niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie

Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru

Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.
Edyta Brala
Edyta Brala
Konsultacja merytoryczna

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz.

Spis treści

 1. Inhalacja niemowlaka krok po kroku
 2. Jak robić inhalacje niemowlakowi?
 3. Inhalacja dla niemowlaka - kiedy?
 4. Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka?
 5. Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?
 6. Smoczek do inhalacji czy maseczka?
 7. Inne metody nawilżania noska
 8. Nawilżanie powietrza podczas kataru

Inhalacja niemowlaka krok po kroku

Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol).

Jak robić inhalacje niemowlakowi?

Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie:

 • umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej,
 • możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry,
 • uruchom nebulizator,
 • włóż dziecku maseczkę,
 • inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut,
 • możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.

 

Lek do nebulizacji powinien być w temperaturze pokojowej. Do rozcieńczania leku używaj roztworu soli fizjologicznej (NaCl) w stężeniu 0,9 proc. lub 3 proc. (patrz niżej). Pamiętaj, że lek musi być przechowywany sterylnie. Nie przygotowuj roztworu, zanim nie będziesz gotowa do inhalowania niemowlaka.

Inhalacja dla niemowlaka - kiedy?

Inhalacje są szczególnie polecane w przypadku astmy, ponieważ ten sposób podania leków jest bardzo skuteczny. Inhalacje dla dzieci sprawdzają się także na kaszel. Nebulizator do inhalacji możesz stosować u niemowlaka przy:

Badania wykazały większą skuteczność preparatów 3-5 proc. roztworów NaCl niż 0,9 proc. roztworu NaCl (sól fizjologiczna). Jednak czasami inhalacja roztworem 3 proc. NaCl może nasilać kaszel. W takiej sytuacji rozcieńcz NaCl z wodą do iniekcji w proporcji 1:1 lub 1:2.

Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka?

 

Co zastosować do inhalacji na kaszel, katar lub astmę dla dziecka? W zależności od dolegliwości lekarz może zalecić nebulizację z użyciem:

 • roztworu NaCl (sól fizjologiczna) – katar, do nawilżania noska
 • glikokortykosteroidów wziewnych (np. Pulmicort) – astma, zapalenie oskrzeli (pamiętaj, by po podaniu dziecku sterydów dokładnie umyć mu twarz i przepłukać jamę ustną!)
 • leków rozkurczających oskrzela (np. Berodual) – zapalenie oskrzeli, astma (w przypadku duszności)
 • leków mukolitycznych (np. Mucosolvan) – mokry kaszel, gęsty katar
Uwaga! Nie wolno stosować u dzieci inhalacji z ziół. Mogą być niebezpieczne, wywoływać reakcje alergiczne i nasilać objawy chorobowe. Do inhalacji na kaszel lub katar u dziecka nie używaj też olejków eterycznych. Do nebulizatora nie wlewaj również zwykłej wody. 

Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?

Inhalator kupisz w sklepach ze sprzętem medycznym oraz internetowych (kosztuje ok. 100–300 zł), a także w aptekach. Kupując nebulizator dla niemowlaka, upewnij się, że jest wyposażony w specjalną maseczkę pediatryczną dla niemowląt – chodzi o to, by szczelnie obejmowała usta i nosek dziecka. Możesz kupić też inhalator rodzinny, wtedy z tego samego urządzenia mogą korzystać inni członkowie waszej rodziny (każdy może mieć swoją maseczkę lub ustnik, a filtry są wymienne).

Smoczek do inhalacji czy maseczka?

Niemowlęta nie lubią inhalacji. Często przy tym płaczą, nie lubią mieć na twarzy maski, która wywołuje u nich dyskomfort i niepokój. Od pewnego czasu na rynku dostępne są specjalne smoczki do inhalacji niemowląt. Czy nebulizacja przy użyciu smoczka jest równie skuteczna, co przy użyciu maseczki? Odpowiedź jest złożona. W przypadku samego smoczka mgiełka lecznicza unosi się w górę twarzy, w tym do oczu, co nie jest wskazane, a wdychana porcja leku może nie być wystarczająca. Inaczej jest w przypadku masek zakrywających nos, do których można zamontować smoczek (Soother Mask, InspiRx) – badania wykazały, że są one równie wydajne co standardowe maski dla niemowląt. 

Ważne! Do inhalatorów dołączone są też ustniki, które są najlepsze do inhalacji, jednak nie stosuje się ich u dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ nie potrafią one szczelnie utrzymać ich w buzi.

Inne metody nawilżania noska

Podczas kataru możesz nawilżać nosek niemowlaka solą fizjologiczną w ampułkach lub roztworem wody morskiej w sprayu. Takie kropelki możesz stosować nawet kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.
Jak to zrobić:

 • trzymając niemowlę w pozycji półleżącej, wpuść do każdej dziurki noska 2–3 krople soli fizjologicznej lub raz psiknij, jeśli używasz sprayu,
 • posadź dziecko na chwilę (jeśli już siedzi) albo potrzymaj w pozycji pionowej, aby krople nie przedostały się do tchawicy i ucha środkowego,
 • wytrzyj wyciekającą z noska wydzielinę,
 • posmaruj nozdrza i miejsce pod noskiem maścią majerankową lub tłustym kremem (np. wazeliną).
To ważne! Nie czyść noska gruszką ani wacikami. Sól fizjologiczną stosuj tylko wtedy, gdy nosek jest zapchany – dziecko ma sapkę, z trudnością ssie. Roztwór wody morskiej i NaCl pomagają też w odciąganiu kataru aspiratorem do nosa. Psiknij do każdej dziurki, chwilkę odczekaj i usuń rozrzedzoną wydzielinę.

Nawilżanie powietrza podczas kataru

Inhalacje parą wodną są skuteczne przy katarze, jak również przy zapaleniu oskrzeli. Możesz więc wykonać inhalacje niemowlaka bez inhalatora. Uważaj jednak, by dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z gorącą parą – może boleśnie się oparzyć!

Jak to zrobić: Możesz używać elektrycznego nawilżacza powietrza, np. w pokoju dziecięcym. Para z tego urządzenia jest zimna. Urządzenie włączaj najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut. Zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie.

Bibliografia (źródła):

 • Amirav I i wsp.: Lung aerosol deposition in suckling infants, Arch Dis Child. 2012 Jun;97(6):497-501.
 • Al-Ansari K., Sakran M., Davidson B.L. i wsp.: Porównanie skuteczności nebulizacji NaCl o różnym stężeniu w leczeniu zapalenia oskrzelików u dzieci. Medycyna Praktyczna - Pediatria. 2011; 1(973): 98-101.

 
Zobacz także

Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]

Katar u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Sposoby na katar i sapkę u noworodka
Katar u noworodka można pomylić z sapką. Obie dolegliwości utrudniają dziecku oddychanie, a dolegliwości nie można ich łagodzić zwykłymi kroplami.

Katar u noworodka lub zatkany nosek to problem, który bardzo często pojawia się u dzieci zaraz po urodzeniu. Przystawiasz noworodka do piersi, on ssie, ale denerwuje się, bo w nosie ciągle coś mu furkocze. Katar? Niekoniecznie. To najprawdopodobniej tylko pozostałości wód płodowych , które trafiają również do noska. Na pewno lekarz zaraz po porodzie odsączył wydzielinę, ale jej resztki mogą jeszcze zalegać. Często znajdują się w niej złuszczone nabłonki. Dziecko, kichając, oczyszcza sobie z nich nos. Zatkany nosek nie jest wtedy objawem choroby, ale wydzielina może przeszkadzać dziecku w ssaniu piersi i spaniu. Często też katar u noworodka mylimy z sapką. Katar u noworodka: 1. Sapka 2. Katar 3. Czyszczenie nosa 4. Kiedy do lekarza 5. Katar i gorączka   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Różnice między sapką a katarem u noworodka Sapka to obrzęk błony śluzowej nosa – nosek jest przytkany, ale nie ma w nim wydzieliny. Dla niemowlęcia to problem, bo żeby chronić się przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami, musi mieć drożny nosek. To szczególnie ważne u noworodka, bo nie potrafi on oddychać buzią. Poniżej różnice miedzy katarem u noworodka a sapką – pomogą ci je rozpoznać.   Sapka Katar świstanie, furkotanie śluzowa wydzielina z noska chrumkanie, chrapanie kichanie problemy  z oddychaniem problemy  z oddychaniem problemy ze ssaniem problemy ze ssaniem problemy ze snem problemy ze snem i płaczliwość Wypróbuj nasze sposoby na sapkę :  Nawilżaj nos noworodka. Zapuść do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Oklep dziecku plecki. Wietrz mieszkanie, w którym przebywa noworodek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C. Jeśli jest wyższa, przykręć...

katar
Fotolia
Zdrowie
Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka
Nieleczony katar u dziecka może się skończyć poważną chorobą. Jak szybko pomóc niemowlakowi, który ma katar i zatkany nos?

Zatkany nosek utrudnia oddychanie, przeszkadza w jedzeniu, spaniu, zabawie. To dla dziecka naprawdę spory kłopot. Jeśli katar u niemowlaka trwa długo, może dojść do zapalenia ucha lub zatok, a wtedy znacznie trudniej wyleczyć małego pacjenta.  Bywa też tak, że ze zwykłego kataru i zatkanego nosa u niemowlaka po kilku dniach wywiązuje się nawet zapalenie płuc, bo dzieci nie potrafią wydmuchać noska ani wykasłać wydzieliny, która spływa im do oskrzeli. Dlatego nie lekceważ kataru , a jeśli przedłuża się lub niemowlak zaczyna gorączkować, idź do lekarza. Gdy niemowlę ma katar - wietrz i nawilżaj mieszkanie Temperatura w pokoju, gdzie śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20–21°C (niestety, zwykle są to 23–24°C, czasem nawet więcej!). Dlatego kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie. Uważaj tylko, by niemowlak nie przebywał w przeciągu, a najlepiej na czas wietrzenia wynieść go do drugiego pokoju. Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze jest mocno wysuszone , a to jeszcze bardziej utrudnia dziecku oddychanie. Na kaloryferze zawieś więc nawilżacz (i nie zapomnij o uzupełnianiu wody) lub połóż mokry ręcznik. Możesz też rozwiesić wokół łóżeczka dziecka zmoczone pieluszki tetrowe albo użyć elektrycznego nawilżacza. Pamiętaj jednak, że zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie (w takich warunkach najlepiej się namnażają). Włączaj więc nawilżacz najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut. Rozgrzewaj stópki i plecy niemowlaka Często pomaga posmarowanie pleców i stóp maściami zawierającymi olejki eteryczne (np. Pulmex Baby). Rozgrzejesz w ten sposób dziecko, ułatwisz mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze . A olejki eteryczne pozwolą dziecku oddychać przez nosek. Na katar stosuj inhalacje Najlepsze są z soli kuchennej...

inhalacje na kaszel
Fotolia
Zdrowie
Inhalacje na kaszel – czym inhalować dziecko i niemowlaka, jakie leki do inhalacji
Inhalacje na kaszel to prosty sposób na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i nawilżenie śluzówek. Są bezpieczne i bardzo skuteczne, dlatego lekarze często je zalecają dzieciom. Można je robić nawet niemowlętom.

Inhalacje na kaszel są coraz częściej zalecane przez pediatrów. Do inhalatora, zwanego też nebulizatorem, podłącza się maseczkę z pojemnikiem na preparat do nebulizacji, np. sól fizjologiczną lub leki. Inhalacje są stosowane w leczeniu infekcji dróg oddechowych, a także w przypadku chorób przewlekłych, np. astmy. Spis treści: Inhalacje na kaszel – stosowanie Leki do inhalacji na kaszel Jak zrobić domową inhalację na kaszel Inhalacje na kaszel suchy Inhalacje na kaszel mokry Inhalacje na kaszel – stosowanie Inhalować można już niemowlęta (chociaż często tego nie lubią!). Inhalacje stosowane są w leczeniu: zapalenia oskrzeli u niemowląt i dzieci — inhalacje sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela, kataru i suchego kaszlu — najczęściej lekarz zaleca nebulizacje z roztworu soli fizjologicznej , który nawilża śluzówkę nosa i krtani, przynosząc ulgę przy kaszlu i zatkanym nosku, kaszlu mokrego u dziecka — lekarz może zalecić inhalacje lekami mukolitycznymi, czyli ułatwiającymi odkrztuszanie, astmy – inhalacje lekami rozszerzającymi oskrzela oraz sterydami, mukowiscydozy . Leki do inhalacji na kaszel Preparaty do inhalacji w nebulizatorze w przypadku kaszlu i innych chorób układu oddechowego u dziecka to m.in. Berodual – lek na receptę, rozszerzający oskrzela, Pulmicort – lek na receptę, steryd, Mucosolvan – preparat mukolityczny (nie pomyl z syropem pod tą samą nazwą!), sól fizjologiczna – dostępna w aptece bez recepty, bezpieczna.   Do inhalacji można stosować też zioła. Do inhalacji ziołowych nie potrzebujesz inhalatora, ale nie wszystkie zioła można stosować u dzieci. Jak zrobić domową inhalację na kaszel Najprostszy sposób na inhalację polega na wdychaniu pary z gorącego wywaru z ziół lub wody z olejkiem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz