Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jedzenie, chleb, zdrowa żywność
Żywienie

Ekojedzonko

Oto słoik z pomidorowym sosem, serek lekki jak powietrze, płatki śniadaniowe, biały ryż… Wiesz, co łączy te produkty? Wszystkie są wysoko przetworzone. Szkoda.

Czyli bez sztucznych dodatków, barwników, konserwantów... A także: jem prosto, czyli zajadam się produktami z wysokiego przemiału, jak najmniej przetworzonymi. Oto kolejna lekcja „zielonej” kuchni. Niestety, dostanie się płatkom śniadaniowym, ale premię zgarnie zaś brązowy ryż.
A specjalistka od żywienia Aleksandra Czarnewicz-Kamińska wyjaśni, co jeszcze można „wyczytać” ze znaczka EKO umieszczonego na opakowaniu (oprócz tego, że produkt jest np. wolny od pestycydów).

Bez ingerencji
– Etykietka EKO jest gwarancją, że człowiek nie ingerował zbytnio w produkcję – mówi dietetyczka. – Nie dodał sztucznych substancji, np. barwników, aromatów, przeciwutleniaczy. Ani nie przyspieszył procesu technologicznego. O co chodzi? Weźmy taką kapustę. By ją ukisić, potrzeba trzech miesięcy, ale po dodaniu kwasu mlekowego efekt uzyska się już po 14 dniach! No ale przecież w obu wypadkach otrzymuje się kiszoną kapustę! – Tak, ale czy po dwóch tygodniach ta kapusta będzie miała tyle witaminy C, co ta kiszona przez kwartał? Nie! To sprawdzone – mówi specjalistka.
To warunek, by żywność była EKO – nie poddaje się jej działaniu wysokiej temperatury, ciśnienia, ultradźwięków. – Wydaje się, że to nie ma wpływu na naturalne struktury produktu, jego „budowę”, a to nieprawda. W wysokiej temperaturze niektóre białka ulegają takim zmianom, że organizm nie jest w stanie ich później przyswoić. Więc niby białko jest, ale  tak „zmaltretowane”, że żadna z niego korzyść dla organizmu.
Inny przykład? Płatki śniadaniowe. Ziarno, z którego zostały zrobione, najpierw sprasowano, później poddano wysokiej temperaturze. Wtedy straciło wartości odżywcze. By je odzyskać, dodano syntetyczne witaminy. Czy są one tak dobre jak prawdziwe? Zdania są podzielone. Dlatego lepiej samemu przyrządzić musli: płatki owsiane,  orzechy, suszone owoce (najlepiej takie z ekorolnictwa). Można dodać miód, który tak podany nie straci swoich właściwości (co stanie się, gdy zostanie ogrzany do temperatury powyżej 50°C).

EKOjedzenie jest...
Zdrowsze, bo owoce i warzywa mają wyższą wartość odżywczą, a składniki w nich zawarte są łatwiej przyswajane i wchłaniane przez organizm. Naturalne, bo wytwarzane z niewielką ingerencją człowieka (np. bez „przyspieszaczy” fermentacji) i bez sztucznych dodatków. Zaletą ekożywności jest to, że nie jest przetworzona – produkty z mąki z wysokiego przemiału są bogate w błonnik. Efekt? Zdrowy i smaczny posiłek. Ty decyduj, co wrzucasz do garnka.

Błonnik, poproszę
Gdy padnie pytanie: „Jaki chleb jest zdrowszy – biały czy czarny?”, pewnie bez zająknięcia odpowiesz, że ten drugi. Bo im mniej przetworzone ziarno, tym więcej w nim błonnika, który:
- przeciwdziała zaparciom i usprawnia pracę jelit. Błonnik działa jak gąbka, wędrując przez przewód pokarmowy, wchłania wodę, przez co zwiększa jej zawartość w kale – łatwiej go wydalić z organizmu (regularnie). Błonnik pobudza jelita do pracy;
- stabilizuje stężenie glukozy we krwi. Błonnik spowalnia prze-miany węglowodanów, co oznacza, że zmniejsza się wydzielanie insuliny. Dzięki temu utrzymanie cukru we krwi na stałym poziomie jest łatwiejsze – dziecko nie ma napadów głodu;
- oczyszcza organizm. Z toksyn, metali ciężkich, substancji rakotwórczych (pektyny w owocach, np. jabłkach, obniżają poziom azotynów w organizmie).
               

 

mtj_dopisek.gif

 

 

Co jeść na diecie odchudzającej, aby nie podjadać?

Przekąski dla dzieci
Fotolia
Dieta
Zamiast niezdrowych przekąsek podawaj dzieciom chipsy…owocowe
Twoje dziecko ciągle podjada coś pomiędzy posiłkami, a ty nie masz pomysłu, jak ograniczyć kolejne zjadane paczki chipsów, paluszków i innych niezdrowych przekąsek? Wypróbuj chipsy owocowe. To zdrowa alternatywa dla fastfoodowych przekąsek.

Chipsy owocowe to nic innego, jak suszone owoce. W ten sposób można zrobić chipsy z jabłek, bananów, gruszek, truskawek, a także z warzyw: buraków, cukinii, marchewki. Przekąski takie nie zawierają substancji konserwujących, sztucznych barwników, soli, tłuszczów, glutenu , ani dodatkowych cukrów, a słodki smak zawdzięczają naturalnym cukrom występującym w owocach. Są zdecydowanie mniej kaloryczne od fastfoodowych przekąsek, ponieważ są suszone, a nie smażone, dzięki czemu zachowują cenne składniki odżywcze . – Tego typu produkty zawierają znacznie mniej kalorii, ponieważ nie są smażone, a jedynie suszone. Często poddawane są procesowi liofilizacji – jest to metoda suszenia, która polega na tym, że uzyskujemy produkt, który jest bardzo chrupiący – mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia Nestlé Polska. Dlaczego dzieci powinny jeść suszone owoce? Suszone owoce są cennym źródłem błonnika, witamin z grupy B, witaminy K i minerałów: miedzi, żelaza, potasu i magnezu. Błonnik zawarty w chipsach owocowych świetnie działa na przewód pokarmowy i jest przeciwutleniaczem, dlatego jest tak zalecany przez dietetyków. – Zjedzenie małej paczuszki suszonych chipsów jabłkowych równa się spożyciu trzech jabłek. Łatwiej jest nam na pewno zjeść suszone owoce, bo mają one znacznie mniejszą objętość i szybciej możemy je skonsumować. Natomiast zjedzenie trzech jabłek często jest dla nas ogromnym wyzwaniem – mówi Agnieszka Piskała. Chipsy owocowe stanowią zdrową przekąskę dla dzieci, którą mogą podjadać między posiłkami w domu, szkole, na spacerze, czy w podróży. Warto jednak pamiętać, że chipsy owocowe są kaloryczne, ponieważ zawierają naturalne cukry, dlatego nie należy spożywać ich w nadmiarze. Ta zasada nie dotyczy chipsów warzywnych, z marchewki, cukinii, czy buraków, które zawierają znacznie mniej cukrów....

Chłopiec je makaron
Fotolia
Żywienie
6 zbożowych przebojów dla dziecka
Makaron, ryż, kasza, pieczywo są składnikiem niemal każdego posiłku. To dobrze, bo właśnie z produktów zbożowych twoje dziecko czerpie większość energii do poznawania i odkrywania świata. Oto te, które są najzdrowsze dla malucha

Już jako niemowlę dziecko zaczyna poznawać smak produktów zbożowych od kaszy manny lub kleiku (ryżowego, kukurydzianego). Potem przychodzi również czas na kaszki, pieczywo, kluseczki, makaron oraz chrupki i ciasteczka. Nim dziecko skończy roczek, będziesz już wiedziała, który z tych produktów jest jego ulubionym. 1. Ryż – najlepiej brązowy Jest delikatny i łatwostrawny, doskonały dla najmłodszych dzieci. Na początku dziecko je go pod postacią kaszki lub kleiku . Gdy nauczy się dobrze gryźć, możesz dać mu do chrupania wafle ryżowe, a na obiadek, do mięska – gotowany ryż. Zawiera skrobię, niewielkie ilości białka i witaminy z grupy B. Z ryżu można przyrządzić wiele potraw, np. risotto lub ryż z jabłkami. Szczególnie polecamy: brązowy ryż. Dziecko może go spróbować w 2.–3. roku życia. Dzięki temu, że jego ziarna nie są polerowane, zawiera więcej składników mineralnych i witamin. Ma zdecydowany smak – nie nadaje się do deserów. Gotuje się dłużej niż biały ryż. Zobacz też: przepis na risotto z warzywami 2. Kasze – najlepiej grube Jest wiele gatunków – najdrobniejsza jest manna, średnie to kuskus i krakowska, a pęczak i jaglana są najgrubsze. Dzieci lubią zwłaszcza kuskus, jaglaną, gryczaną i krakowską. Kasze można dodawać do zupy lub drugiego dania, przyrządzać z nich placki i nadzienia. Kasze warto prużyć, czyli gotować w takiej ilości wody, by całkowicie ją wchłonęły. Gotując kaszę w torebkach w dużej ilości wody, większość cennych składników wylewasz razem z płynem. Szczególnie polecamy: grube kasze (dla ponadrocznych dzieci) – gryczaną, pęczak, perłową. Im ziarna są większe i mniej oczyszczone, tym kasza cenniejsza. 3.  Makaron – najlepiej razowy Choć to narodowa potrawa Włochów (każdy z nich zjada go 28 kg...

Niemowlę je warzywa
Fotolia
Żywienie
3 najlepsze źródła witamin dla dziecka
Najwięcej witamin jest w świeżych nieprzetworzonych produktach. Dbaj, by nie zabrakło ich w diecie malucha. Oto kilka produktów, w których jest najwięcej potrzebnych dziecku witamin.

Poza kilkoma wyjątkami organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć witamin, a wielu nie umie także magazynować. Dlatego witaminy trzeba dostarczać dziecku regularnie. Najlepszym ich źródłem jest różnorodna dieta, bo witaminy z jedzenia są najlepiej przyswajalne. W okresach osłabionej odporności lub spadku apetytu pediatra może zalecić podawanie dziecku także gotowych preparatów witaminowych, ale łykanie ich w nadmiarze lub zastępowanie nimi zróżnicowanego menu nie jest korzystne. Nie tylko nie polepsza stanu zdrowia, ale też dodatkowo obciąża organizm – bo nadmiar tych w końcu cennych substancji musi zostać usunięty. 1. Mleko mamy Pierwsze witaminy maluch dostaje wraz z mlekiem mamy. Nawet gdy twoja dieta jest w nie uboga, nie zabraknie ich w pokarmie, bo potrzebne substancje organizm czerpie ze zgromadzonych zapasów. Dla karmiącej mamy nie jest to korzystne, dlatego w okresie laktacji musisz szczególnie starannie komponować jadłospis. Jeśli ze względu na reakcje alergiczne dziecka stosujesz dietę eliminacyjną, powinnaś dbać, by nie zabrakło w niej tego, co jest niezbędne dla zdrowia – twojego i dziecka. Witaminy w mleku mamy są doskonale przyswajalne. Jest ich dokładnie tyle, ile dziecku potrzeba, i w takiej formie, która wspomaga ich wchłanianie. Zobacz też: Produkty niepolecane podczas karmienia piersią 2. Owoce i warzywa Już w pierwszym roku życia twój maluch zaczyna poznawać nowe smaki – pije  soki owocowe i warzywne, je zupki, musy oraz cząstki owoców i jarzyn. To prawdziwe bogactwo witamin. Aby jednak organizm mógł je w pełni wykorzystać, pamiętaj, że istnieją dwa rodzaje witamin. Witaminy rozpuszczalne w wodzie (witamina C, witaminy z grupy B) są mniej trwałe od tych, które są rozpuszczalne w tłuszczach (A, E, D, K). Nadmiar tych pierwszych organizm wydala, a drugich – magazynuje....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak