Jak dbać o zdrowie dziecka?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowia dziecka jest właściwe odżywianie. Żyjemy w świecie, w którym lista składników E na większości produktów spożywczych ciągnie się, jak włoski makaron, a w produktach dziecięcych ciężko znaleźć takie, które nie zawierają substancji dodatkowych, a także syropu glukozowo-fruktozowego czy dużej ilości cukru. Doskonale wiemy jak negatywny wpływ na zdrowie dziecka, mogą mieć tego typu substancje. Niestety stojąc przed półką sklepową, która aż ugina się od ilości produktów, ciężko przebrnąć rzez wszystkie etykiety, by znaleźć ten właściwy, zdrowy produkt. Są wciąż jednak firmy, które szczególną uwagę przykładają nie tylko do tego, by nie dodawać chemicznych substancji, ale również zwracają uwagę na jakość gleby, na której rosną warzywa czy owoce wykorzystywane do produkcji produktów dla dzieci. Dlaczego? Bo zdrowa gleba jest warunkiem zdrowej żywności dla dziecka i podstawą rolnictwa ekologicznego.

Reklama

Zdrowa gleba -> zdrowe rośliny -> zdrowe zwierzęta -> zdrowe dziecko

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach w USA z jednego hektara ziemi można wyprodukować żywność tylko dla JEDNEJ osoby?!
Dla porównania: Egipcjanie i Aztekowie potrafili wyżywić 15 osób z hektara ziemi. Jak widać osiągnięcia rolnictwa opartego na technice i chemii, pomimo stosowania inżynierii genetycznej na szeroką skalę nie zwiększyły wydajności gleby. Zwiększona produkcja, stosowanie coraz silniejszych pestycydów działają wręcz odwrotnie – skutkują tym, że rośliny gorzej rosą. Odbudowa wyjałowionej gleby, by odzyskała żyzność i dawała obfite plony, jest niezwykle czasochłonna, ale tylko taka gleba potrafi rodzić zdrowe rośliny. Należy więc troszczyć się o nią. I tu właśnie dużą rolę odgrywają dżdżownice.

Co mają wspólnego dżdżownice i obiadki dla dzieci?

Obecność dużej ilości dżdżownic w glebie jest charakterystyczna dla rolnictwa ekologicznego i świadczy o jakości gleby. W rolnictwie ekologicznym na 1m2 ziemi żyje do 500 dżdżownic, w rolnictwie konwencjonalnym – tylko 18. Dlaczego są one takie ważne? Dżdżownice drążą swoje przejścia i tunele często bardzo głęboko, przyczyniając się tym samym do napowietrzenia i rozluźnienia głębszych warstw gleby. Ponadto mają jeszcze jedną cenną zdolność: w swoim przewodzie pokarmowym łączą ze sobą organiczne resztki z połkniętą ziemią – to połączenie jest najbardziej bogatym w substancje odżywcze i bakterie, najlepszym naturalnym nawozem, jaki znamy.

Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze? 4 argumenty

Komentarz Stefana Hippa, właściciela firmy HiPP, jedynej w Europie, która ma w swojej ofercie tylko ekologiczne produkty dla dzieci:

serwis rasowy HiPP

"Rośliny mają swój własny, biologiczny "program" - analogiczny do oprogramowania komputera. (...) Ingerencje w "program" roślin są coraz częściej – głównie z chęci zysku.(...) Nie jesteśmy w stanie ocenić długookresowych następstw manipulacji genetycznych.
40-50 lat temu, gdy zakładaliśmy pierwsze gospodarstwo ekologiczne, nasze przemyślenia były ignorowane przez te same środowiska, które teraz bagatelizują obawy odnośnie roślin modyfikowanych genetycznie. Uważam, że mamy podstawy do obaw. Nie widzę powodu, byśmy mieli postępować dziś inaczej niż 50 lat temu.(...) Słyszeliśmy wtedy, ze nie sposób będzie wkrótce wyżywić ludzi inaczej, niż używając środków chemicznych podczas upraw. Okazuje się jednak, że ten, kto dziś chciałby stosować w rolnictwie takie środki, jak wtedy, stanąłby przed sądem. Dzisiejszy problem ze stosowaniem modyfikacji genetycznych w rolnictwie postrzegam tak samo. Są ci, którzy ostrzegają. Są ci, którzy uspokajają. Wreszcie, są zdezorientowani konsumenci. My stoimy na straży interesów konsumenta: to jego pozycji musimy bronić i to jego interesy chcemy reprezentować. Inne tak zwane "ważne argumenty" muszą być temu podporządkowane."

Zobacz także
Reklama

Zobacz też: Czy jesteś eko?

Reklama
Reklama
Reklama