Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko z ciastkiem
Fotolia
Żywienie

Jak wytłumaczyć alergikowi, że nie może jeść wszystkiego?

Dla niejednego małego alergika ograniczenia w diecie to powód do łez i wstydu. Można jednak sprawić, by dziecko nie czuło się inne niż jego zdrowi rówieśnicy. Zobacz, co możesz zrobić.

Lody – zakazane. Batonik – w żadnym wypadku. Bułeczka – wykluczona! Jadłospis małego alergika różni się od diety jego rówieśników. I niestety dziecko zdaje sobie z tego sprawę. „Dlaczego nie mogę jeść tego, co inne dzieci w przedszkolu?” – pyta, kiedy po raz kolejny odmawiasz mu orzeszków. Sprawdź, co zrobić, by dziecko przestrzegało ograniczeń żywieniowych i zarazem prowadziło normalny tryb życia.

Ustal jasne zasady

Najczęściej dziecko nie może jeść pewnych produktów z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Konieczność stosowania diety w pewien sposób ogranicza maluchowi poznawanie świata, a także powoduje frustrację – mówi Marta Barańska, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Nie może jeść tego, co jedzą inni, poznawać wszystkich smaków.
Od początku musisz jasno ustalić zasady żywienia i wytłumaczyć dziecku, dlaczego jest na diecie. Dziecko, które dokładnie wie, czego nie powinno jadać, jest spokojniejsze i łatwiej podporządkowuje się zakazom. „Nie dostaniesz orzeszków, Maciusiu, bo jesteś na nie uczulony” – wyjaśniaj. „Będzie cię bolał brzuszek i swędziała skóra, ale zapytamy panią doktor, kiedy będziesz mógł ich spróbować”. W swoich zakazach musisz być konsekwentna. Inaczej dziecko nie będzie w stanie pojąć, dlaczego raz można jeść zakazany posiłek, a innym razem nie i może zacząć domagać się przerwania diety.

Zobacz też: Prawdy i mity o alergii pokarmowej u dziecka

Naucz dziecko odmawiania

Naucz dziecko, że jeśli ktoś częstuje go smakołykiem powodującym alergię, powinien stanowczo odmówić („Nie, dziękuję. Jestem na to uczulony”). Warto też poprosić rodzinę i znajomych, żeby nie wystawiali dziecka na niepotrzebne pokusy, mówiąc: „Zjedz choć troszeczkę, to ci na pewno nie zaszkodzi”. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość niedozwolonego produktu może spowodować przykre dolegliwości. Jeśli mały alergik nie będzie przestrzegał diety, na jego skórze pojawią się czerwone, łuszczące się wypryski. Będzie przez to narażony na nieprzyjemne uwagi rówieśników – „Jaką on ma okropną buzię”. Wyznaczenie jasnych reguł i nauczenie dziecka, by umiało powiedzieć „nie”, zaoszczędzi mu wielu przykrości.

Bierzcie na imprezy własne jedzenie

Bardzo ważne jest, byś nie podkreślała tego, że twoje dziecko jest „inne”. Nie zabraniaj mu chodzić na imprezy, gdzie królują „normalne” smakołyki. Nie pilnuj go bez przerwy na balu w przedszkolu, jeśli boisz się, by przypadkiem  nie spałaszował ciastka. Ono nie może czuć się zbytnio ograniczane – powinno uczestniczyć w urodzinach, imieninach, różnych świętach. Jeśli dieta dziecka wyklucza wiele produktów, przygotowuj mu na spotkania czy imprezy jego potrawy, np. kanapki lub grzanki z chleba bezglutenowego, kruche ciasteczka (upieczone bez jajek), którymi poczęstuje inne dzieci. Niedozwolone produkty możesz zastąpić innymi o podobnych cechach, np. zamiast orzeszków maluch może dostać kukurydziane chrupki lub paluszki z makiem, a owocowy sorbet jest równie dobry jak lody śmietankowe.

Zobacz też: Co to jest gluten?

Dopasuj dietę rodziny do menu alergika

Mały alergik nie powinien też odczuwać, że jest inny niż reszta rodziny. Jeśli to możliwe, staraj się, by wszyscy domownicy jedli te same posiłki. Przecież gotując krupnik, zamiast kaszy jęczmiennej możesz dodać ryż, a zupę lub sos zagęścić mąką bezglutenową. Staraj się też rozmawiać z dzieckiem o diecie – czy martwi się ograniczeniami, co sprawia mu największą przykrość. Nie bagatelizuj jego zmartwień i zawsze spokojnie go wysłuchaj, pokazuj mu pozytywne strony przestrzegania zaleceń żywieniowych („Dzięki temu nie boli cię brzuszek!) i opowiadaj o perspektywach na przyszłość (nie stwarzaj mu jednak nadziei, że zacznie kiedyś normalnie jeść, jeśli choroba wymaga stosowania diety przez całe życie). Szczególne trudności powoduje konieczność stosowania diety u dzieci z nadwagą. Nie osiągniesz sukcesu tocząc walkę z dzieckiem. Zastanów się, jaka jest przyczyna jego nadwagi. Może jedząc za dużo próbuje zaspokoić potrzeby emocjonalne? Często dzieciom otyłym brak akceptacji, niezależnej od tego, ile jedzą i jak wyglądają.

Czytaj też na Polki.pl: 8 prawd i mitów na temat diety dziecka z alergią pokarmową

Jak powinien wyglądać jadłospis malucha, aby miał dobrą odporność?

alergia na pokarmy
Fotolia
Zdrowie
Naucz alergika, by sam pilnował diety - to możliwe!
Małym alergikom trudno jest zrozumieć, że nie mogą jeść batoników, ciastek, mandarynek czy nawet zwykłych bułek. A pokusy czają się na każdym kroku. Możesz jednak spróbować nauczyć dziecko, żeby odmawiało zakazanych smakołyków.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.3px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.3px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.0px; font: 14.0px Helvetica} span.s1 {font-kerning: none} Łatwiej pilnować diety u alergika , który ma dwa latka, niż u starszego dziecka, bo przed młodszym udaje się jeszcze ukryć zakazane owoce. Łatwiej jest też rodzicom dziecka, które prawie od urodzenia jest na diecie, niż starszego, które zdążyło już poznać i polubić wiele nowych smaków. Kiedy okazuje się, że z powodu alergii maluch nagle musi zmienić swoje przyzwyczajenia, pojawia się kłopot, bo mały buntownik ma w sobie z jednej strony naturalną chęć poznawania świata, a z drugiej – trudno mu akceptować zakazy i nakazy rodziców. Spróbuj nauczyć go, jak ma sobie radzić z tą sytuacją.    1. Często rozmawiaj z dzieckiem o alergii Odpowiadaj na pytania dziecka o alergię , wyjaśniaj wątpliwości i podkreślaj, że wiele osób na świecie ma podobne problemy. Według opinii psychologów maluch, który ma dobre relacje z rodzicami, dość szybko powinien zaakceptować nowe reguły.  2. Mów konkretnie i odwołuj się do doświadczeń dziecka Małe dziecko nie umie jeszcze myśleć abstrakcyjnie i nie zrozumie długiego wywodu na temat alergii pokarmowej . Tłumacz mu to, co się z nim dzieje, prostym, zrozumiałym dla niego językiem: „Jeśli nie będziesz jadał truskawek, nie będzie swędzieć cię skóra i nie będziesz musiał ciągle się drapać”. Tylko taka informacja ma szansę dotrzeć do małego dziecka.   3. Przekonaj, że ma wpływ na to, jak się czuje  Powiedz mu np., że jedząc czekoladę, ryzykuje, że znowu będzie bolał go brzuszek. Przez cały czas, a szczególnie na początku, chwal go, gdy odmówi, kiedy ktoś go częstuje...

Fotolia
Zdrowie
Lista produktów zakazanych dla dziecka z alergią na mleko
Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, nie tylko nie może pić mleka, ale też jeść serów, jogurtów, masła. Ale białka mleka mogą być też w nadziewanych bułkach, pizzy, a nawet w kiełbasie. Zobacz listę produktów, których twoje dziecko nie może jeść.

Często dziecko nie pije mleka, nie je jogurtów, serów, a i tak ma wysypkę, bóle brzucha i inne objawy alergii pokarmowej . Rodzice wykluczają z jego diety kolejne produkty: jajka, ryby, pomarańcze, truskawki, ale to wcale nie pomaga, a w dodatku dieta dziecka staje się coraz bardziej uboga. Powód: rodzice niechcący podają dziecku produkty zawierające mleko krowie lub białko mleka krowiego .   Gdzie jest mleko: szukaj produktów z mlekiem Białka mleka znajdują się nie tylko w mleku, ale też we wszystkich produktach mlecznych: twarogu, śmietance, serwatce, maślance, jogurcie, kefirze, napojach mlecznych, maśle. Mleko znajduje się też w wielu produktach gotowych, dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety , sprawdzając, co znajduje się w środku: czy nie ma tam uczulających białek mleka. Mleko (lub białka krowiego mleka) są często dodawane do produktów gotowych, takich jak: budyń owsianka nadziewane bułki, ciasta, chleby makarony, solone przekąski wyroby cukiernicze ze śmietaną pizza czekolada, czekoladowe wyroby cukiernicze kiełbasy i wędliny zupki z proszku ciastka, herbatniki ciasta pakowane lody kremy czekoladowe pierogi Czytaj też: Prof. Maciej Kaczmarski wyjaśnia, jak rozpoznać alergię pokarmową i jak ją leczyć Sprawdzaj etykiety Zawsze czytaj etykiety, sprawdzaj skład produktów gotowych, które kupujesz dla dziecka. Wydrukuj listę produktów , których twoje dziecko nie może jeść, jeśli ma alergię na białko mleka krowiego:   Czytaj też: Rodzice nie wiedzą, jak radzić sobie z alergią na mleko  

dzieci, jedzenie
Dieta
Czym karmić dziecko na wakacjach?
Wakacje to nie tylko okazja do poznawania nowych miejsc, ale i nowych smaków. Nie ze wszystkimi jednak można zaznajamiać już przedszkolaka.

Dziecko w wieku przedszkolnym je już prawie to samo co dorosły. Podczas wyjazdów wystarczy tylko zamawiać dla niego mniejsze porcje. Ale co z pokusami, które czają się poza ścianami restauracji i pensjonatów? Na deptaku pachnie smażona ryba, na szlaku kusi zimna woda prosto z potoku. Sprawdź, czy twoje dziecko może tego skosztować bez przykrych konsekwencji. Czy dziecko może... napić się mleka prosto od krowy? Prosto od krowy, czyli bez przegotowania. Nie powinno się dziecku podawać takiego mleka. Nawet jeśli w gospodarstwie, z którego pochodzi krowa, przestrzega się wszelkich zasad dotyczących czystości. W mleku mogą znaleźć się niewielkie ilości drobnoustrojów , które mogą spowodować zatrucie pokarmowe . Zagotowanie mleka jest skutecznym sposobem, żeby się ich pozbyć. Czy dziecko może... jadać w fast foodach? Na wakacjach można sobie pozwolić na troszkę luzu w sprawach żywieniowych. Pizza, hamburgery, frytki – nie ma się co oszukiwać – dzieci je lubią. Nic się nie stanie, jeśli kilka razy podczas wyjazdu zdecydujesz się na takie menu. Szybkie dania nie mogą być jednak podstawą diety dziecka . Sprawdź: Czy zdrowo odżywiasz swoje dziecko? - test Czy dziecko może... łyknąć wody ze studni albo z górskiego potoku? Lepiej nie ryzykować. Nawet tuż u źródła woda może zawierać bakterie chorobotwórcze . To wina zanieczyszczonego środowiska . Najpewniejszym napojem dla dziecka jest butelkowana naturalna woda mineralna lub źródlana – bez gazu. Po otwarciu należy przechowywać ją w chłodnym miejscu. Dlatego na wycieczce zamiast półtoralitrowych sprawdzą się butelki o pojemności 0,33 l.  Wodę z kranu, a także tę czerpaną ze studni, można wypić, ale po przegotowaniu. Czy dziecko może... jeść ryby ze smażalni albo wędzone? Dziecku, które skończyło trzy lata, można podawać ryby wędzone i smażone (najlepiej bez skóry)....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz