Mycie tryskawek jest bardzo ważne. Truskawki z pewnego źródła, niepryskane z własnego ogródka lub kupione truskawki ekologiczne nie wymagają wiele zachodu. W pozostałych przypadkach, gdy kupujemy owoce z upraw konwencjonalnych, warto myć truskawki w inny sposób.

Reklama

Choć owoce mogą wydawać się czyste, warto pamiętać, że tych najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń nie widać gołym okiem. Chodzi o środki chemiczne, którymi truskawki są zwykle spryskiwane, a także o bakterie, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Sprawdź, jak prawidłowo myć truskawki wodą i roztworami, np. sodą.

Spis treści:

Jak prawidłowo myć truskawki wodą?

Wodą można myć truskawki do jedzenia przez dorosłych, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Natomiast w przypadku dzieci wodą można umyć wyłącznie truskawki z pewnego źródła, czyli takie, o których wiadomo, że nie były pryskane żadnymi chemikaliami.

Zobacz także

Aby umyć truskawki wodą, najlepiej jest je ułożyć na sicie (durszlaku) i wstawić pod strumień zimnej wody. Przed myciem nie należy usuwać szypułek, gdyż w przeciwnym razie owoce nasiąkną wodą i staną się rozwodnione i mało jędrne. Jeżeli woda w kranie nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, na koniec warto truskawki spłukać wodą przegotowaną lub butelkowaną.

Truskawek nie należy wrzucać do miski z wodą – taka kąpiel może nie spłukać zanieczyszczeń – przy odlewaniu mogą one na powrót oblepić owoce.

Jak myć truskawki dla dzieci – przepis na roztwory do mycia owoców

Aby umyć truskawki z pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów, potrzebne są dwa roztwory – kwasowy i zasadowy, które neutralizują środki chemiczne i likwidują bakterie. Owoce muszą w nich trochę poleżeć. Spłukiwanie truskawek na sicie pod bieżącą wodą jest niewystarczające. O tych zasadach muszą szczególnie pamiętać rodzice, którzy szykują truskawki dla niemowlaka lub małego dziecka.

  • Roztwór kwasowy do mycia truskawek: przygotuj roztwór octu – 1 część octu, 4 części wody, czyli np. szklanka octu i 3 szklanki wody. Wrzuć do roztworu truskawki i pozostaw je w tej kąpieli na 5 minut. Po tym czasie opłucz owoce i włóż do drugiego roztworu. Zamiast octu można użyć kwasku cytrynowego – 3 łyżki kwasku na litr wody.
  • Roztwór zasadowy do mycia truskawek: przygotuj litr zimnej wody i rozpuść w nim łyżkę stołową sody oczyszczonej. Wrzuć do roztworu truskawki i pozostaw je w kąpieli na kolejne 5 minut. Po tym czasie opłucz owoce i osusz papierowym ręcznikiem lub czystą bawełnianą ściereczką.

Jak płukać truskawki po kąpieli w roztworach?

Po kąpieli w każdym roztworze owoce trzeba przepłukać. Bardzo często widać, że kąpiel odnosi skutek – na powierzchni roztworów pozostają mętne, a nawet tłustawe smugi, płyn staje się mętny lub żółtawy. Do płukania truskawki najlepiej położyć na sicie i obficie zlewać czystą wodą, poruszając sitkiem, aby owoce zmieniały ułożenie i woda obmyła je w całości. Tak umyte truskawki są zdrowsze i smaczniejsze.

Do płukania truskawek można użyć bieżącej wody z kranu, o ile woda ta jest zdatna do picia bez gotowania. Jeśli nie jest na tyle czysta, truskawki można spłukiwać schłodzoną wodą przegotowaną lub butelkowaną.

Ten sposób mycia truskawek (zwłaszcza w wodzie i sodzie) zyskuje coraz większą popularność — zarówno jeśli chodzi o truskawki dla małych dzieci, jak i truskawki dla kobiet w ciąży czy karmiących naturalnie. Teraz i ty wiesz, jak prawidłowo myć truskawki, by pozbyć się pestycydów i innych szkodliwych substancji.

Kiedy najlepiej myć truskawki (jak długo przed spożyciem)

Bez względu na to, jak umyjesz truskawki — po umyciu należy spożyć je możliwie szybko. Wynika to z tego, że umyte truskawki szybciej się psują i nie nadają się do dłuższego przechowywania. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by nie myć wszystkich truskawek naraz, jeśli wiesz, że na pewno nie zjecie ich w ciągu najbliższych godzin.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama