Polski kalendarz szczepień obowiązkowych (czyli bezpłatnych) dla dzieci jest jednym z najuboższych w Europie. Brakuje przede wszystkim szczepionki przeciw pneumokokom. Te bakterie są szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych dzieci, zwłaszcza dla niemowląt: mogą być przyczyną poważnych chorób. Co roku w Polsce umiera 100 dzieci z powodu infekcji spowodowanych pneumokokami.

Reklama

Rozszerzenie kalendarza szczepień?

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podczas sejmowej komisji zdrowia powiedział, że Ministerstwo Zdrowia wystąpi o więcej pieniędzy na szczepienia tak, by można było rozszerzyć kalendarz szczepień dla niemowląt o szczepienie przeciw pneumokokom od 2014 r.

Zobacz też: Kalendarz szczepień dla dzieci

Rekomendacje, aby do kalendarza szczepień obowiązkowych wprowadzić szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci pojawiały się już od 2008 roku. W 2012 r. wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla całej populacji dzieci rekomendowała Rada Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia.
Także Główny Inspektor Sanitarny złożył propozycję do programu szczepień ochronnych na 2013 r. Ministerstwo nie zgodziło się wtedy na te propozycje z powodu braku pieniędzy. - Jak będziemy składać propozycje do ustawy budżetowej na 2014 r., to zaproponujemy, aby rozszerzyć grupę osób szczepionych obowiązkowo na pneumokoki - zapowiedział wiceminister Rzemek.

Reklama

Kto dostaje bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom?

Już teraz wielu rodziców, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne dla dziecka jest szczepienie przeciw pneumokokom, sami kupują szczepionki. Nie wszystkich jednak na to stać. Od 2013 r. szczepionkę przeciw pneumokokom dostają bezpłatnie wszystkie wcześniaki oraz dzieci, które urodziły się z poważnymi wadami. Jednak zdaniem lekarzy, każde niemowlę powinno być zaszczepione przeciw pneumokokom.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama