O tym, że my, dorośli powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie, doskonale wiemy. To, czy stosujemy się do tych zaleceń, to już zupełnie inna kwestia. Jak jest natomiast z dziećmi? Czy one też muszą tyle pić? I co podać dziecku do picia: soczek, napój, a może wodę?

Reklama

Mały człowiek – duże potrzeby

Mogłoby się wydawać, że skoro dziecko jest znacznie mniejsze niż dorosły człowiek, ma też zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na płyny. To jednak nie jest zupełnie prawdą, a my - dorośli powinniśmy dbać, aby dzieci regularnie uzupełniały płyny. Dlaczego? Maluchy dużo się ruszają, a więc intensywniej oddychają i więcej się pocą, a zajęte zabawą z łatwością zapominają się napić. Właśnie dlatego, są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli.

materiały prasowe

Ile powinno wypijać dziecko?

materiały prasowe

Noworodek potrzebuje ok. 680 ml lub 100-190 ml/kg płynów dziennie. Maluszek karmiony piersią potrafi jednak świetnie zadbać o swoje potrzeby i w zupełności wystarczy mu mleko mamy, dlatego nie musisz podawać mu żadnych innych płynów. Takie samo zapotrzebowanie na płyny ma niemowlę do ok. 6 m.ż. W drugim półroczu życia dziecka ilość potrzebnych płynów wzrasta do ok. 0,8 – 1,2 litra dziennie i nadal sukcesywnie rośnie. Maluch w wieku 1-2 lat dziennie powinien wypijać około 1,1 – 1,2 litra płynów, a 3-latek ok. 1,3 litra. Dziecko w wieku 3-8 lat – powinno pić już 6 szklanek płynów każdego dnia, czyli ok. około 1,6 litra. To całkiem sporo, dlatego warto zapytać, po co dzieciom aż tyle płynów. Już niewielkie niedobory płynów mogą spowodować bóle i zwroty głowy, kłopoty z koncentracją i koordynacją ruchową, a nawet omdlenia. Dlatego zawsze powinnaś mieć przy sobie coś do picia dla dziecka. No właśnie, jaki napój zaserwować maluchowi? Herbatkę, soczek, a może wodę?

Woda – napój idealny

Dorosłym często wydaje się, że dzieci najbardziej lubią to, co słodkie. Rzeczywiście tak jest, ale tylko dlatego, że sami przyzwyczajamy je do tego już od najmłodszych lat! Do 3 r.ż. u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe. To właśnie w ciągu tych pierwszych lat mamy szansę nauczyć je, po jakie produkty warto sięgać. Jeśli od samego początku będziemy podawać dziecku dosładzane soki i napoje, nauczymy je, że smaczne jest to, co słodkie, a tym samym sprawimy, że również w przyszłości dziecko będzie wybierało właśnie takie produkty. Dlatego najlepszą propozycją do picia dla dziecka jest czysta woda. Ten napój nie zmienia smaku potraw, doskonale gasi pragnienie i co najważniejsze – nie zawiera cukru ani sztucznych dodatków. Kupując wodę dla dziecka, zwróć uwagę, czy jest dobrej jakości – powinna być źródlana lub mineralna o niskim stopniu mineralizacji (choć już 2-latkowi możesz podawać także wodę średniozmineralizowaną) oraz posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Zobacz także

Reklama
materiały prasowe

Piję wodę, tak jak mama i tata

Na początku neutralny smak wody może nie przypaść dziecku do gustu, zwłaszcza jeśli wcześniej piło wyłącznie dosładzane napoje. Co zrobić, żeby przekonać malucha, że woda może być smaczna? Najlepiej dać mu przykład. Pij wodę w obecności dziecka, serwuj ją do posiłków, chwal jej smak. Zawsze miej przy sobie butelkę wody i podawaj ją dziecku w pierwszej kolejności, gdy tylko zauważysz, że powinno uzupełnić płyny, czyli np. po zabawie na podwórku czy w trakcie spaceru. Aby picie wody było dla dziecka bardziej atrakcyjne, możesz przelać ją do kolorowego bidonu z rurką lub do kubka niekapka. Wkrótce zauważysz, że maluch zamiast po słodzone napoje sam zacznie sięgać po wodę.

Reklama
Reklama
Reklama