Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywienie

8 rzeczy, którymi karmisz dziecko, a są toksyczne [WIDEO]

Chcesz dobrze żywić swoje dziecko, więc musisz wiedzieć jakich błędów nie popełniać i które produkty podawać mu jak najrzadziej. Oto lista składników, które mogą być toksyczne dla malucha.

Rozszerzanie diety niemowlaka zakończone i maluch je niemal wszystko? Tak, dieta małego dziecka to często mnóstwo, zarówno tych zdrowych i sezonowych, jak i nie za dobrych produktów. Niektóre składniki jedzenia mogą być toksyczne: powodować raka, nadpobudliwość czy problemy z prawidłowym rozwojem

Jakich składników diety unikać?

Poznaj produkty, które lepiej jest podawać dziecku w znikomej ilości lub wręcz nie dawać w ogóle...

  • Aspartam i inne słodziki – mogą powodować nadmierny wzrost apetytu u dziecka i pobudzenie. 
  • Sztuczne barwniki – w większości nieszkodliwe, ale zdarzają się takie, które powodują nadpobudliwość psychoruchową u dziecka. 
  • Ftalany – składniki m.in. popularnych lunch boksów. Zmiękczają plastik, sprawiają, że jest bardziej elastyczny. Jednak jednocześnie mogą powodować raka, wpływają też na pracę układu hormonalnego. 
  • Bisfenol A – dodawany jest do puszek metalowych czy butelek do karmienia dzieci, zwany inaczej BPA. Może sprzyjać rozwojowi nowotworów. Kupując butelki, szukaj na etykiecie napisu "BPA free". 
  • Pestycydy – chemiczne środki ochrony roślin, których ślady znajdziesz w niemal wszystkich uprawianych na dużą skalę warzywach i owocach. Są szkodliwe, powodują nowotwory, upośledzają rozwój dzieci. 
  • Papierowe, kolorowe opakowania do odgrzewania w kuchenkach mikrofalowych– gdy oddziałują na nie fale mikrofalówki, mogą z nich do jedzenia przedostawać się szkodliwe substancje - powiązane z rozwojem nowotworów czy zaburzające prawidłowy rozwój dzieci.
  • Antybiotyki i hormony w mięsie i nabiale – chcąc chronić zwierzęta przed chorobami i pragnąc ich szybszego wzrostu, hodowcy szprycują je nierzadko hormonami i antybiotykami. Gdy dziecko je takie mięso, pozostałości tych substancji mogą powodować przedwczesne dojrzewanie czy raka. 
  • Przetworzone mięso i wędliny – naukowcy alarmują: już jeden hot-dog dziennie zwiększa aż o 18 proc. ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Ograniczaj maksymalnie jedzenie przez dziecko czerwonego, przetworzonego mięsa!

Zobacz też: Kiedy kupować owoce i warzywa, żeby miały jak najmniej chemii?

Dieta
Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.

Ogólnopolskie badanie, dotyczące stanu odżywienia oraz sposobu żywienia polskich dzieci pod nazwą „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia ", zostało zrealizowane w 2016 roku przez Instytut Matki i Dziecka i opublikowane w tym roku. Projekt badawczy został zainicjowany i sfinansowany przez Fundację NUTRICIA. Jakie są najważniejsze wnioski z badania? Najczęstsze błędy rodziców w karmieniu niemowląt Zbyt krótkie karmienie piersią tylko 54% mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia jedynie 6% mam karmi wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia Zbyt wczesne rozszerzanie diety 61% niemowląt ma rozszerzaną dietę przed 5. miesiącem życia, czyli aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę swoich dzieci niezgodnie z zaleceniami ekspertów  75% niemowląt otrzymuje z dietą za mało witaminy D 61% niemowląt niekarmionych piersią otrzymuje te same posiłki, co reszta rodziny 30% niemowląt otrzymuje posiłki dosalane Jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami specjalistów? Zgodnie z zaleceniami WHO niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a potem co najmniej do 12. miesiąca. Rozszerzanie diety niemowlęcia należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu , czyli gdy dziecko skończy 4 miesiące, ale nie później niż gdy skończy 6. miesięcy. Najlepszym źródłem witaminy D w diecie dzieci w 1. roku życia są ryby, np. łosoś, makrela, pstrąg. Można je podawać już po 4. miesiącu życia dziecka. Ważna jest suplementacja witaminy D. Dawkę dla dziecka powinien dobrać pediatra. Dzieci w 1. roku życia powinny mieć dietę lekkostrawną , bogatą w świeże warzywa i owoce, mięso, ryby, jajka, produkty mleczne i zbożowe. Nie powinny jeść produktów wysoko przetworzonych, dań...

Dzieci i warzywa
Fotolia
Żywienie
Kiedy kupować warzywa i owoce, by miały mało chemii?
Warzywa i owoce kupowane poza sezonem zawierają więcej nawozów sztucznych, pestycydów i środków przyspieszających wzrost. Sprawdź, kiedy kupować warzywa i owoce, by były zdrowsze, bo wyhodowane w sposób bardziej tradycyjny i ekologiczny. Wydrukuj nasz ekokalendarz, powieś na lodówce i rób sezonowe zakupy.

Warzywa i owoce są szalenie ważne w naszej diecie, to m.in. świetne źródło witamin i błonnik - sposób na zaparcia . Ale te w supermarketach, a nawet na bazarkach, często pochodzą z upraw prowadzonych na masową skalę. To najczęściej oznacza, że producent zrobił wszystko, by zminimalizować koszt ich wytworzenia, a maksymalnie zwiększyć plon . Te warzywa i owoce najczęściej mogą zawierać duże ilości:  regulatorów wzrostu, nawozów sztucznych, środków chwastobójczych, pleśniobójczych czy grzybobójczych, pestycydów (ochrona przed szkodnikami, uważana za toksyczną dla ludzi i np. pszczół), przyspieszaczy wzrostu środków pleśnio- i grzybobójczych. Nierzadko warzywa i owoce z upraw przemysłowych skażone są też metalami ciężkimi, bo plantacje znajdują się np. przy autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Zwykle nie mamy szansy nawet się o tym dowiedzieć. Co możesz zrobić, by wraz z rodziną zjadać tej chemii jak najmniej? Kupuj warzywa i owoce w miesiącach ich naturalnego dojrzewania (kalendarz sezonowych warzyw i owoców poniżej!). Zimą i wczesną wiosną korzystaj głównie z mrożonek (nie licząc warzyw całorocznych, patrz kalendarz).  Zrezygnuj z nowalijek z niepewnego źródła. Pamiętaj, że importowane ze słonecznych krajów owoce i warzywa musiały dostać solidną porcję chemii, by przetrwać trudy i długi czas podróży na Polski.  Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze?     Kalendarz sezonowych warzyw i owoców Jeśli więc chcesz ograniczyć tę dużą ilość chemii w owocach i warzywach, które zjada wasza rodzina, rób zdrowe zakupy dla dziecka i mamy np. na ekobazarach oraz  wydrukuj sobie poniższy Kalendarz sezonowych owoców i warzyw. Będziesz wiedziała, że np. marchewka, która trafiła na półkę sklepową już w marcu czy kwietniu, nie mogła wyrosnąć...

niemowlę, dziecko, owoce, owoce sezonowe
zaretskaya - Fotolia.com
Dieta
Kalendarz podawania owoców sezonowych
Sezon na świeże owoce rozpoczęty. Truskawki, jagody, maliny - to dobry moment, by oswajać z nimi dziecko. Sprawdź, kiedy i jak je podawać, oraz kiedy owoce są najświeższe.

Świeże owoce to ważny składnik diety, głównie ze względu na doskonale przyswajalne witaminy (głównie C i A) oraz składniki mineralne (m.in. żelazo, wapń, potas, a także miedź, mangan) oraz błonnik , który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Warto wiedzieć, jak je podawać małemu dziecku, a kiedy lepiej tego nie robić. Jak kupować owoce? Wybieraj dojrzałe, jędrne, bez śladów zepsucia, sezonowe, lepiej krajowe niż importowane, które pokrywa się substancją chroniącą przed psuciem się w transporcie. Trzeba je dobrze myć - podobnie zresztą jak krajowe, bo zwykle są pryskane. Jeżeli możesz, kupuj owoce z zaprzyjaźnionego gospodarstwa lub ekologiczne. Poznaj 5 produktów niezbędnych w diecie niemowlaka. Czy dziecko może jeść owoce w całości czy raczej jako mus? Niemowlęciu podaj owoce w postaci musu owocowego lub soku przecierowego. Dziecko karmione piersią może zjeść skrobane jabłuszko w 7. miesiącu życia , a karmione mlekiem modyfikowanym - już w 5. miesiącu życia . Po kilku dniach może spróbować też innych owoców, np. zmiksowanych jagód, porzeczek, malin. Jeśli dziecko nie ma wysypek, bólów brzuszka, biegunek, może je jeść 1-2 razy dziennie. Gdy będzie miało 10-11 miesięcy, zaproponuj mu kawałki owoców, np. brzoskwini, moreli, śliwki (bez skórki) oraz winogrona (bez pestek). Owoce ze skórką czy bez? Pod skórką jest najwięcej witamin i składników mineralnych. Ale nieobrane owoce mogą jeść dopiero 3-4-latki, bo skórką łatwo się zakrztusić, np. gdy niedokładnie pogryziona przez dziecko przyczepi się do podniebienia. Kiedy podawać owoce? Jako samodzielne danie na drugie śniadanie, deser czy podwieczorek - zależnie od wieku w różnej postaci. Owoce są też świetnym dodatkiem do koktajli mlecznych i jogurtowych, kaszek, budyniów, kisieli, placków, naleśników, dań mięsnych. Warto nauczyć się piec proste owocowe ciasta....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz