Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lato, arbuz, jedzenie
fotolia
Żywienie

Jak karmić dziecko w czasie upałów?

Są dania, które w upał zje nawet niejadek. Jaka jest ich tajemnica? Na pewno lekkość!

To prawda, że w gorące dni dzieci kręcą nosem nawet na widok swoich ulubionych dań. Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Kiedy i gdzie karmić dziecko latem?

Jeśli chcesz, by latem dziecko miało apetyt, zwróć uwagę na:

  • Czas posiłków. Jeśli śniadanie podasz wcześnie rano, gdy jeszcze nie jest tak gorąco, dziecko zapewne zje chętniej coś bardziej pożywnego. W ciągu dnia staraj się, by dziecko było na dworze. Jeżeli potrafi już chodzić, niech ten czas spędza aktywnie: bawi się, biega, jeździ na rowerku, chlapie się w wodzie, buduje zamki z piasku (a nie jeździ w wózeczku). Przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na apetyt – to stara prawda :) By mieć pewność, że dziecko zje obiad, nie podtykaj mu co chwilę czegoś do jedzenia (zaplanuj na dworze tylko drugie śniadanie). Wróćcie do domu co najmniej pół godziny przed obiadem. Nie siadajcie od razu do jedzenia, pozwól dziecku odpocząć. A kolację podaj dopiero, gdy zrobi się chłodniej.
  • Miejsce, gdzie jecie. Jeśli jest taka możliwość, niech dziecko je drugie śniadanie i podwieczorek na dworze. W ogóle jedzenie na świeżym powietrzu to duża atrakcja, nie tylko dla dziecka. Dlatego zabieraj na spacer koc (i zorganizuj minipiknik), wynoś stół na dwór (np. gdy spędzacie lato w domku na wsi) lub nawet na ocieniony balkon, gdy wakacje spędzacie w domu.

Zobacz też: 5 przepisów na pyszne domowe lody dla dziecka – do druku

 

Jadłospis dla dziecka na upał

Gdy jest gorąco, nie ma się apetytu na ciężkie, gęste i gorące dania. Dlatego latem aż się prosi, by wszystkie posiłki były lekkostrawne. Sprawdzi się:

 

 

  • kaszka podana z truskawkami/malinami/jagodami,
  • owoce polane śmietaną/jogurtem,
  • zupa wiśniowa z kluskami,
  • chłodnik z jajkiem,
  • krokiety, naleśniki (niekoniecznie na słodko),
  • sorbet owocowy albo lody (na podwieczorek),
  • dania z warzywami, np. placki z dyni czy rabarbaru, brokuły w cieście.

Pilnuj tylko, by dziecko nie siadało do stołu zbyt zgrzane (niech chwilę odpocznie), a zimne przysmaki jadło powoli. I na koniec... Nie zmuszaj dziecka do jedzenia: niech je tylko tyle, ile ma ochotę.

Przepisy dla dzieci na lato:

Zupa wiśniowa - przepis
Placki z jabłkami - przepis
Łosoś z ziołami - przepis
Chłodnik na upalne dni - przepis
Lody na patyku - przepis

Zobacz też: Jak wybierać ochronny krem na lato dla dziecka
 

 

Zasady karmienia niejadka

upał: co jeść
Fotolia
Żywienie
Co jeść w upały? Jadłospis na 3 gorące dni dla dziecka i całej rodziny
Podczas upałów posiłki powinny być lżejsze. Odpowiednio skomponowane menu pomoże przetrwać wysoką temperaturę. Podpowiadamy, co przygotować do zjedzenia na śniadanie, obiad i kolację w upalne dni.

Gdy temperatura na dworze dochodzi do 30 stopni C, zwykle mamy mniejszy apetyt. Dlatego nie nalegaj, aby dziecko jadło tyle, co zwykle. Zadbaj o lekki jadłospis oparty o lekkostrawne dania. Gdy jest ciepło, organizm nie potrzebuje dodatkowej energii do ogrzania ciała – bardziej skupia się na jego ochłodzeniu. Z tego względu latem tak ważne jest, aby dziecko dużo piło, najlepiej wody. Przedstawiamy jadłospis na trzy dni, który możesz wydrukować (wystarczy kliknąć w obrazek, by otworzyć go w oryginalnym rozmiarze).  Śniadanie, obiad i kolacja na upał – jadłospis Nawet w upalne dni należy jadać regularnie, czyli 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja to podstawa zdrowej diety. Jeśli obiad był sycący, na podwieczorek możesz podać orzeźwiające soczyste owoce. Świeże warzywa i owoce to bardzo ważny składnik letniego menu – właśnie teraz jest na nie sezon. Pamiętaj, że nie każdego dnia musicie jeść mięso. Zwłaszcza latem dietę warto oprzeć na produktach warzywnych i mlecznych. Oto nasze pomysły na szybki obiad idealny do zjedzenia w upał, a także przepisy na śniadanie i kolację. Pierwszy dzień Śniadanie: Jogurt naturalny z domowym muesli i łyżeczką miodu oraz pokrojonymi świeżymi owocami. Drugie śniadanie: Słupki gotowanych warzyw z dipem jogurtowym z ziołami . Obiad: Zupa wiśniowa z makaronem. Pulpeciki drobiowe w sosie własnym z gotowaną marchewką i ryżem. Podwieczorek: Domowy kisiel z czarnych jagód, kawałek biszkoptu. Kolacja: Kasza jaglana z morelami lub rodzynkami i jogurtem naturalnym .   Zobacz też: Jak przemycić warzywa i mięso do diety dziecka? Drugi dzień Śniadanie: Pasta twarogowa z łososiem, bułeczka z masłem i kiełkami (lub sałatą), kubek naturalnego kakao na...

karmienie dziecka 10 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: przykładowe menu dziecka karmionego piersią i sztucznie
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka coraz bardziej się zmienia. Niemowlę może już zjeść dwudaniowy obiad. Oczywiście nie taki jak dorośli! Menu 10-miesięcznego dziecka wciąż musi być jak najbardziej niemowlęce. Podpowiadamy, jakie posiłki gotować dla 10-miesięcznego dziecka karmionego piersią i sztucznie.

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka to nowe posiłki i urozmaicone smaki. Na tym etapie rozszerzania diety niemowlę coraz chętniej je nowe dania, jest ciekawsze świata i nowych potraw. Jego układ pokarmowy pracuje już sprawniej, dlatego menu dziecka warto wzbogacać. Oto jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis i co może jeść niemowlę w 10. miesiącu życia. Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: nie tylko kaszka Żywienie dziecka w 10. miesiącu życia dziecka nadal powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt . Dziecko karmione piersią przystawiaj do piersi na żądanie (co najmniej trzy razy dziennie), a karmionemu sztucznie podawaj mleko modyfikowane w ok. trzech posiłkach dziennie. Jeżeli dziecko daje sobie już dobrze radę z gryzieniem, od czasu do czasu daj mu na śniadanie pieczywo, np. z dodatkiem masła, twarożku. Najlepiej, jeśli początkowo będzie to jasna bułeczka lub grahamka. Z podawaniem pieczywa razowego lepiej zaczekać do 11-12. miesiąca życia (jest bardziej ciężkostrawne). Menu 10-miesięcznego dziecka: dwudaniowy obiad i podwieczorek W 10. miesiącu możesz już zaproponować dziecku dwudaniowy obiad złożony z zupy i drugiego dania. Najlepiej jeśli będzie to zupa jarzynowa. Ugotuj zupę bardziej wyrazistą, np. pomidorową, ogórkową, z zielonego groszku . Warzywa nie muszą być już miksowane, wystarczy je przed gotowaniem zetrzeć na drobnej tarce. Zupkę możesz podać z kluseczkami czy drobną kaszką, np. perłową lub jaglaną. Może być ugotowana na mięsie, ale zamiast je miksować czy drobno kroić, lepiej wyjąć je z zupy i zrobić pulpety do podania na drugie danie razem z ziemniakami i jarzynką. Niewiele jest niemowląt, które zjedzą zupę, a zaraz po niej drugie danie. Dlatego lepiej podać zupę wcześniej, około południa, po powrocie ze spaceru, a drugie danie po 2-3 godzinach (np. po popołudniowej drzemce). Dziecko zgłodnieje i...

dziecko, jedzenie, spacer
Żywienie
Co jeść na spacerze
Pogoda zachęca, by spędzić z dzieckiem kilka godzin na dworze. Powietrze, słońce i wiatr znakomicie poprawiają apetyt. Koniecznie więc zabierz dla malca coś do jedzenia. Tylko co?

Nawet gdy nie wybierasz się z malcem na cały dzień do lasu, a tylko na kilka godzin do parku, weź dla niego małą przekąskę. W ciepły dzień na dworze wszystko smakuje lepiej niż w domu. A gdy twój brzdąc zobaczy obok siebie inne jedzące dzieci, z miejsca nabierze apetytu! Przysmaki malca Jeśli karmisz piersią, nie zabieraj na dwór nic specjalnego. Wystarczy, że znajdziesz spokojne miejsce do przystawienia malca. Dla dziecka karmionego butelką weź w termosie ciepłą, przegotowaną wodę i osobno mleko w proszku. Przygotujesz mieszankę, gdy smyk trochę zgłodnieje. Jeśli jednak maluch zjada już nowe dania, będzie ci prościej zabrać dla niego coś gotowego. Może to być: Gotowy deserek (w słoiczku lub specjalnym pojemniku). Nie trzeba go podgrzewać, można od razu podać dziecku. Jeśli jednak wybraliście się na kilkugodzinny spacer, a malec na dworze zadowolił się tylko kilkoma łyżeczkami deserku, to resztę zjedz ty. Nie zostawiaj rozpoczętego jedzenia, ponieważ w wysokich temperaturach bakterie szybko się namnażają i mogą spowodować zatrucia pokarmowe. Jogurt, kefir, twarożek. Idealne dla malca, który skończył 10 miesięcy i nie jest uczulony na mleko krowie. Coś do pochrupania. Chrupki kukurydziane , wafelki ryżowe, ciastka (najlepiej przeznaczone dla niemowląt lub zrobione w domu). Bardzo dobre jako przekąska. Owoce. Mogą to być banany, winogrona, cząstki jabłka lub owoce ze słoiczka. Malec nie musi dostać obiadu na dworze. Lepiej niech zje ciepły w domu. Koszyk dla starszaka Dla dziecka, które skończyło rok, na dłuższy spacer możesz zabierać to samo, co dla niemowlęcia (deserki, jogurty, serki, chrupki, drobne ciasteczka). Dobra będzie też kanapka z serem lub wędliną (uwaga: jeśli jest gorąco i wybierasz się na kilkugodzinny spacer , przyda ci się mała lodówka turystyczna, do której włożysz kanapkę; jeżeli jej nie masz, zabieraj na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak