Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czytaj etykiety w sklepie
Fotolia
Żywienie

Jak czytać etykiety - 6 złotych zasad

Mała czcionka, do tego tabelki, rysunki, cyferki – nie ma czasu, by bawić się w takie łamigłówki... Te słowa to częsta wymówka tych, którzy nie czytają etykiet w sklepie. Tymczasem informacje zawarte na opakowaniu produktu to prawdziwa skarbnica wiedzy, która może uchronić cię przed kupnem niezdrowego jedzenia!

Pora się przyznać – większość z nas etykiet nie czyta. Dlaczego? Ponieważ przeraża nas ilość zawartych w niej informacji. Wydaje się, że producent umieścił na nich wszystko, co tylko mógł, jedynie po to, by być fair. Tymczasem żadna informacja umieszczona na etykiecie nie jest przypadkowa. Warto więc zabawić się w sklepowego detektywa i poświęcić chwilę na rozszyfrowanie informacji na opakowaniu. Może się bowiem okazać, że produkt, który wydawał nam się pyszny i zdrowy, może jest smaczny, ale korzyści dla organizmu nie przynosi żadnych.

1. Poznaj swoje prawa konsumenckie

Jako konsumentka masz wiele praw – regulowanych m.in. przez Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych. Zgodnie z nimi producent nie może wprowadzać w błąd, co do jakości, składu i przeznaczenia produktu, który kupujesz – np. składniki, które są pokazane graficznie na opakowaniu, powinny widnieć także na liście składników.

2. Zawsze sprawdź datę ważności produktu

O dacie ważności słyszeli wszyscy. Nie każdy jednak wie, że data ważności w odniesieniu do produktów spożywczych funkcjonuje w postaci terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości (w zależności od trwałości oznaczanego produktu). Niezależnie od tej terminologii jest jedna najważniejsza zasada – to pierwsza informacja, którą należy przeczytać. Dlaczego? Ponieważ często dzieje się tak, że na półkach sklepowych produkty stoją nawet wtedy, gdy data ważności już minęła. A przecież spożycie przeterminowanego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia!

Zobacz te: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko?

3. Zobacz, co kryje lista składników

Lista składników podawana jest w kolejności od tego składnika, którego jest w produkcie najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Dlatego kupując np. sok sprawdź, czy to sok z owoców czy o smaku owocowym – może się bowiem okazać, że pomarańcze, z których rzekomo miał być zrobiony, to tak naprawdę woda i aromaty. Pamiętaj też, że na opakowaniu powinna być informacja o ewentualnych alergenach, które występują w produkcie np. mąka pszenna zawierająca gluten.

4. Zapoznaj się z warunkami przechowywania

Często zdarza się tak, że przechowujesz produkty nie tam, gdzie zaleca producent, a tam gdzie masz miejsce. To błąd! Niewłaściwie przechowywane jedzenie może się zepsuć i zaszkodzić twojemu zdrowiu. Dlatego jeśli widzisz np. napis „przechowywać w suchym i chłodnym miejscu” zastanów się, czy nasłoneczniony parapet na pewno spełnia te kryteria.

Zobacz też: Kiedy kupować warzywa i owoce, żeby miały mało chemii?

5. Zwracaj uwagę na symbole na opakowaniu

Poza opisem właściwości produktu, producenci coraz częściej umieszczają na opakowaniach symbole, które oznaczają konkretną cechę. Warto się nimi zainteresować i się ich nauczyć, byś z łatwością mogła odróżniać np. pieczywo wieloziarniste od tego z pełnego ziarna.

6. Dowiedz się, co oznacza skrót GDA

Dzięki wskaźnikowi GDA (z ang. Guideline Daily Amount), oznaczającemu Zalecane Dzienne Spożycie, bez problemu dowiesz się, ile kalorii zawiera dany produkt i jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze pokrywa jego jedna porcja (te ilości dotyczą dorosłego człowieka prowadzącego średnio aktywny tryb życia). Może się bowiem okazać, że produkt opisywany jako „light” tak naprawdę ma w składzie więcej tłuszczu niż klasyczny, a bezcukrowe wafelki są co prawda bez białego cukru, ale za to zawierają o zbyt dużo węglowodanów.

Zobacz też: 10 rad, jak kupować świadomie

Co jeść na diecie odchudzającej, aby nie podjadać?

kobieta w sklepie czyta etykietę
Fotolia
Zakupy
Mama – sklepowy detektyw na piątkę!
Chcesz mieć pewność, że kupujesz produkt idealny dla twojego dziecka? Koniecznie czytaj etykiety! To prawdziwa skarbnica wiedzy i powinnaś z niej korzystać na każdych zakupach.

Większość z nas etykiet nie czyta – taka jest smutna prawda. I mimo, że ta sama większość doskonale wie, że postępuje nierozsądnie, ma wytłumaczenie: informacji jest za dużo i są niezrozumiałe. Ale czy na pewno? Skąd wiesz, jakie informacje są na etykiecie zawarte, jeśli nawet na nią nie spojrzysz? A musisz wiedzieć, że żadna z takich informacji nie znalazła się tam przypadkiem. Zabaw się więc w sklepowego detektywa i "prześwietl" upatrzony produkt. Na cenzurowanym powinny znaleźć się zwłaszcza te dla najmłodszych. Korzystaj ze swoich konsumenckich praw – producent nie może wprowadzać cię w błąd, co regulują odpowiednie rozporządzenia. 1. Sprawdzaj datę ważności To pierwsza informacja, jaką musisz na etykiecie namierzyć. Niestety za często na sklepowych półkach stoją produkty już przeterminowane. A nieważne, czy to produkt spożywczy czy środek pielęgnacyjny – przekroczony termin ważności go dyskwalifikuje. 2. Zapoznaj się z listą składników Zaczyna się ona od tego, którego w danym produkcie jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. Jeśli mówimy o produkcie spożywczym, musi także widnieć informacja o ewentualnych alergenach , które w nich występują. 3. Pamiętaj o warunkach przechowywania To, czy dany produkt – pokarm czy kosmetyk – będzie smaczny/skuteczny/bezpieczny zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób będzie przechowywany. Stąd na opakowaniu musi być zawarta informacja, czy ma to być miejsce "ciemne i chłodne" czy "ciepłe, ale nie bezpośrednio nasłonecznione" etc. 4. Zainteresuj się symbolami Wielu producentów umieszcza na opakowaniach symbole , które oznaczają daną cechę. Jeśli będziesz kupować je regularnie, już wzrokowo będziesz wiedzieć, czy dany produkt będzie odpowiedni dla ciebie czy bobasa. 5. Pamiętaj o GDA Skrót ten dotyczy żywności i...

kobieta w sklepie, drogeria, zakupy
Fotolia
Zakupy
Eko-ściema – czarna lista składników do druku
Jak nie dać się oszukać kupując kosmetyki? Sprawdź, jak producenci "eko" kosmetyków mijają się z prawdą.

Ekologia inwestycją w zdrowie Słowo "eko" stało się wszechobecne w otaczającym nas świecie. Coraz częściej poszukujemy kosmetyków naturalnych , zdrowych. Rosnąca świadomość szkodliwości substancji chemicznych sprawia, iż widząc słowa "naturalny" lub "ekologiczny" wyciągamy rękę po produkt, nie zastanawiając się czy deklaracja producenta pokrywa się ze stanem faktycznym. Co niestety zdarza się bardzo rzadko. Zapotrzebowanie na kosmetyki naturalne wciąż rośnie, jednak na półkach stale widać przewagę kosmetyków, które oprócz opakowania stylizowanego na ekologiczne, nic wspólnego z ekologią nie mają. Jak wprowadza się w błąd konsumenta? Wybiórcze informacje - podkreślenie informacji o jednym lub dwóch składnikach aktywnych posiadających certyfikat ekologiczny (pozostała część składu, napisana małą czcionką w najmniej widocznym miejscu). Efekt placebo - skuteczność składnika certyfikowanego jest równa działaniu zeru. Producenci surowców deklarują ich skuteczność w określonym stężeniu i tak na przykład producent mówi o właściwościach odmładzających surowca w stężeniu 5-6%, a producent dodaje do kosmetyku 2%, by móc napisać o jego właściwościach i wykorzystać je marketingowo. Logo - bezprawne umieszczenie logo instytucji certyfikującej przy surowcu, co sugeruje, iż cały kosmetyk posiada certyfikat. Nazwa - wybieranie nazwy kojarzącej się z ekologią , choć same produkty nie mają z nią nic wspólnego. Opakowanie - swoim wyglądem nawiązuje do naturalności (tekstura, papier czerpany, kolory ziemi, czcionki rustykalne). Jak nie dać się oszukać kupując kosmetyki? W lipcu tego roku w życie weszła dyrektywa unijna , która nakłada na producentów obowiązek przeprowadzenia dla każdego produktu szeregu badań, między innymi: dermatologii, mikrobiologii, testów aplikacyjnych (pozwalają na deklarację...

Dziecko w sklepie
Fotolia
Żywienie
Czy dobrze czytasz datę ważności na produktach dla dzieci?
Choć to właśnie datę ważności Polacy sprawdzają najczęściej, to nie zawsze dobrze ją rozumieją. Nie ma nic łatwiejszego niż jej przeczytanie? Możesz być w błędzie, bo to wcale nie takie proste. Czy wiesz, czym się różni data minimalnej trwałości od terminu przydatności do spożycia?

Data minimalnej trwałości i termin przydatności do spożycia – choć na pierwszy rzut oka wyglądają na to samo, niosą zupełnie inne informacje. I właśnie ze względu na bezpieczeństwo dziecka – ale też twoje i całej rodziny – warto znać tę różnicę. Co to jest data minimalnej trwałości? Data minimalnej trwałośc i oznacza, że do wskazanego terminu producent gwarantuje zachowanie przez produkt właściwej jakości, ale nie znaczy to, że po przekroczeniu tej daty produkt nie może być zjedzony. Warto jednak przed spożyciem upewnić się samodzielnie , czy stan produktu nie budzi naszego niepokoju, zwłaszcza jeśli data minimalnej trwałości minęła już dość dawno. Oznaczenie daty minimalnej trwałości nie jest wymagane m.in. na świeżych owocach i warzywach , w tym ziemniakach, które nie są obrane, pokrojone ani podobnie przygotowane, wyrobów piekarniczych lub cukierniczych, które są zwykle spożywane w ciągu 24 godzin od wytworzenia. Jak to brzmi na etykiecie? „Najlepiej spożyć przed …” (gdy data zawiera oznaczenie dnia) lub „Najlepiej spożyć przed końcem…” (jeśli data zawiera jedynie oznaczenie miesiąca i roku lub samego roku). Co to jest termin przydatności do spożycia? Termin przydatności do spożycia podawany jest na szybko psujących się produktach, które z tego powodu już po krótkim czasie mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia, np. produkty mleczne . Gdy upłynie termin przydatności do spożycia , nie należy już jeść produktu, bo jest on uznawany za niebezpieczny. Nawet jeśli po otwarciu nie widać oznak zepsucia, to i tak nie należy go spożywać. Jak to brzmi na etykiecie? „Należy spożyć do…” (po tej formułce powinna być data składająca się z dnia, miesiąca i ewentualnie roku). Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko?...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak