Lody – zakazane. Batonik – w żadnym wypadku. Bułeczka – wykluczona! Jadłospis małego alergika różni się od diety jego rówieśników. I niestety dziecko zdaje sobie z tego sprawę. „Dlaczego nie mogę jeść tego, co inne dzieci w przedszkolu?” – pyta, kiedy po raz kolejny odmawiasz mu orzeszków. Sprawdź, co zrobić, by dziecko przestrzegało ograniczeń żywieniowych i zarazem prowadziło normalny tryb życia.

Reklama

Ustal jasne zasady

Najczęściej dziecko nie może jeść pewnych produktów z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Konieczność stosowania diety w pewien sposób ogranicza maluchowi poznawanie świata, a także powoduje frustrację – mówi Marta Barańska, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Nie może jeść tego, co jedzą inni, poznawać wszystkich smaków.
Od początku musisz jasno ustalić zasady żywienia i wytłumaczyć dziecku, dlaczego jest na diecie. Dziecko, które dokładnie wie, czego nie powinno jadać, jest spokojniejsze i łatwiej podporządkowuje się zakazom. „Nie dostaniesz orzeszków, Maciusiu, bo jesteś na nie uczulony” – wyjaśniaj. „Będzie cię bolał brzuszek i swędziała skóra, ale zapytamy panią doktor, kiedy będziesz mógł ich spróbować”. W swoich zakazach musisz być konsekwentna. Inaczej dziecko nie będzie w stanie pojąć, dlaczego raz można jeść zakazany posiłek, a innym razem nie i może zacząć domagać się przerwania diety.

Zobacz też: Prawdy i mity o alergii pokarmowej u dziecka

Naucz dziecko odmawiania

Naucz dziecko, że jeśli ktoś częstuje go smakołykiem powodującym alergię, powinien stanowczo odmówić („Nie, dziękuję. Jestem na to uczulony”). Warto też poprosić rodzinę i znajomych, żeby nie wystawiali dziecka na niepotrzebne pokusy, mówiąc: „Zjedz choć troszeczkę, to ci na pewno nie zaszkodzi”. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość niedozwolonego produktu może spowodować przykre dolegliwości. Jeśli mały alergik nie będzie przestrzegał diety, na jego skórze pojawią się czerwone, łuszczące się wypryski. Będzie przez to narażony na nieprzyjemne uwagi rówieśników – „Jaką on ma okropną buzię”. Wyznaczenie jasnych reguł i nauczenie dziecka, by umiało powiedzieć „nie”, zaoszczędzi mu wielu przykrości.

Bierzcie na imprezy własne jedzenie

Bardzo ważne jest, byś nie podkreślała tego, że twoje dziecko jest „inne”. Nie zabraniaj mu chodzić na imprezy, gdzie królują „normalne” smakołyki. Nie pilnuj go bez przerwy na balu w przedszkolu, jeśli boisz się, by przypadkiem nie spałaszował ciastka. Ono nie może czuć się zbytnio ograniczane – powinno uczestniczyć w urodzinach, imieninach, różnych świętach. Jeśli dieta dziecka wyklucza wiele produktów, przygotowuj mu na spotkania czy imprezy jego potrawy, np. kanapki lub grzanki z chleba bezglutenowego, kruche ciasteczka (upieczone bez jajek), którymi poczęstuje inne dzieci. Niedozwolone produkty możesz zastąpić innymi o podobnych cechach, np. zamiast orzeszków maluch może dostać kukurydziane chrupki lub paluszki z makiem, a owocowy sorbet jest równie dobry jak lody śmietankowe.

Zobacz także

Zobacz też: Co to jest gluten?

Dopasuj dietę rodziny do menu alergika

Mały alergik nie powinien też odczuwać, że jest inny niż reszta rodziny. Jeśli to możliwe, staraj się, by wszyscy domownicy jedli te same posiłki. Przecież gotując krupnik, zamiast kaszy jęczmiennej możesz dodać ryż, a zupę lub sos zagęścić mąką bezglutenową. Staraj się też rozmawiać z dzieckiem o diecie – czy martwi się ograniczeniami, co sprawia mu największą przykrość. Nie bagatelizuj jego zmartwień i zawsze spokojnie go wysłuchaj, pokazuj mu pozytywne strony przestrzegania zaleceń żywieniowych („Dzięki temu nie boli cię brzuszek!) i opowiadaj o perspektywach na przyszłość (nie stwarzaj mu jednak nadziei, że zacznie kiedyś normalnie jeść, jeśli choroba wymaga stosowania diety przez całe życie). Szczególne trudności powoduje konieczność stosowania diety u dzieci z nadwagą. Nie osiągniesz sukcesu tocząc walkę z dzieckiem. Zastanów się, jaka jest przyczyna jego nadwagi. Może jedząc za dużo próbuje zaspokoić potrzeby emocjonalne? Często dzieciom otyłym brak akceptacji, niezależnej od tego, ile jedzą i jak wyglądają.

Reklama

Czytaj też na Polki.pl: 8 prawd i mitów na temat diety dziecka z alergią pokarmową

Reklama
Reklama
Reklama