Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, okulary, jabłko, jedzenie
fotolia
Żywienie

Dieta małego geniusza – praktyczne porady

Chcesz mieć mądre i szczęśliwe dziecko? Sprawdź, jakie produkty najbardziej „lubi” mózg dziecka, a które go zatruwają.

Mózg człowieka rośnie w pierwszych latach życia znacznie szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Sam mózg dziecka zużywa aż 60 % energii wykorzystanej przez dziecko. Energia ta jest generowana z pożywiania, wpływa na proces przemiany i wzrostu komórek mózgowych. Właściwa dieta dziecka może w sposób optymalny nie tylko zwiększyć energię dziecka, ale również umysłową kreatywność oraz poprawić samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, co podajesz dziecku do jedzenia w pierwszych latach jego życia. Dieta małego dziecka, która zawiera zbyt dużo cukru i tłuszczów ma nie tylko negatywny wpływ na zdrowie, ale również (zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Bristolu ) prowadzi do niższego IQ u dzieci.

Co jeść, by mieć inteligentne i szczęśliwe dziecko?

Oto cztery złote elementy diety małego geniusza:

  • "mądre" tłuszcze,
  • zrównoważony poziom cukru,
  • witaminy i minerały,
  • unikanie "śmieciowego" jedzenia.

"Mądre" tłuszcze zwiększą IQ twojego dziecka

Mózg składa się w 60% z tłuszczów. To właśnie one dostarczają głównych składników błonom komórek mózgowych. 40-50% kalorii w diecie dziecka powinno pochodzić z tłuszczów.

To jest najlepszym źródłem "mądrych" tłuszczów:

  • ryby morskie (zwłaszcza łosoś),
  • olej lniany,
  • awokado,
  • oliwa z oliwek,
  • nasiona słonecznika, dyni, sezamu,
  • masło orzechowe.

Zrównoważony poziom cukru a inteligencja dziecka

Dlaczego odpowiedni poziom cukru w organizmie dziecka jest tak ważny?
Cukier jest czymś w rodzaju paliwa dla mózgu. Pamiętaj o odpowiedniej ilość i rodzaj cukrów, które podajesz dziecku.
Zbyt duża ilość cukru może przyczynić się do nadpobudliwości dziecka i problemów z koncentracją. Nadmiar cukru w spożywanych pokarmach może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka i przyczynić się do otyłości. Zapewnienie stałego poziomu cukru poprzez spożywanie go w niewielkich ilościach, ale często pomoże utrzymać dziecku odpowiedni poziom energii i koncentrację.
Za mało cukru w organizmie – dziecko może czuć się zmęczone, rozdrażnione.  
Co jest najlepszym źródłem cukrów:

  • owies,
  • brązowy ryż,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • owoce,
  • rośliny strączkowe

Witaminy i minerały na lepsze IQ dziecka

Witaminy i minerały są składnikami odżywczymi, których organizm dziecka potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować. Brak niektórych witamin może być dotkliwie odczuwany przez mózg dziecka. Może on być przyczyną zaburzeń pamięci, kojarzenia, problemów z koncentracją. Dla prawidłowego rozwoju mózgu podawaj dziecku owoce i warzywa (będące głównym "dostarczycielem" witamin i minerałów) przynajmniej 5 razy dziennie. Przy prawidłowym odżywianiu dziecko nie musi zażywać suplementów, by uzyskać optymalną wydajność mózgu.

Jedzenie toksyczne dla mózgu

Mózg jest bardzo podatny na czynniki toksyczne. Toksyny, które mogą zostać wprowadzone do organizmu z pożywieniem mogą być przyczyną uszkodzeń komórek mózgowych, a w efekcie mogą powodować zaburzenia ich zachowań i wielu schorzeń.
Żywność typu fast-food to sztucznie przetworzone tłuszcze, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi.
Tego nie podawaj małemu dziecku:

  • batoniki,
  • zupy i sosy w proszku,
  • kostki rosołowe,
  • smażona żywność typu fast-food,
  • chipsy,
  • parówki,
  • frytki.

Zobacz też: Co to są produkty wysoko przetworzone i dlaczego dzieci nie powinny ich jeść?

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

hamburger, frytki, fast food
pilipphoto - Fotolia.com
Żywienie
Nie warto jeść śmieci. 5 powodów, by trzymać dzieci z daleka od fast foodu
Chipsy, hamburgery, frytki i inne dania typu fast food są tuczące i niezdrowe. Dlatego dzieci powinny jeść je jak najrzadziej. A najlepiej wcale.

  Jest co najmniej kilka powodów, dla których lepiej trzymać nasze pociechy na dystans od frytek, chipsów, hot dogów i innych produktów tego rodzaju. Oto najważniejsze z nich: 1. Żywność typu fast food ma za dużo kalorii Trzyletnie dziecko potrzebuje zaledwie 1200 kalorii dziennie, cztero-sześciolatek - od 1400 do 1800. Tymczasem mała porcja frytek w popularnej sieci ma 240 kcal (duża 475!), shake czekoladowy 335, wieśmac 580, a duża porcja chicken wings (8 sztuk) aż 930!  Co gorsza, rzadko jada się te produkty solo – dzieci uwielbiają  zestawy, popijają posiłek kaloryczną colą...  Efekt? Są dwie możliwości: po wizycie w restauracji typu fast food maluch nie będzie w stanie zjeść bardziej wartościowego posiłku (a tym samym jego organizm zostanie pozbawiony odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów) albo zje w sumie zbyt dużo. Jednorazowe obżarstwo skończy się co najwyżej bólem brzuszka, jeśli jednak dziecko odżywia się w ten sposób często, grozi mu otyłość .    Czy wiesz, że polskie dzieci tyją najszybciej?    2. Żywność typu fast food ma za dużo tłuszczu Frytka czy hamburger to nic innego jak nasączona niezdrowym tłuszczem   ziemniaczana albo mięsna gąbka. Nasycone kwasy tłuszczowe podnoszą poziom "złego" cholesterolu. Podczas smażenia kwasy tłuszczowe  przekształcają się w formę "trans", których spożywanie może prowadzić do miażdżycy. Oczywiście nie grozi ona kilkulatkowi. Kłopot z szybkimi daniami polega jednak na tym, że dziecko przyzwyczaja się do ich smaku i z czasem jest mu coraz trudniej się bez nich obejść . W efekcie nawet jeśli nie zaszkodzą mu teraz,  zrobią to później: nie zawsze będzie miało czas i ochotę, żeby "wybiegać" nadmiar kalorii.    3. Żywność typu fast food zawiera za dużo soli, cukru...

Warzywa
© Johanna Mühlbauer - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Ile kalorii mają warzywa? (tabela do druku)
Czy warzywa są wysokokaloryczne? Ile kalorii ma marchewka, burak, ziemniak? Skorzystaj z naszej tabeli kalorii i sprawdź, ile białka, węglowodanów i tłuszczów zawierają poszczególne produkty.

Dlaczego warto jeść warzywa? Warzywa są bardzo ważnym źródłem minerałów i witamin, takich jak: A, B1, B2, B6, C, P, K. Zielone warzywa, np. szpinak, brokuły czy szparagi, dostarczają witaminy z grupy B oraz żelazo i magnez. Witamina C, którą można znaleźć w burakach, papryce, pomidorach, ziemniakach, chrzanie oraz w kapuście, zwiększa odporność organizmu , wspiera wytwarzanie kolagenu, przyspiesza gojenie ran. Odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu krwionośnego i serca, obniża ciśnienie krwi, chroni przed miażdżycą, nowotworami i cukrzycą. Warzywa są niskokaloryczne oraz są źródłem błonnika . Buraki, marchewki, pomarańcze, brukselki, kapusta włoska zawierają szczególne dużo witaminy C i kwasu foliowego. Liście pietruszki, szpinak, cykoria, sałata, pomidory są źródłem beta-karotenu Zdrowa mama W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników energetycznych. Odpowiednio dobrane składniki wpływają na prawidłowy rozwój dziecka . W Polsce mamy dostęp do warzyw praktycznie przez cały rok – wykorzystaj to! Skomponuj orzeźwiający koktajl , który przyczyni się do usunięcia toksyn z organizmu, a jednocześnie dostarczy wielu witamin oraz mikroelementów potrzebnych w codziennej diecie. Taki koktajl to bomba witaminowa , która nie pozwoli na zmęczenie czy senność. Kobiety w ciąży powinny jeść warzywa kupowane w sprawdzonych miejscach, najlepiej w sklepach ze zdrową żywnością lub na targu. Warzywa są dla przyszłych mam dużo lepszym rozwiązaniem niż owoce. Należy jeść je pięć, sześć razy dziennie, nie tylko surowe, ale także przetworzone (ugotowane, pieczone). Por i jego krewniacy Por zawiera witaminy: B6, C oraz kwas foliowy . Minerały obecne w porach to: żelazo, magnez. To warzywo obniża zły cholesterol oraz podnosi dobry w organizmie. Spożywanie dwa razy w tygodniu pora zmniejsza ryzyko...

Chipsy nie są dla dzieci
Fotolia
Żywienie
Co to są produkty wysoko przetworzone i dlaczego dzieci nie powinny ich jeść?
Choć termin „produkt wysoko przetworzony” słyszałaś pewnie wiele razy, także w kontekście jedzenia dla dzieci (żeby im go nie podawać), warto przyjrzeć mu się bliżej, by dobrze go zrozumieć. Jedzenie wysoko przetworzone jest wokół nas... Czy to dobrze? Sprawdź!

Chipsy czy gotowane ziemniaki, płatki śniadaniowe czy naturalne płatki owsiane, deser waniliowy czy naturalny jogurt bez cukru – które z nich wybrałabyś dla dziecka? Czujesz różnicę między produktem wysoko przetworzonym a naturalnym ? Przeczytaj, na czym ona polega. 1. Po co przetwarza się żywność? Ludzie od zawsze kwasili ogórki, smażyli powidła, wędzili ryby, wekowali warzywa. Wszystko po to, by przedłużyć trwałość świeżego jedzenia i zrobić zapasy na czas, gdy nie będzie ono dostępne. Poza tym niektóre techniki kulinarne, np. gotowanie, sprawiają, że jedzenie jest łatwiej strawne, bezpieczniejsze i dłużej nadaje się do spożycia. W naszych czasach jednak robienie dżemów czy kwaszenie ogórków to bardziej zabawa – łatwiej iść do sklepu i kupić jedzenie, które wyprodukowano w zakładzie spożywczym. Tylko czy jest ono wartościowe? Nie zawsze. 2. Jak produkują fabryki? Rozwój przemysłu spożywczego nastąpił, bo potrzeba było coraz większej ilości żywności, która nie psuła się szybko. Jej jakość była na drugim miejscu. Aby to osiągnąć, zaczęto dodawać do jedzenia różne substancje. Później zastosowano też środki, które nie tylko zwiększają trwałość, ale także poprawiają wygląd produktów , ich smak, zapach, konsystencję. Nie zawsze są to składniki naturalne. Producenci chętnie sięgają po te substancje, tzw. dodatkowe , bo ich używanie często obniża koszty produkcji. Ale muszą przestrzegać rygorystycznego prawa, a stosowanie ich musi mieć uzasadnienie technologiczne i nie może wprowadzać w błąd konsumenta. Prawo ściśle określa, jakie substancje mogą być dodawane, do jakich produktów, kiedy i w jakich ilościach. Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko? 5 najważniejszych zasad 3. Czy żywność wysoko przetworzona jest gorsza? Wysokie przetwarzanie żywności zwykle...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak