oklepywanie dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Oklepywanie dziecka: jak oklepywać niemowlę i dziecko przy kaszlu? [INSTRUKCJA]

Oklepywanie dziecka to bezpieczny sposób na katar i kaszel. Co prawda nie likwiduje ich przyczyn, ale nawet bez wspomagania farmakologicznego ułatwia pozbycie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Dlatego oklepywanie jest pomocne przy kaszlu mokrym, a nie suchym.

Niemowlęta i małe dzieci mają trudności z odkrztuszaniem, gdyż odruch ten jest u nich słabo rozwinięty, a mięśnie klatki piersiowej i przepony nie są wystarczająco sprawne. Zalegająca w oskrzelach wydzielina może przyczyniać się do rozwoju bakterii i wirusów, sprzyjając powstawaniu zapalenia oskrzeli i płuc. Dlatego skuteczne pozbywanie się jej jest tak ważne, a oklepywanie dziecka może w tym pomóc. Wykonuje się je bez wcześniejszego podawania syropów na kaszel lub po ich podaniu – połączenie podawania syropu i oklepywania jest skuteczniejsze, gdyż farmaceutyk rozrzedza wydzielinę, a oklepywanie pomaga dziecku się jej pozbyć.

Spis treści:

Jak prawidłowo oklepywać dziecko

Oklepywanie dziecka ułatwia odrywanie się wydzieliny od ścian oskrzeli, co prowokuje malucha do kaszlu. Wykonuje się je w różnych pozycjach dziecka: na siedząco i na leżąco (na brzuszku i na plecach, można także oklepywać malucha w pozycji leżenia bokiem). Dzięki temu wydzielina z różnych zakamarków oskrzeli ma szansę spłynąć i zostać odkrztuszona.

Oklepywanie wykonuje się dłońmi złożonymi w łódeczki. Chodzi o to, by nie „obijać’’ dziecka pełną dłonią, ale żeby na jego ciało zadziałała poduszka powietrzna powstająca między złożoną w łódkę dłonią a skórą malucha – jest to przyjemniejsze i łagodniejsze. Zabieg trzeba wykonać z wyczuciem – ani zbyt mocno, ani za słabo. Do oklepywania dziecka nie trzeba rozbierać, może pozostać w bluzce czy piżamce. Podczas oklepywania omija się kręgosłup oraz okolice nerek; dłonie osoby oklepującej powinny mieć kontakt z klatką piersiową dziecka, czyli tam, gdzie znajdują się żebra.

Dolną i środkową część klatki piersiowej po jej przedniej i tylnej stronie najlepiej oklepywać w pozycji leżącej dziecka (na brzuchu i na plecach). Idealnie jest wtedy, gdy maluch leży z głową skierowaną nieco głową w dół. Zabieg zaczyna się od dolnej części klatki piersiowej, czyli mniej więcej w połowie tułowia, a następnie oklepywanie postępuje w górę klatki, mniej więcej na wysokość mostka. W pozycji siedzącej dziecka można oklepać górną część klatki piersiowej po jej przedniej i tylnej stronie.

Po każdych 6-8 uderzeniach warto zrobić krótką przerwę (kilka sekund). Mniejsze dzieci oklepuje się jedną ręką, większe można oklepywać obiema dłońmi. Oklepywanie przerywa się na czas, gdy dziecko odkrztusza, czyli wtedy, gdy zaczyna kasłać.

Oklepywanie niemowląt przy kaszlu

Należy używać jednej dłoni złożonej w łódeczkę. Maluszka można położyć sobie na nogach, ustawiając go tak, aby spoczywał głową lekko do dołu. W przypadku tak małego dziecka wystarczy oklepywanie w pozycji leżenia na brzuchu – oklepuje się plecy dziecka. Do zabiegu niemowlę powinno mieć na sobie nie więcej niż jedną warstwę ubrań, np. tylko body.

Oklepywanie niemowlęcia zaczyna się od środkowej części plecków, nieco z boku – chodzi o to, aby ominąć kręgosłup i nie uderzać poniżej linii dolnych żeber. Wykonuje się 3-4 uderzenia i robi przerwę. Kontynuując oklepywanie, należy przemieszczać dłoń w górę tułowia. Oklepywanie robi się po obu stronach kręgosłupa i kończy na górnej części łopatek maluszka.

Jak długo i często oklepywać dziecko

Oklepywanie dziecka powinno trwać kilka minut za każdym razem. W ten czas wlicza się oczywiście przerwy między seriami uderzeń. Oklepywanie może wywołać nie tylko kaszel, ale i wymioty. Zwykle jest to jeden epizod i nie ma się czym martwić – to także sposób dziecka na pozbycie się śluzu.

Oklepywanie należy powtarzać 3-4 razy dziennie, a w przypadku starszych dzieci można to robić nawet pięć razy dziennie. Pierwszy zabieg warto wykonać wkrótce po obudzeniu się dziecka, bo po nocy w jego oskrzelach zalega sporo wydzieliny.

Jeśli dziecku podaje się syropy na kaszel, oklepywanie można zacząć już po kilkunastu minutach od podania – po tym czasie zaczynają działać. Najważniejsze jest, aby oklepać malucha w ciągu pół godziny od ostatniej dawki leku.

Oklepywanie można stosować także po inhalacjach na kaszel. Podobnie jak syropy, powodują one rozrzedzenie śluzu, więc oklepywanie wykonane po inhalacji ma szansę skutecznie pomóc dziecku wykrztusić zalegający śluz.

Inhalacje to bezpieczny i skuteczny sposób na zwalczanie kaszlu u dzieci. Kupując taki kolorowy (i niedrogi!) nebulizator będziesz mieć gwarancję, że dziecko chętnie z niego będzie korzystać:

 


Sprawdź także:

 

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel? Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii . Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić. Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.   Ważne informacje o kaszlu u dziecka Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci: Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi. Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie...

mokry-kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
Fotolia
Zdrowie
Mokry kaszel u dziecka - czy podawać syrop?
Wiesz jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u dziecka? Bywa, że przyczyną męczącego kaszlu jest... podawanie dziecku niewłaściwego syropu na kaszel. Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz tego błędu!

Mokry kaszel u dziecka - jak rozpoznać? Mokry kaszel poznasz po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę i w ten naturalny sposób oczyszcza drogi oddechowe (ze śluzu i wydzieliny zapalnej, która jest pożywką dla bakterii). Pamiętaj, że nie można podawać syropów zatrzymujących mokry kaszel! To spowodowałoby zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii. Jeśli dziecko ma mokry kaszel , można go hamować tylko wtedy, gdy jest mocno osłabione. Sprawdź: Kiedy do lekarza z mokrym kaszlem dziecka? Przeczytaj też: Domowe sposoby na kaszel Na mokry kaszel podaj dziecku syrop mukolityczny Co zatem trzeba zrobić, by ulżyć dziecku? Na mokry kaszel u dziecka podaje się syrop wykrztuśny. Co to za syrop? Ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, by maluszkowi łatwiej było ją potem odkrztusić. Leki wykrztuśne (mukolityczne) podaje się najpóźniej do godziny 17. Dlaczego? Rozrzedzają wydzielinę, przez co dziecko kaszle nawet więcej. To korzystne, ale w nocy malec nie mógłby spać. Uwaga! Lekarze i farmaceuci odradzają syropy na kaszel typu 2 w 1 i zalecają stosowanie konkretnych syropów w zależności od rodzaju kaszlu. Warto również sprawdzać skład syropu na kaszel , by zawierał odpowiednie substancje czynne. Sprawdź też: Najlepsze sposoby na dziecięce przeziębienie Przy mokrym kaszlu oklepuj dziecku plecki Oklepywanie plecków dziecka ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano, gdy malec wstanie oraz w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków. Uwaga! Nie można klepać szkraba po nerkach ani po kręgosłupie! Przeczytaj więcej: Rodzaje kaszlu Mokry kaszel dziecka...

co na kaszel u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?
Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.

Kaszel u niemowlaka zawsze budzi niepokój, zwłaszcza gdy dochodzą do niego inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Spis treści: Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka? Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka? Antybiotyki na kaszel u niemowlaka Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Większość początkujących rodziców zastanawia się, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć, skąd się ten kaszel bierze. Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to: nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia, kaszel duszący, wręcz szczekający (to może być  zapalenie krtani u dziecka ), spazmatyczny, męczący kaszel (to może być krztusiec), kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen (to może być zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc). Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj