Dania z ziemniaków - przepisy
Ziemniak to taki kopciuszek wśród warzyw. Tak zwykły, codzienny, że prawie niedoceniany i zapomniany. Niesłusznie! Najlepiej smakuje pieczony w ognisku...
- Joanna Kieniewicz-Górska/"Twoje dziecko"
Ziemniaki dostarczają lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych węglowodanów, głównie skrobi, i białek roślinnych. Nic więc dziwnego, że jako pierwsze wprowadza się je do diety niemowląt. Zawierają też m.in. potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, cynk i jod oraz witaminy: głównie C, a także K, B1, B2, B6, a żółte odmiany także beta-karoten. Bez dodatków są niskokaloryczne, bo 100 g zawiera jedynie 80 kcal. Tuczące są zaś dodatki: tłuste sosy, okrasa. My proponujemy pyszne i zdrowe ziemniaczane przysmaki.
Na placki i na sałatki
Odmiany ziemniaków różnią się między sobą. Teraz zarejestrowanych jest ich 113, a ciągle dochodzą nowe. Warto pytać sprzedawcę, jaką odmianę sprzedaje, bo różne rodzaje ziemniaków nadają się na inne potrawy.
1. Sałatkowe – np. frezja, albina, vineta. Zawierają mało skrobi, mają zwięzły miąższ, który nie rozpada się po ugotowaniu. Jeśli przetniesz surowy ziemniak na pół i potrzesz o siebie połówki, wydziela się dużo wody.
2. Uniwersalne – np. irga, irys czy drop. Te odmiany są najpopularniejsze, najczęściej kupowane, mają rozsypujący się po ugotowaniu miąższ.
3. Mączyste – np. aster, cekin, bryza. Ich miąższ jest suchy, rozsypujący się, zwarty. Dobre są do zup, placków, kopytek, klusek śląskich. Jeśli przetniesz surowy ziemniak na połówki i potrzesz je o siebie, będą się do siebie kleić.
Kartofle są dobre na wszystko
- Korzystnie wpływają na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Dlatego dobrze, gdy potrawom mięsnym (zakwaszającym) towarzyszą ziemniaki.
- Zawarty w nich wapń i potas neutralizują działanie soli kuchennej. Magnez, w który są bogate, sprawia, że lepiej znosimy stres.
- Działają moczopędnie. Dzięki temu oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji.
Wypróbuj nasze propozycje przepisów:
Papka z marchewką
Kartoflanka z zacierkami
Sznycel jarski z jajkiem
Sałatka po polsku
Pieczone w ognisku
[CMS_PAGE_BREAK]
Papka z marchewką (od 5–7. miesiąca)
To może być jedna z pierwszych potraw, jakie wprowadzasz do mlecznej diety swojego maluszka.
- mała pomarańczowa marchewka z zaokrąglonym końcem z upraw ekologicznych
- pół małego ziemniaka
- łyżeczka świeżego masła
Marchewkę i ziemniaka umyj, obierz (z marchewki odetnij koniec). Pokrój na kawałki, ugotuj do miękkości. Zmiksuj, dodaj masło, zagotuj.
Nasza rada. Smak marchewki dobrze harmonizuje z ziemniakiem. Potrawa jest źródłem beta-karotenu i witaminy A. Możesz ją podać starszym niemowlętom jako dodatek do klopsika z cielęciny lub drobiu i gotowanej ryby.
Kartoflanka z zacierkami (od 2. roku)
Do pomocy w robieniu zacierek możesz zaprosić dziecko. Większość maluchów jest tym zachwycona.
- 6 białych ziemniaków
- małe jajko
- 10 dkg mąki
- łyżka świeżego masła
- majeranek (świeży lub suszony)
- sól morska do smaku
W kubeczku wymieszaj jajko z mąką na twarde ciasto, a następnie uformuj je w kulkę, zagniatając w rękach. Odrywaj maleńkie kawałki ciasta i palcami zanurzonymi w mące formuj maleńkie zacierki. Rozsyp na ściereczce, aby podeschły. Umyj, obierz i pokrój w kostkę ziemniaki i gotuj je 10 minut. Dodaj zacierki i gotuj zupę, aż kluseczki będą miękkie. Dopraw solą morską, dodaj masło i majeranek.
Nasza rada. Do kartoflanki możesz dodać lekko podsmażoną cebulkę albo ugotowaną drobną białą fasolkę. W ten sposób powstanie pyszna fasolowa. Z lekko podsmażonym chudym boczkiem będzie jeszcze lepsza. Możesz też użyć gotowych zacierek, ale lepsze są domowe.
Sznycel jarski z jajkiem (od 3–4. roku)
Ta nieco zapomniana potrawa jest smaczna i pożywna. Jest szczególnie polecana dla dzieci, które nie lubią mięsa.
- 1,2 kg ziemniaków
- 2 jajka
- 3 łyżki mąki
- 2 łyżki masła lub śmietany
- 6 małych świeżych jajek
- bułka tarta
- sól morska lub ziołowa
- olej
Ziemniaki umyj, obierz, ugotuj, przeciśnij przez praskę. Utrzyj z dwoma jajkami, mąką, masłem (lub śmietaną), przypraw do smaku solą. Uformuj owalne płaskie kotleciki i obtocz je w tartej bułce. Smaż na złoty kolor z obu stron na gorącym oleju. Ułóż na ogrzanym półmisku. Usmaż jajka sadzone, ułóż po jednym na każdym kotlecie. Podawaj z surówką z warzyw lub zieloną sałatą.
Nasza rada. Kotlety z ziemniaków są też wyborne z sosem pomidorowym lub grzybowym (ten ostatni nie jest dla dzieci). Do masy ziemniaczanej można dodać parmezan, bryndzę, cebulkę.
[CMS_PAGE_BREAK]
Sałatka po polsku (od 3. roku)
Istnieje wiele rodzajów „kartoffelsalat”, ale my proponujemy smaczną i zdrową polską wersję, która nadaje się również dla dzieci.
- 60 dkg ziemniaków (najlepiej sałatkowych)
- mała biała cebulka
- dwa twarde ogórki kwaszone
- 3 łyżki oleju
- sok z połowy dużej cytryny
- pieprz ziołowy
- sól morska
- cukier do smaku
Ziemniaki ugotuj w mundurkach (czyli w skórce). Po ugotowaniu obierz je, pokrój na półplasterki i ułóż na półmisku. Cebulkę pokrój w drobną kosteczkę, ogórki obierz ze skórki i pokrój w trochę większą kostkę. Wystudzone ziemniaki posyp cebulą i ogórkami. Polej sosem zrobionym z oliwy, z dodatkiem cytryny i przypraw. Sałatkę przygotuj co najmniej godzinę przed podaniem, by składniki wzajemnie dobrze się przegryzły.
Nasza rada. Według tego przepisu można zrobić sałatkę z ziemniaków niesałatkowych. Jeśli masz kartofle sałatkowe, pokrój je w duże kawałki i wymieszaj z resztą składników.
Pieczone w ognisku (od 2. roku)
To pyszna przekąska na jesiennej wycieczce. By ziemniaki dobrze się upiekły, trzeba spalić sporo drewna, bo w ognisku musi być dużo żaru.
- dowolna ilość niezbyt dużych ziemniaków
- masło
- sól
Do żaru po ognisku włóż umyte ziemniaki. Żar i popiół powinien je przykryć. Obracaj je co pewien czas. Pieczenie trwa długo. Przed wyjęciem kartofli sprawdź zaostrzonym patyczkiem, czy są miękkie. Przekrój, posól, dodaj masło.
Nasza rada. Dzieciom pomóż jeść ziemniaki, by się nie poparzyły. Pamiętaj, że czarnej spalonej skórki się nie je! Ziemniaki możesz też upiec w domu w piekarniku. Wystarczy umyć je i w skórce piec około godziny. Można podać np. z serkiem ziołowym.