Jak rozpoznać i leczyć różyczkę u dziecka?
Co trzeba wiedzieć o różyczce u dzieci? Czy jest groźna, co ją powoduje, jak ją leczyć? Sprawdź!
1 z 4
Różyczka - co to za choroba?
Różyczka to choroba, którą wywołuje wirus różyczki. Kiedyś dzieci w wieku szkolnym powszechnie chorowały na różyczkę i często zdarzały się epidemie tej choroby, teraz - dzięki szczepieniom - zdarza się to rzadko. Co powinnaś wiedzieć o różyczce? Podpowiadamy!
Różyczka u dziecka - co to za choroba?
Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Różyczka pojawia się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególne ryzyko zakażenia występuje w czasie przeziębienia. Chorobę wywołuje wirus różyczki, przed którym można się zaszczepić.
Jak można zarazić się różyczką?
Różyczka przenosi się drogą kropelkową i występuje w organizmie już od ok. 7 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów w postaci wysypki i utrzymuje się do 14 dni po jej zniknięciu. Przez cały ten czas chory może zarażać. Różyczka u dzieci może pojawić się również przed narodzinami, ponieważ wirus przenika przez łożysko (mówimy wówczas o różyczce wrodzonej).
content:2_1037,0_23232,0_5556,0_19072:CMNews
Szczepienia przeciw różyczce
W Polsce szczepienia przeciw różyczce są obowiązkowe i finansowane z budżetu państwa. Szczepienie dziecka powinno odbyć się w 13-14. miesiącu. Dawkę przypominającą podaje się w 10. roku życia. Nie zaleca się szczepić dzieci, które są uczulone na jeden ze składników szczepionki lub mają uczulenie na neomycynę.
Szczepienie przeciwko różyczce zaleca są również kobietom, które nie otrzymały szczepionki w dzieciństwie, a planują zajść w ciążę.
Zobacz też:
2 z 4
Objawy różyczki
Objawy różyczki u dzieci
Zwykle różyczka objawia się w sposób łagodny. W niektórych przypadkach choroba może przebiegać też bezobjawowo. Najczęściej przebieg choroby wyglądać następująco:
- Na początku różyczka u dzieci przypomina zwykłe przeziębienie - dziecko może mieć katar i czerwone gardło.
- Jako zwiastun różyczki może pojawić się zapalenie spojówek.
- U zarażonego wirusem często występuje gorączka.
- Po kilku dniach pojawia się wysypka, która niekiedy wywołuje silne swędzenie. W ciągu 2–3 dni wysypka znika i nie pozostawia żadnych śladów.
- Różyczce nieodłącznie towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu.
- Mogą również wystąpić bolące rany w ustach.
Jak wygląda wysypka?
Charakterystyczna wysypka przy różyczce najpierw pojawia się na twarzy, potem na całym ciele. Z czasem małe plamki zlewają się w jedną, dając wrażenie czerwonej skóry (ale wysypka może mieć też kolor bladoróżowy).
3 z 4
Leczenie różyczki
Leczenie różyczki
Różyczkę u dzieci leczy się objawowo, łagodząc nieprzyjemną wysypkę, gorączkę czy dolegliwości bólowe. Gdy temperatura jest wysoka, dziecku można podawać środek przeciwgorączkowy - najlepiej paracetamol. Wskazane jest również leżenie. Jeśli dziecko chore na różyczkę nie chce jeść, nie należy go do tego zmuszać. Na pewno warto pilnować, aby dużo piło. Różyczkę można mieć raz w życiu - co znaczy, że chory nabywa odporność po przejściu choroby lub przez szczepienie.
4 z 4
Różyczka w ciąży
Różyczka w ciąży
Jeśli dziecko choruje na różyczkę, warto zadbać o to, aby nie miały z nim kontaktu kobiety, które są w ciąży. Choć różyczka u dzieci nie jest groźną chorobą i powikłania po różyczce zdarzają się rzadko, staje się niebezpieczna, kiedy zarazi się nią kobieta w ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie.
Różyczka w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ciężarne powinny być bezwzględnie izolowane od chorych (jeśli wcześniej nie zostały zaszczepione). Przy podejrzeniu, że jednak doszło do zetknięcia się z różyczką, kobieta ciężarna powinna jak najszybciej porozumieć się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zakażenie płodu różyczką, do którego może dojść, jeśli kobieta w ciąży miała styczność z wirusem, jest rzadkie, ale może powodować poronienie lub wady wrodzone u płodu, takie jak:
- głuchota,
- upośledzenie wzroku,
- wady serca,
- upośledzenie umysłowe.
Czytaj też: Jak sprawdzić, czy kobieta w ciąży ma przeciwciała różyczki?