Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia, słodycze, ciasto
Żywienie

Domowe łakocie

Dzieciństwo bez słodkości? Stanowczo nie! Słodycze są potrzebne – szkodliwy jest ich nadmiar. Trzeba je też mądrze wybierać. Lub po prostu zrobić w domu samemu.

Z gotowych słodyczy najgorsze są lizaki, ciągutki, landrynki i twarde cukierki – nie dość, że zawierają dużo cukru, który zostaje na zębach, to długo rozpuszczają się w buzi. Taka pożywka jest świetna dla bakterii powodujących próchnicę. Także żelki, galaretki, drażetki, choć szybciej się je zjada, nie mają żadnych wartościowych składników odżywczych. Najzdrowsza jest gorzka czekolada (nie nadziewana!), bo jest w niej wapń, magnez i żelazo. Dobre są też sezamki, batoniki musli i z ziarnami. Warto jednak czytać etykiety, bo niektóre zbożowe batoniki zawierają utwardzane tłuszcze roślinne, a więc tłuszcze trans. Zamiast słodyczy podawaj dziecku suszone owoce, migdały, orzechy albo… domowe łakocie. Masz wtedy kontrolę: wiesz co zawierają. A cukru dodasz tyle, ile chcesz. Lub w ogóle. Oto nasze propozycje.

Kisiel z soku (od 7. miesiąca)
Łatwo go zrobisz – domowy jest zdecydowanie zdrowszy niż gotowy ze sklepu.
Składniki:
- buteleczka gęstego soku przecierowego (200 ml), np. z czerwonych owoców lub jabłek z porzeczkami
- 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- łyżka wody
Przygotowanie: Do filiżanki wlej łyżkę soku i łyżkę wody. Wsyp mąkę ziemniaczaną. Resztę soku wlej do garnuszka i zagotuj. Do gotującego się soku wlej mąkę ziemniaczaną dokładnie rozmieszaną z wodą i sokiem. Cały czas mieszając, zagotuj i jeszcze 2–3 minuty pogotuj, aż kisiel zgęstnieje. Przełóż do miseczki. Polej odrobiną mleka modyfikowanego.

Domowy biszkopt (po 12. miesiącu)
Bez cukru nadaje się dla niemowlaka od 10. miesiąca. Na podwieczorek podawaj biszkopt ze świeżymi owocami lub przecierem owocowym. Jeśli wlejesz ciasto w formy na muffinki, szybciej się upiecze.
Składniki:
- 4 jajka
- łyżka cukru pudru
- niepełna szklanka mąki pszennej tortowej
- masło do wysmarowania formy
Przygotowanie: Żółtka utrzyj z cukrem. Białka ubij mikserem na sztywno. Do żółtek dodaj pianę z białek i mąkę. Lekko wymieszaj, przełóż do foremek i piecz w 180°C ok. 20 minut. Gdy wierzch będzie złoty, sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest upieczone (po wyjęciu z ciasta patyczek powinien być suchy).

Jedzenie dla dziecka w 3 krokach wg Katarzyny Bosackiej [WIDEO]

jedzenie dla dziecka
fotolia.com
Dieta
Przepisy na dania dla dziecka - 10. miesiąc życia
Poznaj 3 przepisy na zdrowe dania dla 10-miesięcznego dziecka. Proponujemy pyszne potrawy na dziecięce śniadanie, obiad i podwieczorek lub kolację. Zobacz, co pysznego możesz ugotować swojemu maluchowi!

Śniadanie dla 10-miesięcznego dziecka: Kisiel z żurawin Składniki: 1/2 szklanki żurawin, 2 łyżeczki cukru, 1 czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej, 3/4 szklanki wody. Żurawiny przebierz, opłucz, ugnieć w porcelanowym kubeczku, a potem przetrzyj przez plastikowe sitko. Część miazgi zalej wrzącą wodą, zagotuj i dodaj cukier. Mąkę ziemniaczaną zalej przegotowaną zimną wodą i rozmieszaj. Wlewaj powoli do wrzącego płynu ciągle mieszając. Zagotuj kisiel. Po zestawieniu z ognia dodaj pozostałą część przecieru i wymieszaj. Gorący kisiel wlej do miseczki. Ostudź. Pyszny jest z mlekiem modyfikowanym . Porcja dla dziecka: ok. 200 ml Obiad dla 10-miesięcznego dziecka: Pulpeciki z kaszą manną Składniki: 1/5 małej marchwi, 1/2 małego korzenia pietruszki, 1/2 łyżeczki zielonej pietruszki, 1/2 pokrojonego w kostkę selera, 4 łyżeczki mielonej surowej cielęciny, 2 łyżeczki kaszy manny, 1/2 surowego żółtka, 1/2 szklanki wody. Umyj jajko, sparz je wrzątkiem i oddziel białko od żółtka. Do zmielonego mięsa dodaj żółtko, opłukaną i bardzo drobno posiekaną zieloną pietruszkę oraz kaszę mannę. Wszystko dokładnie wymieszaj, uformuj okrągłe kotleciki. Warzywa umyj, obierz, opłucz. Selera pokrój w kostkę, marchew i pietruszkę zetrzyj na grubej tarce jarzynowej. Wrzuć je do wrzącej, osolonej wody. Włóż też do niej pulpety i gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 20–30 minut. Podaj dziecku z ziemniakami purée na drugie danie. Porcja dla dziecka: 1–2 pulpety + 50 g warzyw Podwieczorek lub kolacja dla 10-miesięcznego dziecka: Drożdżowa chałka Składniki: 1/2 kg mąki pszennej, 3 łyżki cukru, 1/2 kostki masła, 1 szklanka mleka, 2 żółtka, 1/2 kostki drożdży (50 g) Rozkrusz drożdże, dodaj cukier i ciepłe mleko. Następnie żółtka, roztopione masło i przesianą mąkę. Wyrób...

przetwory z czarnego bzu
Adobe Stock
Żywienie
Przetwory z czarnego bzu na grypę, przeziębienie i kaszel
Przetwory z czarnego bzu pomagają zwalczać objawy infekcji: katar, kaszel i gorączkę. Polecane są też osobom, które mają problemy skórne i reumatyczne. Mogą je spożywać kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci.

Czarny bez zawiera wiele cennych witamin, dlatego warto po niego sięgnąć w trakcie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Jego czarne jagody świetnie nadają się na różnego rodzaju soki, dżemy lub konfitury. Owoce tej rośliny dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Po zbiorze koniecznie trzeba odrzucić niedojrzałe owoce, zachowując do zrobienia przetworów tylko najciemniejsze jagody. Te jaśniejsze, zielonkawe zawierają glikozyd – sambunigrynę, która może wywołać lekkie zatrucie objawiające się nudnościami, a także wymiotami. Spis treści: Przepisy na przetwory z czarnego bzu Dlaczego warto jeść przetwory z czarnego bzu Kto może jeść przetwory z czarnego bzu Przepisy na przetwory z czarnego bzu Przetwory z owoców czarnego bzu zazwyczaj się gotuje i słodzi: tak przygotowane nie są kwaśne ani gorzkie. Ponieważ bez zawiera mało pektyn, przetwory z niego są „lejące’’, dlatego, jeżeli chcesz otrzymać gęsty dżem lub marmoladę, powinnaś dodać do owoców czarnego bzu inne owoce zawierające sporo pektyn , np. jabłka, gruszki lub pigwę. Ewentualnie możesz dłużej gotować przetwór (zredukuje się zawarta w nim woda), ale w ten sposób stracisz więcej wartości odżywczych owocu. 1. Dżem z czarnego bzu Składniki: 1 kg dojrzałych owoców czarnego bzu, 1 kg cukru, 1 szklanka wody. Przygotowanie: 1. Owoce czarnego bzu oczyść z twardych części, umyj i wrzuć do garnka, zalewając je szklanką wody. 2. Gotuj na małym ogniu, a kiedy owoce puszczą trochę soku, dodaj cukier. 3. Mieszaj, aż dżem nabierze gładkiej, gęstej konsystencji. 4. Przełóż dżem do szklanych słoiczków i pasteryzuj przez 15 minut. 5. Odwróć słoiki do góry dnem i poczekaj do wystygnięcia. 6. Przenieś dżem do chłodnej piwnicy. 2. Marmolada z czarnego bzu z dodatkiem jabłek Składniki: 1 kg dojrzałych owoców...

piernik, kuchnia, domek, święta
Święta i uroczystości
7 świątecznych słodkości
Ciągle powtarzamy: słodycze tylko od święta. Oto pyszne, pachnące, śliczne... Maluchowi już zawsze ich smak będzie kojarzył się z Bożym Narodzeniem.

Owocowy keks (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - 2 szklanki mąki - łyżka proszku do pieczenia - pół łyżeczki soli - pół szklanki cukru - jajko - szklanka mleka - pół kostki masła - szklanka mrożonych owoców (np. maliny, jagody, truskawki) - masło i tarta bułka do smarowania foremki PRZYGOTOWANIE: W dużej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą oraz cukrem. Masło roztop w rondelku i pozostaw do ostudzenia. Jajko roztrzep z mlekiem i dodaj do mąki, razem z ostudzonym masłem. Szybkimi ruchami wymieszaj ciasto tak, by pozostało lekko grudkowate. Na koniec dodaj nierozmrożone owoce. Formę keksową wysmaruj masłem, wysyp tartą bułką. Napełnij ciastem. Piecz ok. 35 minut w temperaturze 200°C. Bałwankowa rodzina (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia - 300 g mąki - pół szklanki cukru pudru - 2 łyżki startej skórki cytryny - 180 ml maślanki - 2 jajka - pół kostki masła - szczypta soli Pasta: - 2 szklanki cukru pudru - białko - łyżka wody PRZYGOTOWANIE: Masło roztop. Wymieszaj mąkę z cukrem, solą i proszkiem do pieczenia. Dodaj skórkę cytrynową. Wymieszaj maślankę z jajkami, wlej do miski z mąką, dodaj masło. Wyrób ciasto i przełóż do wysmarowanych masłem foremek na muffinki. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piecz, aż się zrumienią. Połącz cukier z białkiem i wodą. Polej ciastka. Z reszty lukru zagnieć masę. Zrób bałwankom brzuszki i główki. [CMS_PAGE_BREAK] Kokosowe kuleczki (od 2. roku) SKŁADNIKI: - pół szklanki płatków owsianych - 100 g nasion amarantusa (kupisz je w sklepie ze zdrową żywnością)  -3/4 szklanki wiórków kokosowych - 100 g miękkiego masła - 3 łyżki płynnego mleka modyfikowanego - 2 łyżki cukru pudru - łyżka sezamu PRZYGOTOWANIE: Nasiona amarantusa gotuj w potrójnej ilości wody ok. 15 minut. Na patelni upraż płatki owsiane, sezam i połowę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak