żywiec
materiały prasowe
Żywienie

Co powinno pić dziecko?

Woda stanowi ok. 60 proc. ciała dorosłego człowieka, u noworodka – aż 75% Ile płynów powinno pić dziecko i co podać do picia maluchowi?
O tym, że my, dorośli powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie, doskonale wiemy. To, czy stosujemy się do tych zaleceń, to już zupełnie inna kwestia. Jak jest natomiast z dziećmi? Czy one też muszą tyle pić? I co podać dziecku do picia: soczek, napój, a może wodę?

Mały człowiek – duże potrzeby

Mogłoby się wydawać, że skoro dziecko jest znacznie mniejsze niż dorosły człowiek, ma też zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na płyny. To jednak nie jest zupełnie prawdą, a my - dorośli powinniśmy dbać, aby dzieci regularnie uzupełniały płyny. Dlaczego? Maluchy dużo się ruszają, a więc intensywniej oddychają i więcej się pocą, a  zajęte zabawą z łatwością zapominają się napić. Właśnie dlatego, są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli.

 

żywiec
materiały prasowe


Ile powinno wypijać dziecko?
żywiec
materiały prasowe

Noworodek potrzebuje ok. 680 ml lub 100-190 ml/kg płynów dziennie. Maluszek karmiony piersią potrafi jednak świetnie zadbać o swoje potrzeby i w zupełności wystarczy mu mleko mamy, dlatego nie musisz podawać mu żadnych innych płynów. Takie samo zapotrzebowanie na płyny ma niemowlę do ok. 6 m.ż. W drugim półroczu życia dziecka ilość potrzebnych płynów wzrasta do ok. 0,8 – 1,2 litra dziennie i nadal sukcesywnie rośnie. Maluch w wieku 1-2 lat dziennie powinien wypijać około 1,1 – 1,2 litra płynów, a 3-latek ok. 1,3 litra. Dziecko w wieku 3-8 lat – powinno pić już 6 szklanek płynów każdego dnia, czyli ok. około 1,6 litra. To całkiem sporo, dlatego warto zapytać, po co dzieciom aż tyle płynów. Już niewielkie niedobory płynów mogą spowodować bóle i zwroty głowy, kłopoty z koncentracją i koordynacją ruchową, a nawet omdlenia. Dlatego zawsze powinnaś mieć przy sobie coś do picia dla dziecka. No właśnie, jaki napój zaserwować maluchowi? Herbatkę, soczek, a może wodę?

Woda – napój idealny

Dorosłym często wydaje się, że dzieci najbardziej lubią to, co słodkie. Rzeczywiście tak jest, ale tylko dlatego, że sami przyzwyczajamy je do tego już od najmłodszych lat! Do 3 r.ż. u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe. To właśnie w ciągu tych pierwszych lat mamy szansę nauczyć je, po jakie produkty warto sięgać. Jeśli od samego początku będziemy podawać dziecku dosładzane soki i napoje, nauczymy je, że smaczne jest to, co słodkie, a tym samym sprawimy, że również w przyszłości dziecko będzie wybierało właśnie takie produkty. Dlatego najlepszą propozycją do picia dla dziecka jest czysta woda. Ten napój nie zmienia smaku potraw, doskonale gasi pragnienie i co najważniejsze – nie zawiera cukru ani sztucznych dodatków. Kupując wodę dla dziecka, zwróć uwagę, czy jest dobrej jakości – powinna być źródlana lub mineralna o niskim stopniu mineralizacji (choć już 2-latkowi możesz podawać także wodę średniozmineralizowaną) oraz posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

 

żywiec
materiały prasowe


Piję wodę, tak jak mama i tata

Na początku neutralny smak wody może nie przypaść dziecku do gustu, zwłaszcza jeśli wcześniej piło wyłącznie dosładzane napoje. Co zrobić, żeby przekonać malucha, że woda może być smaczna? Najlepiej dać mu przykład. Pij wodę w obecności dziecka, serwuj ją do posiłków, chwal jej smak. Zawsze miej przy sobie butelkę wody i podawaj ją dziecku w pierwszej kolejności, gdy tylko zauważysz, że powinno uzupełnić płyny, czyli np. po zabawie na podwórku czy w trakcie spaceru. Aby picie wody było dla dziecka bardziej atrakcyjne, możesz przelać ją do kolorowego bidonu z rurką lub do kubka niekapka. Wkrótce zauważysz, że  maluch zamiast po słodzone napoje sam zacznie sięgać po wodę.
ile wody powinno pić dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile wody powinno pić dziecko, żeby się nie odwodnić
Ponad połowa Polaków pije za mało wody, 11 procent w ogóle po nią nie sięga. Oprócz tego, że sami nie pijemy wody, nie uczymy tego również dzieci! A to duży błąd. Sprawdź, ile wody powinno pić dziecko, żeby zachować świetną formę i nie doprowadzić do odwodnienia.

Choć młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, jak należy dbać o dietę dziecka, nadal wiele jest do zrobienia w kwestii nawadniania organizmu najmłodszych. Sami często nie pijemy wody i sięgamy po słodkie napoje, ucząc tego od początku dzieci. A to duży błąd! Dzieci w wieku 4-9 lat piją średnio tylko jedną szklankę wody dziennie na 5 wypijanych szklanek płynów! Takie niezdrowe nawyki wpływają nie tylko na gorsze samopoczucie, ale mogą także zaszkodzić zdrowiu. Dzieci nie tylko powinny zacząć pić wodę, ale muszą również dostawać ją w odpowiedniej ilości. Wyjaśniamy, ile wody powinno pić dziecko w zależności od wieku.   Ile wody powinno pić dziecko? Indywidualne zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od wielu czynników, ale istnieją konkretne zalecenia w zakresie ilości jej spożycia. Zgodnie z zaleceniami Instytut Żywności i Żywienia powinniśmy pić 1 l wody na każde 30 kg masy ciała lub 1 ml na 1 kcal spożywanego pokarmu. W praktyce oznacza to zapotrzebowanie na poziomie ok. 1,5 litra wody dziennie u dzieci w wieku 4-9 lat i do 2,5 litra w przypadku osób dorosłych. Dotyczy to umiarkowanej temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Jeśli jest cieplej i więcej sie ruszamy – powinniśmy pić więcej. Warto także pamiętać, że ok. 20 proc. zapotrzebowania na wodę pokrywa zbilansowana dieta , resztę musimy uzupełnić płynami. Ważne! Zapotrzebowanie na płyny rośnie, gdy zwiększona jest ich utrata, np. w trakcie gorączki, biegunki, intensywnego pocenia się, wymiotów. Kalkulator wody dla dzieci Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody powinno pić 1,5 roczne, 2-letnie, 3-letnie lub 10-letnie dziecko, należy znać jego wagę.  Zgodnie z wytycznymi WHO, należy pić minimum 0,03 litra wody dziennie na kilogram masy ciała. Przykładowo, dla dziecka ważącego 20 kg, należy wykonać następujące obliczenie: 20 * 0,03...

dziecko pije wodę
Fotolia
Aktualności
Czy wiesz, ile Twoje dziecko powinno pić w ciągu dnia?
Niestety okazuje się, że wielu rodziców nie ma pojęcia o tym, jak często i jakie napoje powinny pić dzieci – alarmują specjaliści!

Dziecko nie może pić tylko wtedy, gdy sobie przypomni. To rodzice powinni o tym pamiętać i podawać kubek z wodą na tyle często, by dziecko było właściwie nawodnione. TNS Polska wykonało badania, których wyniki nie są przychylne dla rodziców dzieci w wieku 6-8 lat. Tylko 35% z nich wie tak naprawdę, ile dziennie powinno wypijać dziecko . Niestety wyraźnie wykazano, że rodzice poddani ankiecie przyznali się, że nie proponowali swoim pociechom w ciągu ostatnich 24 godz. wody. Niestety 80 proc. dzieci otrzymało w zamian słodzony napój , co oczywiście jest jednym z powodów otyłości. Dowiedz się: J aka woda jest najlepsza dla dziecka? Dzieci nie lubią wody, czy ich rodzice? Jeżeli dziecku w okresie niemowlęctwa nie będziemy podawać wody, a soczki tak, niestety jest duże prawdopodobieństwo, że nie polubi potem smaku wody . Wiadomo, że do dobrego (czytaj słodkiego i pysznego) dziecko szybko się przyzwyczaja i potem może nam odmówić picia zwykłej wody. Można jednak przekonać dzieci do picia wody, jeżeli... sami damy im przykład. Gdy w domu będzie królować woda zamiast soczków , jest duża szansa, że dzieci z czasem również się przestawią. Wymaga to jednak od nas żelaznej konsekwencji. My sami także mamy problem z właściwym dawkowaniem napojów. Przeciętny Polak pije około 1,5 litra napojów dziennie, co jest zdecydowanie za mało. Rewolucję warto więc zacząć od siebie! Przeczytaj także: Co może pić niemowlę - napoje dozwolone i zakazane.

Napoje izotoniczne wskazane czy zakazane dla dzieci?
AdobeStock
Dieta
Napoje izotoniczne szkodzą dziecku: prawda czy mit?
Napoje izotoniczne gaszą pragnienie i nawadniają organizm lepiej niż woda, ponieważ zawierają cenne elektrolity. Tylko czy niebieski napój może być zdrowy i bezpieczny dla dziecka?

Kolorowe, smaczne napoje izotoniczne cieszą się dużą popularnością wśród dorosłych, ale coraz częściej również wypijane są przez dzieci. Czy rodzice słusznie robią, kupując swoim dzieciom izotoniki, by uzupełniać poziom elektrolitów w ich organizmach? Czy kilkulatki w ogóle potrzebują tego typu napojów? Odpowiedź brzmi: „i tak, i nie”. Dlaczego? Napoje izotoniczne nawadniają lepiej niż woda Prawdą jest, że zwykła woda nie nawodni tak organizmu, jak napój izotoniczny, który nie tylko szybko uzupełni brakujące pokłady wody, lecz także wyrówna poziom elektrolitów, sprawiając tym samym, że nasz organizm będzie pracował lepiej. Warto przy tym zaznaczyć, że picie izotoników jest zasadne tylko wówczas, gdy regularnie uprawiamy sport o dużej intensywności. Gdy dużo się pocimy, tracimy wodę i inne cenne składniki, dlatego warto po treningu je uzupełnić. To samo dotyczy dzieci. Napoje izotoniczne są wysoko kaloryczne , więc jeśli będziemy podawać je dziecku, które ma normalny, średnio aktywny tryb życia, możemy przyczynić się do tego, że zacznie ono niezdrowo przybierać na wadze. Zobacz też: Odwodnienie jest groźne.Jak do niego nie dopuścić? Napoje izotoniczne są szkodliwe Sporo w tym prawdy, dlatego zawsze warto czytać etykiety i wybierać te produkty, które nie zawierają niebezpiecznych substancji. Niestety w sklepach znajduje się wiele napojów izotonicznych, które zawierają barwniki syntetyczne , rozkładające się do związków rakotwórczych. Wypijane w dużych ilościach mogą mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu. Takich izotoników nie powinniśmy podawać dzieciom (i lepiej, żebyśmy sami również ich unikali). Naturalne izotoniki  Istnieją pewne płyny, które są naturalnymi izotonikami. Należą do nich: woda kokosowa, sok z brzozy, woda kaktusowa, woda klonowa, woda karczochowa. Nie wszystkie z nich można z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj