Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jedzenie powinno być dla dziecka przyjemnością
AdobeStock
Żywienie

Jedzenie powinno być przyjemnością! 5 sposobów na rozbudzenie zdrowych nawyków żywieniowych

Choć bywa to uciążliwe, naukowcy mówią jasno, trzeba pozwalać dzieciom na zabawę jedzeniem. Dlaczego? Bo to doskonały sposób na naukę dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych. Sprawdź, jak sprawić, by jedzenie stało się fascynującą przygodą!

Naukowcy z Uniwersytetu ze Wschodniej Finlandii wykonali pewien eksperyment, który pokazał, że wykorzystywanie przez dzieci wszystkich pięciu zmysłów w trakcie spożywania posiłków przyczynia się do tego, że chętniej sięgają one po owoce i warzywa, a ich dieta staje się bardziej różnorodna i zdrowsza. Pozwalanie dziecku na odczuwanie wielu doznań sensorycznych w kontakcie z jedzeniem przynosi bardzo dobre efekty. Oto kilka sposobów, jak możesz kształtować zdrowe nawyki żywieniowe swojego dziecka:

1. Wyjście do sklepu spożywczego to początek przygody

Dla ciebie wizyta w markecie to zwykły obowiązek zapełnienia koszyka tym, co masz na liście zakupów. Dla małego dziecka to coś o wiele więcej! W sklepie wszystko jest nowe i ciekawe. Tę ciekawość możesz jeszcze bardziej rozbudzać, zadając dziecku pytania. Gdy wybieracie np. pomarańcze, oznajmij, że to kolor pomarańczowy. Zapytaj malca, jaki mają kształt. Pozwól powąchać i powiedzieć, jak pachną. Market to doskonałe miejsce na poznawanie produktów zmysłami wzroku i węchu.
Zobacz też: 7 zabaw, które rozwiną zmysł smaku u dziecka

2. Szwedzki stół podczas domowych posiłków

Zamiast nakładać dziecku sowitą porcję jedzenia na jego mały talerzyk, postaw wszystkie produkty na stole i pozwól mu samemu wybierać. Oczywiście możesz zachęcać malca, by spróbował coś, czego jeszcze sobie nie nałożył, ale nigdy nie zmuszaj do jedzenia. Może to przynieść odwrotny skutek i zamiast smakosza, wychowasz niejadka.

3. Wszystkie produkty osobno

Ty doskonale znasz już smak truskawek i jogurtu naturalnego, więc instynktownie wkładasz owoce do jogurtu i podajesz posiłek malcowi, a potem denerwujesz się, że nie chce jeść. W pierwszej kolejności daj dziecku możliwość poznania pojedynczych smaków. Jeśli samo zechce je w końcu połączyć, niech to zrobi w taki sposób, jak jemu samemu będzie to najlepiej odpowiadać.
Zobacz też: Wybrzydza przy jedzeniu? Nie chce próbować nowych rzeczy? To mogą być geny!

4. Opisywanie smaków

Nie pytaj malca, czy pomidor jest smaczny, bo możesz usłyszeć odpowiedź, która cię nie usatysfakcjonuje. Zamiast tego poproś, by go opisał. Niech powie, jaki ma kształt, jaki kolor, jak smakuje. Kiedy dzieci nie myślą w kategoriach dobra lub zła, częściej znajdują coś, co doceniają w jedzeniu.

5. Unikanie stresu w trakcie posiłków

Jeśli od małego pilnujesz, by dziecko ładnie jadło z talerza, nie rozwalało jedzenia i zjadało wszystko, może w przyszłości kojarzyć jedzenie ze stresem, a to nie przyczynia się do rozwoju zdrowych nawyków żywieniowych. Jedzenie powinno być przyjemnością. Dobrym pomysłem jest wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka poprzez zabawę. Możecie np. malować jagodami lub robić odbitki z ziemniaczanych stempelków, aby poznać kolory i struktury żywności.
Macie jakieś inne sposoby na zachęcanie malca do wybierania zdrowych produktów spożywczych? Piszcie w komentarzach!

Źródło: todaysparent.com

Zobacz także
Plastikowe pojemniki nie nadają się do mikrofalówek i do zmywarek

Podgrzewasz dziecku jedzenie w mikrofalówce? To może być groźne dla zdrowia!

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Dlaczego dzieci grymaszą przy stole i nie chcą jeść – wyjaśnia dietetyk

niemowlę 7 miesięczne je i ubrudziło się makaronem

Jak nauczyć maluszka jeść samodzielnie? Musisz zacząć od Doidy Cup i Gyro-Bowl!

talerzyk i kubeczek z literkami w stylu Klary Lewandowskiej

Niejadek też zje obiadek z takiego talerzyka jak ten Klary! (wiemy, gdzie je kupić!)


Zobacz też:

7 sposobów na przekonanie dziecka do jedzenia warzyw [WIDEO]

dziecko, karmienie, jedzenie, karmienie dziecka, posiłek
Fotolia
Żywienie
Jak wyrobić dobre nawyki żywieniowe u dziecka?
Jeśli chcesz wychować smakosza, człowieka, który ma zdrowy stosunek do jedzenia, nie karm dziecka byle jak i byle gdzie.

Chcesz wyrobić dobre nawyki żywieniowe? Nie karm w biegu! Niemowlę, które już potrafi siedzieć, na czas posiłków sadzaj w krzesełku dla dziecka z blatem, zawiąż mu śliniak z kieszonką. Od początku stawiaj przed dzieckiem miseczkę, z której go karmisz, a dodatkowo do rączki daj drugą łyżeczkę – niech próbuje trafić nią do buzi. Po pierwszych urodzinach dziecko może już siedzieć na podwyższonym krzesełku przy stole i uczestniczyć w rodzinnych posiłkach. Nie zabawiaj dziecka przy jedzeniu To duża pokusa, bo wiadomo, że zaaferowane dziecko otwiera buzię automatycznie, więc zjada więcej. Używając takich podstępów, na pewno wychowasz niejadka . Nie wręczaj więc dziecku grzechotki czy nowej zabaweczki. Pozwól na samodzielność - tak wyrobisz dobre nawyki żywieniowe u dziecka Starsze niemowlę będzie zachwycone, jeśli pozwolisz mu brać jedzenie rączkami i wkładać je do buzi. To dla niego nie tylko zabawa, ale i nauka. Roczne dziecko zachęć, by jadło samodzielnie . Mimo że potrwa to dłużej i będzie przy tym bałagan, pozwól mu na to. Dziecko jest bystrym obserwatorem – chce jeść tak jak rodzice. Podczas posiłków wyłączaj więc telewizor, nie rozmawiaj przez telefon. Takie rzeczy nie powinny odwracać uwagi od jedzenia . Urozmaicaj, ale nie zmuszaj dziecka do jedzenia Dziecko nie zawsze jest ciekawe nowych smaków czy nowych dań. Wprowadzaj je zatem powoli i... sprytnie, np. mieszając nowość z tym, co już znane i lubiane. Jeżeli dziecko spróbuje i  odmówi jedzenia – to trudno. Nie rób nic na siłę, ale również nie zniechęcaj się, tylko powtórz próbę za kilka dni. Czasem trzeba to robić wiele razy. Nie bądź rygorystyczna, dziecko może czasem w ogóle odmówić zjedzenia danego posiłku lub zjeść tylko część naszykowanej porcji. Szanuj upodobania dziecka , ale nie ograniczaj się do gotowania jedynie jego ulubionych dań, np....

rozszerzanie diety niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety niemowląt 2023 – najważniejsze zasady, jak to robić krok po kroku?
Rozszerzanie diety niemowląt polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Opisujemy, jak rozszerzać dietę niemowlaka krok po kroku zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Trzymając się tych zasad, wprowadzisz nowe produkty do menu dziecka zgodzie z jego rozwojem, zapewnisz niemowlakowi wszystko, czego potrzebuje do wzrostu oraz nabywania nowych umiejętności.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety to wprowadzanie do menu niemowlaka nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Ten nowy etap w karmieniu dziecka rozpoczyna się mniej więcej w połowie pierwszego roku życia. Jednak co najmniej do końca pierwszego roku mleko matki lub modyfikowane nadal stanowi podstawę diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety, znane również pod nazwą  schemat żywienia niemowląt , co pewien czas się zmieniają. Ostatnia aktualizacja zasad żywienia zdrowych niemowląt miała miejsce w styczniu 2021. Jej autorem było Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka, zgodnie z zaleceniami ekspertów. Spis treści: Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Jak rozszerzać dietę? – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku Ile powinno jeść niemowlę? Jaka konsystencja pokarmów podczas rozszerzania diety? Schemat żywienia niemowląt: etapy rozszerzania diety Tabela żywienia niemowląt Rozszerzanie diety BLW Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Jak rozszerzać dietę alergika Suplementacja witaminami w pierwszym roku życia Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane, można rozpocząć już od 17 tygodnia życia  dziecka (początek 5. miesiąca), ale nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca). W tym okresie niemowlę zwykle jest gotowe do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.  U większości dzieci wprowadzenie...

AMR, schemat żywienia niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Schemat żywienia niemowląt daje rodzicom dużą dowolność w decydowaniu, co i kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia. Eksperci przypominają jednak, że nie wszystkie produkty można uwzględniać w diecie niemowlaka. Dodatkowo w nowych zaleceniach jest kilka ważnych zmian: dotyczą wprowadzania do diety niemowlęcia jajek, glutenu i ryżu.

Aktualny schemat żywienia niemowląt 2023 oparty jest na jednej bardzo ważnej zasadzie – to dziecko decyduje, ile je, a rodzic – co, kiedy i w jakiej formie dziecko je. Co ta zasada oznacza? Osoby odpowiedzialne za żywienie niemowląt muszą wiedzieć, co i kiedy wprowadzać do diety dziecka. Muszą również być świadome, czego niemowlęta jeść nie powinny. Dziecko decyduje, ile posiłku ma ochotę zjeść. Nie można go zmuszać do jedzenia. Reguły zdrowego rozszerzania diety niemowlęcia pomógł nam wyjaśnić dr n. med. Bartłomiej M. Zalewski z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor nowych zaleceń żywieniowych. Aktualny schemat żywienia niemowląt 2023: Co to jest schemat żywienia niemowląt? Nowy schemat żywienia niemowląt: zalecenia 2023 gluten jaja kurze orzeszki ziemne ryż soki owocowe napoje roślinne koper włoski metoda BLW i BLISS dieta wegetariańska i wegańska Schemat żywienia niemowląt: pozostałe zalecenia Karmienie piersią wg schematu żywienia niemowląt Karmienie mlekiem modyfikowanym a schemat żywienia niemowląt Jak podawać nowe produkty wg schematu żywienia? Warzywa czy owoce – od czego zacząć zgodnie ze schematem żywienia? Kiedy podawać ryby wg schematu żywienia? Wprowadzanie alergenów – nie należy opóźniać Co powinno pić niemowlę wg schematu żywienia: woda, herbatki, soki? Cukier i dosładzanie produktów Sól i dodawanie soli do posiłków Jakie gatunki mięsa dla niemowlaka wg schematu żywienia? Kiedy podawać mleko krowie zgodnie ze schematem żywienia? Co to jest schemat żywienia niemowląt? Schemat żywienia niemowląt stanowi podpowiedź dla rodziców, jak żywić dziecko w pierwszym roku życia. Został przygotowany przez ekspertów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz