Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
oklepywanie dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Jak oklepywać dziecko: prawidłowe oklepywanie przy kaszlu, po inhalacji [INSTRUKCJA]

Jak oklepywać niemowlę i starsze dziecko, by mieć pewność, że to bezpieczny sposób na katar i kaszel? Co prawda samo oklepywanie nie zlikwiduje wirusów czy bakterii, ale za to bardzo ułatwi pozbycie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a tym samym utrudni rozwój infekcji. Dlatego sprawdź, jak prawidłowo oklepuje się dziecko i jak długo musisz to robić.

Jak oklepywać dziecko, by przynieść maluchowi ulgę? Okazuje się, że to naprawdę skuteczny sposób przy kaszlu. Niemowlęta i małe dzieci mają trudności z odkrztuszaniem, gdyż odruch ten jest u nich słabo rozwinięty, a mięśnie klatki piersiowej i przepony nie są wystarczająco sprawne. Zalegająca w oskrzelach wydzielina może przyczyniać się do rozwoju bakterii i wirusów, sprzyjając powstawaniu zapalenia oskrzeli i płuc. Dlatego skuteczne pozbywanie się jej jest tak ważne, a oklepywanie dziecka może w tym pomóc. Wykonuje się je bez wcześniejszego podawania syropów na kaszel lub po ich podaniu – połączenie podawania syropu i oklepywania jest skuteczniejsze, gdyż farmaceutyk rozrzedza wydzielinę, a oklepywanie pomaga dziecku się jej pozbyć.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Jak prawidłowo oklepywać dziecko

Oklepywanie dziecka ułatwia odrywanie się wydzieliny od ścian oskrzeli, co prowokuje malucha do kaszlu. Wykonuje się je w różnych pozycjach dziecka: na siedząco i na leżąco (na brzuszku i na plecach, można także oklepywać malucha w pozycji leżenia bokiem). Dzięki temu wydzielina z różnych zakamarków oskrzeli ma szansę spłynąć i zostać odkrztuszona.

Jak oklepywać dziecko? Oklepywanie wykonuje się dłońmi złożonymi w łódeczki. Chodzi o to, by nie „obijać’’ dziecka pełną dłonią, ale żeby na jego ciało zadziałała poduszka powietrzna powstająca między złożoną w łódkę dłonią a skórą malucha – jest to przyjemniejsze i łagodniejsze. Zabieg trzeba wykonać z wyczuciem – ani zbyt mocno, ani za słabo. Do oklepywania dziecka nie trzeba rozbierać, może pozostać w bluzce czy piżamce. Podczas oklepywania omija się kręgosłup oraz okolice nerek; dłonie osoby oklepującej powinny mieć kontakt z klatką piersiową dziecka, czyli tam, gdzie znajdują się żebra.

Dolną i środkową część klatki piersiowej po jej przedniej i tylnej stronie najlepiej oklepywać w pozycji leżącej dziecka (na brzuchu i na plecach). Idealnie jest wtedy, gdy maluch leży z głową skierowaną nieco głową w dół. Zabieg zaczyna się od dolnej części klatki piersiowej, czyli mniej więcej w połowie tułowia, a następnie oklepywanie postępuje w górę klatki, mniej więcej na wysokość mostka. W pozycji siedzącej dziecka można oklepać górną część klatki piersiowej po jej przedniej i tylnej stronie.

Po każdych 6-8 uderzeniach warto zrobić krótką przerwę (kilka sekund). Mniejsze dzieci oklepuje się jedną ręką, większe można oklepywać obiema dłońmi. Oklepywanie przerywa się na czas, gdy dziecko odkrztusza, czyli wtedy, gdy zaczyna kaszleć.

Oklepywanie niemowląt przy kaszlu

Jak oklepywać malutkie dziecko? Należy używać jednej dłoni złożonej w łódeczkę. Maluszka można położyć sobie na nogach, ustawiając go tak, aby spoczywał głową lekko do dołu. W przypadku tak małego dziecka wystarczy oklepywanie w pozycji leżenia na brzuchu – oklepuje się plecy dziecka. Do zabiegu niemowlę powinno mieć na sobie nie więcej niż jedną warstwę ubrań, np. tylko body.

Oklepywanie niemowlęcia zaczyna się od środkowej części plecków, nieco z boku – chodzi o to, aby ominąć kręgosłup i nie uderzać poniżej linii dolnych żeber. Wykonuje się 3-4 uderzenia i robi przerwę. Kontynuując oklepywanie, należy przemieszczać dłoń w górę tułowia. Oklepywanie robi się po obu stronach kręgosłupa i kończy na górnej części łopatek maluszka.

Jak długo i często oklepywać dziecko

Jak długo należy oklepywać dziecko? Oklepywanie dziecka powinno trwać kilka minut za każdym razem. W ten czas wlicza się oczywiście przerwy między seriami uderzeń. Oklepywanie może wywołać nie tylko kaszel, ale i wymioty. Zwykle jest to jeden epizod i nie ma się czym martwić – to także sposób dziecka na pozbycie się śluzu.

Ile razy dziennie powinno się oklepywać dziecko, by przyniosło to jak najlepsze efekty? Najlepiej, gdy będziemy powtarzać je 3-4 razy dziennie, a w przypadku starszych dzieci można to robić nawet pięć razy dziennie. Pierwszy zabieg warto wykonać wkrótce po obudzeniu się dziecka, bo po nocy w jego oskrzelach zalega sporo wydzieliny.

Jeśli dziecku podaje się syropy na kaszel, oklepywanie można zacząć już po kilkunastu minutach od podania – po tym czasie zaczynają działać. Najważniejsze jest, aby oklepać malucha w ciągu pół godziny od ostatniej dawki leku.

Oklepywanie można stosować także po inhalacjach na kaszel. Podobnie jak syropy, powodują one rozrzedzenie śluzu, więc oklepywanie wykonane po inhalacji ma szansę skutecznie pomóc dziecku wykrztusić zalegający śluz.

 

Sprawdź także:

dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel? Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii . Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić. Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.   Ważne informacje o kaszlu u dziecka Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci: Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi. Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie kaszlu...

mokry-kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
Fotolia
Zdrowie
Mokry kaszel u dziecka - czy podawać syrop?
Wiesz jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u dziecka? Bywa, że przyczyną męczącego kaszlu jest... podawanie dziecku niewłaściwego syropu na kaszel. Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz tego błędu!

Mokry kaszel u dziecka - jak rozpoznać? Mokry kaszel poznasz po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę i w ten naturalny sposób oczyszcza drogi oddechowe (ze śluzu i wydzieliny zapalnej, która jest pożywką dla bakterii). Pamiętaj, że nie można podawać syropów zatrzymujących mokry kaszel! To spowodowałoby zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii. Jeśli dziecko ma mokry kaszel , można go hamować tylko wtedy, gdy jest mocno osłabione. Sprawdź: Kiedy do lekarza z mokrym kaszlem dziecka? Przeczytaj też: Domowe sposoby na kaszel Na mokry kaszel podaj dziecku syrop mukolityczny Co zatem trzeba zrobić, by ulżyć dziecku? Na mokry kaszel u dziecka podaje się syrop wykrztuśny. Co to za syrop? Ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, by maluszkowi łatwiej było ją potem odkrztusić. Leki wykrztuśne (mukolityczne) podaje się najpóźniej do godziny 17. Dlaczego? Rozrzedzają wydzielinę, przez co dziecko kaszle nawet więcej. To korzystne, ale w nocy malec nie mógłby spać. Uwaga! Lekarze i farmaceuci odradzają syropy na kaszel typu 2 w 1 i zalecają stosowanie konkretnych syropów w zależności od rodzaju kaszlu. Warto również sprawdzać skład syropu na kaszel , by zawierał odpowiednie substancje czynne. Sprawdź też: Najlepsze sposoby na dziecięce przeziębienie Przy mokrym kaszlu oklepuj dziecku plecki Oklepywanie plecków dziecka ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano, gdy malec wstanie oraz w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków. Uwaga! Nie można klepać szkraba po nerkach ani po kręgosłupie! Przeczytaj więcej: Rodzaje kaszlu Mokry kaszel dziecka...

co na kaszel u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?
Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.

Kaszel u niemowlaka zawsze budzi niepokój, zwłaszcza gdy dochodzą do niego inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Spis treści: Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka? Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka? Antybiotyki na kaszel u niemowlaka Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Większość początkujących rodziców zastanawia się, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć, skąd się ten kaszel bierze. Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to: nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia, kaszel duszący, wręcz szczekający (to może być  zapalenie krtani u dziecka ), spazmatyczny, męczący kaszel (to może być krztusiec), kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen (to może być zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc). Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz