Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kalendarz pylenia
Adobe Stock
Zdrowie

Kalendarz pylenia roślin w Polsce: całoroczny kalendarz dla alergików

Kalendarz pylenia roślin pozwala sprawdzić, co pyli w kolejnych miesiącach w różnych regionach Polski. Stężenie pyłków w powietrzu może być różne nie tylko w zależności od miejsca kraju, ale i od dekady danego miesiąca. To dlatego całoroczny kalendarz pyleń to niezastąpione narzędzie dla alergików: pozwala lepiej przygotować się na okresy pylenia i skuteczniej walczyć z alergią.

Kalendarz pylenia to obowiązkowe narzędzie dla alergików, które pozwala ustrzec się przed najcięższymi objawami alergii wziewnych. Najprostszy, całoroczny kalendarz pyleń pokazuje okresy pylenia roślin w kolejnych miesiącach. Bardziej rozbudowany kalendarz pyleń dzieli Polskę na regiony, a miesiące na dekady, i zawiera szczegółowe dane o okresach pyleń drzew, traw, chwastów oraz grzybów.

Kalendarz pylenia roślin:

  1. Co pyli w styczniu?
  2. Co pyli w lutym?
  3. Co pyli w marcu?
  4. Co pyli w kwietniu?
  5. Co pyli w maju?
  6. Co pyli w czerwcu?
  7. Co pyli w lipcu?
  8. Co pyli w sierpniu?
  9. Co pyli we wrześniu?
  10. Co pyli w październiku?

Co pyli w kwietniu 2022? Uczulające pyłki i lista roślin pylących [WIDEO]

Kalendarz pylenia roślin: co to jest?

Kalendarz pylenia dla alergików to spis najczęściej uczulających roślin oraz okresów ich pyleń. Kalendarz ma formę przejrzystej tabeli. Zawarto w nim rośliny, których pyłki wywołują najbardziej dotkliwe objawy alergii: drzewa (np. brzoza, topola, leszczyna, dąb), trawy i chwasty, a także grzyby. Poza okresami pyleń kalendarz pozwala także poznać stężenie pyłków w powietrzu w danym okresie (niskie, średnie, wysokie) oraz jego znaczenie kliniczne.

Kalendarz pyleń na mamotoja.pl został opracowany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (to bardzo ważne, nie należy korzystać z niewiarygodnych kalendarzy niewiadomego pochodzenia).

Kalendarz pylenia dla alergików: mapa regionów Polski

Warto wiedzieć, że Polska w kalendarzu pyleń została podzielona na 4 regiony. To dlatego, że rośliny w Polsce zaczynają pylić w południowo-zachodnich częściach kraju, a po około 10-14 dniach pylą na północnym wschodzie. Dzięki kalendarzowi pyleń łatwiej więc zaplanować urlop czy podróż w taki sposób, aby uniknąć silnych pyleń uczulających roślin.

kalendarz pylenia roślin mapa regionów Polski
mamotoja.pl

  1. Okresy pylenia w regionie I
  2. Okresy pylenia w regionie II
  3. Okresy pylenia w regionie III
  4. Okresy pylenia w regionie IV

Okresy pylenia w regionie I

W kalendarzu pylenia region I obejmuje zachodnio-południowe obszary Polski: to przede wszystkim część województwa lubuskiego, dolnośląskiego, a także śląskiego i małopolskiego. W tych miejscach najwcześniej zaczyna pylić leszczyna (już w drugiej dekadzie stycznia!), w lutym silnie pyli olcha, a pylenie brzozy kończy się w pierwszej dekadzie maja. W regionie I okres pylenia mocno uczulającej bylicy trwa od drugiej dekady lipca do drugiej dekady sierpnia.

kalendarz pylenia region_I

Okresy pylenia w regionie II

Region II to zgodnie z kalendarzem pyleń niemal całe województwo wielkopolskie i podkarpackie, część województwa dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Na tych terenach leszczyna zaczyna pylić dopiero w trzeciej dekadzie stycznia, brzoza pyli do pierwszej dekady maja, a bylica od trzeciej dekady lipca do drugiej dekady sierpnia.

kalendarz pylenia region_II

Okresy pylenia w regionie III

Region III to województwo mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie, część zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Na tych obszarach okres pylenia roślin rozpoczyna się w trzeciej dekadzie stycznia od pylenia leszczyny, a dopiero od trzeciej dekady lutego mocno pyli olcha. Okres pylenia bylicy przypada na cały sierpień, a pokrzywa kończy kwitnąć dopiero w październiku.

kalendarz pylenia region_III

Okresy pylenia w regionie IV

Region IV według kalendarza pyleń to dość nieduże obszary Polski południowo-zachodniej i północno-wschodniej: obejmuje część województwa dolnośląskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W styczniu w tych regionach alergicy nie powinni jeszcze odczuwać żadnych objawów alergii, bo okres pylenia leszczyny i olchy przypada dopiero na luty. Brzoza zaczyna tam pylić w trzeciej dekadzie kwietnia, z kolei okres najsilniejszego pylenia traw to czerwiec i lipiec. Najwyższe stężenie zarodników grzybów pleśniowych w regionie IV notuje się w lipcu, sierpniu i wrześniu.

kalendarz pylenia regionIV

Całoroczny kalendarz pyleń: okresy pylenia roślin

Uproszczony kalendarz pylenia to spis okresów pyleń różnych roślin w kolejnych miesiącach w roku. Taki kalendarz alergika to dla rodziców dzieci uczulonych na pyłki − wiedza obowiązkowa!

Co pyli w styczniu?

Już na początku roku, w styczniu, zaczyna pylić leszczyna, a zaraz po niej olcha (olsza). U alergików częste jest występowanie uczulenia na pyłki obu tych drzew jednocześnie. Warto jednak wiedzieć, że pylenie leszczyny zwykle nie jest bardzo uciążliwe, bo zimą niewiele przebywamy na dworze i rzadko otwieramy okna, więc pyłki tylko w niewielkim stopniu dostają się do domów.

Co pyli w lutym?

Już na początku miesiąca alergicy powinni sprawdzić w kalendarzu pylenia, co pyli w lutym. Luty to nadal czas silnego pylenia leszczyny i natężenie pylenia olchy. Alergicy mogą skarżyć się na katar sienny i swędzenie nosa, kaszel i łzawienie oczu.

Co pyli w marcu?

Jeśli sprawdzisz, co pyli w marcu, możesz być zaskoczona ilością alergenów unoszących się w powietrzu. W marcu zwykle obserwuje się szczyt pylenia olchy. Poza tym kwitnie jeszcze leszczyna i olcha, a także jesion oraz topola. W marcu wzrasta też w powietrzu stężenie zarodników grzybów pleśniowych Cladosporium. Alergicy mogą mieć katar, kaszel, uczucie zatkanego nosa, drapanie w gardle, bóle głowy i łzawienia oczu.

Warto wiedzieć, że zarodniki grzybów pleśniowych często znajdują się w kurzu domowym. Są też w systemach klimatyzacyjnych. Rozwojowi grzybów sprzyja wysoka temperatura i wilgotność powietrza.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to zwykle początek trudnego okresu dla alergików. Co pyli w kwietniu? Wciąż kwitnie leszczyna, olcha, topola, a także zaczyna pylić dąb. Ale największym problemem dla alergików w kwietniu jest zwykle pylenie brzozy: stężenie pyłków brzozy w powietrzu będzie wzrastać aż do maja. Osoby uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych Cladosporium i Alternaria mogą skarżyć się na katar, kaszel i bóle głowy.

Uwaga, pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową. Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą wykazywać też objawy alergii po kontakcie m.in. z: jabłkiem, gruszką, wiśnią, śliwką, poziomką, melonem, kiwi, czereśniami, morelami, awokado, pomarańczą, słonecznikiem, oliwkami, tymotką.

Co pyli w maju?

Wystarczy sprawdzić, co pyli w maju, by wiedzieć, że okres nasilonych objawów alergii trwa w najlepsze. Maj to wciąż okres pylenia brzozy. Zaczyna także pylić dąb, a w drugiej połowie maja − trawy, szczaw, pokrzywa i babka. W powietrzu rośnie stężenie zarodników grzybów pleśniowych Cladosporium i Alternaria.

Ważne! Alergik z uczuleniem na trawy jest zawsze uczulony na wszystkie pylące trawy: zarówno dzikie, jak i na zboża (pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydzę, ryż i sorgo). To dlatego, że we wszystkich gatunkach traw są bardzo podobne alergeny.

Co pyli w czerwcu?

Jeśli zastanawiasz się, co pyli w czerwcu, nie mamy dobrych wiadomości. Przez cały czerwiec intensywnie pylą trawy, kwitnie też pokrzywa, szczaw i babka. Uczuleni na zarodniki grzybów pleśniowych mogą odczuwać nasilenie się objawów alergii.

Co pyli w lipcu?

W lipcu nadal pylą trawy, pokrzywa, szczaw i babka. W drugiej połowie miesiąca zaczyna pylić bylica, a stężenie zarodników grzybów pleśniowych w powietrzu jest cały czas bardzo wysokie. Koniecznie sprawdź, co pyli w lipcu, by odpowiednio wcześniej przygotować się na wystąpienie wzmożonych objawów alergii.

Ważna! W Polsce najczęściej występuje bylica pospolita, która jest jednym z najsilniej i najczęściej uczulających chwastów. Główne alergeny pyłku bylicy wywołują alergie krzyżowe z wieloma innymi alergenami roślinnymi.

Co pyli w sierpniu?

Jeśli nie wiesz, co pyli w sierpniu, uważnie sprawdź alergeny w kalendarzu pyleń. Środek lata to wciąż trudny czas dla alergików. W sierpniu wprawdzie pylenie traw słabnie, ale ciągle pyli pokrzywa, komosa i bardzo mocno − bylica. Nadal silnie zarodnikują grzyby pleśniowe. W sierpniu w powietrzu mogą pojawić się pyłki ambrozji.

Ciekawe: nadwrażliwość na alergeny pyłku ambrozji mogą wykazywać zwłaszcza osoby, które długo przebywały w krajach, w których notuje się ich wysokie stężenia (Francja, północne Włochy, Bałkany, Węgry, Ukraina).

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu pylenie traw jest już nieznaczne, podobnie jak pylenie bylicy, komosy i babki. Na wysokim poziomie utrzymuje się jeszcze stężenie pyłków pokrzywy oraz zarodników grzybów pleśniowych. Warto sprawdzić dokładnie, co pyli we wrześniu.

Co pyli w październiku?

W październiku objawy alergii mogą jeszcze odczuwać osoby uczulone na pyłki pokrzywy. Zarodniki grzybów pleśniowych utrzymują się w powietrzu do listopada.

Kalendarz pylenia: objawy alergii na pyłki

Objawy alergii wziewnej przypominają typowe objawy infekcji przeziębieniowej:

Uwaga! W okresie silnego pylenia u osób uczulonych mogą pojawić się objawy z dolnych dróg oddechowych, w tym także uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność i astma.

Objawy alergii na pyłki są często mylone ze zwykłą infekcją. Jeśli wiosną, latem albo wczesną jesienią ty lub twoje dziecko macie objawy alergii wziewnej, warto sprawdzić, jaka roślina akurat pyli. Gdy okaże się, że przyczyną problemów jest alergia na pyłki, to zamiast leków na przeziębienie trzeba przyjmować leki przeciwalergiczne, a po sezonie pylenia zrobić testy alergiczne i pomyśleć o odczulaniu.

Inne sposoby na alergię na pyłki

Jeśli dziecko ma objawy alergii na pyłki, koniecznie idź z nim do alergologa. Lekarz przepisze leki, które zmniejszą objawy uczulenia. Zwykle są to:

  • leki doustne (tzw. antyhistaminowe), które hamują działanie histaminy odpowiedzialnej za takie objawy jak katar czy łzawienie oczu.
  • przeciwuczuleniowe spreje do nosa, najczęściej sterydowe, np. Flixonase, Rhinocort, Nasonex.
Uwaga: leki antyhistaminowe i sterydowe likwidują tylko objawy uczulenia. Nie leczą samej alergii.

Aby zmniejszyć objawy alergii wziewnej, pamiętaj też o kilku zasadach:

  • W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem i po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
  • Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu. 
  • Zawieś w oknach lekkie, łatwe w prania firanki.
  • Na wakacje jedź nad morze lub w wyższe partie gór.
  • Kup odkurzacz z filtrem HEPA, który pomoże pozbyć się alergenów z domu.


Zobacz też:

niemowlę z katarem
Adobe Stock
Zdrowie
Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne.  Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności.  Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka.  Spis treści :   Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...

Kaszel alergiczny u dziecka
AdobeStoc; Roquillo
Małe dziecko
Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]
Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.

Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia ? Spis treści: Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka? Kaszel alergiczny a astma Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny? Jakie badania zleci alergolog? Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka? Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak: pyłki roślin, ​roztocza kurzu domowego, pleśnie, środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania, sierść psa, kota, świnki morskiej.   Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka. Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia , kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach: w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak