie.
Bibliografia (źródła):
- Amirav I i wsp.: Lung aerosol deposition in suckling infants, Arch Dis Child. 2012 Jun;97(6):497-501.
- Al-Ansari K., Sakran M., Davidson B.L. i wsp.: Porównanie skuteczności nebulizacji NaCl o różnym stężeniu w leczeniu zapalenia oskrzelików u dzieci. Medycyna Praktyczna - Pediatria. 2011; 1(973): 98-101.
Zobacz także: