To prawda, że w gorące dni dzieci kręcą nosem nawet na widok swoich ulubionych dań. Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Reklama

Kiedy i gdzie karmić dziecko latem?

Jeśli chcesz, by latem dziecko miało apetyt, zwróć uwagę na:

  • Czas posiłków. Jeśli śniadanie podasz wcześnie rano, gdy jeszcze nie jest tak gorąco, dziecko zapewne zje chętniej coś bardziej pożywnego. W ciągu dnia staraj się, by dziecko było na dworze. Jeżeli potrafi już chodzić, niech ten czas spędza aktywnie: bawi się, biega, jeździ na rowerku, chlapie się w wodzie, buduje zamki z piasku (a nie jeździ w wózeczku). Przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na apetyt – to stara prawda :) By mieć pewność, że dziecko zje obiad, nie podtykaj mu co chwilę czegoś do jedzenia (zaplanuj na dworze tylko drugie śniadanie). Wróćcie do domu co najmniej pół godziny przed obiadem. Nie siadajcie od razu do jedzenia, pozwól dziecku odpocząć. A kolację podaj dopiero, gdy zrobi się chłodniej.
  • Miejsce, gdzie jecie. Jeśli jest taka możliwość, niech dziecko je drugie śniadanie i podwieczorek na dworze. W ogóle jedzenie na świeżym powietrzu to duża atrakcja, nie tylko dla dziecka. Dlatego zabieraj na spacer koc (i zorganizuj minipiknik), wynoś stół na dwór (np. gdy spędzacie lato w domku na wsi) lub nawet na ocieniony balkon, gdy wakacje spędzacie w domu.

Zobacz też: 5 przepisów na pyszne domowe lody dla dziecka – do druku

Jadłospis dla dziecka na upał

Gdy jest gorąco, nie ma się apetytu na ciężkie, gęste i gorące dania. Dlatego latem aż się prosi, by wszystkie posiłki były lekkostrawne. Sprawdzi się:

Zobacz także

  • kaszka podana z truskawkami/malinami/jagodami,
  • owoce polane śmietaną/jogurtem,
  • zupa wiśniowa z kluskami,
  • chłodnik z jajkiem,
  • krokiety, naleśniki (niekoniecznie na słodko),
  • sorbet owocowy albo lody (na podwieczorek),
  • dania z warzywami, np. placki z dyni czy rabarbaru, brokuły w cieście.

Pilnuj tylko, by dziecko nie siadało do stołu zbyt zgrzane (niech chwilę odpocznie), a zimne przysmaki jadło powoli. I na koniec... Nie zmuszaj dziecka do jedzenia: niech je tylko tyle, ile ma ochotę.

Przepisy dla dzieci na lato:

Zupa wiśniowa - przepis
Placki z jabłkami - przepis
Łosoś z ziołami - przepis
Chłodnik na upalne dni - przepis
Lody na patyku - przepis

Zobacz też: Jak wybierać ochronny krem na lato dla dziecka

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama