Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia, obiad
Żywienie

Pytania o obiad

Gdy mija południe, a ja zastanawiam się, co dobrego dziś na obiad, to aż się dziwię, że kiedyś jego zjedzenie było katorgą. Zwłaszcza w przedszkolu. Gdybym wtedy wiedziała o rosole to, co wiem dzisiaj...

Nie tylko o rosole, ale o zupie w ogóle. I o obiedzie. Że to najważniejszy posiłek. Że powinien stanowić 30–35 proc. dziennej racji pokarmowej. Że, że... Zamiast wyliczać w nieskończoność, oddam głos specjalistce od żywienia Edycie Gulińskiej, która wyposaży nas w oręże (czytaj: argumenty) pozwalające stoczyć z dzieckiem zwycięską bitwę o obiad. Zatem szable w dłoń!

Dietetycy mówią, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Jeśli tak, to po co kruszyć kopię w walce o obiad?
Wszystkie posiłki są ważne! Bo istotne jest to, by jeść regularnie, cztery, pięć razy dziennie. Dzięki temu nie fundujemy organizmowi przestojów w dostawach paliwa, a wtedy poziom cukru we krwi nie ulega drastycznym wahaniom. To z kolei zabezpiecza nas przed atakami głodu, ale też przed utratą sił, rozdrażnieniem... A o jedzenie śniadań apelujemy, bo wiele osób wychodzi z domu o pustym żołądku. Tak nie wolno! Śniadanie daje energię na start, zwłaszcza dzieciom, które są aktywne fizyczne i potrzebują energii, by się rozwijać. W nocy poziom glukozy we krwi spada, więc trzeba go podnieść, by mózg otrzymał paliwo. Inaczej będzie pracować na pół gwizdka. Jeśli nie zjemy pierwszego posiłku, organizm, chcąc zabezpieczyć potrzeby mózgu, resztę ciała potraktuje po macoszemu. Efekt? Gorsze samopoczucie, osłabienie, zmęczenie. W takim rozumieniu śniadanie, które powinno dostarczyć 25 proc. dziennej racji pokarmowej, jest najważniejszym posiłkiem. A co z obiadem? Jest nie tylko najbardziej obfity, ale też wartościowy.

Czy obiad musi być ciepły? Nie wystarczy zjeść np. kanapkę albo sałatkę?
Nie, nie wystarczy. Bo obiad powinien być ciepły! Dzięki temu organizm nie traci energii, którą musi zużyć na podgrzanie pokarmu, a dopiero później na jego strawienie. Ciepły posiłek sprawdza się zwłaszcza podczas zimnych miesięcy. Dlatego zaleca się też pić wtedy wodę o temperaturze pokojowej. A kanapka na obiad to nie najlepszy pomysł nie tylko dlatego, że zimne, ale dlatego, że nie dostarczy się w ten sposób wszystkich składników odżywczych.

To może wszystkie posiłki powinny być ciepłe?
Zaleca się, by oprócz obiadu także śniadanie było ciepłe. A jeśli się nie da, to przynajmniej napój (kakao czy mleko). To już wystarczy.

Czy obiad powinien składać się z dwóch dań?
Tak, choć mało które dziecko jest w stanie zjeść oba dania za jednym zamachem, dlatego drugie można dać po godzinnej przerwie. To lepsze rozwiązanie, bo jedząc dużo, rozpycha się też żołądek. A gdy malec nie chce jeść drugiego dania, to można ugotować wartościową zupę. Taką z warzywami, kaszą lub ryżem, mięsem... Jeśli zupa będzie „cienka”, to drugie danie jest już konieczne.

Przepis na krem z dyni

dziecko, dieta dziecka, śniadanie, obiad, karmienie dziecka
JackF - Fotolia.com
Dieta
Obiad, śniadanie, kolacja
Zobacz czy warto biegać za nim z kanapką, bananem, sokami? I dlaczego regularne posiłki są takie ważne?

Ile posiłków dziennie powinno jeść małe dziecko? Czy warto biegać za nim z kanapką, bananem, sokami? I dlaczego regularne posiłki są takie ważne? Dwulatek czy przedszkolak powinien już jeść co najmniej pięć posiłków dziennie: śniadanie pierwsze i drugie, obiad, podwieczorek i kolację. Najlepiej, gdy robi to o stałych porach, a odstępy między kolejnymi posiłkami nie są zbyt długie. Niewielkie odstępstwa to nie problem, ale nie powinno być tak, że malec zasiada do obiadu raz o godz. 12.30, a raz o 17.00 albo raz dostaje podwieczorek, a innym razem nie. Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów. Regularnie Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, poziom glukozy we krwi zaczyna gwałtownie spadać, co sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i szybko traci siły. Obniżają się też jego możliwości intelektualne, a przecież teraz, choć nie chodzi jeszcze do szkoły, uczy się najintensywniej! Nieregularne posiłki to również najkrótsza droga do otyłości. Jeśli się jada dużo, ale za rzadko lub o zupełnie przypadkowych porach, organizm gromadzi tłuszcz, bo nie wie, kiedy może liczyć na kolejny zastrzyk energii. Jeśli natomiast malec jada rzadko i mało, szybko zaczyna brakować mu ważnych składników. Gdy niedobory są bardzo duże, mogą spowolnić albo wręcz zahamować rozwój dziecka. Uwaga! Wbrew pozorom na niedobory mogą być narażone też maluchy, które wyglądają jak pączki w maśle, bo ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Ale nie non stop Nie warto też przesadzać w drugą stronę. Karmiąc malca zbyt często, można sprawić, że przyzwyczai się do tego albo na hasło „obiad” będzie uciekać, gdzie pieprz rośnie. Rodzice niejadków często popełniają błąd, który długo się na nich mści: podczas spacerów, zabaw itd. chodzą za dzieckiem krok w krok i korzystają z każdej okazji, by wetknąć mu do buzi jakiś kąsek. W efekcie malec...

Żywienie
Najlepsze zupy dla niemowlęcia i starszaka
Kto powiedział, że maluch ma ciągle jeść rosół, pomidorową i ogórkową? Oto pomysły na nowe dziecięce hity. Spróbuj! Naprawdę warto.

Kto powiedział, że maluch ma ciągle jeść rosół, pomidorową i ogórkową? Oto pomysły na nowe dziecięce hity. Spróbuj! Naprawdę warto. Wypróbuj przepis: - Zupa z zielonym groszkiem - Zupa z cukinii Traktujemy ją po macoszemu i nie przywiązujemy większej wagi do tego, czy malec ją zje, czy nie. Ba! Niektórzy uważają nawet, że pierwsze danie to taka trochę gorsza część obiadu. Jeśli tak jest, to dlaczego dietetycy przekonują, że warto dziecku podawać zupy? Mają mnóstwo witamin. I składników mineralnych. Dostają się z warzyw do wywaru, w trakcie bulgotania na kuchence. W zupie może być ich znacznie więcej niż w gotowanej jarzynce, którą podajesz na drugie danie! Są bardzo wartościowe. Właśnie zupa, a nie drugie danie, jest posiłkiem zbilansowanym. To znaczy: sąw niej idealne proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów. Gdy do wywaru dodasz porcję mięsa lub ryby, malec szybko zaspokoi głód, a taki posiłek zastąpi mu cały obiad. Nie tuczą. Oczywiście pod warunkiem, że nie ugotujesz ich na tłustym mięsie oraz nie dodasz dużej ilości śmietany i mąki do zabielenia. Łatwo z nimi eksperymentować. Wystarczy, że wrzucisz do niej nowe warzywo, a danie już będzie miało inny niż zwykle smak. Dzieci lubią zupy o nieco ostrzejszym, bardziej zdecydowanym smaku – stąd miłość do pomidorowej i ogórkowej, a niechęć do krupniku czy zwykłej jarzynówki. Dlatego warto zaproponować zupy niecodzienne, np. z zielonego groszku, cukinii, dyni, kabaczka, a czasem podać maluchowi owocową, np. z wiśni, śliwek (można ją zrobić z mrożonek). Naprawdę zupy mogą być pyszne, warto malca do nich przekonać. Wypróbuj przepis: - Zupa z zielonym groszkiem - Zupa z cukinii  

dieta przedszkolaka
Fotolia
Dieta
Jak zdrowo karmić dziecko, które chodzi do przedszkola?
W przedszkolach dzieci otrzymują zbilansowane posiłki. Jednak nie zawsze je zjadają. Poza tym jedzą przecież także w domu. Jak zatem karmić kilkulatka, by rósł zdrowo i dobrze się rozwijał? Sprawdź!

Spis treści: Czy dawać dziecku śniadanie przed pójściem do przedszkola? Dlaczego ciepły posiłek jest potrzebny dziecku? Czy można dziecku podawać serki, jogurty lub mleko prosto z lodówki? Jak zachęcić dziecko do owoców i warzyw?   Czy przedszkolak może dostawać w domu drugi obiad? Co robić, gdy dziecko nie chce pić mleka? Czy przedszkolak zimą powinien dodatkowo dostawać witaminy? O żywieniu kilkulatków nie mówi się tak często jak o diecie najmłodszych. Tymczasem mamy przedszkolaków przysyłają do nas na ten temat wiele pytań. Odpowiadamy na nie. Czy dawać dziecku śniadanie przed pójściem do przedszkola?  To zależy od sytuacji. Dziecko, które mieszka kilka kroków od przedszkola, nie jest odprowadzane tam bladym świtem (kiedy do śniadania pozostały jeszcze 2 godziny) i chętnie zjada wszystkie posiłki, nie musi jeść śniadania przed wyjściem. Kiedy jednak jest zimno, dziecko do przedszkola długo dojeżdża, przychodzi wcześnie rano albo po prostu nie daje się namówić na śniadania w przedszkolu , lepiej by zjadało je w domu.  Dlaczego ciepły posiłek jest potrzebny dziecku? Po pierwsze dlatego, że jest rozgrzewający, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Po drugie fakt, że niektóre potrawy jemy na ciepło, bardzo urozmaica dietę . A wtedy dziecko, które w życiu nie zjadłoby surowej marchewki, ze smakiem może spałaszować ją, np. w zupie. Po trzecie wreszcie, niektóre dania po prostu są smaczniejsze po podgrzaniu, bo wydobywa się z nich silniejszy aromat i przyjemny zapach, który też ma swój udział w zachęceniu dziecka do jedzenia.  Zobacz: 6 przepisów dla niejadka Czy można dziecku podawać serki, jogurty lub mleko prosto z lodówki? Serki i jogurty najlepiej potrzymać przez chwilę (10-20 minut) w temperaturze pokojowej. Dzięki temu dziecko nie przeziębi gardła. Mleko natomiast...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak