Dziecko z ciastkiem
Fotolia
Żywienie

Jak wytłumaczyć alergikowi, że nie może jeść wszystkiego?

Dla niejednego małego alergika ograniczenia w diecie to powód do łez i wstydu. Można jednak sprawić, by dziecko nie czuło się inne niż jego zdrowi rówieśnicy. Zobacz, co możesz zrobić.

Lody – zakazane. Batonik – w żadnym wypadku. Bułeczka – wykluczona! Jadłospis małego alergika różni się od diety jego rówieśników. I niestety dziecko zdaje sobie z tego sprawę. „Dlaczego nie mogę jeść tego, co inne dzieci w przedszkolu?” – pyta, kiedy po raz kolejny odmawiasz mu orzeszków. Sprawdź, co zrobić, by dziecko przestrzegało ograniczeń żywieniowych i zarazem prowadziło normalny tryb życia.

Ustal jasne zasady

Najczęściej dziecko nie może jeść pewnych produktów z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Konieczność stosowania diety w pewien sposób ogranicza maluchowi poznawanie świata, a także powoduje frustrację – mówi Marta Barańska, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Nie może jeść tego, co jedzą inni, poznawać wszystkich smaków.
Od początku musisz jasno ustalić zasady żywienia i wytłumaczyć dziecku, dlaczego jest na diecie. Dziecko, które dokładnie wie, czego nie powinno jadać, jest spokojniejsze i łatwiej podporządkowuje się zakazom. „Nie dostaniesz orzeszków, Maciusiu, bo jesteś na nie uczulony” – wyjaśniaj. „Będzie cię bolał brzuszek i swędziała skóra, ale zapytamy panią doktor, kiedy będziesz mógł ich spróbować”. W swoich zakazach musisz być konsekwentna. Inaczej dziecko nie będzie w stanie pojąć, dlaczego raz można jeść zakazany posiłek, a innym razem nie i może zacząć domagać się przerwania diety.

Zobacz też: Prawdy i mity o alergii pokarmowej u dziecka

Naucz dziecko odmawiania

Naucz dziecko, że jeśli ktoś częstuje go smakołykiem powodującym alergię, powinien stanowczo odmówić („Nie, dziękuję. Jestem na to uczulony”). Warto też poprosić rodzinę i znajomych, żeby nie wystawiali dziecka na niepotrzebne pokusy, mówiąc: „Zjedz choć troszeczkę, to ci na pewno nie zaszkodzi”. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość niedozwolonego produktu może spowodować przykre dolegliwości. Jeśli mały alergik nie będzie przestrzegał diety, na jego skórze pojawią się czerwone, łuszczące się wypryski. Będzie przez to narażony na nieprzyjemne uwagi rówieśników – „Jaką on ma okropną buzię”. Wyznaczenie jasnych reguł i nauczenie dziecka, by umiało powiedzieć „nie”, zaoszczędzi mu wielu przykrości.

Bierzcie na imprezy własne jedzenie

Bardzo ważne jest, byś nie podkreślała tego, że twoje dziecko jest „inne”. Nie zabraniaj mu chodzić na imprezy, gdzie królują „normalne” smakołyki. Nie pilnuj go bez przerwy na balu w przedszkolu, jeśli boisz się, by przypadkiem  nie spałaszował ciastka. Ono nie może czuć się zbytnio ograniczane – powinno uczestniczyć w urodzinach, imieninach, różnych świętach. Jeśli dieta dziecka wyklucza wiele produktów, przygotowuj mu na spotkania czy imprezy jego potrawy, np. kanapki lub grzanki z chleba bezglutenowego, kruche ciasteczka (upieczone bez jajek), którymi poczęstuje inne dzieci. Niedozwolone produkty możesz zastąpić innymi o podobnych cechach, np. zamiast orzeszków maluch może dostać kukurydziane chrupki lub paluszki z makiem, a owocowy sorbet jest równie dobry jak lody śmietankowe.

Zobacz też: Co to jest gluten?

Dopasuj dietę rodziny do menu alergika

Mały alergik nie powinien też odczuwać, że jest inny niż reszta rodziny. Jeśli to możliwe, staraj się, by wszyscy domownicy jedli te same posiłki. Przecież gotując krupnik, zamiast kaszy jęczmiennej możesz dodać ryż, a zupę lub sos zagęścić mąką bezglutenową. Staraj się też rozmawiać z dzieckiem o diecie – czy martwi się ograniczeniami, co sprawia mu największą przykrość. Nie bagatelizuj jego zmartwień i zawsze spokojnie go wysłuchaj, pokazuj mu pozytywne strony przestrzegania zaleceń żywieniowych („Dzięki temu nie boli cię brzuszek!) i opowiadaj o perspektywach na przyszłość (nie stwarzaj mu jednak nadziei, że zacznie kiedyś normalnie jeść, jeśli choroba wymaga stosowania diety przez całe życie). Szczególne trudności powoduje konieczność stosowania diety u dzieci z nadwagą. Nie osiągniesz sukcesu tocząc walkę z dzieckiem. Zastanów się, jaka jest przyczyna jego nadwagi. Może jedząc za dużo próbuje zaspokoić potrzeby emocjonalne? Często dzieciom otyłym brak akceptacji, niezależnej od tego, ile jedzą i jak wyglądają.

Czytaj też na Polki.pl: 8 prawd i mitów na temat diety dziecka z alergią pokarmową

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

alergia na pokarmy
Fotolia
Zdrowie
Naucz alergika, by sam pilnował diety - to możliwe!
Małym alergikom trudno jest zrozumieć, że nie mogą jeść batoników, ciastek, mandarynek czy nawet zwykłych bułek. A pokusy czają się na każdym kroku. Możesz jednak spróbować nauczyć dziecko, żeby odmawiało zakazanych smakołyków.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.3px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.3px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 11.0px; font: 14.0px Helvetica} span.s1 {font-kerning: none} Łatwiej pilnować diety u alergika , który ma dwa latka, niż u starszego dziecka, bo przed młodszym udaje się jeszcze ukryć zakazane owoce. Łatwiej jest też rodzicom dziecka, które prawie od urodzenia jest na diecie, niż starszego, które zdążyło już poznać i polubić wiele nowych smaków. Kiedy okazuje się, że z powodu alergii maluch nagle musi zmienić swoje przyzwyczajenia, pojawia się kłopot, bo mały buntownik ma w sobie z jednej strony naturalną chęć poznawania świata, a z drugiej – trudno mu akceptować zakazy i nakazy rodziców. Spróbuj nauczyć go, jak ma sobie radzić z tą sytuacją.    1. Często rozmawiaj z dzieckiem o alergii Odpowiadaj na pytania dziecka o alergię , wyjaśniaj wątpliwości i podkreślaj, że wiele osób na świecie ma podobne problemy. Według opinii psychologów maluch, który ma dobre relacje z rodzicami, dość szybko powinien zaakceptować nowe reguły.  2. Mów konkretnie i odwołuj się do doświadczeń dziecka Małe dziecko nie umie jeszcze myśleć abstrakcyjnie i nie zrozumie długiego wywodu na temat alergii pokarmowej . Tłumacz mu to, co się z nim dzieje, prostym, zrozumiałym dla niego językiem: „Jeśli nie będziesz jadał truskawek, nie będzie swędzieć cię skóra i nie będziesz musiał ciągle się drapać”. Tylko taka informacja ma szansę dotrzeć do małego dziecka.   3. Przekonaj, że ma wpływ na to, jak się czuje  Powiedz mu np., że jedząc czekoladę, ryzykuje, że znowu będzie bolał go brzuszek. Przez cały czas, a szczególnie na początku, chwal go, gdy odmówi, kiedy ktoś go częstuje...

Fotolia
Zdrowie
Lista produktów zakazanych dla dziecka z alergią na mleko
Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, nie tylko nie może pić mleka, ale też jeść serów, jogurtów, masła. Ale białka mleka mogą być też w nadziewanych bułkach, pizzy, a nawet w kiełbasie. Zobacz listę produktów, których twoje dziecko nie może jeść.

Często dziecko nie pije mleka, nie je jogurtów, serów, a i tak ma wysypkę, bóle brzucha i inne objawy alergii pokarmowej . Rodzice wykluczają z jego diety kolejne produkty: jajka, ryby, pomarańcze, truskawki, ale to wcale nie pomaga, a w dodatku dieta dziecka staje się coraz bardziej uboga. Powód: rodzice niechcący podają dziecku produkty zawierające mleko krowie lub białko mleka krowiego .   Gdzie jest mleko: szukaj produktów z mlekiem Białka mleka znajdują się nie tylko w mleku, ale też we wszystkich produktach mlecznych: twarogu, śmietance, serwatce, maślance, jogurcie, kefirze, napojach mlecznych, maśle. Mleko znajduje się też w wielu produktach gotowych, dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety , sprawdzając, co znajduje się w środku: czy nie ma tam uczulających białek mleka. Mleko (lub białka krowiego mleka) są często dodawane do produktów gotowych, takich jak: budyń owsianka nadziewane bułki, ciasta, chleby makarony, solone przekąski wyroby cukiernicze ze śmietaną pizza czekolada, czekoladowe wyroby cukiernicze kiełbasy i wędliny zupki z proszku ciastka, herbatniki ciasta pakowane lody kremy czekoladowe pierogi Czytaj też: Prof. Maciej Kaczmarski wyjaśnia, jak rozpoznać alergię pokarmową i jak ją leczyć Sprawdzaj etykiety Zawsze czytaj etykiety, sprawdzaj skład produktów gotowych, które kupujesz dla dziecka. Wydrukuj listę produktów , których twoje dziecko nie może jeść, jeśli ma alergię na białko mleka krowiego:   Czytaj też: Rodzice nie wiedzą, jak radzić sobie z alergią na mleko  

dzieci, jedzenie
Dieta
Czym karmić dziecko na wakacjach?
Wakacje to nie tylko okazja do poznawania nowych miejsc, ale i nowych smaków. Nie ze wszystkimi jednak można zaznajamiać już przedszkolaka.

Dziecko w wieku przedszkolnym je już prawie to samo co dorosły. Podczas wyjazdów wystarczy tylko zamawiać dla niego mniejsze porcje. Ale co z pokusami, które czają się poza ścianami restauracji i pensjonatów? Na deptaku pachnie smażona ryba, na szlaku kusi zimna woda prosto z potoku. Sprawdź, czy twoje dziecko może tego skosztować bez przykrych konsekwencji. Czy dziecko może... napić się mleka prosto od krowy? Prosto od krowy, czyli bez przegotowania. Nie powinno się dziecku podawać takiego mleka. Nawet jeśli w gospodarstwie, z którego pochodzi krowa, przestrzega się wszelkich zasad dotyczących czystości. W mleku mogą znaleźć się niewielkie ilości drobnoustrojów , które mogą spowodować zatrucie pokarmowe . Zagotowanie mleka jest skutecznym sposobem, żeby się ich pozbyć. Czy dziecko może... jadać w fast foodach? Na wakacjach można sobie pozwolić na troszkę luzu w sprawach żywieniowych. Pizza, hamburgery, frytki – nie ma się co oszukiwać – dzieci je lubią. Nic się nie stanie, jeśli kilka razy podczas wyjazdu zdecydujesz się na takie menu. Szybkie dania nie mogą być jednak podstawą diety dziecka . Sprawdź: Czy zdrowo odżywiasz swoje dziecko? - test Czy dziecko może... łyknąć wody ze studni albo z górskiego potoku? Lepiej nie ryzykować. Nawet tuż u źródła woda może zawierać bakterie chorobotwórcze . To wina zanieczyszczonego środowiska . Najpewniejszym napojem dla dziecka jest butelkowana naturalna woda mineralna lub źródlana – bez gazu. Po otwarciu należy przechowywać ją w chłodnym miejscu. Dlatego na wycieczce zamiast półtoralitrowych sprawdzą się butelki o pojemności 0,33 l.  Wodę z kranu, a także tę czerpaną ze studni, można wypić, ale po przegotowaniu. Czy dziecko może... jeść ryby ze smażalni albo wędzone? Dziecku, które skończyło trzy lata, można podawać ryby wędzone i smażone (najlepiej bez skóry)....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz