Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
skala tannera
Adobe Stock
Zdrowie

Skala Tannera – co to jest i jak się nią posługiwać? Skala Tannera dla dziewczynki i chłopca

Skala Tannera służy do oceny dojrzałości płciowej dzieci i młodzieży na podstawie zewnętrznych cech płciowych – narządów płciowych i piersi u dziewcząt. Ze skali Tannera korzystają pediatrzy, endokrynolodzy i kryminolodzy. Wyjaśniamy, jak posługiwać się skalą Tannera w przypadku dziewczynek i chłopców, i co oznaczają stosowane skróty.

Skala Tannera pomaga określić dojrzałość płciową dziecka. Ocena, na jakim etapie dojrzewania jest chłopiec czy dziewczynka, odbywa się na podstawie wyglądu piersi i okolic łonowych u dziewcząt oraz gęstości owłosienia, wielkości prącia i jąder u chłopców.

Spis treści:

 1. Skala Tannera – dziewczynki
 2. Skala Tannera – chłopcy

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

Co to jest skala Tannera?

Skala Tannera umożliwia ocenę stopnia dojrzałości płciowej. Istnieją dwie jej wersje: dla dziewczynek i chłopców. W każdej z nich wyróżnia się 5 etapów rozwoju płciowego. Etap pierwszy oznacza okres przed rozpoczęciem dojrzewania, a etap piąty – pełną dojrzałość płciową.

Dojrzewanie płciowe wg skali Tannera jest oceniane przez endokrynologów dziecięcych oraz podczas badań bilansowych dzieci. Skala Tannera pozwala wtedy wykrywać nieprawidłowości w tempie dojrzewania płciowego (przedwczesne, opóźnione) i wdrożyć, w razie potrzeby, odpowiednie leczenie.

Skala Tannera używana jest też w sądownictwie w przypadkach dotyczących dziecięcej pornografii. Dzięki niej eksperci oceniają wiek i zaawansowanie rozwoju płciowego nieletnich znajdujących się na filmach czy zdjęciach.

Dojrzewanie płciowe wg skali Tannera – jak wygląda badanie?

Aby dziecko czuło się maksymalnie komfortowo podczas badania według skali Tannera, u chłopców oględziny powinien przeprowadzać lekarz mężczyzna, a u dziewczynek – lekarka. Dziecko musi się rozebrać, najczęściej tylko do bielizny. U chłopców lekarz zwykle dokonuje pomiaru objętości jąder, więc wtedy konieczne jest zsunięcie bielizny. Często też lekko obsuwa się bieliznę, aby stwierdzić (lub nie) obecność owłosienia łonowego. Do oceny piersi u dziewczynek nie zawsze trzeba je odsłaniać – oględziny przez cienką koszulkę mogą wystarczyć.

U starszych dzieci badanie według skali Tannera często zastępuje się rozmową i wywiadem, który pozwala uzyskać niezbędne informacje. Przebieg badania według skali Tannera w dużej mierze zależy od lekarza, jego doświadczenia i wrażliwości.

Czy badanie wg skali Tannera jest obowiązkowe? Tak, jednak na ogół nie jest przeprowadzane w sposób stresujący. Doświadczonemu lekarzowi wystarczy rzut oka na dziecko stojące w bieliźnie, aby ocenić jego rozwój płciowy na potrzeby badania bilansowego. Dokładniejsze badanie Tannera może być konieczne na potrzeby sądu, np. w sprawach o nadużycia seksualne wobec dzieci.

Jak posługiwać się skalą Tannera?

Poniżej opisaliśmy cechy charakterystyczne, jakie bierze pod uwagę lekarz, aby zaklasyfikować dziewczynkę lub chłopca do poszczególnych etapów/stopni dojrzałości płciowej wg skali Tannera.

Skala Tannera: dziewczynki

Aby ocenić dojrzałość płciową wg skali Tannera u dziewcząt, nie trzeba korzystać z żadnego sprzętu. Zwykle wystarczają oględziny newralgicznych stref na ciele.
 

 • Stopień I: brak owłosienia w okolicy łonowej, brodawki piersiowe płaskie lub nieznacznie wypukłe.
 • Stopień II: powiększona brodawka piersiowa, piersi są nieznacznie uwypuklone, na łonie są pierwsze włoski.
 • Stopień III: wyraźnie powiększone piersi i brodawki piersiowe, wyraźnie widoczne owłosienie łonowe – włoski są obecne wokół warg sromowych i na wzgórku łonowym.
 • Stopień IV: brodawka sutkowa tworzy dodatkowy wzgórek na piersi, włosy łonowe są gęste, ale owłosienie nie obejmuje ud.
 • Stopień V: piersi wyglądają jak u dojrzałych kobiet – są zaokrąglone, a brodawka piersiowa tworzy wzgórek. Owłosienie łonowe jest gęste i może schodzić na uda.
   
skala Tannera dziewczęta
Wikipedia

rys. Wikipedia

Skala Tannera: chłopcy

Do oceny dojrzałości płciowej chłopców niezbędny jest orchidometr. To przyrząd, którego używa się do oceny wielkości i objętości jąder. Zbudowany jest z 12 lub więcej owali, które odpowiadają objętości od 1 do 25 ml.
 

 • Stopień I: brak owłosienia w okolicy łonowej, jądra i prącie mają rozmiary charakterystyczne dla wczesnego dzieciństwa (jądra – ok. 2,5 cm).
 • Stopień II: nieznaczne powiększone jądra (3 cm), prącie jest nieco dłuższe i grubsze niż u małego dziecka. Blisko grzbietu prącia, na okolicy łonowej, pojawiają się pierwsze włoski.
 • Stopień III: wyraźnie powiększone jądra (3,6 cm), prącie jest wyraźnie dłuższe i grubsze, a włosy łonowe stają się gęstsze i kręcone.
 • Stopień IV: jądra mają wielkość 4,1-4,5 cm, prącie ma długość podobną do długości moszny i jest grubsze, moszna ma ciemniejszy kolor. Owłosienie łonowe staje się gęstsze, ale nie schodzi na uda.
 • Stopień V: jądra mają wielkość ok. 4,5 cm, prącie i moszna mają wygląd jak u dorosłego mężczyzny. Włosy łonowe pojawiają się też na udach.
   
skala Tannera chłopcy
Wikipedia

rys. Wikipedia

Skala Tannera: skróty

W skali Tannera ocenia się też rozwój poszczególnych części ciała, stosując skróty: PH (pubic hair – włosy łonowe), G (genital – genitalia), B (breast – piersi).

Ocena wzrostu włosów łonowych u dziewczynek wg skali Tannera (skrót PH)

 • Etap I – nie ma włosów łonowych.
 • Etap II – pojawiają się rzadkie, puszyste włosy, które są proste lub tylko lekko skręcone. Te włosy są widoczne głównie wzdłuż warg sromowych.
 • Etap III – pojawiają się znacznie ciemniejsze, grubsze i bardziej kręcone włosy łonowe.
 • Etap IV – włosy łonowe pojawiają się w miejscach typowych dla dorosłych, ale w mniejszej ilości.
 • Etap V – włosy są gęste, tworzą kształt odwrotnego trójkąta.

Ocena wzrostu włosów łonowych u chłopców wg skali Tannera (skrót PH)

 • Etap I – nie ma włosów łonowych.
 • Etap II – występują nieliczne, puszyste włosy, lekko skręcone lub proste. Włosy widoczne są głównie u podstawy penisa.
 • Etap III – włosy łonowe są znacznie ciemniejsze, grubsze i bardziej kręcone.
 • Etap IV – włosów jest więcej, ale nie rosną na przyśrodkowej części ud.
 • Etap V – rozmieszczenie włosów jest typowe dla dorosłych, włosy łonowe tworzą odwrotny trójkąt.

Ocena rozwoju piersi u dziewczynek wg skali Tannera (skrót B)

 • Etap I – tylko brodawka jest uniesiona powyżej poziomu klatki piersiowej.
 • Etap II – lekkie uniesienie piersi i brodawek.
 • Etap III – piersi i otoczki nadal się powiększają.
 • Etap IV – otoczki i brodawki unoszą się ponad poziom piersi.
 • Etap V – rozwinęły się dojrzałe kobiece piersi, brodawki mogą wystawać nieco ponad kontur piersi.

Ocena rozwoju genitaliów u chłopców wg skali Tannera (skrót G)

 • Etap I – jądra, worek mosznowy i penis mają rozmiary i proporcje zbliżone do tych obserwowanych we wczesnym dzieciństwie.
 • Etap II – następuje powiększenie moszny i jąder, skóra moszny może być zaczerwieniona.
 • Etap III – następuje dalszy wzrost penisa, jąder i moszny.
 • Etap IV – penis jest znacznie powiększony pod względem długości i obwodu, skóra moszny wyraźnie ciemnieje.
 • Etap V – narządy płciowe są typowe dla dorosłego mężczyzny pod względem wielkości i kształtu.


Źródło: Feingold David, Pediatric Endocrinology, WB Saunders, 1992

Zobacz też:

dwójka bawiących się przedszkolaków
Adobe Stock
Czas wolny
Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka? [QUIZ]
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Adobe Stock
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Wpływ telewizji na rozwój dziecka może być pozytywny lub negatywny. Wszystko zależy od tego, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i co ogląda. Te złe skutki oglądania telewizji przez dzieci to przebodźcowanie, zmęczenie, spowolnienie reakcji, lek i niepokój. Dobre - poszerzanie wiedzy, ćwiczenie pamięci, wzbogacanie języka. Jak to mądrze wyważyć?

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Negatywne skutki oglądania telewizji są przede wszystkim efektem błędów, jakie popełniają rodzice czy opiekunowie. Nie bez winy jest też sposób realizacji programów telewizyjnych. Odpowiedni ich dobór i dawkowanie czasu, jakie dziecko spędza przed telewizorem, ma kluczowe znaczenie. Bo telewizja może mieć też pozytywny wpływ na dziecko. Wpływ telewizji na małe dziecko Duża ilość czasu spędzanego na oglądaniu telewizji może być szczególnie niekorzystna dla rozwoju młodszych dzieci. Maluchy nie odróżniają fikcji od rzeczywistości, a nadmiar informacji sprawia, że ich mózg musi je selekcjonować i robi to po najmniejszej linii oporu – przyswaja tylko najprostsze z nich. Dzieje się to poza świadomością dziecka, gdyż ono samo jeszcze nie umie spośród natłoku informacji wybrać najważniejszych. Jego mózg chłonie te najłatwiejsze do zrozumienia. To w przyszłości może skutkować tym, że dziecko będzie niechętnie mierzyć się z wyzwaniami intelektualnymi i nie rozwinie umiejętności koncentracji. Maluch ma także skłonność do naśladowania zachowań postaci pokazanych w programach telewizyjnych, także postaci z kreskówek. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nawet w bajkach dla dzieci pojawiają się postaci prezentujące agresywne zachowania, czy zachowujące się złośliwie, szyderczo albo wrogo, to należy liczyć się z tym, że dziecko „faszerowane’’ takimi treściami zacznie zachowywać się podobnie. Istnieje też ryzyko, że nie rozwinie się u niego w prawidłowy sposób empatia , która jest warunkiem udanych kontaktów społecznych. Negatywne skutki oglądania telewizji przez dzieci Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia zgubne skutki oglądania telewizji przez małe dzieci w zbyt dużym wymiarze czasu: wycofanie się z kontaktów międzyludzkich...

Marko mali Odkrywcy Lew Leonardo
materiały prasowe
Rozwój
Jak wspierać rozwój społeczny i emocjonalny dziecka? Pomogą nie tylko czułość i przytulanie!
Człowiek, także ten całkiem jeszcze malutki, potrzebuje innych – ich miłości i bliskości. Chce także nauczyć się z nimi porozumiewać i włączyć się w ich życie. Są zabawki, które mogą mu w tym pomóc.

Dziecko od dnia narodzin jest istotą społeczną: potrzebuje kontaktu z innymi, ich dotyku, głosu, widoku ich twarzy . Potrafi też odczuwać podstawowe emocje (jest zadowolone lub nie) i nawiązywać kontakt z otoczeniem – na początku tylko przez płacz, a na kolejnych etapach rozwoju także za pomocą uśmiechu, gaworzenia, wreszcie słów. Z czasem jego więź z bliskimi staje się coraz mocniejsza, a życie uczuciowe – bogatsze. Maluszek uświadamia sobie że jest odrębną istotą, a w jego życiu pojawia się miłość,  przywiązanie, radość, smutek, złość itd. 
 Rola rozwoju emocjonalnego Dlaczego to wszystko jest takie ważne?  Bo rozwój społeczny i emocjonalny umożliwiają mu funkcjonowanie wśród ludzi, tworzenie bliskich więzi, zawieranie przyjaźni, umiejętność rozumienia własnych i cudzych emocji, słowem wszystko to, co składa się na szczęśliwe życie!  Przytulaj, noś, całuj Dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka najważniejsze jest przytulanie, reagowanie na jego płacz, widok twarzy najbliższych mu osób i rozmowy, nawet, jeśli te pierwsze polegają jedynie na wzajemnym naśladowaniu min i wymianie uśmiechów.  W rozwijaniu tego obszaru pomaga oczywiście także zabawa , dzięki której dziecko robi coś wspólnie z bliską osobą, skupia się na tym samym, co ona, razem z nią coś przeżywa. Uczy się wówczas mnóstwa ważnych rzeczy: naśladowania, komunikowania się, nazywania i wyrażania swoich uczuć, brania, dawania itd. A przede wszystkim czuje się kochane. Jakie zabawki mogą mu pomóc w rozwoju tych obszarów? Mali odkrywcy, czyli Myszka Coco, Lew Leonardo i Królik Thomas
  to wyjątkowe zabawki, które zawdzięczają swoje imiona trzem wielkim postaciom: Myszka Coco została nazwana na cześć Coco Chanel – niezwykle kreatywnej projektantki mody, która zrewolucjonizowała modę i uwolniła kobiety od niewygodnych,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj