Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
6304794-1024x683.jpg
Żywienie

Fastfoodomania

Dzieci uwielbiają frytki, hamburgery, hot dogi i nie ma na to rady. Jednak nawet takie zakazane smakołyki można podać w zdrowszej wersji.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Niestety, bary szybkiej obsługi wtopiły się już w nasz krajobraz. Nawet w znanych ze swojej kuchni Paryżu, Madrycie czy Rzymie największe kolejki są tam, gdzie serwuje się frytki, hamburgery i hot dogi. To moda, ale niezbyt zdrowa.

Choć dzieci lubią takie jedzenie, nie warto im zbyt często ulegać. Zamiast przyzwyczaić je do śmieciowego jedzenia w barach szybkiej obsługi, zrób hamburgery lub hot dogi w domu, dodając do nich trochę warzyw. Będą zdrowsze i smaczniejsze. A gdy wciągniesz malca do wspólnego gotowania, na pewno chętnie zje potrawę.

Co kryje szybkie jedzonko
Fastfoodowe przysmaki przygotowuje się z mocno przetworzonych półproduktów, a więc prawie pozbawionych witamin i soli mineralnych. Są głównie źródłem tłuszczu. I to niezbyt zdrowego, bo do smażenia używa się frytury. To utwardzone wodorem pod wysokim ciśnieniem tłuszcze roślinne zawierające szkodliwe izomery trans. Zwykły olej nie nadaje się do smażenia w barach, bo szybko się pali, jełczeje, rozpryskuje i pieni. Pieczywo używane do hot dogów i hamburgerów też nie jest zbyt wartościowe. Zawiera tylko skrobię, sól (której i tak zbyt dużo znajduje się w diecie dzieci) oraz cukier, w odróżnieniu od pieczywa pełnoziarnistego, bogatego w witaminy z grupy B i błonnik. Aby bułki były pulchne, dodaje się polepszacze. A w mięsie do hamburgerów i w parówkach są tłuszcze działające podobnie jak utwardzone tłuszcze roślinne.
Dobra rada. W barze szybkiej obsługi kup dziecku tylko jedną potrawę, a nie cheeseburgera i frytki. Do picia zamów wodę mineralną lub sok, zamiast gazowanego napoju.

Od czasu do czasu
Niekiedy trudno oprzeć się prośbom dzieci o pizzę czy hamburgera, zwłaszcza że w znanych sieciach barów przyciąga się je balonikami czy prezentami. Nic się nie stanie, gdy czasem zabierzesz tam malca, zwłaszcza na wakacjach, np. podczas podróży. To wygodne i bezpieczniejsze niż jedzenie w przydrożnych budkach.
Dobra rada. Hot dogi czy hamburgery powinny być zjedzone od razu po przygotowaniu, wtedy są smaczniejsze i nie grożą zatruciem. W ciepłej kanapce, która leży kilka godzin, mogą namnożyć się bakterie.

Zdrowe, bo domowe
Fastfoodowe dania przygotowane w domu będą dużo zdrowsze, bo zrobisz je z produktów, które sama wybierzesz.
→ Frytki. W barach smaży się je na tym samym oleju wielokrotnie, a wtedy uwalniają się z niego szkodliwe substancje. W domu olej wykorzystuj tylko raz.
Jak to zrobić? Pokrojone w słupki ziemniaki wrzuć na patelnię z dużą ilością oleju lub do frytownicy (nie rumień mocno). Wyłóż je na papierowy ręcznik, by odsączyć nadmiar oleju. Od 4. roku życia.
Hiszpańska tortilla. To rodzaj omletu z dodatkami, najpopularniejsza jest tzw. tortilla chłopska, z ziemniakami i cebulą. Można do niej dodać zblanszowane pory, podduszoną cukinię, szynkę.
Jak to zrobić? Kilka pomidorków koktajlowych sparz, obierz, przekrój na pół. Posiekaj pół pęczka natki. Cebulkę i ząbek czosnku uduś na oliwie. Trzy ugotowane ziemniaki pokrój w kostkę. Cztery jajka ubij, dopraw, wymieszaj z natką i ziemniakami. Wylej na cebulę i czosnek, na wierzchu ułóż pomidorki. Smaż powoli pod przykryciem 4–5 minut. Tortillę przełóż na talerz, lekko wystudź, obróć i dosmaż. Pokrój na trójkąty, podawaj na ciepło. Od 4. roku życia.
Hamburger. Klasyczne hamburgery robi się z mielonej lub siekanej wołowiny, dla dzieci można użyć mięsa z kurczaka.
Jak to zrobić? Z czubatej łyżki mielonego mięsa uformuj płaski kotlecik, usmaż na odrobinie oliwy. W tym czasie podgrzej w piekarniku bułkę. Usmażony kotlecik oprósz pieprzem ziołowym, włóż do bułki, dodaj plasterki kwaszonego ogórka i pomidora. Od 3. roku życia.
Hot dog. Dla dzieci wybieraj parówki przeznaczone dla nich lub cielęce.
Jak to zrobić? Podłużną bułeczkę natnij wzdłuż. Podgrzej parówkę, natnij ją, włóż do niej kawałek żółtego sera. Umieść ją w bułce, podpiecz w piekarniku. Możesz podać z keczupem. Od 3. roku życia.
Pizza. Będzie smaczna, jeśli nie upieczesz mrożonej. Zrób ją razem z malcem.
Jak to zrobić? 4 dag drożdży rozkrusz i wymieszaj w połowie szklanki ciepłej wody z połową łyżeczki cukru. Przykryj i odczekaj, aż rozczyn zwiększy objętość. Trzy szklanki mąki wsyp do miski, zrób wgłębienie, dodaj powoli rozczyn, trzy czwarte szklanki ciepłej wody i łyżkę oliwy. Wyrób ciasto, uformuj kulę, skrop oliwą, przykryj miskę i zostaw na godzinę do wyrośnięcia. Podziel ciasto na cztery części, rozwałkuj na okrągłe placki. Posmaruj je sosem pomidorowym, ułóż paseczki szynki, mozzarellę, pomidory. Posyp oregano, skrop oliwą i piecz ok. 15 minut w 220ºC . Od 3. roku życia.

Nie dla grubasków!
Fast foody są kaloryczne! Nadwagę mają nie tylko mali Amerykanie, ale także co czwarte dziecko w Europie.
• Kawałek pizzy pepperoni zawiera 306 kcal.
• Dwa skrzydełka Hot Wings mają aż 440 kcal.
• Napój typu cola to 110 kcal. Obecny w nim fosfor wypłukuje z organizmu wapń.
• Porcja frytek (100 g) ma 560 kcal. Ta sama ilość ugotowanych ziemniaków to jedynie 60 kcal.
• Cheeseburger z bekonem może mieć nawet 464 kcal.

 

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

deser, muffinki
Panthermedia
Dieta
Podwieczorki dla dzieci
Podwieczorek powinien stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Z reguły jest posiłkiem słodkim.

Na podwieczorek możemy dziecku podać kolorowe kompozycje z owoców, soki, przeciery owocowe i desery powstałe z połączenia owoców z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele potraw na podwieczorek przygotować można z białego sera, twarożków homogenizowanych, z jaj (omlety, naleśniki). Sernik z owocami Ciasto: – 200 g mąki, – 100 g schłodzonego masła, – 1/2 łyżeczki soli, – 1 żółtko, – 3 łyżki wody; Nadzienie: – 60 g mielonych migdałów, – 1 łyżka cukru, – puszka brzoskwiń, – 300 g serka śmietankowego, – 90 ml kwaśnej śmietany, – 60 g cukru, – 3 jajka, – maliny do dekoracji. Mąkę z solą połącz z pokrojonym masłem. Dodaj żółtko wymieszane z lodowatą wodą. Posiekaj składniki nożem, aż powstaną większe grudki, potem szybko zagnieć ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki co najmniej na jedną godzinę. Ciasto rozwałkuj na grubość 0,5 cm i wylep nim dno i fragment boków okrągłej formy. Ponakłuwaj je widelcem i piecz bez nadzienia przez 20 minut w temp. 180°C. Mielone migdały wymieszaj z cukrem i rozłóż na cieście. Brzoskwinie porozkładaj symetrycznie na migdałach. Serek utrzyj ze śmietaną i cukrem na gładką masę. Wymieszaj z żółtkami i skórką cytrynową. Dodaj do niego ubite na sztywno białka. Masę wylej na ciasto i piecz ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 160°C. Po wyjęciu pozostaw je do ostygnięcia w wyłączonym piekarniku. Gotowy sernik posyp cukrem pudrem i udekoruj malinami. Tarta z jabłkami – 1/2 kg jabłek, – 180 g cukru pudru, – 125 g masła, – 100 g mąki pszennej, – 1 żółtko, – sól. Mąkę wysyp na stolnicę, dodaj połowę cukru pudru, żółtko, szczyptę soli, połowę przygotowanej porcji masła. Składniki posiekaj i zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię i wstaw do...

dziecko, kuchnia, frytki
Panthermedia
Żywienie
Czego nie może jeść roczne dziecko – produkty i potrawy niewskazane dla małych dzieci
Menu rocznego dziecka powoli zaczyna przypominać jadłospis dorosłych. Są jednak dania, których maluch nadal nie powinien jadać. Sprawdź, czego nie może jeść roczne dziecko.

Nieraz już pewnie słyszałaś, że małe dzieci powinny unikać fast foodów, napojów typu cola czy pizzy. Ale są również takie produkty, których pewnie nie wpisałabyś na listę zakazanych. Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie ściągę, czego nie powinno jeść roczne dziecko. Dzięki niej karmienie roczniaka stanie się łatwiejsze. Czego nie może jeść roczne dziecko? Poniżej publikujemy listę produktów niewskazanych dla rocznych dzieci. Najlepiej, gdyby w dziecięcym menu nie było ich wcale. Jeśli jednak znajdą się tam sporadycznie, wiadomo – nie wyrządzą wielkiej krzywdy. Największe szkody mogą spowodować, jeśli dziecko będzie nimi karmione często.  Chleb tostowy Z reguły chleb tostowy zawiera konserwanty, które przedłużają jego trwałość. Z tego powodu takiego pieczywa powinny unikać nie tylko małe dzieci, ale również dorośli.  Co w zamian: miękkie grzanki ze zwykłego chleba lub bułki podpieczone lekko w piekarniku. Dżemy niskosłodzone Mają mało cukru, ale za to dużo substancji żelujących. W ich składzie znaleźć można także konserwanty, np. benzoesan sodu. Co w zamian: domowe dżemy, miód, a od czasu do czasu także dżem wysokosłodzony (wbrew pozorom ma lepszy skład od dżemu niskosłodzonego). Frytki Są ciężkostrawne, a mrożone, które można piec w piekarniku, nasączone są tłuszczem i zawierają antyutleniacze zapobiegające jełczeniu oleju. Co w zamian: od czasu do czasu lepiej upiec obrane ziemniaki. Podaj je z masłem, kefirem, natką.  Gotowe sałatki Nie wiadomo, w jakich warunkach były przygotowywane i przechowywane, więc trudno ocenić, czy są świeże i co do nich dodano, by zachowały trwałość. W ich składzie można znaleźć też substancje, których nie powinny jeść małe dzieci, np. konserwanty, ocet. Co w zamian: starta na drobnej tarce marchewka z jabłkiem,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak