Reklama

Komosa to pospolity, jednoroczny chwast. Rośnie nawet do 150 cm (na bardzo żyznych glebach). W Polsce najpowszechniejsza jest komosa biała, pospolicie zwana lebiodą. Rośnie w całej Polsce, praktycznie wszędzie: na łąkach, nieużytkach.

Reklama

Objawy uczulenia na komosę

Komosa kwitnie długo: od końca lipca do początków października, dlatego osoby uczulone na pyłek komosy mogą dość długo odczuwać nieprzyjemne dolegliwości.
Pyłek komosy jest bardzo lotny, jednak jego stężenie zwykle nie jest wysokie, dlatego rzadko zdarzają się osoby bardzo silnie reagujące na pyłki komosy.
Osoby uczulone na pyłek komosy zwykle mają takie objawy, jak: katar, uczucie zatkanego nosa, ból głowy, swędzenie oczu, zapalenie spojówek. Rzadko występuje astma.
Pyłek komosy jest bardzo lubiany przez pszczoły (to dla nich doskonałe źródło białka), dlatego osobom uczulonym na pyłek komosy nie poleca się jedzenia miodów zbieranych późnym latem.

Czytaj też: Test dla mamy: czy dziecko ma alergię

Alergia krzyżowa

Osoby uczulone na pyłki komosy mogą mieć alergię krzyżową na: czosnek, cebulę, szparagi. Obserwowano też ustne reakcje alergiczne (oral-alergy) po zjedzeniu banana, melona, brzoskwini.

Czytaj też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie: alergia krzyżowa

10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek

1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.
4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
10. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.

Reklama

Zobacz też: Kalendarz pylenia roślin

Reklama
Reklama
Reklama