Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kuchnia, jogurt, truskawki
Panthermedia
Żywienie

Mleko z dobrymi bakteriami

Kefir, jogurt i maślanka mają więcej wartości niż samo mleko! Zobacz, czym się od siebie różnią i gdzie jest najwięcej wapnia.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Dla niemowlęcia mleko (mamy lub modyfikowane) to podstawa codziennego menu. Starsze dziecko również powinno je pić, i to co najmniej dwa kubeczki dziennie. Nie tylko ze względu na wapń. Z połączenia mleka z dobrymi bakteriami wychodzi coś, co jest prawdziwym skarbem dla zdrowia. Jogurty, kefiry, maślanki to źródło pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białkai tłuszczu, witamin oraz składników mineralnych. Fermentowane napoje mleczne warto podawać podczas kuracji antybiotykowej i tuż po niej. Mogą je również dostawać dzieci, które nie tolerują laktozy.

JOGURT
To napój robiony z mleka pasteryzowanego. Dodaje się do niego mleko w proszku i kultury bakteryjne (Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus). Kubek jogurtu (150 g) dostarcza tyle białka i wapnia, co szklanka mleka, ale już o 20 proc. więcej witamin z grupy B. Dobre bakterie w nim zawarte zapobiegają biegunkom i wzmacniają odporność.

- dla niemowląt
Jest pasteryzowany (dlatego nie trzeba go przechowywać w lodówce), nie zawiera typowych bakterii jogurtowych. Obniżono w nim poziom białka (co jest dobre dla nerek maluszka), za to wzbogacono go w wapń, magnez i witaminę B2.
Można podawać: niektóre rodzaje jogurcików nawet po szóstym miesiącu życia.

- naturalny
Składa się tylko z pasteryzowanego mleka, mleka w proszku i bakterii jogurtowych. Jeśli dziecko nie lubi kwaskowatego smaku jogurtu, dodaj do niego owoce (zmiksowane lub w całości) lub sok.
Można podawać: po dziesiątym miesiącu życia. 

- owocowy
Ma wszystko to, co jogurt naturalny, plus owoce (zwykle pod postacią dżemu) i cukier. Jest zdecydowanie mniej wartościowy niż jogurt naturalny, wiele jednak zależy od konkretnego produktu. Możesz kupić zarówno jogurt, do którego dodano owoce, jak i taki, w którym nie ma ich ani grama, ponieważ zostały zastąpione przez barwniki i aromaty. Producent nie ma obowiązku podawać na opakowaniu składu owocowego dżemu, a mogą się w nim również znajdować barwniki, aromaty, żelatyna (na któreś z tych składników dziecko może być uczulone).
Można podawać: po dziesiątym miesiącu życia.

KEFIR
Ma więcej naturalnych kwasów organicznych. Jest wytwarzany z mleka pasteryzowanego, pod wpływem tzw. ziaren kefirowych, złożonych głównie z bakterii fermentacji mlekowej, grzybków kefirowych i drożdży. Kefir ma więcej wapnia niż mleko, nieco mniej niż jogurt. Pobudza apetyt, poprawia trawienie, zapobiega biegunkom. Jest bardzo dobrym źródłem witamin: B2, B12, D oraz białka.
Można podawać: po jedenastym miesiącu.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziewczynka i mleko
fotolia.com
Żywienie
Roczne dziecko: mleko nadal ważne
Dziecko, które skończyło już roczek wciąż powinno dostawać mleko. Zastanawiasz się, które będzie najlepsze? Modyfikowane czy zwykłe? Ile i w jakiej postaci? Kiedy trzeba je wykluczyć z diety? Czym je zastąpić? Przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Jakie mleko wybrać dla dziecka, które skończyło roczek W 2. roku życia większość dzieci nie ssie już piersi. Zastanawiasz się, czy podawać maluchowi mleko modyfikowane czy zwykłe? Odpowiedź brzmi: modyfikowane (zwykłe od czasu do czasu). Jest w nim więcej witamin i mikroelementów, których młody organizm potrzebuje do rozwoju. Mleko modyfikowane Mleko modyfikowane Junior jest przeznaczone dla dzieci w 2. i 3. roku życia. Wzbogacone jest w cynk, żelazo (zapobiega anemii ) oraz witaminy A, B, D i C. Ma więcej niż zwykłe mleko krowie długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających korzystnie na rozwój układu nerwowego. Jest w nim nieco mniej białka niż w mleku krowim, dzięki czemu nerki dziecka są mniej obciążone. Dziecku, które nie przepada za smakiem zwykłego mleka, zaproponuj kakao, kawę zbożową lub modyfikowane mleka smakowe np. waniliowe, czekoladowe, z miodem. W składzie niektórych rodzajów mleka modyfikowanego (mleko Bifidus) są specjalnie dobrane, żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie. Mleko krowie w diecie dziecka Na zwykłym krowim mleku możesz gotować płatki owsiane, kaszę mannę, lane kluseczki, budyń. Używaj go też do zabielania zup czy przygotowywania koktajli, zostawiaj na kwaśne. Dla dziecka kupuj mleko o zawartości 3,2% lub 2% tłuszczu (nie odtłuszczone!). Kefiry, jogurty i zsiadłe w diecie dziecka Są znacznie łatwiej strawne niż słodkie mleko, dlatego mogą je pić niektóre dzieci, które nie tolerują laktozy. Mleko zsiadłe – przygotujesz je sama z mleka pasteryzowanego, zakwaszając je śmietaną. Postawione w ciepłym miejscu będzie gotowe po dwóch dniach. Zanim podasz je dziecku, spróbuj, czy się dobrze ukwasiło. Najlepiej smakuje schłodzone. Często zdarza się, że dzieci, które nie lubią zwykłego mleka, tolerują kwaśne. Jogurt – bakterie probiotyczne z jogurtów mają...

dziecko, mama, mleko, kuchnia
Żywienie
Czy mleko szkodzi - wreszcie koniec z mitami!
Z jednej strony słyszysz: mleko ma mnóstwo wapnia. Z drugiej: powoduje u dzieci alergię, katary i infekcje. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę.

Chyba żaden inny produkt nie ma tylu zwolenników i tylu wrogów, co mleko (i jego przetwory). „Pij mleko, będziesz wielki” – mówi jedna reklama. A druga: „Pij mleko, będziesz kaleką”. Zapytaliśmy dietetyka, gdzie leży prawda. Do końca 3. roku dziecko powinno pić mieszanki modyfikowane PRAWDA/MIT Dla dzieci do końca 3. roku życia poleca się mleko modyfikowane . Jego skład jest najbardziej dostosowany do potrzeb dziecka. Jeśli jednak dziecko nie ma alergii, to pod koniec 1. roku życia można mu zacząć podawać mleko krowie . Szczególnie do posiłków, w których konieczne jest zagotowanie mleka (np. budyń, kasza). Modyfikowanych mieszanek nie powinno się gotować.   Mleko jest konieczne w diecie dziecka PRAWDA Jeśli dziecko nie ma alergii na białko mleka krowiego lub nietolerancji laktozy, to podawaj mu mleko, sery, jogurty. Z produktów mlecznych bowiem najlepiej przyswaja się wapń , tak potrzebny kościom i zębom. Mleko zawiera też fosfor, który również wchodzi w skład kości i zębów, oraz potas regulujący prawidłową pracę serca. W mleku jest dużo dobrze przyswajalnego białka, komplet witamin z grupy B (ważne dla skóry i dobrego funkcjonowania układu nerwowego). Są również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A (ważna dla wzroku), D (zapobiega krzywicy i ułatwia przyswajanie wapnia).     Wielu dzieciom mleko mocno szkodzi PRAWDA/MIT Szkodzi tylko dzieciom uczulonym na białko mleka lub mającym nietolerancję laktozy. Rzeczywiście one nie powinny pić mleka. Objawy nietolerancji laktozy lub alergii mogą być różne:   „kruczenie” w brzuszku, biegunka, wysypka, katar, kaszel, częstsze infekcje. Jeśli podejrzewasz, że maluszek może mieć alergię lub nietolerancję laktozy , porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Na własną rękę nie rezygnuj jednak z podawania mleka i...

jeść, niemowlę, karmienie, łyżeczka
Zdrowie
Gdzie są probiotyki? Konieczne przy antybiotyku
Podajesz dziecku antybiotyk? Pamiętaj również o probiotykach. Tylko dzięki nim układ pokarmowy maluszka będzie funkcjonował prawidłowo. Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te pożyteczne, które zasiedlają przewód pokarmowy.

Dobre bakterie (czyli probiotyki) ułatwiają trawienie i wchłanianie pokarmów, hamują rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów i unieszkodliwiają toksyny. Uszczelniają też błonę śluzową jelit, ograniczając w ten sposób wchłanianie przez organizm szkodliwych substancji. Kiedy ich ilość drastycznie spada, np. podczas podawania dziecku antybiotyku, pojawiają się biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. Odbudowa naturalnej flory bakteryjnej po leczeniu antybiotykami trwa kilka tygodni. Możesz jednak przyspieszyć ten proces, wprowadzając do diety dziecka produkty z probiotykami. Naukowcy odkryli, że ich podanie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z trawieniem. Jeśli leczysz swojego malucha antybiotykami, nie czekaj z podaniem probiotyków do zakończenia kuracji. Zacznij już teraz.  Mleko modyfikowane i kaszki z probiotykami Aby wspomóc odbudowę naturalnej flory jelitowej, możesz podawać maluchowi mleko modyfikowane i kaszki wzbogacone probiotykami. Najczęściej zawierają one bifidobakterie (Bifidus) i bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Na rynku są też mieszanki z prebiotykami – specjalnymi węglowodanami, które wspomagają namnażanie się dobroczynnych bakterii. Do mleka modyfikowanego dla maluchów dodawane są m.in. galaktooligosacharydy (rodzaj prebiotyków wyizolowanych z mleka krowiego), które występują też w mleku mamy. Nasza rada: Mieszanki i kaszki smakowe z probiotykami możesz podawać do trzech tygodni po kuracji albo stale – zgodnie ze schematem żywienia i kalendarzem rozszerzania diety. Jeśli twój malec pije już mleko konkretnego producenta, podaj mleko probiotyczne tej samej firmy, bo dziecko może odmówić picia mieszanki o nowym smaku. Zobacz też: Antybiotyki - instrukcja obsługi Fermentowane produkty mleczne, czyli jogurt, kefir, maślanka Jeśli maluch nie jest uczulony na mleko krowie, kilka razy w tygodniu może dostać na zmianę naturalny jogurt,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak