Dzieci często grymaszą i wybrzydzają przy jedzeniu, a rodzice skarżą się, że dziecko nie chce próbować nowych rzeczy. Czy u ciebie wygląda to podobnie? Wymyślasz nowe sposoby na przekonanie dziecka do spróbowania czegoś nowego, przemycasz warzywa, mięso... Czasem dochodzisz do kresu wytrzymałości, kiedy posiłki w twoim domu bardziej przypominają pole bitewne, niż okazję do bycia razem. Możesz przestać się zadręczać! Okazuje się, że niektóre dzieci nic na to nie poradzą, a wysiłki rodziców niewiele dadzą... Naukowcy odkryli, dlaczego niektóre dzieci wybrzydzają przy jedzeniu i nie chcą spróbować niczego nowego. Może to właśnie przypadek twojego dziecka?

Reklama

Podejście do jedzenia jest dziedziczne?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii donoszą na łamach The Journal Of Child Psychology and Psychiatry o wynikach swojego badania, które może wiele zmienić w życiu rodziców dzieci grymaszących przy jedzeniu. W badaniu przyjrzano się stylowi jedzenia prawie 2 tys. 16-miesięcznych bliźniąt – jedno- i dwujajowych. Naukowcy chcieli sprawdzić, jaką rolę pełnią geny w gotowości do próbowania nowego jedzenia i w wybrzydzaniu przy posiłkach. Wynik nie pozostawia wątpliwości: podejście dziecka do jedzenia jest w dużej mierze dziedziczne.

Geny winne wybrzydzaniu przy jedzeniu

Zdaniem naukowców 58 proc. przypadków niechęci do próbowania nowego jedzenia to właśnie wina genów. To samo dotyczy 48 proc. dzieci, które wybrzydzają przez posiłkach. Rodzice dzieci, które stwarzają takie problemy przy jedzeniu wiedzą, że nie jest łatwo – nie działają groźby, przekupstwo, negocjacje, łagodna perswazja – nic. Teraz przynajmniej połowa z nich może częściowo odpuścić, skoro wiedzą, że to kwestia genów.

Uboga dieta zaszkodzi dziecku?

W komentarzu do badania eksperci uspokajają rodziców: "O ile dieta dziecka zawiera produkty o dobrej wartości odżywczej, nawet jeśli jest to mało zróżnicowana dieta, nie zaszkodzi to dziecku" - twierdzi dr Alastair Sutcliffe, pediatra z University College w Londynie w wypowiedzi dla CNN News. Nie oznacza to jednak, że rodzice dzieci marudzących przy jedzeniu i niepróbujących niczego nowego, powinni przestać się starać urozmaicać dietę swojego dziecka.

Co robić, kiedy dziecko nie chce próbować nowych rzeczy

Jeden ze współautorów badania ma dla rodziców takich wybrednych smakoszy radę: po pierwsze powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby czas posiłku był przyjemny, a jedzenie powinniśmy dziecku proponować, ale nie wmuszać. "Kiedy atmosfera podczas posiłków jest zła, dziecko stresuje się i jego wybrzydzanie przybiera tylko na sile. To samo dzieje się, kiedy zmuszamy je do jedzenia" - tłumaczy Andrea Smith.

Zobacz także

Sprawdź, czy twoje dziecko przybiera prawidłowo na wadze (kliknij w obrazek):

Alicja Rotfeld / babyonline.pl

Rady dla rodziców niejadka

Jeśli twoje dziecko jest niejadkiem, wybrzydza przy jedzeniu, odmawia próbowania nowych potraw, nie błagaj go, żeby coś zjadł, nie naciskaj, nie uciekaj się do szantażu czy przekupstwa. Zamiast tego spróbuj stworzyć miłą atmosferę podczas posiłku i bądź cierpliwa. Większość dzieci wyrasta z wybrzydzania przy jedzeniu, chociaż czasem dzieje się to bardzo późno. Spróbuj też tych sposobów na niejadka:

  • Bądź wzorem dla dziecka – podchodź z entuzjazmem do jedzenia, odżywiaj się zdrowo, twoja dieta powinna być urozmaicona
  • Nie przeciągaj posiłków – nie zmuszaj dziecka do siedzenia przy stole dopóki wszystkiego nie zje, upewnij się, że atmosfera jest przyjazna i zrelaksowana
  • Próbuj! – spróbuj zaciekawić dziecko jedzeniem, proponuj mu urozmaicone potrawy, może w końcu się przełamie? Oglądajcie razem programy kulinarne dla dzieci, np. "Klub małego kucharza" czy "MasterChef Junior", gotujcie wspólnie, zaopatrzcie biblioteczkę w książki kulinarne dla dzieci i rodziny.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama